Het oudste ontstak een lucifer in het bed, reet het noodlottig gevolg, dat er brand ontstond, die, hoewel door de buren in den aanvang gestuit, nochtans ten gevolge had, dat de drie kinderen in hoogst bedenkelijken toestand verkeeren. Te Dungeness is door de Tesselsche loodsboot No. 1 geland de schipper van de Sche- veningsche vischbom „Anna Cerena," welke door de te Swansea tehuis behoorenda brik „Adriana" is overzeild en dientengevolge gezonken. Alleen de schipper werd gered; de overige equipage, uit zes man bestaande, is verdronken. De Amerika an Westonbl ij ftnogsteeds in Engeland de blijken van zijne wandelkracht geven. Te Manchester heeft hij binnen 24 uur lil mijlen afgelegd. Een correspondent van de „Globe" beweert, dat in 17S7 zekere Powell in -24 uur van Canterbury naar London Bridge heen «n terug liep, hetwelk een afstand is van 112 mijlen, en dat hij toen reeds 53 jaar oud was. Dezer dagen is te "Washington een -standbeeld van Lincoln onthuld, uit giften van kleurlingen, te zamen 17,000 dollars bedragende, opgericht. De plechtigheid werd door president Grant bijgewoond en het congres verklaarde den -dag tot een feestdag. Uit officieele opgaven blijkt, dat er in 1875 in Groot-Brilannië 7045 menschen bij spoorweg-ongelukken het leven verloren hebben of gekwetst zijn. Het getal der eersten bedraagt 1290 en dat der laatsten 5755. In 1872 was het totale cijfer 4183, in 1873 4583, in 1874 6465. In verschillende departementen van Frankrijk heeft het in het laatst der vorige week gevroren en o. a. te Parijs, Marseille, Rouaan, gesneeuwdop verschillende plaatsen hebben de wijngaarden en vruchlboomen veel geleden. De „World" meldt, dat onlangs te Londen, in een omnibus, aan een persoon een pakje dynamiet ontstolen is. De dief heeft ver moedelijk 't pakje voor een rol zilvergeld aange zien, en zal, toen hij na opening niets dan eene grauwe kleiachtige stof vond, het teleurgesteld ergens hebben weggeworpen men weet niet waar. Te avond of te morgen kan men dus hier of daar binnen Londen verrast worden door eene geweldige ontploffing. Vr ij dag-namiddag is, zooals d e P r é- curseur" meldt, het gehuchtje Moll in de nabijheid van Antwerpen bijna geheel in de asch gelegd. In den tijd van anderhalf uur zyn 21 woningen en 23 schuren, waaronder ook de geheel uit baksteen opgetrokken pastorie, een prooi der vlammen geworden. Het vuur verspreidde zich, door een feilen noordoostenwind aangewakkerd, met ongelooflijke snelheid, niettegenstaande de meeste gebouwen 50 meter en meer van elkander verwijderd waren. Bijna niets was verzekerd en slechts weinig gered. Niet alleen zijn een 150-lal personen van have en goed beroofd, maar boven dien is alle veevoeder verbrand. BUITENLAND. Frankrij li. Sedert de laatste dagen heerscht er onder de Bonapartisten groote opgewondenheid. Hun voor naamste uitgever, de boekhandelaar L., is name lijk, ten gevolge van den slechten staat zijner zaken, met de noorderzon vertrokken, en heeft alle manuscripten, die de Bonapartisten sedert jaar en dag hem toevertrouwd hebben en waaronder zich stukken moeten bevinden, die hen zeer kun nen compromiteeren, medegenomen. Hij dreigt deze openbaar te maken, wanneer hem niet het noo- dige geld lot voortzetting zijner zaak wordt gele verd. Uit Chislehurst, waar men om raad gevraagd heeft, moet het antwoord gekomen zijn, dat men daar niet in staat was, deze aangelegenheid in het reine te brengen. Men meent dat de boek handelaar er in alle geval nog het best zal afko men, omdat, zoo de Bonapartisten hem de kopie niet afkoopen, hij deze te Brussel zal in 't licht geven. Het besluit van den president der republiek, om in 1878 te Parijs eene wereldtentoonstelling te houden, is vergezeld van eene uitvoerige memorie, door den minister van koophandel en landbouw aan den president gericht, waarin de minister zegt, dat de tentoonstelling van 1867 eene over dekte ruimte had ingenomen van 153,000 vier kante meter; doch daar de kunst en nijverheid sedert dat jaar aanmerkelijk zyn vooruitgegaan alleen de buitenlandsche handel van Frankrijk is sedert dat jaar met 2 milliard toegenomen zoo mag men voor 1878 wel rekenen op eene overdekte ruimte van 225,000 vierkante meter. De kosten der tentoonstelling van 1867 hebben 23 millioen bedragen, waarvan 12 voor den bouw van het paleis en 2'/, aan belooningen. Door den grooteren omvang dien de tentoonstelling nu zal krijgen, mag men de gezamenlijke kosten wel ramen op 30 millioen. Tegenover die meerdere kosten staan echter ruimere ontvangsten. In 1855 hebben 4,593,000 personen de tentoonstelling bezocht, in 1867 meer dan 9 millioen; voor 1878 mag men billijkerwijze rekenen op 20 millioen. In 1867 werden aan de tourniquets ontvangen 9,830,000 fr., aan abonnements-kaarljes 935,000 fr. en aan huur van restaurateurs, aan opbrengst van den verkoop der catalogussen en andere inkomsten 2,300,000 fr.in 't geheel dus eene som van 13 millioen, zoodat het geldelijk verlies, na aftrek van het millioen, dat het gesloopte paleis heeft opge bracht, omstreeks 9 millioen heeft bedragen. Alles te zamen genomen, gelooft de minister de ont vangsten voor 1878 niet te overschatten, als hij aanneemt, dat het geldelijk verlies in dat jaar in geen geval hooger zal zijn dan 10 a 12 millioen. In 1867 is het paleis voor den spotprijs van een millioen verkocht. Thans kan men den bouw zoo danig inrichten, dat het paleis voor afbraak eene naar evenredigheid veel grootere som opbrengt. Aan het slot der memorie zegt de minister: Frankrijk geeft door de aankondiging dat te Parijs in 1878 eene algemeene tentoonstelling zal plaats hebben, aan de wereld te kennen, dat het ver trouwen heeft in de instellingen die het land zich gegeven heeft; verklaart zijn wil om te vol harden in de denkbeelden van gematigdheid en wijsheid, waardoor zyn staatsbeleid sedert vijf jaren is bezield geweest. Het verkondigt, dat het den vrede verlangt, welke alleen het vermogen bezit om de menschelijke werkzaamheid werkelijk vruchtbaar te maken door haar zekerheid te ver schaffen. I lid. De Keizer is gisternamiddag te Coburg aan gekomen. De „Nordd. Allg. Zeitung" brengt aan 't hoofd van 't blad drie correspondentie-artikelen, welke zij zegt van zeer goed onderrichte zijde te heb ben ontvangen. De beide eerste, uit St.-Peters burg van 16 dezer en uit Weenen van 15 dezer, handelen over de Oostersche quaestie en verzeke ren dat de toestand hoegenaamd geen dreigende gevaren oplevert en de eenstemmigheid der drie keizerlijke mogendheden onafgebroken voortduurt. Het verwijt dat Rusland nevengedachten koeste ren en dubbelzinnig spel spelen zou, is alleen toe te schrijven aan 't streven om tusschen Oosten rijk en Rusland twist te stoken, nadat de poging om tusschen Rusland en Duitschland oneenigheid te zaaien, vruchteloos gebleken is. De eerste karaktertrek der politiek van den czaar is juist openhartigheid en loyauteit. De derde brief is van 16 dezer en deelt be treffende de onderhandelingen over den „Ausgleich" tusschen Oostenrijk en Hongarije mede, dat voor 't geval de overeenstemming op de heden plaats hebbende beslissende minister-bijeenkomst niet totstandkomen mocht, het bemiddelend voorstel van graaf Andrassy, dat door de Hongaarsche regeering niet van de hand gewezen is, door de kroon als definitief programma voor 't vergelijk zal worden aangenomen. Indien de Oostenrijksche regeering weigert de verdediging van dit programma voor den rijksraad op zich te nemen, zal het Cis- leithaansche kabinet door een ministerie van over gang vervangen worden, dat zich bereid verklaart aan de kroon de meerderheid in den ryksraad voor dit programma te verschaffen. De Duitsche regeering heeft in Parijs uit het kabinet Schneider het beste schilderstuk, „een Hollandsch binnenhuis", dat aan Pieter De Hooghe wordt toegeschreven, voor 130,000 fr. voor het Berlijnsche museum aangekocht. Men vreest ech ter dat de regeering zich, evenals met de Moabie- tische oudheden, heeft laten beetnemen, althans een correspondent van de „Indépendance" be weert dat het stuk niet van Pieter De Hooghe is. Volgens de „Post" heeft de bondsraad t* sloten, dat voor het slaan van gouden rijksrauc 30,000 pond fijn goud gebruikt zal worden. Ht slaan van nikkel-munt zal, wanneer het daarvo; bestelde metaal verbruikt is, geheel geschon worden en dan zullen de krachten van de vei schillende werkplaatsen hoofdzakelijk worden aar gewend tot het slaan van zilveren munt. Om de voorraad zilver spoediger te doen verdwijnen, i ook het slaan van zilveren tweemarkstukken Is volen en zullen er meer vijfmarkstukken geslage worden dan vroeger was bepaald. Van het reei geslagen nikkelgeld zal eerstdaags 33 millioen min in omloop gebracht worden. België. Maandag-ochtend te 10 uren is 't Kint i Roodenbeeke voor de eersle maal in den cello lairen gevangenwagen, bij het Brusselsche publiei bekend onder den naam van „panier a salade' naar het paleis van justitie vervoerd. Eugèta 't Kint, schrijft de „Indépendance", was vaal bied en zag er zeer terneergeslagen uit. Tot den bri gadier der gendarmerie zeide hij: „Gij zult ui toch niet binden, niet waar 7" waarop deze an! woordde: „u zoowel als ieder ander;" en hij dee: hem daarop de handboeien over de zwarte glat- handschoenen aan. Hij verscheen voor de rechl bank om, volgens de nieuwe wet op de prevei lieve gevangenis, gehoord te worden op den eist van het openbaar ministerie, dat hij in voorloopt hechtenis zou blijven. Na verhoor van den reek ter-commissaris en van 't Kint's advocaat b Rijckman werd de eisch van het openbaar mink terie toegewezen en zijne voorloopige gevangei houding bevolen. Vervolgens onderging 't Kil een lang verhoor voor den rechler van instruct den heer Hauman, waarop hij weder per „paoi-: a salade" naar de gevangenis „des petits Carina werd teruggebracht. Telegrammen. ROME, 19 April. Naar men verzekert, zoude: de parlementaire werkzaamheden gedurende dei zitting zich tot de volgende onderwerpen bepalee indijking van den Tiber, wijziging der kieswe: aanleg van eene nieuwe haven te Genua, en eeni; andere aangelegenheden van minder belang. Va volgens zou de zitting geprorogeerd worden. - Het ministerie heeft besloten den termijn vo« den gedwongen koers der bankbiljetten, die dei 22sten Mei ten einde loopt, te verlengen. BRUSSEL, 18 April. (Part. dép.) De stoffelijii overblijfsels van wijlen den koning en de koniogil zullen van de oude kerk te Laeken overgebracl worden naar den grafkelder in de kerk die at de nagedachtenis der overledenen werd gewijd, t plechtigheid zal geheel in besloten kring plaat hebben, daar de geestelijkheid weigert het lijk va een protestantschen koning door de kerk te lale dragen. BELGRADO, 18 April. Officieus wordt gemel: dat de onderhandelingen met Ristic omtrent b: vormen van een kabinet, tot geen resultaat lei: den, daar hij weigerde bij de tegenwoordige moei: lijke omstandigheden eenige verantwoordelijk!» op zich te nemen. MADRID, 18 April. De „Imparcial" dringt m: kracht aan op de afschaffing der fueros. LONDEN, 19 April. Aan den „Standard" wore uit Weenen gemeldNaar men verzekert, graaf Andrassy een nieuwe nota aan de Pof zenden tot ondersteuning van de eischen i- opstandelingen en zouden de ambassadeurs »- Rusland en Duitschland zich bij die nota aansluitó ROME, 18 April. De onderhandelingen tusscht Spanje en het Vaticaan zijn geschorst. De Spaai sche regeering had verklaard, dat zij het conco: daat van 1851 in zijn geheel zou aannemen, k halve de bepaling der godsdienstige eenheid. Ak rens de onderhandelingen te hervatten, wil 4 Spaansche regeering nieuwe voorstellen van bü Vaticaan afwachten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN, van den 13den tot en met den 19den April. BEVALLEN. M. Kramer geb. De Bey tweel. D. D. - G. Van Houten geb. Van der Nat D. A. E. Lombert gd •De Groot Z. T. Koote geb. Van 't Hof D. L. De Md geb. Waltera D. G Tillema geb. Van Alpben Z. D. 1 Hoefnagel geb. Konijnenberg D. C. Van Rooyen geb. Mor fiea Z. S. Kooreman geb. Kret D. A. Verzijdeo gd VVillemee Z. E. Lepelaar geb. Boom D. F. Smits gd

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2