LEIDSCH DAGBLAD. N#. 4965. Donderdag A0. 1876; 20 April. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers8 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Vin 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere tellers naar plaatsruimte LEIDEN, 1» April. Den lsten Mei zal alhier een aanvang wor- len gemaakt met de beschrijving der patentplich- igen voor het dienstjaar 1876/77, waarvan de egisters uiterlijk den 31 sten Mei zullen worden jesloten, en den 8sten Mei met de beschrijving ier belasting op het personeel, waarvoor lot tegen- chatters zijn benoemd de heerenH. Filippo, P. Houthuysen, J. Van Lith, J. C. Rijk, G. Riet- >ergen en A. Verhoog. Naar men verneemt heeft Dr. Burgersdijk lervol ontslag aangevraagd als directeur van de loogere burgerschool te Deventer. Door eenige Rolterdamsche firma's is aan len minister van binnen), zaken een adres gezon den, waarin zij aanbieden ƒ25000 bij te dragen om met 5 of 6 baggermolens tegelijk een proef te nemen de nieuwe bank, die zich door de on langs gewoed hebbende slormen in den waterweg baar zee gevormd heeft, te verwijderen. In eene gisteren door de afdeeling Rotterdam van het Tooneelverbond gehouden vergadering, deelde de voorzitter mede, dat de onderhandelingen betreffende den grooten schouwburg lot dezen uit- hadden geleid, dat commissarissen voor het jeven van tooneelvoorstellingen dat gebouw alsmede le koffiekamer voor vijf jaren hebben verhuurd aan de heeren Jos. Jacobson, R. P. Thoolt, F. D. O. Dbreen, P. J. Van den Abeelen en Dr. H. T. Karsten. Het te Arnhem bestaande dames-comilé voor de watersnood-loterij heeft ter beschikking gesteld van de hoofdcommissie voor den watersnood te Amsterdam een bedrag van f 6000, zijnde de gedeeltelijke opbrengst der verkochte loten. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Nieu- wediep naar Batavia, is 16 dezer te Southampton aangekomen; de „Madura" vertrok 15 dezer, van Batavia naar Nieuwediep, via Padang. Naar men verneemt zal de afdeeling eere- dienst bij het departement van financiën worden opgeheven en onder het algemeen secretariaat van dat departement worden gebracht. Mr. W. A. baron Van Verschuer, referendaris by de afdeeling «eredienst, zal met Mei a. s. in dien rang over gaan bij de afdeeling in- en uitgaande rechten en accynzen. By de audities, in Mei door Zr. Ms. pen- sionaires op „Het Loo" te geven, zullen de volgende celebriteiten op muzikaal gebied de gaslen van Z. M. zijn Charles Gounod, Félicien David, Victor Massé en Ambroise Thomas, componisten; Alexan der Batta, violoncellist; Franz Liszt, pianist, en Henri Vieuitemps, violist. De lste luitenant der artillerie S. A. Bisschop is door Z. M. den Koning van Zweden en Noor wegen benoemd tot ridder der Wasa-orde. Op 29 dezer zal te Rotterdam overgaan aan boord van het via Suez naar Batavia bestemde sloomschip „Friesland" een transport kolonialen, sterk 160 man, onder geleide van de van verlof terugkeerende officieren der infanterie, den kapt. N. J. F. De Cocq Buning enden lsten luit. J. G. Schröter, en het medegeleide van de 2de luit. Ier inf. J. M. K. Steinmetz, C. F. Vou Geusau «n F. J. Erdtsieck. De 2de luit. der inf. van het O.-I. leger F. J. R. Von Ernst zal in de volgende maand met het sloomschip „Koning der Nederlanden" naar Java vertrekken. Op last der Nederlandsche hoofdcommissie is thans uitgegeven de Hollandsche catalogus van de Nederlandsche inzending naar de Philadelphia- tenloonstelling, welke later door eene Engelsche uitgave zal worden opgevolgd. Exemplaren van den catalogus zijn verkrijgbaar aan het bureau der hoofdcommissie te Haarlem. BIJ beschikking van den minister van justitie is C. P. De Vos eervol ontslagen als directeur van het huis van burgerlyke en militaire verzeke ring te Utrecht, en in zyne plaats aangesteld A. G. Strootman, thans cipier van het huis van arrest te Deventer. Aan W. L. Stroom, ambulant-inspecteur der registr. en dom., is de 10de divisie van inspectie, standplaats Hoorn, als werkkring aan gewezen, terwyl de nieuw benoemde inspecteur, J. J. De Lange, met den ambulanten dienst is belast geworden. De luit.-kolonel van den generalen staf J. M. A. Van Hellenberg Hubar is benoemd tot chef van het lopographisch bureau iu Den Haag. Tot secretaris van het kon. instituut voor de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Iudië is herbenoemd Dr. Th. Ch. L. Wynmalen. De uitslag van de gisteren gehouden ver kiezing van twee leden in den Haagschen gemeen teraad is dat eene herstemming moet plaats hebben tusschen Dr. H. C. Kips, die 630, en Mr. P. Van den Brandeler, die 600 stemmeD, en tusschen de heeren H. M. De Vries, die 646, en M. C. J. Piepers, die 590 stemmen bekwam. Z. M. heeft aan F. H. J. Smits, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Stratum; benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de hooge- school te Utrecht Dr. E. Mulder, buitengewoon hoogleeraar aan die hoogeschool, en Dr. H. C. Dibbits, leeraar aan de hoogere burgerschool te AmsterdamE. Meurs, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. van Wedde, met ingang van 1 Mei. Gemengd Nieuws. Gisteravond heeft zekere S.oud 50 jaar en wonende op de Kaiserstraat alhier, zich door ophanging van het leven beroofd. De reden, waardoor de ongelukkige lot deze daad werd ge bracht, is onbekend. Een onderofficier van het Indische leger, die dezer dagen weder een nieuw engagement had aangegaan, had Maandag-ochtend het ongeluk, in de Plantage nabij de paardenmarkt te Delft, eene portefeuille te verliezen, waarin een groot deel van zijn handgeld, f 245 aan bankpapier, geborgen was. Onmiddellijk deed hij aangifte bij de politie van zgn verlies en ging inmiddels om zyn leed wat te verzetten in een herberg een borrel drinken. Daar verleide hij zgn ongeluk, maar wie schetst zijne verbazing en blydschap, toen een der aldaar aanwezigen hem zgn verloren schat, die door dezen gevonden was, weder onge schonden ter hand stelde. Uit erkentelijkheid ver eerde de onderofficier den eerlijken vinder een bankbiljet van vyf en twintig gulden. Te Puttershoek brak Maandag-avond brand uit op een erf, waarop 10 arbeiderswonin gen en eene schuur stonden. De brand ontstond in de schuur en deelde zich spoedig aan een der woningen mede, zoodat beide gebouwen weldra in de asch lagen. Door de yverige brandweer zgn de andere woningen bewaard gebleven. Schuur en huis waren verzekerd, maar in de schuur was een hoeveelheid noppen (afval van vlas) onverze kerd. De oorzaak van den brand is onbekend. In de afgeloopen week is in de ge meente Lekkerkerk eene slang gevangen, dieeene lengte had van 75 centimeier. Zondag-avond barstte te Groningen, in de Molenstraat, vdór de Oosterpoort, een he vige brand uit, waardoor zeven woningen spoedig in de asch werden gelegd. By den sterken wind die er heerschte, vreesde men, dat het geheele blok huizen, tot de Rademarkt toe^,zou afbranden, 't Is echter gelukt, den brand tot de genoemde woningen te beperken. Maandag-voormiddag onder kerktijd ontstond brand in een huis in de nabijheid van Ootmarsum. De vlammen namen zoo spoedig de overhand, dat toen de spuiten aanrukten, het huis reeds bijna in asch was. Van het ameublement is nog iets gered. Huis en inboedel waren verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Men zal zich nog wel herinneren, dat de omstreken van Wageningen het vorige jaar zeer geteisterd werden door de meikevers. De commissie, daartoe door verschillende geldelyke bijdragen in staat gesteld, verzamelde in het ge heel 565 HL. van deze schadelijke insecten. Vol gens berekeningen vertegenwoordigden deze 565 HL. een getal van 22millioen kevers, welke 315 millioen engerlingen hadden kunnen voort brengen. Verschillende proeven werden met de kevers genomende oliefabricatie mislukte geheel en almen verkreeg noch door koken, noch door persen olie, en de geperste massa liet zich niet tot een koek voor wintervoeder verwerken. Het grootste gedeelte is verwerkt lot mest of gedroogd voor voeder. De mest, bestaande uit aarde, kalk en kevers, wordt, evenals de gedroogde tot var kens- of kippenvoeder, thans door de commissie te koop aangebodende mest legen f 5 de kub. meter, de gedroogde kevers tegen f 1 per HL. Dat de mest wel goed zal zgn, hebben proevea bewezen, want bij onderzoek bleek de kever ryk. te zijn aan stikstofverbindingen, welke na verrot ting zich met de compost-aarde vermengen in voor de planten gemakkelijk opneembaren vorm. Een zekere B. uit Velp verliet Zondag avond laat zeer beschonken een herberg op den weg naar zgn dorp. Naar men verneemt zou hij eenigen tijd onder een boom gelegen hebben ea daarna zijn tocht hebben voortgezet in eene ver keerde richting, zoodat bij bg den viaduct achter Platterburg terechtkwam, waar hg naar beneden gestort is en op het hoofd lerech'gekomen. Men vond zgn lijk badend in bloed. Zondag-avond te zes uren ontstond brand in de boerenhofstede van Bakker, gelegen aan den straatweg tusschen Diemerbrug en Mui den. De brand nam in korten tijd zulke afmetin gen aan, dat met groote moeite een negental koeien konden gered worden; de overige levende have, bestaande in 8 koeien, 8 kalveren en 4 varkens, vond men dood in de vlammen. De boer derij is tot den grond afgebrand. Zwaar vermoe den van opzettelijke brandstichting is gerezen tegen een daglooner, die sedert eenige dagen ir. dienst van genoemden landbouwer was; wraakzucht moet hem tot die ellendige daad gedreven hebben. Kort na het misdryf is hg te Muiden aangehouden; 't Is niet de eerste maal dat hij met de justitie kennis maakt; sedert eerst ongeveer 2 maanden bevond hg zich op vrge voeten. Zondag liet te Breda een moeder, die gedurende een paar uren in de buurt uit werken ging, in dien lusschentijd haar drie kinderen van 5, 3 en 2 jaren alleen in huis te bed liggend

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1