Nu het water in de overstroomde streken binnen zijne oevers is teruggekeerd, blijkt van de belangrijke schade, die aan de rijks-, provinciale-, gemeente- en polder-kunstwegen zoomede aan de dijken is toegebracht. Alleen de kosten van het dichten van de doorbraak in den linker Maasdijk aan den Krommenhoek tusschen de gemeenten Alem en Empel worden begroot op ongeveer f 23,000, terwijl de voorloopige dichting daarvan eene uitgaaf vordert van b'^na f 6000. Dit laatste werk is bereids onderhands aanbesteed. De kosten van herstel der provinciale wegen worden begroot op circa 25,000. Op vele plaatsen is met de herstellingswerken een aanvang gemaakt en wor den deze met kracht voortgezet. Zr. Ms. ramtorenschip „Prins Hendrik der Nederlanden", onder bevel van den kapt.-ter-zee A. N. L. Koops, is in den namiddag van 13 dezer te Port-Said aangekomen. G. Klay, A. E. J. Bruinsma en J. H. W. Surie, opgeleid aan de academie voor boschweten schappen te Neusladt Eberswalde, zijn gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot technisch ambtenaar bij het boschwezen daar te lande. Z. M. heeft aan M. Schaalje eervol ontslag verleend uit zijne betr. van ontv. der dir. bel. en acc. te Voorburg, behoudens aanspraak op pensioen. Z. M. heeft aan den luit.-ter-zee 2de kl. L. Kamphuis Suermondt, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei, een verlof verleend voor den tijd van één jaar, onder stilstand van nonactiviteitstracte- ment en zonder opklimming in de ranglijst; aan "W. F. Van Erp Taalman Kip, Hd. minister van marine, verlof verleend tot het aannemen van het commandeurskruis 1ste kl. der orde van St.-Olaf; Ch. Terrier erkend en toegelaten als consul-gene raal van België te Batavia; H. J. E. Everard er kend en toegelaten als consul van België te Soe- rabaya; aan G. De R.egt Wz., A. De Zeeuw Az., J. B. De Koning en H. Klaassen Jz., varensgezel len te Neuzen, als blijk van goedk. en tevr. we gens de redding van een schipper met vrouw en vier kinderen uit eene vóór de haven van Neuzen in zinkenden staat verkeerende schuit, op 12 Maart 1870, toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks 9 uren is uit de Haven opgehaald het lijk van zekeren J. H., oud 34 jaren, dien men reeds twee dagen ver mist had. Het is per schuit naar de loods voor drenkelingen overgebracht. In de gracht van de Mauritskade in Den Haag is gistermorgen gevonden een kinder lijkje, hetwelk in een zoo ver gevorderden staat van ootbinding verkeert, dat, zoo men verzekert, be zwaarlijk zal zijn te constateeren of het wicht al dan niet geleefd heeft. Onderlusschen doet de politie onderzoek. De door den commissaris van politie in de 2de afdeeling aldaar bevolen navor- schingen omtrent een nu drie weken geleden ge vonden lijkje hebben tot de ontdekking van de moeder geleid, doch uit de geneeskundige schouw is, gelijk althans verhaald werd, niet volledig ge bleken of het kindje levend ter wereld is ge komen. Hedenochtend is te Scheveningen een jongeling, op een steiger, geplaatst voor de tweede verdieping van het in aanbouw zijnde hotel van mevr. de wed. Rauch, als timmerman werkzaam, van dien steiger gevallen en heeft een zijner beenen gebroken. Heelkundige hulp werd onmiddellijk verleend, waarna de patiënt naar zijne woning in het Waaigat vervoerd werd. Het vergaan van een Scheveninger bomschuit in het Zuidergat heeft groote verslagen heid aan Den Helder teweeggebracht. Zes gehuwde manneD, vaders van huisgezinnen, en een jongen zijn daarbij op noodlottige wijze om het leven gekomen. Woensdag-morgen was men van Sche veningen ter vischvangst uitgegaan, toen een ver raderlijke golfslag het vaartuig omverwierp. Men denke zich den toestand van den vader des schip pers, die juist te Helder was. Men heelt de bom schuit in de haven gesleept en is bezig het vaar tuig overeind te brengen; men vermoedt dat er nog lijken in zullen gevonden worden. Donderdag-avond omstreeks negen uren ontstond er te Haarlem brand in een hout zaagmolen, staande aan de overzijde van het Noor- der-Buitenspaarne, tegenover het uitspanningsoord „het Kikkertje" en behoorende onder de gemeente Spaarnwoude. Daar de plaats door den grooten afstand met spuiten moeielijk te bereiken was, is de molen geheel afgebrand. De vuurgloed was zoo sterk, dat aan die zijde de stad geheel verlicht was. Eene kleine boerderij in de Havik- kerwaard onder Rheden, bewoond door Jan Vrolik en toebehoorende aan den graaf Bentink van Mid- dachten, is afgebrand, en daarbij is een aanvallig meisje van 12 jaren, dochter van den bewoner, in de vlammen omgekomen. De oorzaak van den brand is onbekend. Een groot gedeelte der scheepstim merlieden te Amsterdam, die 't werk gestaakt hadden, hebben den arbeid hervat. De patroons hebben aan hunne eischen niet toegegeven. Woensdag is te Amsterdam een man van een wagen der tramway gesprongen, terwijl deze in vollen gang was. Het zware voertuig ging hem over beide beenen. De ongelukkige is naar het gasthuis vervoerd, waar hij aan de gevolgen overleed. Ten gevolge van de doorbraak bij den jongsten watersnood eener zomerkade op den rivieroever aan de overzijde van Arnhem zijn on geveer '14 bunders goede uiterwaarden derwijze verzand, dat daaraan eene schade van eenige duizenden guldens veroorzaakt is. Het schijnt dat een nabijgelegen steenfabrikant door te diepe uit- ticheling van gronden daarvan zijdelings schuld is: althans de eigenaars der beschadigde weilanden wenschen de schade rechtens op hem verheeld te zien. Te Ootmarsum ontstond Donderdag- ochtend brand ten huize van den burgemeester. In een uur tijds lag hel grootste gedeelte van het in puin. Van den inboedel is veel gered. De diligence van Hoorn naar Purme- rende is Donderdag-avond in de nabijheid van Oosthuizen te water geraakt. De negen passagiers, alhoewel de meesten geschramd en gekneusd, zijn er met een nat pak afgekomen. Het aakschip „Nooit Gedach t", schip- per H. Petris (van Milligen), is Donderdag op de Maas nabij het Kralingsche veer gezonken, ten gevolge van eene aanvaring. Er hebben daarbij geen persoonlijke ong»-lukkèn plaats gehad. Uit Nieuwediep wordt gemeld, dat het schip „Webfoot", kapitein French, op de reede in brand is geraakt. Gelukkig waren de vlammen spoedig gebluscht. Van de lading was nog maar weinig aan boord. De rijkste koopman van geheel de Vereenigde Staten, de heer T. Stewart, is op 74- jarigen leeftijd overleden. Hij laat een vermogen na van ongeveer 200 millioen gulden. K echtzaken, Gewezen vonnissen in strafzaken door het kan tongerecht alhier van 8 April: 1 wegens met opgehaald zeil in den Delflschen Leidschen vliet te hebben gevaren4 w. hon den ongemuilkorfd op straat te laten; 1 w. rijden in verkeerde richting. KOLOIN IËN. BATAVIA, 11 Maart. Van verschillende zijden is het denkbeeld te kennen gegeven, het Atjeh-monument in den vorm van een tempel op een terp, te midden van het Koningsplein te plaatsen en een standbeeld van generaal Pel op dien tempel te doen verrijzen. Volgens het „Bat. Hand." moet ook de gouver neur-generaal zich met dit plan ingenomen heb ben verklaard. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot van generaal Pel heeft, voor zooveel het de omstandigheden toelieten, daar slechts één batal jon barissan te Kotta Radja overgebleven was, met de meest mogelijke plechtigheid op het kerkhof te Kotta Petjoet op den 26sten Februari plaats gehad. Overste Ludekirig, de ads.-residenl Kroesen en de pastoor voerden het woord aan de groeve- vooral de rede van eerstgenoemde maakte op de omstanders een diepen indruk. Door den gouvernear-genoraal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen-. Civiel Departement. Benoemd: Tot hoofdond. aan de o. 1. school tc Klaten J. J. Looyé; tot Isten hnlponderw. aan diets Poerworedjo R. Metelerkamp; tot comm. op het ads.-res.-kant. te Tjilatjap M. Trouerbach; tot 3den comm. bij de algemeen? rckcuk. A. J. De St Paul; tot comm. 1ste kl. bij den post en telegraafd. E. F. G. A. Poelmantot comm. 2de kl. bij den postd. C. F. Lassing; tot comm. op het bur. van den aijrhfcs, voor de politie te Padang F. K. Voorneman; bij het bestuur op Java en Madura: tot contr. lsto kl P. Van de. Kemp, 2de kl. II. J. W. Van Lawick van Pabst, L. fC Turk H. J. Van der Plas; tot adsp.-contr. W. F. H. Van Amerom II. R. Parcira, W. H. De Roo en R. A. Maurenbrecher. Ver leend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den om gaanden rechter in het gouvem. Celebes en onderhoorighedei Mr. A. A. Do Vries. Ontslagen: Eervol, nit 'slands dieast met beh. van recht op pens., de gew. comm. op het res.-kaot te BaDjoemas B. Pas; id. de chef van liet teekenbnr. der statist opn. van Java F. K. Wilsen; eervol, nit 's lands dienst, de kl op het parket van den off. van jast. teBandaA. A. De Bonville eervol, als lid in den landraad te Meoado, A. De Willigen, ondei daukbet.eervol, uit zijne betr., w. ziekte, de ing. in alg. diena bij de staatsspoorw. op Java, P. Maas Geesteranus; id. de com mies op het bar. vau den ads.-rc3. voor de politie te Padang F. W. Lamballais Tesseusohn. Benoemd: Tot buiteDgewooi sub9t.-griffier te Kraksaan D. II. Andcweg; door den landraai te Blora: tot buitengew. subst.-griffier M. J. Leveaux. Ver leend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den comm 2de kl. bij de post- en telegr. H. Ollaod. Benoemd: Tot hoofd onderw. aan de 1ste lag. school te Soerakarta, J. J. Funteyn tot hoofdond. aan de o. 1. school te Poerworedjo A. F. Hille' brand, aan die te Ngawi H P. JolsiDg; tot coram. 2de kl bij den postd., J. G. C. Jarmau; tot hulpoud. aan de lag. schoo te Poerwakarta J. B. Karapschuur, tot lsten kl. op het res. bur. te Muotok L. De Vreede. Ontslagen: Eervol, met beh van recht op pens., de opz. 2de kl. bij de cult, in het gouv Sumatra's westk. M. A. Lijffman. Departement van Oorlog. Verleend: Eea tweej. verlof naai Ned., wegens 15-jarigeu ODafgebr. dienst in Ned.-Indië, aan dei kapt. der iuf. W. A. Coblijn; een tweej. verlof naar Ned., w ziekte, aan den off. van gezondh. 1ste kl. A. C. Van Beest Ontslageu: Eervol, uit 's laods dieust, de burgerlijke schrijve; 5de kl. bij de milit. administratie J. L. Specht. Benoemd Tot 2dcn luit.-kwartierra. bij de mil. adm. G. Marcella; bij he 15de bat., de kapt. E. C. Matheron, J. G. Meyer, F. J. Vai Leersum en de '1ste luit. A Scheltcma; bij het garn.-bat. vai Sumatra's westkust en onderh., de Isle luit. M. J. Nix eD d« 2de luit. II. F. V. M. Schwing. Geplaatst: lof.: bij he 5de bat., do 2de luit. P. A. Le Mairebij het 6de bat., al adj., do 1ste luit. P. A. Vau der LoelT; bij het 7de bat. di 2de luit. T. Stam. Overgeplaatst: Bij bet departement vai oorlog, als luit opn. bij de 3de brigade (milit. verkenningen), d lste luit. J. T J. Van Rijen. Bij de milit. admin.: te Aijeh de lste luit.-kwartierm. H. C. Stokhekker en de 2de luit. kwartierm. H. T. Hcodriksz. Bij de inf.lsto bat., de late luit J. B. Vau Heutsz, bij bet 11de bat., de lste luit. C. P. Roskes bij het linker 12de bat. de 1ste luit. E. Van Hecrde, bij bet 14d' bat. de lste luit. B. G. L. Bouricius; bij bet garniz.-bat. vai Palembang de kapt. C. J. Vau den Vrijhoef eu E. Heek; bi de 7de comp. te Samarang, de kapt. D. J. H. Schilfer; bij di 8ste comp. te Bandjeruiasin de kapt. C. Koels; bij de 3de corap te Aljeh kapt D. H. Niepce; bij de 15de comp. te Willem I de kapt. J. Wagener; bij de 18de comp. te Batavia de kapt A. M. P. Krijger; als beheerder van het magazijn van oorlog van den artill.-constr.-winkel te Soerabaya de magazijnm. 2dt kl. L. Richard; als beh. vau dat te Aijeh de magazijnm. 2d( kl. H. F. E. Muller. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den lsten luit.' der inf. II. W. Vroesom de Haan, Bevorderd: Tot paardenarts 2de kl. II. Mars. Departement der Marine. Benoemd: Tot gezogb. 3de kl J. De Ridder; tot lsteu stuurman L. J. C. Cocheret de li Moriuière; tot 2dcu stuurm., C. Van Dort; tot 3den stunrm, C. Engels. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned. w. ziekti aan den bootsman bij de mar.-magaz. te Batavia, L. Van Wjjk. Be Doerad: Tot lsten 6tuurman bij de gouv. marine, de lste stuurl. bij dien dienst R. Groenhof, J. De Ridder, P. L. Soeters. P. Vaa Hemert, D. Van Bateaburg, H. C. StuiveDberg, X Sluar en D. P. C. Niekerk. Vergunning verleend: Om te rcpatrieereD, als overcompleet in hun rang bij het eskadei in Oust-Indië, aan den dir. off.-van-gez. A. Peters, de kapt. dei mar. A. li. W. De Gelder, W. L. G. J. F. Cramer van Baum- garten, P. S. C. A. Courier d»'t Dubekart, P. Dibbetz, de lste luit. der mar. G. H. Pilaar, J. J. Reeriogh, H. J. Romeny, en aan de 2de luit. der raar. A. E. A. G. Pelit eu J. R. J. P. Cambier, den off.-mach. 11. Jongkees, en aan de lnit.-t.-z. 2de kl. A. Seret en J. Bullaar; wegens langd. verblijf in Oost- Indie aau de luit.-t.-z. lste kl. R. T. Du Cloux, aan de luit.- t.-z. 2de kl. Z. J. Cambier, F. W. C. Ledeboer, en aan dee off.-vau-gez. lste kl. J. J. Dekkers; wegens ziekte: aan de off.- van-gez. lste kl. C. II. Schroder, Dr. A VV. Van Renterghem, en aan den luit.-t.-z. 2de kl. H. Van der Meer. BÜITE> LAN JL>. Frankrij li. Het „Journal officiel" maakt eene reeks nieuwe besluiten bekend, houdende veranderingen in bet personeel der prefecten, onder-prefecten, enz. In 't geheel loopen de veranderingen over 47 prefec tures en de maatregelen des ministers bepalen zich meestal tot verplaatsingen. Eén prefect is ontslagen en 8 zijn op wachtgeld gesteld. Onder hen lelt rnen den heer De Fourrès, prefect van Savooie. Nieuw benoemd zijn 9 onder-prefecten en 7 prefectorale secretarissen. In weerwil dat „Havas" formeel heeft ver klaard, dat er geen stukken uit de dossiers aan het departement van binnenlandsche zaken zoek geraakt zijn, houden de „Courrier de France" e°

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2