LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 4968. A0. 1876. Dinsdag 18 April. ft- -1 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel racer0.17$ Grootere letters naar plaatsruimte Uithoofde van het Paasclifeest zal deze Courant Maandag niet worden uitgegeven. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. STADS-BE RICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad op Donder dag 20 April 1876, des namiddags te twee uren. Oproeping lp wcrkelijken dienst van milicien-verlofgangers der lichting van 1§?3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der GEMEENTE LEIDEN, Gezien de Circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 3den April 1876, A. N°. 989/2 (2.1e afd Provinciaal blad n°. 29; Brengen ter kennis van de in deze gemeente gevestigde milicien-verlofgangers der lichting van '1873, behoorende tot het 2de, 3de, 4de, 5de, 6de en 7de regiment infanterie, dat zij zijn opgeroepen om in werkel ijken dienst te komen, tot het houden van herhalingsoefeningen; dat zij daartoe op Donderdag den -Jden Mei aanst., des namiddags vóór vier uren, bij hunne corpsen tegen woordig moeten zijn, in uniform gekleed en voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van verlofpas en zakboekje, zullende de opgeroepen manschap pen op den Iden Juni daaraanvolgende in het genot van onbepaald verlof worden hersteld; dat bedoelde miliciens mitsdien worden uitgenoodigd, zich op Maandag den lsten Mei aanstaande, des voormiddags tusschen 9 en 12 uren, aan te melden ter plaatselijke Secre tarie, tot het ontvangen van aanwijzing van de plaats waar heen zij zich hebben te begeven en van het hun eventueel toekomende daggeld of passage-biljet; en dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinderen aan deze oproeping te voldoen, zij daarvan tijdig ter plaatselijke Secretarie behooren kennis te geven, in het eersie geval onder overlegging eener ge neeskundige verklaring. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennis geving door aanplakking en door plaatsing in deLeidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELLR, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 15 April 1876. LEIDEN, 15 April. De minister van binnenlandsche zaken heeft van het ontwerp voor het nieuwe academiegebouw alhier afgezien. Er zal thans eene prijsvraag ■worden uitgeschreven, waarbij ook voor buiten- landsche kunstenaars de gelegenheid tot mededin ging zal zijn opengesteld. Z. M. heeft aan Jhr. Mr. G. C. J. Van Reenen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als curator der hoogeschool alhier. Gisteravond werd aan den heer C. L. Loder, kolonel van het 4de reg. inf., door een deputatie van hh. hoofd- en verdere olficieren der verschil lende wapens, alhier in garnizoen, aan het hotel „Verhaaff" een serenade aangeboden, waarbij o. a. maj jur Weyer namens het corps het woord voerde en den heer Loder met zijne benoeming tot ge- neraal-majoor der 2de divisie inf. complimenteerde en het muziekcorps, waarin hij steeds een leven dige belangstelling getoond had, eenige nummers uitvoerde. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6072 vol wassen personen en van 1720 kinderen. Op 27, 28 en 29 Mei e. k. zullen te Am sterdam in het Paik de algemeene vergadering en de daaraan volgens het reglement te verbinden muziekuiivoeringen plaats vinden der Toonkun stenaars Vereeniging van Noord en Zuid Nederland, vóór omstreeks een jaar in het leven geroepen door bemiddeling van den in ons land zoo gunstig bekenden componist en directeur G. A. Heinze, in verbinding met zijn collega's Richard Hol, H. A. Meyroos, W. F. G. Nicolaï en W. Stumpff, welke heeren op dit oogenblik het bestuur der T.-V. uitmaken. Op den avond van den eersten dag der bijeenkomsten zal het oratorium „Boni- facius", van W. F. G. Nicolaï, onder diens leiding worden ten gehoore gebracht door een talrijk koor en met medewerking o. a., wat de solopartijen betreft, van onze landgenooten mej. L. Kiehl (sopraan) en de heeren \V. Deckers (bas) en B. J. De Goey (tenor). Op den tweeden dag vindt de algemeene vergadering en een gemeenschap pelijk diner voor eigen rekening plaats, en op den derden dag een matinée musicale. De vereenigde vergadering van Rijnland heeft in hare zitting» van den 11 den dezer beslo ten om ter vervanging van het onlangs vernielde stoomwerktuig te Spaarndam, ten gevolge van het breken van den connector, eene nieuwe machine met twee horizontale cilinders, met overbrenging der beweging op de waterassen, door middel van kamraderen, te doen vervaardigen. Dientengevolge bestaat er alle reden om aan te nemen, dat het werktuig tegen den aanvang van den aanstaanden herfst weder rnaalvaardig zijn zal. Het werk is opgedragen aan de „Gute Hoffnungshulte" te Oberhausen. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland heb ben het besluit van den gemeenteraad van Kat- wyk, om eventueel een proces te voeren tegen de firma Villefort Co., goedgekeurd. De minister van koloniën brengt ter kennis dat de commissie, belast met het in dit jaar hier te lande afnemen van het examen voor ambtenaar bij den burgerlijken dienst in Ned.-Indië, hare eerste vergadering zal houden in Den Haag den 19den Juni e. k. Zij, die verlangen het examen af te leggen, behooren zich uiterlijk op den 20sten Mei bij een op zegel geschreven request te hebben aangemeld bij het departement van koloniën. Slechts de zestien candidaten geen meesters in de rechten, die bij het afleggen van het examen het meest hebben voldaan, zullen worden gesteld ter be schikking van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië. Daarenboven zullen, met bestemming voor de rechterlijke macht in Ned.-Indië, ter beschik king worden gesteld twaalf meesters in de rechten, die een voldoend examen hebben afgelegd. De „Amst. Ct." spreekt het bericht tegen dat de minister van financiën het wetsontwerp tot in voering van den gouden standaard van den raad van state zou hebben teruggenomen. Voorts ver neemt dat blad, dat aan het departement van financiën thans in gereedheid worden gebracht, behalve de drie weisontwerpen op de comptabili teit een ontwerp van wet voor een zegelbelas ting, een op de patentbelasting en een tot her ziening van de personeele belasting. Het ontwerp tot belasting van de tabak zal worden ingelrok ken; daarentegen zal de herziening van het tarief op den in- en uitvoer op grootere schaal worden voorgedragen. Op de in 1874 door Teylers tweede ge nootschap uitgeschreven prijsvraag: „Eene weten schappelijke beschrijving van de gildepenningen van Noord-Nederland" was slechts één antwoord ingekomen. Daaraan is toegekend de uitgeloofde gouden medaille ter innerlijke waarde van f 400. Bij opening van het naambriefje is gebleken de schrijver te zijn de heer Mr. J. Dirks te Leeuwarden. Uit het overzicht der opbrengst van 's rijks middelen over de eerste drie maanden van het jaar, blijkt dat de uitkomst weer ruim 1 mil- lioen hooger is dan in het eerste kwartaal van het vorige jaar, niettegenstaande toen de vuur-, ton- en bakengelden, die nu afgeschaft zijn, nog ruim f 115,000 opbrachten en het altijd wissel vallige recht van successie ditmaal slechts weinig meer bedraagt dan in het vorig jaar. Alle inkom sten deelen nu in den vooruitgang. Wij noemen slechts de voornaamste. De rechten op den in- en uitvoer met f 51,553.75'/a, de suiker met 46,076, de wijn met 28,869, het gedistilleerd met f 295,127, het geslacht met f 62,446, de regis tratierechten met f 502,709, de posterijen met f 44,732, de rijks-telegrafen mei f 22,555 en de loodsgelden met j 11,302, niettegenstaande nu de distantiegelden afgeschaft zijn. In allen op zichte is dus deze uitkomst bemoedigend en steekt zeer gunstig af bij den toestand in Duitschland en zelfs in Engeland, waar de kwijning van den handel voortdurend op de rijks-inkomsten drukt. In 't begin van Juni hoopt de heer G. Van Mourik zijn 50-jarig jubilé als hoofdonderwijzer te Rijnsaterswoude te vieren. De krasse man is nog onvermoeid in de school bezig. Onlangs heeft hij B. en Ws. gevraagd, of het noodig was dat het onderwijs aan jeugdiger handen toevertrouwd werd. De gemeenteraad heeft die vraag beant woord met een traktementsverhooging voor Van Mourik van f 100. Aan de maatschappij van weldadigheid is door mevr. de wed. M. H. Meyer, geb. Hovius, in Den Haag overleden, gelegateerd de som van f 2000, vrij van successierechten. Volgens een bericht van de Britsche post administratie is het stoomschip „Surat", van Southampton, aan boord hebbende de brievenma len voor Iudië, China en Australië, wegens averij te Lissabon binnengeloopen, en is een ander stoom schip derwaarts gezonden om de bedoelde corres pondentie naar Suez over te brengen. Dit stoom schip zal echter eerst eene week later te Suez aankomen. Dientengevolge wordt de aansluiting van de eerstvolgende boot uit Brindisi, op 17 dezer gemist, en ondervindt de correspondentie voor Oost-Indië den 14den uit Nederland langs den weg van Brindisi en den 11 den dezer langs dien van Triest verzonden mede eene vertraging van 8 dagen. De minister van oorlog, ontvangen hebbende een aantal verzoeken van of ten behoeve van milicien-verlofgangers om vrijstelling van het op komen onder de wapenen voor de eerlang te houden herhalingsoefeningen, brengt ter kennis van de adressanten, dat de belangen van den dienst niet toelaten in hun verzoek te bewilligen. Aan de betrokken miliciens wordt herinnerd, dat zij, die wegens ziekte niet op den bepaalden dag onder de wapenen opkomen, overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften, zich na hunne herstelling bij hun corps moeten vervoegen, ten einde gedurende zes weken in den wapenhandel te worden geoefend. De minister van marine brengt ter kennis dat in dit jaar twee jongelingen na afgelegd exa men als scheepsklerk zullen kunnen worden aan gesteld. Zij, die tot dit examen, dat in Augustus zal plaats hebben, wenschen te worden toegelaten, moeten zijn Nederlanders, en op den lsten Januari 1876 den ouderdom van 15 jaren hebben bereikt, doch mogen hun 18de jaar nog niet zijn inge treden. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen bij het examen mede dingen, moeten daartoe voor of uiterlijk op den laatsten Juli een verzoekschrift op zegel aan den minister van marine indienen.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1