de openbare orde of zedelijkheid. Toen is de penne nvrucht van den heer De Bergh in handen gesteld van den hoofdcommissaris van politie, en ook deze ambleDaar kwam tot hetzelfde oordeel. De minister van marine brengt ter kennis dat hij de marine kunnen geplaatst worden eenige sergeant-schrijvers. Aan die betrekking is hoven het genot der gewone scheepsvoeding eene maan- delijke soldij van f 32 verbonden en bij het tot stand komen der verbintenis voor vijf jaren, geniet de belanghebbende een voorschot van drie maan den soldij. Zij, die genegen mochten zijn naar die betrekking mede te dingen, zenden daartoe een op gezegeld papier geschreven verzoekschrift in aan den directeur en commandant der marine te Wil lemsoord, en leggen daarbij over hunne geboorte akte en een bewijs van goed gedrag, af te geven door den burgemeester hunner woonplaats. Het stoomschip „Celebes", van Nieuwediep naar Batavia, is 10 dezer des namiddags te Aden aangekomen en zou des avonds de reis voortzet ten de „Ophir", van Glasgow naar Batavia, is 9 dezer te Port-Said aangekomende „Torring ton", van Java naar Rotterdam, passeerde gister ochtend het eiland Wight. Naar men verneemt heeft de minister van financiën het ontwerp van wet betreffende de invoering van den gouden standaard van den raad van state teruggenomen. Door den minister van financiën is bepaald, dat gezegelde briefomslagen, welke in handen der belanghebbenden in dier voege beschadigd of be dorven zijn dat zij niet gebruikt kunnen worden, op de postkantoren zonder eenige bijbetaling tegen nieuwe kunnen verruild worden. Bij den uitgever J. Van der Hoeven Ie Rot- dam zal eene Franscbe vertaling van Multatuli's „Max Havelaar" het licht zien, bewerkt door de heeren Mr. A. J. Nieuwenhuis en Henri Crisafulli. De minister van oorlog heeft den kapitein ingenieur J. J. H. Gijsberti Hodenpijl, alsmede den Isten luitenant-ingenieur J. K. Kempees, onlangs (en wel eerstgenoemde te rekenen van 1°. Mei a. s.) eervol ontheven van hunne betrekking van adjudant, respectievelijk van den inspecteur van de genie en bij het bataljon mineurs en sappeurs, openlijk zijne tevredenheid betuigd voor de bijzon dere en veelzijdige diensten, door hen in bedoelde betrekkingen bewezen. Vermoedelijk wordt met 1 Mei slechts één ramschip in dienst gesteld, daar er niet alleen gebrek aan volk, doch ook aan officieren heerscht. De kapitein J. B. Van den Oudendijk Pie- terse, van het 3de reg. vesting-artillerie, waar nemend adjudant van den generaal-majoor, direc teur voor net materieel der artillerie, is, te rekenen van 1 Juli a. s., definitief lot adjudant benoemd en in verband daarmede bij den staf der artillerie overgeplaatst. Z. M. heeft, op hunne aanvrage, op pensioen gesteld: bij de art., de generaals-majoor F. A. T. Delprat, Jhr. J. G. J. Van Oldenbarneveld genaamd Witte Tullingh, F. Van Exter, E. J. Jacobs; voorts den kolqpel J. P. W. Van Cattenburch benoemd bij de art. tot generaal-majoor en directeur van het materieel, den kolonel H. J. R. Beyentot generaal-majoor, bevelhebber in de eersle mil. afd., den kolonel W. M. Camp; tot generaal-majoor, inspecteur van het wapen, den kolonel W. De Villeneuve; [tot kolonel bij het .2de reg. veld-art. den luit.-kolonel J. C. Van Gheel Roëll; bij het 3de reg. vesting-art. den luit.- kolonel K. A. Wimmer; bij het 1ste reg. vesting- art. den luit.-kolonel H. A. A.~ Van Rijssen; tot commandant van het reg. rijdende art., den luitenant-kolonel F. F. Van Sleenberghe; tot luit.- kolonels, de majoors: J. A. baron Mulert, W. C. Van Haeften, A. Dillié, J. H. Meursinge; tot majoors, de kapt. lste kl. J. W. L. Gerard van Sijsen, F. M. B. Alewyn, K. L. Van der Heyden, H. C. Hojel, D. G. T. G. Van der Voort Maar schalk en A. M. Mazel; op hunne aanvrage,, ge pensioneerd: bij de inf. de gen.-majoors J. A. IC. W. Beeckman, W. F. Le Mailre, A. Engelvaart; benoemd tot gen.-majoor en gouv. der kon. mil. academie den kol. H. Van Willes; tot gen.-majoor en comm. der 2de div. inf. den kol. C. L. Loder; tot gen.-majoor en comm. der 1de div. inf. den kol. C. M. H. Pel. Z. M. heeft aan J. Thuyter, gewezen leeraar aan de burger-avondschool te Middelburg, ver leend een pensioen ten laste van den Staat, ten bedrage van f 65 'sjaars; aan den luit.-ter-zee 2de kl. J. V. Wierdsma, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei, een verlof verleend van één jaar, onder stilstand van non-activiteitstractement en zonder opklimming in de ranglijst; aan den Oost-Indischen ambtenaar J. G. C. C. Stierling Kuneman, laatstelijk adsistent-resident van Indra- mayoe, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst met toekenning van pensioen. Gemengd Nieuws. Gistermiddag te halfzes zijn eenige wagens van een zandlrein te Halfweg gederailleerd. Ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad. De reizigers van Haarlem en Amsterdam moesten aldaar echter van trein verwisselen, wat eenig oponthoud veroorzaakte. De heer M. F.secretaris van de ge meente Beverwijk, heeft zich door een pistoolschot van het leven beroofd. Naar men zegt, zou hij dit gedaan hebben, omdat de hulponderwijzeres in die gemeente ontslagen is, dewijl zij met hem een reisje naar Amsterdam had gemaakt. Op de re ede te Nieuwediep dreef gis terochtend een Scheveningsche bomschuit, gevoerd geweest door schipper W. Van der Swan, welke in het Zuidergat is omgeslagen. Van de bemanning was niets te ontdekken. Maandag-namiddag sloegen te Hel- louw de paarden van den landbouwer S., welke voor een wagen met mest gespannen waren, op bol. De voerman sprong van den wagen, zonder eenig letsel le bekomendoch een drietal kinderen die op den dijk speelden, kwamen met de voort hollende paarden in aanraking. Twee van dezen kregen lichte wonden, doch het derde ontving met den hoef van een der paarden een slag op het hoofd, waardoor bloedstorting in de hersenen plaats had. Het kind verkeert in zeer bedenkelij- ken toestand. De paarden zijn een eind verder met den wagen van den vrij hoogen dijk gestort, doch hebben bijna geen letsel bekomen. Gistermiddag is in de Koningshaven te Feienoord het lijk opgevischt van een mans persoon, hetwelk reeds in verregaanden staat van ontbinding verkeerde. Bij onderzoek is gebleken dat het dezelfde man is, die sedert den nacht van 14 op 15 Maart 11. wordt vermist. Uit Brakel meldt men dat het water er zeer langzaam valt, zoodat het gansche veld nog diep onder water staat. Waar anders de koeien grazen of de aardappels groeien, passeeren thans roeibooten, beladen met 24 a 30 hectoliter steenkolen. Door de arbeiders wordt dan ook niets verdiend; de kleine pachter gaat gebukt onder de hooge pachtsommen, die hij zal hebben te voldoen, terwijl het vooruilzicht op het mislukken van den oogst hem schier wanhopend maakt. Het bekende,medium Home is bl ij kens een telegram van hem zelf, uit Nizza, niet dood. Met den aanleg der Diergaarde te Dusseldorf is men thans zoover gevorderd, dat zij op Pinksterdag zal worden geopend. In Par ij s neemt men tegenwoordig in 't belang van het krijgswezen zeer wreedaardige proeven met paarden. Het geldt nl. 't onderzoek hoe lang een paard zonder voedsel leven kan. Een paard dat genoegzaam water, maar geen vast voedsel ontving, hield de marteling 25 dagen uit voor het stierf. Een tegenovergestelde proef, genoeg voedsel maar geen drinken, maakte reeds den vijfden dag een einde aan 't lijden van het beest. Een paard, dat men drie dagen zonder drinken liet, verslond in 3 minuten 60 kan water. Bechtzaken, Adv.-gen. Romer heeft in de gisteren gehou den zitting van de strafkamer van den hoogen raad zijne conclusie voorgedragen in de zaak van D. G. N. Van Veen, die wegens den bekenden diefstal van eflecten en juweelen te Rotterdam, tot 12 jaren tuchthuisstraf is veroordeeld. Het O. M. achtte op verschillende gronden het eerste middel van cassatie ongegrond en was omtrent het tweede middel, waaraan de meeste waarde door den verdediger was gehecht, van oordeel j dat dit geen punt van onderzoek bij den hoogen raad kon uitmaken, omdat uit het bestreden arrest niet is gebleken dat de getuige, als wedum B. genoemd, in eenige betrekking stond tot den beschuldigde en ook niet dat de verdediger zich heeft verzet tegen haar getuigenis onder eede. Dergelijk middel was reeds door het hoogste rechtscollege verworpen bij arrest van 27 Aug. 1870. Mitsdien strekte de conclusie tot verwer ping der voorziening. Uitspraak 8 Mei. De rechtbank te Deventer heeft een bede. laarskolonist van de Ommerschans, die aan du burgemeester van Hege een brandbrief had geschre ven, tot een jaar celstraf en een geldboete van ƒ50 veroordeeld. BUITENLAND. Frankrij li. Eenige aalmoezeniers bij het leger hebben aan den senaat en de kamer van afgevaardigden eene petitie tegen het duel gezonden, waaronder zij de handteekening van vele huisvaders gekrege» hebben. Onze vaderlandsliefde aldus leest men in dit stuk is niet karig met het bloed omet kinderen, als het de verdediging van 't land, de handhaving der orde, de veiligheid der burgers geldt. Maar dat bloed, hetwelk ons bloed is, mag niet nutteloos vergeten worden in tweegevechte», die valsch eergevoel of betreurenswaardige voor- oordeelen onze soldaten, die de wapens alleei dragen ter verdediging van het recht, als een plicht willen opleggen. Uit naam van dat recht verlangen wij, huisvaders, dat de gewetensvrijheid onzer kinderen omtrent dit punt, evenals omtrenl alle andere punten, geëerbiedigd worde, en dat de minister van oorlog het initiatief neme tol een wetsvoorstel, waarbij het duel onder de mili tairen worde afgeschaft. Dit verwachten wij vaa de onpartijdigheid zoowel als van den godsdienst zin der leden onzer wetgevende kamers. Het gerucht, als zouden er stukken ea dépêches ontvreemd zijn bij het ministerie van binnenlandsche zaken, wordt formeel gelogenstraft De verkiezing van Villet in de Cotes da Nord is door de Kamer nietig verklaard. Door de afgevaardigden Spuiter, Casse, Rouvier en anderen is een wetsvoorstel ingediend, waarb; alle bestaande restrictieve wetten op de drukper: worden afgeschaft. Het voorstel is gerenvooieerd aan de commissie voor het initiatief. De conclusie van het rapport over de am nestie-voorstellen van Leblond strekt tot verwer ping eener totale of zelfs partieele amnestie, doch doet een beroep op het recht van gratie, hetwelk den president der republiek is toegekend. De Bonapartisten wenschten de discussie over dit rap port heden aan de orde gesteld te zien. Leblond vroeg, in overeenstemming met de regeering, de verdaging der discussie tot na het Paasch-reces. De minister van binnenlandsche zaken Ricard zeide in antwoord op het verzoek van Raoul Duval, dat het niet noodig is dat bet rappoil thans in discussie komt, daar de natie de mee ning der beide Kamers kent en zich niet bezorgd maakt. Duval verzekerde dat hij en zijne vrienden evenmin onrust willen zaaien in het land, maat zij ernstig wenschen de constitutie in practijk tf brengen. Ricard antwoordde dat de partijen, dit van het bestuur over Frankrijk vervallen verklaard zijn, nog geenszins vrijwillig daarvan afstand deden; de regeering koestert geen haat, maar wil eerbied voor de constitutie, welke bezegeld is door de algemeene verkiezingen, waardoor tevens de een maal uitgesproken vervallenverklaring bekrachtigd werd. Het voorstel tot onmiddellijke discussie werd verworpen. De Kamer ging vervolgens tot 1" Mei uiteen, nadat zij de verkiezing van den heer St.-Paul had goedgekeurd. Spanje. Spanje, zegt de Parijsche correspondent van den „Times", belooft thans 1 pCt. interest te betalen van zijn schuld, en 't is zelfs de vraag of het dat, zoolang de opstand op Cuba duurt, wel eens zal kunnen doen. Behalve een geves tigde schuld van f 9,600,000,000, heeft Spaoje nog eene vlottende schuld ook. Eén percent van de gevestigde schuld zou dus reeds f 96,000,000 eischeo van een budget dat slechts 360 millioen gulden, of in waarheid slechts 288 millioen gulden bedraagt; dat is juist 3 pCt. van de geheele ge-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2