By beschikking van den minister van bin nen]. zaken is C. Croll benoemd tot 2den klerk bij dat departement, met ingang van 15 April. Z. M. heeft benoemd tot inspecteur der registr. en dom. van de 1ste kl. M. Timmerman, thans inspecteur der registr. en dom. van de 2de kl.; van de 2de kl. G. Y. Blaauw, thans inspecteur der registr. en dom. van de 3de kl.; van de 3de kl. J. J. De Lange, thans ontv. der registr. en dom. te Harderwijk; J. M. Kleuvens, thans ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Ylaardingen, benoemd tot ontv. derz. mid delen te Delfshaven. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. Assen, standpl. de gem. Assen, Jhr. J. A. G. Yan der Wijck, cand.-notaris, thans burgem. der gem. Hoogeveen; den luit.-ter-zee 2de kl. H. <J. Hildebrandt, met ingang van 11 dezer, bevor derd tot luit.-ter-zee 1ste kl.benoemd tot ridder 4de kl. der milit. YVillemsordeden lsten luit. der inf. van het Ned.-Ind. leger H. YVieringa, en den sergeant der infanterie dier krijgsmacht A. L. Weintre, ter belooning van hun gedrag te Menado, bij gelegenheid der verijdeling van den onverhoed- -schen aanval eener bende kwaadwilligen uit Bwool, 26 Aug. 1875. Gemengd Nieuws. Gistermiddag te halfvier, toen een echtpaar van een doopplechtigheid per vigilant naar buis ging, is het paard, dat de Koepoorts- brug opreed, waarschijnlijk door den korten draai dien de koetsier nam, omgevallen. Eerst nadat men het paard had afgespannen, is men er met veel moeite in geslaagd het weder op de pooten te krijgen. De echtelieden vertrouwden zich evenwel niet meer aan den koetsier en vervolgden hun tpveg te voet. Yan Zaterdag- op Zondag-nacht zijn door de politie alhier aangehouden drie personen, die in het plantsoen een schipper mishandeld en 2ijn portemonnaie met geld ontvreemd hebben. Zij worden verdacht, zich aan meer dergelijke feiten te hebben schuldig gemaakt. Uit Leidschendam wordt ons gemeld, dat Zaterdag het elfjarig dochtertje van den arbeider 31. in de Storopwijksche vaart gevallen is en ver dronken. Bij den Delftschen gemeenteraad is ingekomen een adres van J. De Yos, amanuensis aan de hoogere burgerschool, op een traktement van 225 'sjaars, waarvan hy nog zijne belasting en (wil hij burgerlijk voor den dag komen) zijne kleeding moet betalen. Hij verklaart daarvan met vrouw en drie kinderen niet te kunnen bestaan, en verzoekt dat zijn traktement wat verhoogd Worde, zijnde hij anders verplicht, eervol ontslag te vragen uit zijne betrekking, ten einde eene andere, minder aangename, maar meer voordeelige te aanvaarden. Yele der te Haarlem in garnizoen liggende huzaren van het 1ste regiment maken zich bijna dagelijks schuldig aan baldadigheden en vechtpartijen, en verontrusten daardoor dikwijls de burgerij. Vrijdag-avond had daar weder eene vechtpartij plaats aan de Ged. Raamgracht, waarbij de huzaren van hunne sabels gebruik maakten en de burgers zich met bezemstokken enz. ver weerden. Twee burgers werden daarbij door sabelhouwen ernstig gewond. Omtrent den brand in de stoomrnee 1- fabriek van de firma Daniël en Co. te Heusden, verneemt men nader, dat de fabriek met al hare machinerieën niet voor 65,000 geassureerd was, maar slechts voor 25,000, en de voorraad graan meel en zakken voor ƒ15,000. Wat de publieke veiling betreft, zou het bod, op de fabriek gedaan, niet als een ernstig gemeend bod te beschouwen zijn. Slechts twee timmerlieden uit Heusden bebben geboden, misschien alleen met het oog op trekgeld. Uit Hellouw wordt gemeld, dat de rechter-commissaris, officier van justitie en griffier der Tielsche rechtbank een onderzoek hebben ingesteld naar den dood van het zoogenaamde betooverde kind. Nadat verschillende personen in verhoor waren genomen, is het kind door twee doctoren geopend en de drank van den duivelbanner in beslag genomen. Zaterdag-avond is te Rotterdam door een 14-jarigen jongen, bij het verlaten der R.-K. kerk in het Boschje, gevonden een levend kind, naar gissing 4 weken oud. Het werd door de vrouw van een sleepersknecht ter voorloopige ver pleging opgenomen. BI ij kens eene opgave in het „Alge- meen Politieblad" zijn op of na den 27sten Maart jl. te Stad Almelo, ten nadeele van D. J. F., in diens woning zestig verschillende zilveren oude munten ontvreemd. Uit Rottevalle wordt gemeld: In de vorige week werden door een landbouwer alhier drie schapen uit de weide vermist, die, gelijk men al dadelijk vermoedde, gestolen waren. Terstond loofde het schapenfonds (een soort assurantie maatschappij tegen diefstal van schapen uit de weide) eene premie van 25 uit, voor hem die den dader op het spoor kwam. Reeds den volgen den dag vernam men van een veehandelaar te dezer plaatse, dat hij te Groningen aan de markt op schapen geboden had, die veel overeenkomst hadden met de gestolene. Daardoor kwam men de ontvreemde dieren spoedig op het spoor en kreeg ze ook in handen. Gedurig hoort men hier van schapendiefstal, maar gewoonlijk worden de dieren dan op het land geslacht, met achterlating van de wol, darmen enz. De Nederlandsche regeering wordt met een verschrikkelijk proces bedreigd! Twee honderd zeven en zeventig millioen dollars of ƒ692,500,000 zal de Staat moeten uitkeeren, als hij het proces verliest. Volgens het „Tagliches Cincinnati Volksblatt" heeft Hermann Markworth, Duitsch advocaat te Cincinnati, de noodige stappen gedaan, om de Nederlandsche regeering te dwingen tot uitkeering van de nalatenschap van Theobald Melzger, in December 1626 te Kettenheim in Rhein-Hessen geboren en in 1691 te Schaum- burg overleden, aan de rechtmatige erfgenamen. Genoemde Metzger was, zegt het blad, opperbe velhebber van de cavalerie en stadhouder van de vrije heerlijkheid Breda en Brabant. Hij noemde zich gewoonlijk Weberheim de plaats, waar zijn moeder geboren werd ook wel Weben- heim, ook Weibnom. Met den laatsten naam onderteekende hij op 29 October 1687 een koop contract wegens landbezit. Zijn testament, dat op 2 Februari 1691 door den stadsschrijver van Breda werd geschreven, is geteekendMetzger YVeibnom. In Mei 1691 werd de nalatenschap van 20 millioen gulden door de regeering aan vaard, en met de berekening van rente op rente over 185 jaren bedraagt het kapitaal de som, die nu wordt gevorderd, ja reeds altijd volgens het blad herhaaldelijk maar steeds tevergeefs gevorderd is. De aanverwant Markworth zal den diplomatieken weg bewandelen en heeft zich reeds tot den staatssecretaris Fish gewend. Blijkens een telegram uit Londen, heeft bij de Zaterdag gehouden groote boat-race tusschen de universiteiten van Oxford en Cam bridge, Cambridge gewonnen (verschil met Oxford vier bootslengten). Duizenden toeschouwers woon den den wedstrijd bij. De eerste aardbeziën uit de broei- kassen te Versailles zijn Vrijdag te Parijs aange bracht en verkocht a fr. 1.60 het stuk voor de uitgezochte soorten en a 1 fr. voor de andere. Dezer dagen is de inventaris opge maakt van de nationale bibliotheek te Parijs. Daaruit blijkt dat ze 1,150,000 boekdeelen en 80,000 manuscripten bevat. Te Adrossan in Schotlan d werd dezer dagen een merkwaardig vaartuig verkochtde brik „Clitus", die uit de overblijfselen van een op de Schotsche kust gestrand oorlogschip was gebouwd en 22 jaren door eene gezagvoerster, mejuffrouw Elisabeth Mar, werd bestuurd. Deze zee-amazone was onder de kustvaarders als kapitein Betsy Millar algemeen bekend. Bechtzaken, Gewezen vonnissen in strafzaken door het kan tongerecht alhier van 1 April 1 wegens zonder vergunning innemen van den openbaren weg1 w. een hond ongemuilkorfd op straat te laten- 1 w. vuilnis in gemeente water te werpen; w. het maken van nachtelijk burengerucht; 1 w. spelen om centen op straat. KOLONIËN. BATAVIA, 2 Maart. Volgens de „Java-Bode" heeft zich, op verzoek van den commandant van het leger, hier ter plaatse een commissie gevormd, ten einde gelden hijeen te brengen tot het oprichten van een ge- denkteeken voor wijlen den generaal-majoor Pel. Deze commissie zal bestaan uit den kolonel Schultze en de overige kolonels hier ter plaatse, benevens den luitenant-kolonel Pfeiffer. Het contract tusschen de regeering en den opiumpachter te Solo is bij rechterlijk vonnis ontbonden. Uit Banda wordt aan de „Locomotief" mede gedeeld, dat den '19den Februari jl. op de hoofd plaats een kolossaal borstbeeld van Z. M. den Koning is onthuld, zoo ter berinnering aan de opheffing van het monopolie als aan 12 Mei 1874. Behalve ongeveer ƒ10.000 in specie en bankpapier, is het geheele bedrag van de verze kerde waarde, uit het gezonken stoomschip „Wil lem kroonprins der Nederlanden" opgevischt. Het blad „De Vorstenlanden" meldt uit SoerakgrtaDe Pangeran Adipatie Ario Mangkoe Negoro is thans reeds ernstig van plan om de ijzeren brug te Djoeroek te doen bouwen. Zijn wjj goed ingelicht, dan heeft een zijner administra teurs verleden Zondag de opdracht gekregen om die brug in Duitschland bij Borsig Co. te Ber lijn te bestellen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indie zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Eervol, met behood van aanspraak op pensioen, de ambt. op non-act. T. G. A. Canter Visscher; uit zijne belr., de griffier bij den landr. te Pati J. "W. Filet; eervol, uit den dienst der staatsspoorwegen op Java, de opz. 1ste kl. J. Broekmaan. Benoemd: Tot ads.-res. van Kendal J. H. Hagentot comm. 2de kl. bij den poatd., M. Den Boer; bij den waterstaat enz.: tot opz. 1ste kl. V. H. De Lean, B. Van de Beek, A. A. Pasman, J. Wilhelmus en J. D. Pasteur; tot opz. 2de kl. G. D. Van der Swaagh, F. L. Oosten- broek en C. J. Bolle'e; tot opz. 3de kl. J. H. Van der Sterr, P. Metzelaar, W. H. Scbeffer, G. A. Van de Poll, J. J. Van Poelvoorde, G. H. F. Gerritsen en A. Hoekman; tot opz. 2de kl. G. Heoff; tot opz. 3de kl. J. C. W. Ditmarscb; tot lsten kl. bij bet dep. van juat., C. W. Sibbald; tot buiteng. subst. griff. bij de reebtb. te Soerabaya J. I,. H. Barer. Bij den spoor weg-aanleg Soerabaya PasoeroeanMagelang, tot opzichter 2de kl. F. J. Brcuer; tot opz. 3de kl. P. Buis, J. Munhoven en C. H. Van Schierstaedt; tot teekenaar, W. A. Ecksteyn; tot betaalm. F. W. Gabriel J. C. Court en J. Hnpner. Geplas tst: Bij den epoorweg-aanleg SoerabayaPasoeroeanMagelang, de benoemde hoofdopz. late kl. J. Bouwcns en A. Hesselink. Departement van Oorlog. Benoemd: Tot militair tevens civiel bevelh. te Atjch, de gen.-maj. G. B. T. Wiggera van Kcrchem. Bevorderd: Tot off.-van-gez. 1ste kl. bij den mik gen. dienst de off.-van-gez. 2de kl. F. De Boer. Departement der Marine. Verleend: Een tweej. verlof naar Ncd., wegens ziekte, aan den onderbaas-ketelm. bij de fabriek voor de marine te Soerabaya C. Stolk. Ontslagen: Eervol, met behond van recht op pens., de ambt. op wachtgeld G. Hagen- zieker. BUITENLAND. Frankrij k. De geloofsbrieven van den heer Lebauvy, in het departement der Seine en Oise gekozen, zijn goedgekeurd; de verkiezing van den heer Ferré te Angers is ongeldig, de verkiezing in de depar tementen Tarn en Garonne geldig verklaard. De parlementaire commissie, belast met de enquête naar de verkiezing van den heer De Mun, heeft van den kardinaal-aartsbisschop van Parijs dien zij had uitgenoodigd voor haar te verschijnen, een brief ontvangen, waarin hij zegt, dat hij zich niet met politiek bemoeit en mitsdien geen ophel deringen geven kan. Hij meent dus aan de uit- noodiging der commissie geen gevolg te moeten geven. De Bonapartist Pascale Piétri, voormalig officier en een der hoofdagenten van het Bona- partistisch hoofdcomilé te Parijs, is door de recht bank te Bonneville, wegens misbruik van ver trouwen en valschheid in geschrifte, tot vijfjaren gevangenisstraf veroordeeld. De commissie tot onderzoek van het wets ontwerp tot benoeming der maires, is Zaterdag benoemd. Zij is eenstemmig voor de wet van 1871 gezind. Lévèque vraagt de benoeming van al de maires door den gemeenteraad. België. De kamer van vertegenwoordigers heeft met 7S tegen 26 stemmen het welsontwerp betreflende het toekennen van academische graden aangeno men. Bijna alle amendementen werden verworpen-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2