behooren onder de werkzaamheden o. a.: 1°. het gymnastiek-onderwijs zooals dit uitgedrukt is in de concepten van het „Nederlandsch onderwijzers genootschap" en de „Maatschappij tot nut van het algemeen", in te leiden door den heer P. C. Adrian, uit Amsterdam2°. over de oprichting van gym nastische volkskringen, in te leiden door den heer F. G. Croessen, uit Amsterdam; 3°. openbare les aan de meisjes des middags van den eersten dag te 2 uren, te geven door den heer H. J. Steenber gen, uit Gouda; -4°. toespraak tot de genoodigden na afloop der les, door den heer J. S. G. Disse, uit Leiden5°. welke voordeelen biedt de indeeling der klassen volgens leeftijd? 6°. bespreking over het aantal leerlingen, dat onder directie van één onderwijzer voldoend gymnastisch onderwijs kan verkrijgen; 7°. over de werking van het Neder landsch gymnastiek-verbond, naar aanleiding van het daarover geschrevene door den heer Disse in het tijdschrift „Volksheil", n°. 5. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Batavia naar Nieuwediep, heeft gisterende „Prin ses Amalia", van Nieuwediep naar Batavia, eer gisteren de reis van Port Said voortgezet. Naar men verneemt, is de aanvrage van den majoor-commandant van het instructie-bataljon bij het gemeentebestuur te Kampen om het ter rein van den Zandberg in te richten als kamp in de maand Juni a. s., toegestaan. De 291ste staatsloterij bestaat uit 21000 loten, 10500 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt 15 Mei geopend en 27 Mei gesloten; de trekking der 1ste klasse begint 12 Juni; de laatste 100 nommers worden getrokken op 2 September. Het bestuur der vereeniging tot ontwikkeling van provinciale welvaart te Zwolle heeft zich voor eenigen tijd gewend tot den gemeenteraad, om een gebouw, dat onmiddellijk grenst aan het museum, aan te koopen en aan de vereeniging in huur af te staan. Dat museum, ook Reventer genaamd, eischte vergrooting. Door den raad is daarop eene commissie benoemd tot onderzoek, welke heeft geadviseerd het gebouw aan te koopen en aan de vereeniging af te staan tegen 41/, pCt. voor koop som en kosten van verbouw. Op die wijze zou de geheele Reventer het eigendom der stad en slechts bij de vereeniging in huur zijn. De raad heeft be sloten tot aankoop en afstand, maar niet tot ver bouw voor zijn eigen rekening. De Belgische afdeeling van het „Roode Kruis", onder praesidium van den prins De Ligne, .heeft een warm beroep gedaan op de menschlie- vendheid der Belgen ten behoeve van de slacht- oflers van den watersnood in Noord-Brabant en Gelderland. Door den minister van binnenl. zaken is aan de betrokken gemeentebesturen kennis gege ven, dat het vee van verdachte stallen niet in de weide gebracht mag worden, en dat voor iedere melkkoe, die tusschen 1 Mei en 1 Oct. zoo op stal blijft, dagelijks 20 cent en voor ieder stuk ander vee 10 cent zal vergoed worden. Door de kamers van koophandel te Amster dam, Rotterdam, Dordrecht, Middelburg en Schie dam is een adres tot den minister van justitie gericht, naar aanleiding van de door den hoogen raad gegeven beslissing in de zaak van het stoom schip „Willem III," betreffende de aansprakelijk heid des schippers voor schaden, die het gevolg zijn van rampen, welker oorzaak niet te bewijzen is. Op verschillende gronden verzoeken de ge noemde kamers den minister van justitie de aan vulling van art. 345 wetb. van koophandel in den zin dat schade uit den gebrekkigen toestand van het schip, die ondanks alle zorgvuldigheid niet te ontdekken is geweest, dus uit eene wel bewezene maar niet te voorziene en daarom niet toereken bare oorzaak ontstaan, bij onze wetgeving voor één geval geregeld, geregeld worde voor alle ge vallen, waar schade ontslaat uit rampen, welker oorzaak, ondanks alle aangewende pogingen om die te ontdekken, in het duister blijft, en daar omtrent met het oog op de thans bestaande onzekerheid, zoo mogelijk met eenigen spoed een daartoe strekkend wetsvoorstel in te dienen. De bisschop van Haarlem heeft den heer H. F. Lith, wegens ziekte, op zijn verzoek eervol ontslag gegeven als deken en pastoor te Gouda, en in zijne plaats tot deken van het district Gouda en tot pastoor der O. L, V. Hemelvaart aldaar benoemd den heer P. C. Th. Malingré; tot pas toor te Nootdorp den heer J. Scheermanen tot pastoor te Tholen den heer A. RutteD, die kape laan was der O. L. V. Hemelvaart te Gouda. Zr. Ms. schroefstoomschip „Aruba", onder bevel van den luit.-ter-zee 1ste kl. Jhr. J. A. Röell, is den -iden dezer te St.-Vincent aangekomen. De eerste voorstelling van het oorspronke lijk tooneelspel „De Millioenen-erfenis of het Driemanschap", door den heer I. A. De Bergh, een stuk en een onderwerp waarover in de laatste dagen meer bijzonder in Den Haag veel gespro ken werd, heeft gisteravond in het gebouw voor kunst en wetenschappen plaats gehad. Men begroot het aantal bezoekers op 1600 a 1800. De telegrafist 3de klasse te Leiden J. Hesse zal, met ingang van 1 Mei, zijne functiën uitoefe nen te Amsterdam, terwijl alsdan de klerk 2de kl. C. J. Strengers aan het rijkstelegraafkantoor alhier geplaatst wordt. Tweede Kamer. Na aanneming der artikelen over het bijzonder onderwijs en der overgangsbepalingen is de wet op het hooger onder wijs heden afgehandeld. Morgen na de pauze zal de eindstemming plaats hebben. Z. M. heeft den hoofdingenieur van den waterstaat in Utrecht L. J. Du Cellié Muller be noemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw; tot burgem. der gem. Mheer O. N. M. H. M. baron De Loë d'Imstenraedt; tot burgem. der gem. Kerkwerve L. C. Boogerd; tot schoolopziener in het -4de schooldistrict van Limburg, Mr. H. F. Lambrechts, te Obbicht en Papenhoven den apoth. 2de kl. bij de zeemacht A. Schelkes, op zijn ver zoek, met 15 dezer, eervol uit den zeedienst ont slagen; benoemd tot commies der posterijen 2de kl. A. J. H. Bachiene, P. J. Fabius, J. D. J. M. Bekaar, H. J. Payen en N. A. C. Hinlopen, thans commiezen 3de kl.tot medebewindvoerder over het fonds door Maart je Jaicobsdr. v. d. Hoorn, wed. Pieter Lammertsz. Fortuyn gesticht, krach tens testament, op 15 Aug. 1871 voor den nota- riz van Warmenhuisen, te Broek op Langendijk verleden, Mr. M. A. Kluppel, griffier van het kantongerecht te Alkmaar, zulks ter vervanging van wijlen Jhr. Mr. G. G. Fontein Verschuir. Gemengd Nieuws. In de Nederlandse he gist - en spiritus fabriek te Delft is onlangs een nieuwe uitvinding in toepassing gebracht, die de aandacht van be langstellenden in landbouw en nijverheid in hooge mate verdient. In de fabriek worden groote hoe veelheden maïs verwerkt, die, zooals bekend is, een aanzienlijk velgehalte bezit, dat in de kiem van den korrel is opgehoopt. Die aanwezigheid van vet in de grondstof is niet alleen overbodig, maar zelfs schadelijk voor de fabricage van gist en spiritus. Men heeft daarom gezocht, en het is gelukt, langs mechanischen weg door bijzondere toestellen de kiemen van het hoornachtige zet- meelhoudende gedeelte der maïskorrels af te schei den. De afzonderlijk verkregen kiemen, evenals gewone oliezaden (lijnzaad, koolzaad) tewerkt, leveren, behalve een zeer fijne niet drogende smeerolie, tevens maïskoeken in den vorm van lijn- en raapkoeken, die de meest voedzame, stik- stofhoudende bestanddeelen van de maïs bevatten, en dus als een uitmuntend veevoeder alle aanbe veling verdienen. De eigenaardige sterke velsmaak stond tot heden het gebruik van maïsmeel als voedingsmiddel voor den mensch veelal in den weg. Het laat zich verwachten, dat thans, nu het gelukt is de sterk smakende vette bestanddeelen uit de maïs te verwijderen, het gebruik van maïs meel als een zoo bij uitnemendheid krachtig voe dingsmiddel spoedig uitgestrekte toepassing zal vinden. Een allerst ou tste diefstal is voor eenige dagen in het museum van schilderijen (e Rijssel gepleegd. Een persoon, merkende dat de oppasser zich uit de zaal verwijderd had, haakte eene kleine schilderij, 25 centimeter lang bij 22 breed, voorstellende: „De Barbier van Rijssel in 1792" (van Watteau) van den wand af, ontdeed de schilderij van de lijst, verborg het doek onder de jas en verliet toen het gebouw. Tot dusver is men den dief nog niet op het spoor. Naar de „Arnh. Ct." verneemt hebben Dinsdag-avond te Westervoort ernstige ongeregeld heden plaats gehad. Na afloop van de feestviering van den pastoor van dat dorp waren eenige mu zikanten uitgenoodigd daar muziek te maken. Bij het einde schijnen zij met de aldaar aanwezige rijksveldwachters quaeslie te hebben gekregen, welke zoo hoog liep, dat de brigadier der rijksveldwacht K. ernstig gewond werd. Uit de cellulaire gevangenis te Tiel is Dinsdag een der gevangenen, die preventief gedetineerd was, ontvlucht. Een ladder, die tegen den ringmuur van het gebouw stond, omdat daar aan reparaties plaats hadden, heeft die ontvluch ting mogelijk gemaakt. Totnogtoe zijn alle naspo ringen vruchteloos geweest. Men schrijft aan de N. R. Ct." uit Hel- louw: Aller gesprekken alhier loopen over „de tooverheks". Men wil dat eene eerzame vrouw twee kinderen in verschillende gezinnen zou be- tooverd hebben. Een dier kinderen is gisteren overleden onder het gebruik van een middel, dat, naar men zegt, tegen betaling verstrekt is door een zoogenaamden duivelsbanner te Gorcum. Ge lukkig dat zich de politie met de zaak bemoeit. Naar wij vernemen is de wonderdrank reeds in beslag genomenhet kind zal geschouwd worden en van een en ander is aangifte gedaan bij de justitie. Terwijl dezer dagen te Gladbach een aantal kinderen zich op de speelplaats achter eene school vermaakten, sprong een bulhond over het hek naar binnen en vloog op de meisjes aan. Eenige kordate jongens snelden haar te hulp, wierpen den hond omver en wilden hem vast houden, doch werden zoo hevig gebeten, dat zij hem spoedig moesten loslaten. Alle kinderen namen de vlucht naar de school, doch ook aldaar zette de hond hen achterna, sprong als razend over tafels en banken, snelde vervolgens naar buiten, doch kwam terug, viel op de inmiddels toege snelde onderwijzers aan, zoodat ook deze de vlucht moesten nemen, totdat eindelijk de eigenaar van den hond, door de buren gewaarschuwd, het woedende dier had aangegrepen en overmeesterd. Van een aantal kinderen zijn slechts de kleederen verscheurd, doch velen zijn ook gebeten. Buiten dien zijn er velen van de tafels en gymnastiek- toestellen, alsook bij de overijlde vlucht uit de ramen gevallen. In het geheel zijn er 27 gewond, van welke 2 zeer gevaarlijk. Bij onderzoek is ge constateerd, dat de hond niet dol was. Zondag-avond tusschen zes en zeven uren is de uitgestrekte Hessische landstreek ten zuidoosten van het Rheingaugebergle zwaar ge teisterd door onweder, gepaard met hagel en wolkbreuk. In de nabijheid van Alzey heeft zelfs de spoortrein wegens den feilen hagelslag moeten stilstaan. Te Heidesheim zijn geheele wijnbergen weggespoeld en op de bezaaide velden nederge- komen. De spoorweg is aldaar op drie plaatsen doorgebroken, terwijl acht huizen weggeslagen en twintig zoo zwaar beschadigd zijn, dat zij moeten worden omvergehaald. Het geheele dorp met de aangrenzende velden ligt ter hoogte van ongeveer anderhalf meter onder slijk bedolven. Ook Ingel- heim, Schwabenheim, Bodenheim en de omstreken van Maintz hebben veel geleden. Bij de afzending van het bericht had men reeds acht lijken ge vonden. Ook is er' veel vee omgekomen. Te Antwerpen, in het quartier St.- André, zijn twee meisjes, die zich met hare moeder ter eerste communie begaven, door een woesten volkshoop aangevallen en, nadat haar kleeren ver nield en verscheurd waren, zelfs op de ergerlijkste wijze mishandeld, onder het oog harer moeder, die natuurlijk niet bij machte was hare kinderen te verdedigen. De politie kwam te laat om het schandaal te voorkomen, maar toch nog vroeg genoeg om eenige belhamels te arresteeren en tegen hen proces-verbaal op te maken. Te San-Francisco is het volgende „ijzingwekkende" voorval gebeurd: Bij en om de haven wandelden of liepen duizenden menschen en verheugden zich in het heerlijke weer, toen eensklaps een man boven op een kraan klom, een sprong nam en zich voor aller oogen in zee wierp. Een angstkreet ging van mond tot mond; goede zwemmers sprongen hem na, men maakte booten los, kortom ieder deed zijn best. De ont roering klom ieder oogenblik, men verdrong zich naar den oever. Toen zag men plotseling op eeni-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2