Naar men verneemt hebben zich voor de a. s. acten-examens voor lager onderwijs in Zuid- Holland aangemeldvoor die van hoofdonderwijzer 69, hoofdonderwijzeres 7, hulponderwijzer 75, hulp onderwijzeres 44; Fransch 37 m., 37 vr.Engelsch 42 m., 22 vr.; Hoogduitsch 13 m., 12 vr.wis kunde 40 m., 1 vr.teekenen 8, gymnastiek 9, landbouw 7vrouwelijke handwerken 50in 't geheel 443 candidaten, zijnde het hoogste cijfer, in de laatste jaren bereikt. Het stoomschip „Conrad" is 30 Maart van Nieuwediep te Batavia aangekomen. De Vereeniging van beetwortelsuiker-fabri kanten in Nederland heeft zich gewend tot de Tweede Kamer, met het verzoek om hare goed keuring te schenken aan het ontwerp van wet tot afschaffing van den suikeraccijns, en tevens te bepalen, dat die wet in werking treden zal zoodra op eenige wijze is gebleken, dat Frankrijk en België de bepalingen der laatste suikerconventie zullen uitvoeren. De gemeenteraad van Groningen heeft den prijs van het gas verlaagd tot zeven cent per kubieken meter, en aangenomen het voorstel van B. en Ws. om, voor gemeenterekening, tot leer school bij de rijkskweekschool voor onderwijzers in te richten de kazernegebouwen in de Had- dingestraat, die met 1 Mei e. k. door het depart, van oorlog worden verlaten. In zijn antwoord op het verslag der Tweede Kamer over het gewijzigd wetsontwerp regelende de voorwaarden tot verkrijging der afzonderlijke bevoegdheid tot uitoefening der tandheelkunst en van de uitoefening dier kunst blijft de minister van oordeel, dat wanneer het examen goed wordt afgenomen, de bij dit ontwerp van den tandmees ter gevorderde kennis voldoende is. Om duide lijker te doen uitkomen dat niet het vertoonen van een buitenlandsch diploma voldoende zal zijn om vergunning te verkrijgen tot uitoefening der tandheelkunst hier te lande, maar dat het zal moeten blijken: 1°. dat het diploma na afgelegd examen verkregen is, en 2°. dat het in het rijk, waar het verkregen is, bevoegdheid geeft tot uit oefening dier kunst, is eene nota van wijziging voorgesteld. De heer L. F. G. R. Schreuder, commies bij het depart, van binnenl. zaken, is tot ridder van de Eikenkroon benoemd, als blijk van inge nomenheid met zijn werk over de plaatselijke straf wetgeving en politie. Op zijn buitenverblijf Manpadshoek, onder Heemstede, is Zondag aan langzaam verval van krachten overleden de bekende industrieel, de heer Paul Van Vlissingen, van 1855 tot 1861 lid van den gemeenteraad te Amsterdam. Hij be reikte den leeftijd van bijna 77 jaren. De cadetten der kon. milit. academie te Breda zullen van 15 Juni tot 15 Juli het kamp op de Teleringsche heide betrekken. Tweede Kamer. De beraadslagingen over het hooger onderwijs zijn voortgezet. Artt. 85-89 zijn goedgekeurd. Verworpen zijn de amen dementen om voor de toelating tot het examen voor de doctoralen in de verschillende vakken een getuigschrift van het eindexamen aan de hoogere burgerschool voldoende te verklaren, orn de exa mens ook door eene speciale staatscommissie te doen afnemen, om Amsterdam niet toe te kennen het recht tot het verleenen van het doctoraat honoris causa. Morgen voortzetting. Gemengd Nieuws. Gisteravond tegen 7 uren is Jut per extra-rijtuig naar het huis van verzekering in Den Haag overgebracht. Hij werd geplaatst in het daartoe voor hem ingericht lokaal, terwijl zijne vrouw per eersten Holl. trein uit Rotterdam werd overgevoerd. Met den doek voor het gelaat verliet zij den trein. Jut, die op reis zeer bedaard was, kreeg een toeval bij zijr. komst in het huis van verzekering, doch was bij de beteekening der acte van beschuldiging weder zeer kalm. Wij vernemen dat door het O. M. 46 getuigen en deskundigen zijn gedagvaard. Uit Appeltern wordt van 1 dezer ge- meldGisteravond te 9 uren is te Alphen binnen deze gemeente brand uitgebarsten in de bouw hoeve van den heer Mollenberg, paardenkooper. Zeven vette ossen en zeven prachtige paarden van booge waarde zijn in de vlammen omgekomen, terwijl twee paarden zware brandwonden hebben bekomen. De vlammen sloegen weldra over op de boerderij van den heer Van Lent, welke even spoedig in de asch werd gelegd. Uit deze boerderij werden veertig runderen en acht paarden gered. De schade wordt begroot op f 30 a f 35 mille, waarvan slechts tegen een bedrag van f 12,500 is verzekerd. Het vee van den heer Mollenberg was niet tegen brandschade verzekerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft er eene ontploffing plaats gehad in het achteronder van een koftjalk, liggende aan de Leuvehaven te Rotterdam. De geweldige slag deed de bewoners in den omtrek uit hun slaap opschrik ken. De ontploffing is ontstaan, doordien eene flesch met benzine lek geworden was. Behalve dat de schippersknecht een geringe kneuzing aan den rechterarm bekwam en het vaartuig merkbaar werd beschadigd, zijn geene ongelukken te betreuren. Zondag kwam men tot de ontdekking, dal de armbus in de synagoge te Meppel bestolen was. Het geld is er uitgehaald en de bus heeft men laten staan. De stadsomroeper te Ootmarsum, die moest bekend maken, dat er een collecte zou ge houden worden voor de noodlijdenden door den watersnood, heeft bjj vergissing verkondigd, dat er zou gecollecteerd worden voor de gesneuvelden bij Waterloo. Te's-Hertogenbosch is een man door hondsdolheid aangetast. Naar men zegt, was hij geruimen tijd geleden door zijn eigen hond gebe ten. Na eerst in het groot ziekengasthuis te zijn verpleegd, is hij later naar het krankzinnigenge sticht overgebracht, waar hij Zaterdag-namiddag, na een smartelijk lijden van twee dagen, in vol komen staat van razernij is overleden. De Weener „N. fr. Press e" meldt dat mej. Merkus te Belgrado de typhus heeft gekre gen en gevaarlijk ziek ligt. Op 'skonings verjaardag werd te Pa ramaribo de feestvreugde in den avond verstoord door het omslaan van een corjaal, waarin zich elf arbeiders van de plantage Voorburg bevonden, waaronder eene moeder met vijf kinderen. Op ééne drenkeling na, die door een infanterist werd gered, kwamen allen, ten gevolge van het onstui mig geworden weder, om. KOLONIËN. BATAVIA, 26 Februari. De Indische bladen hebben dezer dagen bericht, dat door den overste der militaire administratie te Atjeh bij vergissing een mandaat was afgege ven van ruim 100,000 grooter bedrag dan be hoorde. De vergissing scheen, bij gebreke van telegraphische gemeenschap met Singapore, on herstelbaar, daar de betaling van het mandaat niet meer kon worden voorkomen. De leverancier W. echter maakte de zaak zelf in orde. Volgens den „Indiër" had evenwel dit geval den lsten luit. der militaire administratie B. te Kotla-Radja, die schuld er aan had, zóó aangegrepen, dat hij overleden is. De overstroomingen te Batavia hebben opge houden en de waterstaat is ijverig in de weer om de beschadigde wegen en dijken te herstellen. Ook te Samarang wordt aan de ambtenaren lof toege zwaaid wegens den spoed, waarmede die laak ver richt wordt. Den 18den dezer is door den president van den raad van justitie alhier uitspraak gedaan in de bekende zaak van den Chineeschen opiumpachter te Grissee tegen de regeering. De president heeft de executie geschorst, op grond dat de middelen, door de regeering tegen het beslag aangevoerd, hem bij summier onderzoek voorkwamen niet van grond ontbloot te zijn. De heer Cluysenaar heeft in een rapport in de „Javasche Courant" medegedeeld, dat de spoor weg-opneming op Sumatra afgeloopen en zijne commissie geëindigd is. Naar wij vernemen, zegt de „Locomotief," is heden gevankelijk alhier (Samarang) binnenge bracht H. P. Wentzel, beschuldigd van het ver vaardigen en incasseeren van een valschen wissel, door de firma G. A. W. alhier betaald. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel DepartementBenoemd: Tot 8ub3t.-off. van juït. bij den raad van just. te Soerabaya Mr. J. M. Brooshooft; tot aud.-mil. bij den krijg9r. te velde te Atjeb, Mr. E. J. Huber; tot 2deo comm. op het hnr. van den gonv. van Samatra's westk., J. H. A. Dommers; tot adsp.-iog. bij den waterstaat enz., J. Nuhout van der Veen en C. Van Deinse; tot htea huipond. aan de o. 1. b. te Poerworedjo, J. J. Looye; tot hoofdond. aan de o. 1. s. te Samanap, F. J. Bosch; tot comm. 3de kl. bij den post- en telegraafd., W. M. Van Bemmel eu "W. H. Binnendijk; tot deurw. bij den landraad te Muntok, J. F. "W. Bornemantot lsten klerk bij de afd. politie van het resid.-kantoor te Batavia, W. N. Doeve; tot holponderw. aaa de o. 1. s. te Magelang, D. Schoondermark; bij den post- en telegraafdienst: tot kantoorchef -1de kl., P. J. Quartero, 5dekl. J. Van Vliet; tot comm. 3de kl., W. Aart de JoDg; tot adj.- comm.. A. C. Burgemeestrc, H. S. A. A. Van Steenbergen en L. H. F. Corneli9, werkzaam gesteld, respect, bij het telegraaf k. te Soerahaya en te Samarang en bij het post- en telegraaf k. te Soerakarta. Ontslagen: Eervol, uit zijne betr., w. ziekte, de 3de commies bij de algem. rekenk. C. F. Meister; uit 'slauds dieDst, de klerk ter algem. secretarie P. A. G. A. Edwards; w. vertrek, eervol, als buiteng. snbst.-griff. te BaDjoewaDgi, F. A. H. Ondaatjc; w. vertrek, eervol, als buiteng. subst.-grilT. te Magettan J. A. Losse; uit zijne betr. de commies 2de kl. bij den post- en telegraafd. P. L. Van Bodegom. Verleend: Een tweej. verl. naar Ned., w. ziekte, aan den adsp.-contr. E. M. Van den Bergh; een tweej. verl. naar Earopa, w. ziekte, aan den ambt. op wachtgeld. A. E. Smits; een tweej. verl. naar Ned., w. ziekte, aan den commies 1ste kl. bij den post- en telegraafd. A. F. A. Zeydel; door den min. v. kol. is het verl. naar Ned., aan den ambt. A. F. Goudriaan, verleDgd voor den tijd van zes maanden. Bevorderd: Tot sectie-iDg. bij den dienst der staatsspoorwegen op Java, J. W. IJzermaD. "Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verl. naar Europa, w. 12 jaren onafgebr. dieust in Ned.-Indië, aan den kapt. der inf. A. S. H. Booms; een tweej. verl. naar Ned., w. ziekte, aan den magazijnm. 1ste kl. (kapt.) F. B. Möckel; een tweej verl. Daar Ned., w. ziekte, aan den kapt.-kwartierm. J. Blaukwaardt. Geplaatst: Bij den raad van admin. te Palem- bang, 'de 2de luit.-kwart. A. Lommen; bij dien te Makasser, de 2de luit.-kwart. J. B. Koopmanbij dien van het subs.-kader te Batavia, de 2de luit.-kwart. B. Koster; bij het 4de bat. inf. te Magelang. de 2de luit. A. J. O. Groeneveld en F. W. Everts; bij het 11de bat. de kapt. J. W. Marckert; bij het linker 12de bat de 2de luit. P. F. W. Van der Paardt, P. Corver en C. Hiebendaal; bij het subs.-kader te SaraaraDg, de 1ste luit. P. A. Houwens. Bevorderd: Tot majoor, dc ritm. J. H. Brouwers; tot ritm. de 1ste luit. E. M. C. Van Mattemburgh; tot lsten luit. de 2de luit. P. L. Vermeuleu. OntslageD: Eerv., uit 's lands dienst, de burg. schrijver 5de kl. H. J. Weyenbergh. BUITENLAND. Frankrij k. De senaat heeft gisteren het ontwerp tot dadelijke opheffing van den staat van beleg aangenomen. De heer Dufaure en Ricard hebben, na de commissie voor de amnestie gehoord te hebben, tegenover deze de onlangs door de regeering afgelegde ver klaring herhaald. 33uitscliland. De gemeenteraad te Keulen heeft bericht ont vangen dat de heer Andreae bij testamentaire beschikking eene som van 20.000 mark aan de stad heeft gelegateerd, onder voorwaarde dat voor die som op de Nieuwe Markt of eenig ander plein een gedenkteeken zal worden opgericht ter eere van Bismarck, als grondvester van het Duitsche rijk. Naar de bedoeling van den erflater moest het monument, onder leiding van den inspecteur Pflaume, binnen drie jaren opgericht zijn. Daar deze heeft verklaard, zijne taak binnen dien tijd niet te kunnen volbrengen, heeft de gemeenteraad, met goedkeuring der weduwe, den termijn op uiterlijk tien jaren gesteld, onder bepaling dat het bedrag gedurende dien lijd op rente zal worden gezet en ingeval er nog andere bijdragen tot het zelfde doel worden geschonken, zij daaraan zullen worden toegevoegd. Aan 's lands geweerfabriek te Spandau is in de vorige week bevel gezonden orn de fabricatie van geweren, thans bedragende 5000 stuks per maand, voorloopig te ^beperken tot op 8500 per jaar. Dientengevolge zal twee derde van het aan tal werklieden, en wel achtervolgens 60 a 80 per week, worden ontslagen. Groot-Britannië. Het rapport van Cave is gisteren in de kamer rondgedeeld. Het treedt in een nauwkeurig onder zoek van de hulpmiddelen en het financieel beheer van Egyptehet doet de fouten in dat beheer uit komen, en de voortdurende opoffering van 21 /a millioen p. st. vat jaarlijksche inkomsten, ten gevolge van het a apeeren op de grondbelasting. De bezwarende vc arden bij de leeningen heb ben den tegenwooi uigen toestand benard doen worden; doch het rapport eindigt met de verze kering, dat, zoo de schuld geconverteerd wordt tot eene billijke rente en de hulpbronnen des lands behoorlijk worden aangewend, de middelen toereikend zullen zijn om al de verplichtingen na te komen. De heer Disraeli deelde mede, dat het Paasch- reces van 10 tot 23 dezer duren zal.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2