LEIBSCH DAGBLAD. N°. 4952. Maandag A0. 1876. 3 April. W atersnood. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES' Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meerD 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte Aan ons Bureel is nog ingekomen van Gebr. C. f 0.20 en van „eenige leerlingen" f 2.40, welk bedrag wij aan de Leidsche Subcommissie hebben geremitteerd. STADS-BEltlCHTEJS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 24sten Februari 1870, is vastgesteld de volgende VERORDENING, houdende wijziging der Verordening bepalende de jaarwedden van de hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressenvan het hulppersoneelalsmede de toelagen len behoeve van de Tiweekeüngen aan de openbare lagere scholen binnen de gemeente Leiden, vastgesteld den 4den Mei 1872, ge wijzigd den 8sten Januari 1874, nader gewijzigd den 29sten October van dat jaar en vervolgens den 27sten Mei 1875. De Raad der gemeente Leiden, Gelet op art. 19 der Wet van den 13den Augustus 1857 (Staatsblad n°. 103); Heeft besloten: Art. 2 der Verordening van den 4den Mei 1872 (Ge meenteblad n°. 9), bepalende de jaarwedden van de hoofd onderwijzers en hoofdonderwijzeressen, van het hulpperso neel, alsmede de toelagen ten behoeve van de kweekelingen, aan de openbare lagere scholen binnen de gemeente Leiden, wordt gewijzigd, wat betreft de daarin voorkomende bepaling ten opzichte der jaarwedde van den leeraar voor de wis- en natuurkundige vakken aan de meisjesschool lste klasse, zoodat de betrekkelijke zinsnede thans gelezen wordt als volgt: »De jaarwedde van den leeraar voor de wis-en natuur kundige vakken bedraagt 1C00. Die leeraar geniet twee maal eene verhooging van traktement van 2U0. De eerste verhooging gaat in met den lsten Januari tan het jaar, volgende op dat waarin hij zijn vierjarigen diensttijd vol bracht zal hebben; vier jaren na dit tijdstip ontvangt hij de tweede." Vastgesteld door den Raad der gemeente Leiden, in zijne openbare vergadering van den 24sten Februari 1876. De Burgemeester, v. d. BRANDELER. De Secretaris, E. KIST. Zijnde deze Verordening goedgekeurd door de Gedepu teerde Staten der provincie Zuid-Holland, bij hunne be schikking van den 6/10 Maart 1876, B n°. 509 (lste afd.), G. S. n°. 15/1. En is hiervan afkondiging geschied waar het be hoort, den 31sten Maart 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien het adres van JOHANNES MATTHIJS BEN JAMIN BAKKER om, toe het drijven van een draaibank, eene inrichting waarbij stoom wordt gebezigd, op te rich ten aan de Oude Vest, Wijk 6, n°. 67; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 {Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeeute ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den 17den April aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. En wordt hiervan kennis gegeven door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Bargemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 1 April 1876. LEIBEN, 1 April. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd Joh. Van Leeuwen, geb. te Zegwaard, tot „doclorus summisque in phil. theor. et lit. hum. disciplina honoribus ac privilegiis", met „Specimen litera- rium inaugurale de Arislophane Euripidis Censore." Wij vernemen dat de kosten voor de stads- zaal met bijbehooren en patentrecht voor het con cert voor den watersnood /"56.49s bedragen. De heeren Speet, Bender en Eggers hebben kosteloos evenals de concerïgevers hunne krachten aange wend tot een goeden uitslag. Te bevreemden is het dat het gemeentebestuur niet aan het verzoek van den kapitein Van der Heide voldaan heeft en daarentegen aan het bestuur van de bloementen toonstelling eene subsidie verleend. De netto-op brengst van het concert is f 281.50. Door heeren studenten, leden van „Sempre Crescendo", is gisteravond te Voorschoten een concert gegeven, waarvan de opbrengst zal strek ken voor de noodlijdenden door den watersnood. Het met zorg gekozen programma werd op uit stekende wijze uitgevoerd. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6578 vol wassen personen en van 1520 kinderen. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 3642 portièn, als: 3244*/2 warme spijs, 280 vleesch en 117' /a spek. Men meldt uit Sassenbeim, dd. 30 MaarJ: Door de welwillende medewerking van de heeren B. J. De Goey, J. A. Vreeswijk en J. Godefroy Jr., te Leiden, en H. L. Koning alhier, werd gis teravond een orgel-concert in de kerk der her vormde gemêente alhier gegeven. De talenten van bovengenoemde heeren zijn genoeg bekend om eene recensie der uitgevoerde nummers van het goedgekozen programma geheel overbodig te maken. Wij volsiaan dus met te melden, dat een groot aantal toehoorders zoowel uit deze als omliggende gemeenten een genotvolle avond bereid is. In de gisteravond gehouden zitting der Tweede Kamer was aan de orde de herstemming over het amendement van de heeren Rombach en Idserda om de vakken artsenijbereidkunde en toxicologie over te brengen van de faculteit der geneeskunde naar die der wis- en natuurkunde. Het amendement werd met 36 tegen 35 stemmen aangenomen. Daarna werd art. 34 (al de vakken der verschillende faculteiten vermeldende) met de amendementen aangenomen met 53 tegen 19 stemmen. De heeren Wintgens en Schimmelpenninck van der Oye hebben een voorstel ingediend tot wijziging van de artt. 38 en 39 van het regle ment van orde der Tweede Kamer, strekkende om de vergaderingen te doen aanvangen precies op het door den voorzitter bepaalde uur, opdat zoo doende het halve uur of meer daags, dat nu ver loren gaat door later aan te vangen, gewonnen worde. Hierdoor zou men behoed kunnen blijven voor een voorstel des voorzitters om wegens tijd gebrek Zaterdag te moeten zitten, waardoor stoor nis gebracht wordt in lang te voren gemaakte plannen van de leden voor dien vrijen Zaterdag. Zoo het vereischte getal leden op het bepaalde uur niet aanwezig is, behoort onmiddellijk de vergadering als bijeenkomst te worden beschouwd en moeien de namen der afwezige leden worden voorgelezen. Naar men aan de „Arnh. Ct." mededeelt, is de reeds zooveel besproken spoorweg Leiden Woerden in een nieuwe moeiehjkheid getreden. Bij het traceeren van de baan is men niet be dacht geweest op de ligging der Wierickerschans, tusschen Bodegraven en Woerden gelegen, die, zoo men weet, tot kruitmagazijn wordt gebezigd. Volgens de bepalingen zou het verboden zijn op een afstand van 12U0 meter daarvan de locomo tieven met hun vuurovens te doen loopen, en zou aldus het plan in duigen moeten vallen, om den spoorweg zonder overbrugging van den Rijn te leggen, tenzij men zich een omweg wil gelroos- ten, die enorme kosten van meerdere onteigening enz. zal met zich sleepen. De heer J. E. Gornelissen, directeur der afdeeling zeevaart vau het kon. Ned. meteorolo gisch instituut te Utrecht, is te Brussel overleden. Zr. Ms. ramtorenschip „Prins Hendrik der Nederlanden", onder bevel van den kapt.-ter-zee A. N. L. Koops, is in den namiddag van den 30slen Maart van Gibraltar vertrokken. Een honderdtal zee-miliciens zullen dit jaar hunne opleiding aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam ontvangen. Door den overgang van de lichtmatrozen en jongens met 11 April op het opleidingsschip „Wassenaer" ontstaat daar toe de gelegenheid. Met 11 dezer worden de volgende officieren geplaatst aan boord van Zr. Ms. fregat „Admi raal van Wassenaer": de luit.-ter-zee Isle kl. J. C. Commijs, als lste officier, de luit.-ter-zee 2de kl. C. H. Cornelissen, H. J. J. Kempe, Jhr. J. G. R. Westpalm van Hoorn en de officier van admin. lste kl. J. A. Waldeck. Voorts worden met dien datum de luit.-ter-zee 2de kl. M. C. Van Doorn en J. H. L. J. baron Sweerts de Lr ndas Wyborgh, eerstgen. gedet. bij het depart, van marine en toe gevoegd aan den chef der hydrographie, en laatst- gen. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. De op zijn verzoek eervol ontslagen bewaar der der hypoth. enz. te Amsterdam, J. Van Diest, is benoemd tot ridder van den Ned. Leeuw. Tweede Kamer. Bij de behandeling der conclusie over het adres der Holl. maatschappij van landbouw betreffende het toezicht op de vee slallen heeft de regeering verklaard, niets verzuimd te hebben om het verbod tot invoer van vee in Pruisen te voorkomen en voortdurend naar de opheffing er van te trachten. Op de interpellatie van den heer Mees over den nieuwen Maasmond heeft de regeering geruststellende verklaringen gegevende verondieping is van tijdel'yken aard en zal hoogstwaarschijnlijk langs den natuurlijken weg verwijderd worden; echter is een contract tot uitbaggering gesloten. Z. M. heeft met den eersten Mei den com missaris der loodsen op de Ned. loodsstandplaats te Antwerpen, tevens gedelegeerde van den ontv. der loodsgelden te Vlissingen, J. Van der Burgt, als commissaris der loodsen overgeplaatst naar het Noordzeekanaal bij Velsen: den commissaris der loodsen te Terschelling N. A. Oostrum in gelijke betr. overgeplaatst naar de Ned. loodsstand plaats te Antwerpen; benoemd tot commissaris der loodsen te Terschelling, F. Kamminga, koop vaardijkapitein te Zierikzee; M. G. Van den Berg van Saparoea, met intr. zijner benoeming tot ontv. der dir. bel. enz. te Bourtange (gem. Vlacht- wedde), 1 enoemd tot ontv. der dir. bel. enz. te Vollenhove; tol directeur der registr. en dom. voor de prov. Zeeland en het derde arrond. (het arrond. Breda) en het vierde kanton van het eerste arrond. (het kanton Heusden) der prov. Noord-Brabant, standplaats Middelburg, G. E. Termaat, thans insppet. der reg. en dom. lste kl.aan M. J. Woortman Spandaw, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit zijne betr. van commies der posterijen 3de kl.bij den rijkstelegraaf benoemd tot onderdirecteur D. Brugma, thans telegr. lste kl.; tot telegr. 3de kl., de klerken 2de kl. bij den rijkstelegraaf C. F. Jibben, D. J. Huyer, H. W. Bulenuth, J. G. Vissers, G. J. A. Menningh, G. J.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1