kenden Engelschman niet zec-r aanlokkelijk wa ren, ik weet het niet; maar dit weet ik wel, dat, als het aanbod aannemelijk ware geweest voor Suriname, het zeer te bejammeren zou zijn, dat de heer Van Gollstein de gelegenheid heeft laten ■voorbijgaan om 2000 werklieden naar Suriname te doen zenden. Want er is nog altjjd hooge nood daarginds aan werkkrachten en de voor stellen van den kolonialen raad ter opbeuring van Suriname laten zich nog steeds wachten." Door storing op den kabel tusschen Madras en Penang is de telegraphische gemeenschap met ïenang, Singapore, Ned.-Indië en Australië langs den recbtstreekschen weg afgesneden. De telegram men met die bestemmingen worden per post van Point de Galles of Rangoon naar Singapore en -verder per telegraaf overgebracht zonder verande ring in het tarief. Langs den weg door het noorden, over Rusland, Siberië en China, kan de overbren ging tegen een verhoogd tarief geheel per telegraaf -geschieden. De luit.-ter-zee 2de kl. A. A. Escher, die nende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hel- levoetsluis, wordt met den laatsten dezer op non- act. gesteld. De gewezen 2de timmerman bij 's rijks zee macht J. H. Van der Kley is gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, -om te worden geplaatst bij een der marine-etablisse menten daar te lande als vice-commandeur voor het vak van scheepsbouw. De Ned. Bank had op 27 Maart bij een munt en muntmateriaal van f 157,797,274.16 voor eene som van ƒ167,324,575.18'/3 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 66,929,829.08 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. De „Staatscourant" behelst een kon. besluit van 23 dezer, waarbij aan B. Mönnig, wonende te Borken (koninkrijk Pruisen), ten deze domicilie kiezende ten huize van C. L. Witte te Zutfen, concessie wordt verleend, onder de benaming „George", voor de ontginning van steenkolen over •eene terreinsuitgestrektheid van ongeveer 458 hectaren, gelegen in de gemeenten Heerlen, Sim- pelveld, Voerendaal en Bocholtz. Tot surnumerair bij de posterijen is na afge legd examen benoemd de heer F. W. H. Rijke alhier. Tweede Kamer. De discussiën over het hooger onderwijs zijn gevorderd tot hoofdstuk IV (examina). Art. 43 is gewijzigd en luidt alleen: de jaarwedden ier hoogleeraren bedraagt minslens 4000. Bij organiek besluit zullen later, verklaarde de minister, de traktementen geregeld worden. Mor gen is aan de orde art. 34 (onderwijs faculteiten). Aan het slot der zitting heeft de heer Mackay de regeering geïnterpelleerd over de gevolgen der verwerping van de suikerconventie. De discussie daarover is tot later verdaagd. Z. M. heeft benoemd tot lid der comm. van admin, over de gevangenissen te Amsterdam, J. W. Blaauw, agent van het ministerie van finan ciën, en Dr. C. E. Daniels, practiseerend geneesheer aldaar, en het vice-presidium opgedragen aan Jhr. Mr. B. J. Ploos van Amstel; benoemd: tot kan tonrechter te Gennep Mr. W. H. J. Cambier van Nooten, thans subst.-griffier bij de arrond.-recht bank te Amsterdam; tot subst.-griff. te Am sterdam Mr. J. Meerburg, thans subst.-griffier te Dordrecht; tot subst.-griffier bij de arrond.- rechtbank te Dordrecht Mr. D. R. B. baron Van Lijnden, adv. in Den Haag; aan J. J. W. "Van der Grinten, commissaris van politie te Venlo, vergund het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder 4de kl. der orde van de Kroon van Pruisenaan W. Zee, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. van Venhuizen en tot burgem. der gem. Venhuizen benoemd J. C. Hamakers; herbenoemdtot burgem. van Zand- voort J. R. Boerlage, van Harderwijk Mr. D. Van Meurs; bevorderd tot luit.-ter-zee 2de kl. de adel borsten 1ste kl. L. Adriani, D. A. Krayenhoff van de Leur, C. A. De Brauw, J. H. Calmeyer, F. Van den Berg, P. T. M. Van Leeuwen, H. P. Netscher, F. C. Granpré Molière, O. H. Kuyck, J. D. Heyning, W. P. A. M. Kluit, Jhr. J. A. G. Van der Staal, H. J. E. Van Gogh, C. F. De Ruyter de Wildt, R. Betz, W. A. Palm en H. Rudolphaan L. H. J. Thissen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betr. van ontv. der dir. bel. enz. te Axel, behoudens aanspraak op pensioen; opgeheven het ontvangk. der dir. bel. en acc. te Spijkenisse zooals het thans is geregeld, de gem. Spijkenisse, Hekelingen en Geervliet toe gevoegd aan het ontvangk. der dir. bel. en acc. enz. te Nieuwesluis c. a., van dit kantoor afge scheiden de gem. Vierpolders en Zuidland, en het aldus gewijzigd kantoor te Nieuwesluis c. a. ge laten onder het voortd. beheer van den tegenw. titularis J. J. Masmande gem. Vierpolders toe gevoegd aan het ontvangk. der dir. bel. enz. te Brielle c. a., en dit kantoor gelaten onder het voortd. beheer van den tegenw. titularis, A. H. J. Tissot van Patot; de gem. Zuidland toegevoegd aan het ontvangk. der dir. bel. enz. te Hellevoet- sluis c. a.; met ingang van 1 Sept. benoemd tot leeraar in de geniewetenschappen bij de kon. milit. academie, J. L. Cluysenaer, civiel ingenieur; tot werktuigk. ingenieur bij de art. stapel- en con structiemagazijnen R. Witte; aan den soldaat H. U. C. C. J. Engel, van het 8ste reg. inf., vergund het dragen van de Duitsche medaille ter herin nering aan den veldtocht in 1870 en 1871; aan den met verlof hier te lande aanw. majoor der inf. van het leger in Ned.-Indië F. M. Muller, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van den werkelijken dienst, ten gevolge van lichaams gebreken, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. milit.- dienst, met toek. van pensioen. Gemengd Nieuws. Gistermiddag omstreeks vier uren is de verver H., werkzaam aan de 6toomboot „Volhar ding", naar beneden willende gaan van de trap af gevallen en heeft zijn been gebroken. Hij werd per rijtuig naar zijne woning in de Haarlemmer straat vervoerd. Op de Kon. grofsmederij had de sjouwerman De W. het ongeluk zijn been erg te kneuzen, doordien er een vat tegenaan viel. Zondag werd een persoon, schuldig aan diefstal van een juweelen broche met dito speld, door de politie te Amsterdam aangehouden, op telegraphisch bericht van de politie alhier. Hij is herwaarts overgebracht. Gisternamiddag is de werkman R. aan de bazars, achter het badhuis te Scheveningen in aanbouw, van den steiger gevallen. Hij bleef op de plaats dood. Gisternacht te twee uren is te Delft een vaartuig met tarwe geladen, liggende in de Haagvaart, ter hoogte van de oliefabriek en bestemd voor de Haagsche broodfabriek, ten gevolge van overlading gezonken. De schipper, P. De Grijs, van Rotterdam, zijne vrouw en drie kinderen, bespeur den gelukkig nog tijdig het gevaar, waarin zij verkeerden, zoodat zij het vaartuig voordat het geheel gezonken was konden verlaten, echter met achterlating van genoegzaam al hun goed. Men verleende hun in de glasfabriek, in de nabijheid aldaar, voorloopig een schuilplaats. Te Deventer hebben, zonder dat er aan een der onderwijzers iets van te voren van be kend was, twee jongens van de school voor min der gegoeden van den hoofdonderwijzer Eites het initiatief genomen tot het houden van eene col lecte voor de slachtoffers van den watersnood, welke 18 heeft opgebracht. De knapen hebben dit bedrag aan de commissie voor den watersnood ter hand gesteld. Tusschen de officieren van het gar nizoen te Jena en de studenten aldaar is, zooals wij reeds meldden, een vredebreuk ontstaan, omdat een officier een „eenjarige" opdroeg een boodschap voor hem te doen in een koffiehuis. Een der studenten, die 't voor zijn makker opnam, zond een uitdaging op de sabel aan bedoelden «fficier, die haar echter niet aannam, maar op zeer beleefde wijze zijne verontschuldiging over 't gebeurde maakte, zoodat de uitdager zich voldaan verklaarde. De zaak kwam echter aan de autoriteiten ter ooren en de eenjarige vrijwilliger ontving drie dagen arrest. Nu was het studentencorps beleedigd, de senaat bemoeide er zich mede en van lieverlede nam de quaestie aan omvang toe, zoodat ten slotte het geheele corps officieren door het studentencorps werd uitgedaagd. De ondertee kenaars van de uitdaging, die onbeantwoord bleef, werden door het universiteitsgerecht tot stadsarrest veroordeeld. Het conflict zal vermoe delijk daarmede eindigen, dat eenige studenten het consilium zullen krijgen, maar men zal voort aan de eenjarige studenten meer ontzien. Richard Wagner, die in de Veree- nigde Staten een groote populariteit geniet, heeft de opdracht ontvangen om een feestmarsch te componeeren voor de opening van de Philadelphia- tentoonstelling. Hij heeft daaraan gehoor gegeven, en eenige dagen geleden is de compositie naar de plaats harer bestemming verzonden. De meester is aan den Amerikaanschen smaak tegemoetge komen en heeft er ir. opgenomen een geweldig fortissimo, 't welk op een point d'orgue uitloopt, waarop een paar seconden pauze volgt, die door de Amerikanen zeker door het lossen van eenige kanonschoten zullen worden aangevuld. Richard Wagner beeft voor dezen marsch 5000 dollars in goud ontvangen. Twintig jaar geleden ontving hij voor zijn geheelen Lohengrin 300 thaler. Als een bijzonderheid omtrent den grooten componist wordt bij deze gelegenheid medegedeeld, dat hij nooit zijn eigen manuscript verzendt. Door langdurige oefening is het zijn pianist gelukt het hand schrift zoo nauwkeurig na te maken, dat het moeite kost te onderscheiden wat van de hand van den schrijver, wat van die van den copiïst is. Na Wagner's dood zal dit zeker nog aanleiding tot menige quaestie geven. BUITEN LAND. Duitsctiland. Blijkens der. „Reichs-Anzeiger" heeft de rekening des rijks over 1875 eene bevredigende uitkomst opgeleverd: zij sluit met een batig saldo van ruim 16 millioen mark; die van Pruisen over hetzelfde jaar sluit met een batig saldo van ruim 15,700,000 mark. Hetzelfde blad noemt het bericht, als zou de regeering het verbod van den invoer van vee uit Nederland en België weldra weder intrekken, vol komen ongegrond. CS-root-Brit&nnië. In antwoord op eene vraag van het parlementslid Gordon werd door Northcote gezegd, dat de Porte niet Engelands goedkeuring of sanctie vroeg op eenige regeling der Turksche leeningen. De cor respondentie naar aanleiding der Turksche schuld gevoerd zal aan het parlement worden medegedeeld. Disraeli antwoordde op Campbell's vraag, dat hij niet gelooft dat het rapport van Cave in het bezit is van den khedive. Wat de quaestie betreft, of de regeering hare toestemming zou geven, dat de khedive die deelen uit het rapport openbaar maakte, welke hij daarvoor geschikt acht, terwijl het overige geheim gehouden zou worden, kon hij alleen zeggen, dat de khedive een dergelijke vraag niet gedaan heeft. In antwoord op de vraag van Anderson zeide Disraeli, dat alles zoo geregeld is, om te voorko men dat de afwezigheid der koningin, welke uit sluitend haar grond vindt in familie-redenen, eenig bezwaar oplevere voor den gang van zaken. Turliije. Mouhktar en Ali Pacha hebben een langdurige conferentie met generaal Rodich gehad. Zij ver klaarden dat zij met de vriendschappelijke hulp van Oostenrijk tot het herstel van den vrede hoopten te geraken; reeds aanstonds deelden zij mede dat aan de hervormingen, in graaf Andras- sy's nota vermeld, reeds geheele uitvoering gege ven was en deze den 12den dezer maand in Bosnië en de Herzegowina afgekondigd waren. Een termijn van 24 dagen is aan de vluchte lingen gegeven om naar hunne haardsteden terug te keeren en aan de opstandelingen om zich te onderwerpenna het verstrijken van dien termijn verbeuren zij, die aan deze oproeping niet gehoor gaven, hunne eigendommen ten bate van allen, die naar hunne haardsteden terugkeerden, met uit sluiting echter van Tarken. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 28 Maart. De Duitsche West-Siberische expeditie is gisteren, na veel zwarigheden overwonnen te hebben, gelukkig te Kasan gearriveerd. BRUSSEL. 28 Maart. Op de vergadering van de Belgische Bank is de beslissing verdaagd tot den 2den Mei e. k. De actiën zijn tot 180 ge daald.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2