Aan de hoogeschool te Groningen is gisteren bevorderd tot doctor in de rechten de heer E. Stroman de Grave, geb. te Lollum. Een gisteren bij de Tweede Kamer ingekomen ontwerp tot verlenging der termijnen van oplevering der werken van de Amsterdamsche Kanaalmaat schappij, strekt om den termijn 1 April 1876, waarop het kanaal en de Noordzeehaven zouden worden opengesteld voor schepen met beperkten diepgang, te bepalen op 1 November 1876, en dien van 1 Aug. 1876, tot oplevering van de geul in de haven op de bepaalde diepte en het kanaal over zijne geheele lengte op 't profiel der be stekken, te stellen op 1 Aug. 1877. De termijn der eind-oplevering van de werken blijft onveran derd 31 Dec. 1877. De oorzaak der vertraging as: tegenspoed bij 't baggeren der geul en alzoo ■van overmacht en werking van natuurkracht. De minister van binnenlandsche zaken heeft bij circulaire de aandacht van de commissarissen des konings in de provinciën gevestigd op het kon. besluit, waarbij een college van rijksadviseurs as ingesteld, o. a. belast met het opsporen en onderzoeken van gebouwen en van voorwerpen, gewichtig voor de vaderlandsche geschiedenis en kunst, en met het beramen van de tot het behoud daarvan noodige maatregelen. Die commissarissen ■zijn daarbij uitgenoodigd, de burgemeesters te ver zoeken, voortaan aan genoemd college in Den Haag, of aan zijne in de provincie gevestigde correspondenten, ter rechter tijd mededeeling te doen van alles, wat aan de bereiking van het doel bevorderlijk kan zijn. Bijzonder wordt de aandacht gevestigd op voorgenomen slooping of verbouwing van oude gebouwen, zooals raadhuizen, wallen, poorten, torens, weeshuizen, kerken, ka pellen, enz. alsmede op herstellingswerken, aan zulke gebouwen uit- of inwendig te ondernemen, waardoor vaak het karakter zóó wordt gewijzigd, dat een tijdig onderzoek naar de oorspronkelijke .vormen der gebouwen vóór de verbouwing vven- schelijk is. In 1860 werd door den minister van bin nenlandsche zaken, in verband met eene voorge nomen wettelijke regeling der beurtveren, aan 's konings commissarissen in de provinciën de beantwoording van eenige vraagpunten opgedragen. Thans wenscht de minister omtrent de aangele genheid der beurtveren opnieuw te worden inge licht, en daartoe te vernemen: 1°. Of sedert de vroeger verstrekte opgaven nieuwe beurtveren zijn opgericht en, zoo ja, welke; 2". welke der vroeger .vermelde beurtveren zjjn opgeheven. Naar aanleiding van de bekende veroordee ling van eenige Zaandamsclie schutters, die ge weigerd hadden op Zondag dienst te doen, heeft de kerkeraad der herv. gemeente te Wassenaar een adres aan de Tweede Kamer gericht, verzoe kende: onze vigeerende schutlerijwet in dier voege 'te herzien, dat zulke ergerlijke dingen niet meer In naam dier wet kunnen geschieden in dit klas sieke land der gewetensvrijheid. De commandant van het 6de reg. inf. te Breda, kolonel Bunnik, heeft verzocht op nonac tiviteit te worden gesteld. Zr. Ms. ramtorenschip „Prins Hendrik der Nederlanden", onder bevel van den kapt.-ler-zee A. N. L. Koops, is den 26sten dezer te Gibraltar aangekomen, en zou, na aldaar kolen te hebben ingenomen, de reis vervolgen. De luit.-ter-zee 2de kl. Z. J. Cambier, laatst behoord hebbende tot de zeemacht in Oost-Indië en van daar den 19den dezer in Nederland terug gekeerd, is met dien datum op nonact. gesteld; de plaatsing van den luit.-ter-zee 2de kl. J. S. "Van Drooge, met den lsten April, aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt inge trokken en beschouwd als niet te zijn geschied, en met dien datum aan boord van voornoemden bodem geplaatst de luit.-ter-zee 2de kl. J. G. Snethlage. Tweede Kamer. De heer Van Baar is beëedigd en toegelaten. Vervolgens zijn behan deld de voorstellen tot wijziging van het regle ment van orde. Dat tot invoering van een spreek gestoelte is verworpen met 56 tegen 11 stemmen. De beraadslagingen over het hooger onderwijs zijn voortgezet; de artt. 4855 zjjn goedgekeurd, waarbij aangenomen is een amendement van den heer Godefroi om aan de hoogleeraren de uitoe fening der consultatieve medische praktijk toe te laten en verworpen een amendement van den heer Haffmans om de collegegelden te handhaven. Morgen voortzetting. Aan het departement van marine is heden aanbesteed het maken van eene fundeering voor een ijzeren kustlichttoren en het bouwen van twee woningen voor den dienst der verlichting bij Kijk duin. Hiervoor waren zeven biljetten van inschrij ving ingekomen. Het minst was ingeschreven door gebr. Moorman te Helder, voor f 31.767. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arrond.-rechtbank te Zwolle, Mr. P. J. G. Van Diggelen, thans subst-ofticier van just, bij gemelde rechtbank, en Mr. C. W. A. Van Haersolte, thans rechter in de arrond.-rechtbank te Sneek; aan Mr. A. J. M. Bake, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongerecht te Beet- sterzwaag aan Dr. W. H. D. Suringar, te Leiden, vergund het aannemen en dragen der versierse len van ridder 3de kl. der kroonorde; E. A. L. Quadekker, te Neuzen, benoemd lot plaatsverv. van den districtsveearts wien Barendrecht als standpl. is aangewezen; tot schoolopziener in het vierde schooldistrict van Noord-Brabant Mr. H. F. M. van Lanschot te 's-Hertogenbosch. Gemengd Nieuws. Dezer dagen wierp een dienstmeid, die bij een op de Oudegracht te Utrecht spelend orgel stond te luisteren, in plaats van een cent een tienguldenstuk in de bus van den orgeldraaier. Dit bemerkende, verlangde zij haar geld terug, waarop een groote opschudding ontstond, omdat de orgelman beweerde slechts een cent ontvangen, te hebben. Hem werd echter door de politie ge last, om zich naar het politie-bureau te begeven, en de bus te openen, waar het goudstuk te voor schijn kwam en aan de verheugde dienstmeid ter hand werd gesteld. Uit 's-Hertogenbosch meldt men van 27 dezer: Het water blijft steeds vallende en is thans binnen zijne oevers teruggekeerd. In de verschillende fabrieken is de arbeid hervat, de scholen zijn alle weer geopend. Met uitzondering van het gedeelte rijksweg 's-Bosch-Hintham zijn de hoofdtoegangen tot de stad weder voor het openbaar verkeer opengesteld. Door den minister van oorlog is machtiging verleend, om de gronden der vestingwallen tot herstel vaD wegen te bezigen. Het gedeelte spoorweg 's-BoschVught is beden- morgen geopend; de spoorbrug over de Dieze is nog niet hersteld, zoodat het gedeelte spoorweg 's-BoschHedel nog eenige dagen zal gesloten zijn. De buitengewone riviercorrespondentie langs de Maas is in deze provincie opgeheven. De alge- meene watersnood-commissie alhier ontvangt voort durend van alle zijden hulp. Van Z. M. den Koning die reeds groote hoeveelheden kleedingstukken deed afzenden, is weder eene aanzienlijke partij ham, spek en worst ontvangen. Het getal personen die in de meest geteisterde gemeenten ten gevolge van de waterramp hunne woning hebben moeten verlaten, bedraagt 5432. Van deze werden 1176 opgenomen in scholen en andere openbare ge bouwen, de overigen werden bij particulieren ver pleegd. Uit Harderwijk wordt gemeld, dat bet bericht van de „Deventer Courant", betref fende de aanneming van gewezen militairen van het Carlistisch leger voor onze kolonialen dienst, geheel uit de lucht is gegrepen. Er heeft zich tot dusverre geen enkel Carlist aangeboden. Zondag wilde te Tilburg een fabri eks- arbeider bij zijn buurman op verzoek een rat gaan schieten, toen hem juist bij het verlaten van zijn huis zijn vrouw tegemoetkwam. Door een of ander toeval gaat het schot af en wordt de vrouw in de zijde getroffen, zoodat zij gisterochtend is overleden. De man, die aldus zelf onschuldig een einde maakte aan een zeer gelukkig huwelijk en zijn drie kinderen van een flinke moeder beroofde, is aan de wanhoop ten prooi. Op de Israëlietische begraafplaats nabij Assen zijn eenige grafsteenen omvergehaald en is het hek, dat tot de begraafplaats toegang verleende, vernield. Gisteren is daarvan aan de politie aangifte gedaan. Te Keulen, waar, evenals op vele plaatsen hier te lande, het water dezer dagen zeer hoog was pere/en, zoodat men in onder scheidene straten met schuitjes voet, is bij poli- tie-verordening gelast, de woningen, waarin water heeft gestaan, door middel van chloor te zuiveren, ten einde het uitbreken van besmettelijke ziekten te voorkomen. Rechtzak en. In de gisteren gehouden zitting van de straf kamer van den hoogen raad is o. a. uitspraak gedaan in de strafvervolging van den aannemer J. Nederlof, die door het hof van Zuid-Holland tot 600 boete is veroordeeld wegens het met biezen beplanten eener plaat in de Nieuwe Maas zonder daartoe vergunning van het hoofd bestuur van den waterstaat te hebben bekomen, en waardoor de geregelde afloop van het water kon worden benadeeld. De voorziening is verwor pen hoofdzakelijk op grond dat het verbod om aan opkomende gronden of slikken in de rivier iets te doen, algemeen en onbeperkt is. De conclusie van den advocaat-generaal Mr. Römer in de zaak van de wed. 't H., die wegens het na bezetten tijd ontvangen van bezoeken in het huis Plein N°. 10, waar gelagen worden ge zet, tot 7 geldboeten van 3 is veroordeeld, strekt tot verwerping van het beroep, omdat het O. M. niet kon deelen de meening van de verdediging, dat het hof feiten als bewezen had aangenomen waarvan het bewijs niet geleverd was. De uitspraak is bepaald op 24 April. BUITENLAND. Frankrij k. De regeeringsvoordracht tot intrekking van artt. 13 en 14 der wet op de vrijheid van hooger onderwijs gaat van eene uitvoerige memorie van toelichting vergezeld. De minister zegt, dat de vrijheid van onderwijs buiten 't geding is. Het ontwerp stelt alleen voor, het recht om academi sche graden te verleenen uitsluitend den Staat terug te geven. De Staat mag niet vergeten, dat de belangen der openbare gezondheid er bij be trokken, dat die der zedeleer er mede gemoeid zijn; dat de staatsregeling en de wetten hare rechten hebben, die onvervreemdbaar zijn. De minis ter verwijst hierbij naar art. 7 der wet, hetwelk bepaalt dat de vrije instellingen voor hooger onder wijs ten allen tijde toegankelijk zijn voor een ge lastigde van den minister, ten einde toe te zien, dat het onderwijs niet in strijd is met de moraal, de staatsregeling en de wetten. De Staat mag verder niet vergelen, dat de academische graden niet alleen recht geven tot het uitoefenen van wetenschappelijke beroepen, maar ook tot het ver vullen van openbare betrekkingen. Die beroepen en betrekkingen nu staan open voor alle burgers, ■zonder onderscheid, maar op zekere voorwaarden, die voor allen gelijk moeten zijn. Om die gelijk heid te handhaven moet er een éénige rechter zijn, die tevens onpartijdig is; geen ander kan dit wezen dan de Staat. De minister zegt verder, dat rnen gewezen heeft op een naburig land (België), waar het systeem van gemengde jury's voor het toekennen van academische graden be staat. Sommigen beweren wel is waar, dat dit stelsel goede vruchten voor het onderwijs heeft afgeworpen; maar anderen toonen de vele nadee- len aan, die er aan verbonden zijn. Dit verschil van inzicht nu is niet geschikt om Frankrijk ge rust te stellen, en men zou gewaagd spel met de studiën spelen, als men op zulke onzekere gege vens afging. Durtschland. Volgens de Augsburger „Allg. Zeitung" zou de keizer van Rusland, uitgeput door overspanning ten gevolge der gewichtige staatszaken, zich voor een geruimen tijd naar het buitenland, vermoedelijk Malta, begeven en gedurende zijne afwezigheid het bestuur des rijks overlaten aan den grootvorst troonopvolger, onder den titel van regent. Dit bericht zegt een Berlijnsch correspondent heeft te Berlijn veel opzien verwekt. Reeds her haaldelijk is er een gerucht in omloop geweest dat de czaar het bestuur des rijks wilde neder- leggen, maar nooit is het zoo bepaaldelijk gezegd als nu. Het spreekt van zelf dat zulk een stap invloed zou hebben op Duitschlands betrekkingen met Rusland. Keizer Alexander toch is een oprecht vriend van Duitschland. Met zijn zoon is dit veel

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2