van de bekomen kwetsuren terstond is bezweken; de anderen hebben mede ernstige verwondingen bekomen en zijn ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. De overledene laat eene weduwe doch geene kinderen na. Woensdag is te Roozendaal bij aan komst van den eersten spoortrein uit Antwerpen eene vrouw overreden. Men hoopt haar in 't leven te behouden. De Zwolsche raderstoomboot, Dins- dag-middag van Amsterdam over het Zwolsche diep (beter ondiep) naar Zwolle willende komen, geraakte nabij Hasselt aan den grond; men zond des avonds van daar lichterschepen om haar te lichten. De directie, vermeenende dat de boot Woensdag-ochtend wel vlot zou komen, had last gegeven om in dat geval terug te varen naar Kampen, ten einde daar de passagiers, welke zjj op hare kosten des ochtends per spoor van Zwolle derwaarts liet gaan, op te nemen, doch tot hnnne groote teleurstelling, bleef de boot te Hasselt zit ten, van waar zij eerst des middags te Zwolle aankwam, om den volgenden ochtend van daar weder te vertrekken. De raderbooten maken in den laatsten tijd de reis over bet Zwolsche Diep, aangezien de sluizen aan Katerveer door het hooge water op den IJsel gesloten zijn. Uit Leksmond wordt van 22 dezer gemeldVolgens vroeger gestelde teekens is het water van de Lek ditmaal 20 centimeter hooger geweest dan in 1845. De stormen hebben aan den dijk, die alleen langs deze gemeente eene lengte van anderhalf uur gaans heeft, groote schade toegebracht. Niet zelden gebeurde het in deze dagen, dat de over den dijk slaande golven het water tot in de binnendijks slaande woningen wierpen. Doch alles werd gedaan om, trots de woedende elementen, onze flinke dijken te behou den. Door het dijk-college van de Vijfheerenlan- den is met kracht en energie gehandeld, zoowel om de dijken te bewaren, als om de wellen te bedwingen. Door den hevigen orkaan van 12 dezer is aan de buitendijks staande woningen, waarin meer dan 25 gezinnen wonen, zooveel schade aangericht, dat vele gezinnen sedert dien lijd bij gegoede ingezetenen zijn gehuisvest en vooreerst nog wel ingekwartierd zullen moeten blijven. De gezinnen die in hunne woningen op zoldertjes hebben vertoefd, hebben ook veel geleden. De schade in 't algemeen aan en in die kleine wo ningen is belangrijk. Het water op de polders staat ook zeer hoog en het vooruitzicht voor den landbouwer is nog niet gunstig. Te Zoelen, ongeveer drie kwartier van Tiel, hebben kwelwater en het water door de Linge aangevoerd het halve dorp, dat zeer laag gelegen is, onder water gezet. Op dit oogenblik zijn reeds 29 woningen door de bewoners ont ruimd en wellicht zijn er nog een twintigtal die binnenkort zullen moeten verlaten worden. Vele buizen staan zóó diep onder water dat, als het weggevallen zal zijn, zij zullen blijken veel geleden te hebbenhier en daar beginnen zelfs de muren reeds te bezwijken. Als men nu in aanmerking neemt, dat die toestand reeds weken lang heeft geduurd, dan is het duidelijk dat de nood daar misschien grooter is dan op menige plaats waar een dijkbreuk heett plaats gehad, en dat Zoelen niet in de laatste plaats onder de noodlijdende dorpen behoort gerangschikt te worden. De stoombarkas, vanwege Z. K. H. prins Hendrik tot vervoer van levensmiddelen enz. naar overstroomde plaatsen naar Den Bosch ge zonden, is Woensdag-avond onder bevel van den luitenant Cornelissen aldaar aangekomen. De toe gangen voor rij- en voertuigen naar de stad zijn voor zooveel doenlijk hersteld. De gemeenschap op de spoorwegen te Vught en te Hedel heeft geregeld per wagens van Van Gend Loos plaats. Naar Oyen, alwaar nog voor 390 noodlijdenden groote behoefte was, is gisterochtend een boot met levensmiddelen en deksel vertrokken. Woensdag-ochtend omstreeks halfzes is brand ontstaan te Catrijp, onder de gemeente Scboorl, in een huis van en bewoond door A. De Jager. Het was in korten tijd afgebrand. De be woners hebben zich, hoewel sommige hunner nog te bed lagen, intijds kunnen redden, doch van den inboedel heeft men weinig of niets kunnen behou den. Gebouw en inboedel waren verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Bunde (Limburg) vreest men voor eene verzakking van den spoorweg, daar reeds afschuiving van den berg plaats had. £r worden maatregelen genomen om dit groot onheil te voorkomen, dal het verkeer geheel zou stremmen. R echtzaken. In de correctionneele zitting der rechtbank alhier van 24 Maart zijn de volgende vonnissen gewezen: A. B., te Katwijk, wegens verkorting van per- soneele belasting over de drie eerste grondslagen van 1875/76, geldboete van ƒ18,64; P. H., te Bodegraven, w. diefstal (van geld) met bin- nenbraak en met oordeel des onderscheids 2 j. gev.; J. B., te Leiden, w. gewelddadigheid tegen een bedienend beambte, 1 m. eenz. opslui ting; H. B., te Leiden, w. eenv. diefstal (van ijzer), onder versch. omstandigheden, 2 m. eenz. opsluitingJ. T., te Leiden, w. verzuim van aangifle voor de nat. militie, boete van ƒ25, of subs. 3 d. gev. Een zeeman uit Rotterdam J. R. K. B. is gis teren door het hof in Den Haag tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, ter zake dat hij in den avond van 5 Februari uit een manufactuur winkel aan den Binnenweg te Rotterdam eenige kleederen heeft ontvreemd. De afgelegde beken tenis en het gemis van schade golden bij adv.-gen. Mr. Van Maanen bij het requisitoir van drie maan den tot vijf jaren gevangenisstraf als verzachtende omstandigheden, op de toepassing waarvan door den verdediger Mr. Van Iieusden nader werd aan gedrongen en die dan ook door het hof bij zijn arrest in aanmerking kwamen. In appèl werd behandeld de zaak van den kermisreiziger N. A. P., van Rotterdam, die door de Haagsche rechtbank tot 18 maanden gevange nisstraf is veroordeeld wegens diefstal van een gouden horloge uit eene woning te Delft. Zoowel in de instructie als bij de behandeling der zaak door de rechtbank en zelfs gisteren voor den hoogeren rechter ontkende de bekl. aan den dief stal schuldig te zijn, maar eene zeer gemoedelijke en ernstige vermaning van den president van het hof deed bekl. eene andere houding aannemen, zoodat hg het hem ten laste gelegde bekende. Reeds een zestal vonnissen waren het deel van dezen gevangenisbewoner en ifog twee veroor deelingen van een jaar wachten hem. Adv.-gen. requireerde de vernietiging van het vonnis, omdat eene zwaardere straf had moeten zijn opgelegd, en eischte de veroordeeling tot 2 jaren en 8 maan den. A. s. Zaterdag uitspraak. Woensdag is door het gerechtshof te Am sterdam iemand schuldig verklaard aan diefstal bij nacht in een bewoond huis, zonder dat hem bij het veroordeelend arrest eenige straf is opge legd. Dit schijnbaar zonderling geval vindt zgn verklaring in de omstandigheid, dat gemelde delinquent, bij een vonnis der rechtbank te Am sterdam, reeds tot het maximum der correclioneele gevangenisstraf, namelijk 6 jaar en 8 maanden, was veroordeeld, en dat de thans door het hof behandelde diefstal van een jas, ter waarde van 1.50, plaats had voordat de rechtbank in die andere zaak vonnis had gegeven, welke gelijktijdig met deze had kunnen behandeld worden. Het hof kon dus, ook naar hel gevoelen van den adv.-gen. Mr. H. J. Kist, volgens de wet" in deze geen correctioneele straf boven het reeds opgelegde maximum op dezen besch. toepassen. Wegens de geringe waarde van het gestolene was er echter grond tot toepassing van verzachtende omstandig heden en dus lot het opleggen van een niet crimi- neele straf. Hij requireerde echter tegen den besch. een veroordeeling tot een tuchthuisstraf van 1 jaar, en wilde derhalve de verzachtende omstandigheden alleen in aanmerking nemen om gemelde crimineele straf te doen dalen beneden het gewone cijfer van 5 jaren. De mogelijkheid nu van dat laatste werd betwist door den verdediger Mr. Van Goor. Het hof veroordeelde den besch. tot geen straf, alleen tot betaling der proceskosten. BUITENLAND. Frankrijk. De koning van Spanje heeft den hertog Decazes de halsketen van de orde van Karei III geschon ken. Deze onderscheiding is na de msigniên van j het Gulden Vlies, de hoogste in Spanje. Zg valt slechts aan zeer weinigen ten deel. De minister van onderwijs heeft bij de kamer van afgevaardigden ingediend het ontwerp tot intrekking der artikelen 13 en 14 der wet van 12 Juli 1875 op het hooger onderwijs, betref fende het verleenen van graden. De hooge raad van koophandel was gisteren vergaderd. De minister Teisserenc heeft herinnerd dat de handelstractaten hernieuwd moeten worden en gevraagd, of niet bij gelegenheid van de her nieuwing der tractaten een eenig tarief voor alle landen zou worden voorgesteld in plaats van de afzonderlijke tarieven voor elk land. De afgevaardigde Naquet heeft een voorstel ingediend om de wet op vereenigingen en ver gaderingen in te trekken. De senaat heeft eene commissie benoemd voor 't ontwerp betreffende de amnestie, die een algemeene amnestie ongunstig, individueele kwijt- scheldingen gunstig gezind is. Door Cissey is een wetsontwerp ingediend op den generalen staf; door Rollard een ontwerp ter intrekking van de wet op 't benoemen van maires. De senaat heeft de verkiezing van senatoren op Corsica goedgekeurd met 151 tegen 122 stemmen. Het „Journal officiel" bericht, dat de heer Demazes tot senator op het eiland Martinique is gekozen en generaal De la Jaille tot senator op Guadeloupe. Duitschland. De bisschop van Maintz is door de rechtbank te Munster veroordeeld tot eene boete van 300 mark, wegens beleediging in openbaar geschrift tegen den president der provinciale regeering in Weslfalen, en de redacteur der „Westfal. Zeitung", die het geïncrimineerde stuk van den bisschop in zgn blad had opgenomen, tot eene maand gevan genisstraf. Volgens het „Kasseier Tagesblatt" heeft de bisschop van Limburg van regeeringswege eene sommalie ontvangen om zjjn ambt neder te leggen. Groot-Britannië. De keizerin van Ooslenrgk, de ex-koning en de ex-koningin van Napels, benevens een talloos ge volg van adellijke dames en heeren, zaten Dinsdag met hun allen, nabij Banbury, op 't landgoed van sir W. Richmond Brown, een armen vos na. Reintje echter bleek dit hooge gezelschap te slim. Door een sneeuwbui geholpen, wist hij te ont snappen. Hare Oostenrijksche majesteit, die bijzon der op sport schijnt verzot te zijn, heeft zich in Britsche paardrijderskringen groote populariteit verworven door 100 guineas bij te dragen tot 't houden van wedrennen te Banbury. De lord-mayor van Londen heeft, naar aan leiding van een schrijven van een inwoner van Breda, zich bereid verklaard tot het in ontvangst nemen van giften ten behoeve der noodlijdenden door de overstroomingen in Nederland. Alvast één Londensch blad, de „Globe", spoorde zijn lezers aan gebruik te maken van deze gelegenheid om bit teren nood te helpen lenigen. In het lagerhuis werd gisteren door den heer Cartwright medegedeeld, dat de khedive, met het oog op den tegenwoordigen onzekeren toestand van Egypte's financiën, verlangde dat het rapport van den heer Cave niet openbaar gemaakt zou worden, daar de inlichtingen, aan dien heer gegeven confidentieel waren verstrekt. De regeering za. 't verlangen van den khedive nakomen. Met 2091 tegen 134 stemmen is bij derde lezing het wets ontwerp betreffende den nieuwen titel der koningin aangenomen. Telegrammen. BELGRADO, 23 Maart. Officieus wordt bericht, dat bij de oproeping der reserve gebleken is, dat Servië nu over 300,000 soldaten beschikken kan. NE W-YORK, 23 Maart. De republikeinsche con ventie alhier heeft den senator Cankling candidaat gesteld voor het presidentschap der Vereenigde Staten. Voorts heeft zg een besluit genomen ten gunste der circulatie van metaal. De democratische conventie in Pennsylvanië heeft besluiten genomen ten gunste eener volledige amnestie. MADRID, 23 Maart. De Paus heeft eene breve herwaarts gezonden tegen art. 11 van het ont-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2