Tot leeraar in de scheikunde en de natuur lijke historie aan het gymnasium is door den Haagschen gemeenteraad benoemd Dr. A. H. Pareau te Utrecht. Door den minister van binnenlandsche zaken is den inspecteur voor het geneesk. staatstoezicht voor Gelderland en Utrecht de gemeente Utrecht, en den adjunct-inspecteur voor het geneesk. staats toezicht voor die provinciën de gemeente Arnhem als plaats van vestiging aangewezen. De Ned. Bank had op 20 Maart bij een munt en muntmateriaal van f 157,450,602.07 voor eene som van f 165,027,197.40 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt ƒ66,010,878.92 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou ■wezen. Tweede Kamer. De regeering heeft na de beslissing van gisteren waar sprake was van athenaea, dit gewijzigd in het Amsterdamsche athenaeum. Een amendement van den heer Des Amorie van der Hoeven, om het beginsel athenaea in de wet te behouden, is verworpen met 43 tegen 24 stemmen. De discussie is aange vangen over art. 33 (vier faculteiten) en de daarop voorgestelde amendementen tot behoud der theo logische faculteit. Morgen voortzetting. Z. M. heeft H. D. Hazewinkel, thans brug- knecht aan de Diemerbrug, benoemd tot commis saris der jagerij langs de Keulsche vaart te Mui den tot bewaarder der hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Amsterdam, E. H. F. W. Mathon, directeur der registr. en dom. te Middel burg. Gemengd Nieuws. Den 17den dezer is op het strand be zuiden Katwijk gevonden, vermoedelijk afkomstig van een verongelukt schip, het deksel van een scheeps-instrumentkist, aan de binnenzijde gevoerd met zwart leder, waarin enkele verroeste chirurgi- cale instrumenten, waaronder twee lancetten, zoo- ML ELLIS veel leesbaar gemerkt benevens een yyon- geelkoperen plaat met de uitgesneden letters GLE- NANAY. De heeren Ed. Hoyer en Van Vollen hoven zijn Maandag met eene lading goederen vanwege de Rolterdamsche watersnood-commissie, waaronder eene hoeveelheid proviand, ingezonden door Z. K. H. prins Hendrik, te Gorcum per stoomboot „Merwede" aangekomen. Gisterochtend is alles overgepakt in de stoomboot „Neptunus", daartoe door den heer Jansen, wethouder te Gorcum, afgestaan. Met deze boot werd vervolgens de reis aanvaard naar Herwijnen, Brakel en Poe- deroyen, waar verschillende benoodigdheden werden uitgereikt. Voor Zuilichem wordt gezorgd door tusschenkomst der Gorcumsche commissie. Er is overal dringend gebrek aan veevoeder. Maandag-namiddag brak te Utrecht een hevige brand uit in een huis op het Predik heerenkerkhof. Een der balken in den keuken schoorsteen had, door het felle stoken, vuur gevat, waardoor de brand naar buiten uitsloeg. Hoewel twee der vijf aangerukte spuiten flink hebben ge werkt, was men het vuur te halfzeven eerst mees ter. Alles was geassureerd. De schade is betrek kelijk gering. Te Oosterhuizen heeft een kind, ter- wijl de ouders afwezig waren, lucifers opgegeten. Den volgenden nacht is het onder hevige smarten aan de gevolgen bezweken. Een nauwelijks negenjarige knaap heeft zich dezer dagen te Groot-Ammers schuldig gemaakt aan moedwillige brandstichting. Slechts ternauwernood werd het gevaar tijdig ontdekt en de brand, welke zich reeds aan het bewoonde gebouw had medegedeeld, in zijn verderen voort gang gestuit. De vader van dien jeugdigen brand stichter, zekere v. d. TV., die naar Utrecht ver trokken was, had zijn zoontje tot dit misdrijf aangespoord, ten einde langs dien weg in het bezit te geraken der assurantiepenningen en hem eene nieuwe broek beloofd, wanneer hij vóór vaders tehuiskomst de ouderlijke woning zou hebben in brand gestoken. Door den officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Gorcum werd in bijzijn I van den rechter-commissaris een gerechtelijk on- derzoek in loco ingesteld, waarbij een aantal over tuigingsstukken zijn in beslag genomen, en naar men verneemt is reeds door de arrond.-rechtbank te Gorcum hevel gegeven v. d. W., als verdacht van moedwillige brandstichting, voorloopig aan te houden, krachtens welk bevel hij te Utrecht zou zijn gearresteerd. De Maandag met 'sKonings-ordon- nance naar Lilh vertrokken stoomboot met levens middelen zoo wordt uit 's-Hertogenbosch ge meld heeft 8 van de door Z. M. beschikbaar gestelde tenten met kooktoestellen derwaarts ge voerd. Te Oyen zijn 120 vluchtelingen opgenomen in het kasteel van Jhr. Smits, te Teeffelen 45 in de school, te Lithoyen 120, deels in 2 aanwezige schepen, deels lijdelijk bij particulieren (openbare gebouwen als raadhuis, school, enz. staan aldaar onder water), te Lith 85 in de school en gerefor meerde kerk, 233 in 40 tenten, te Kessel 8 op den zolder der school. Reeds 16 zijn van daar naar particulieren overgebracht, te Maren 20 op het raadhuis en den zolder van het schoolhuis en te Alem 25 in de school. Daar waar behoefte aan tenten was, zijn deze achtergelaten. Zes kisten met kleedingstukken, enz. zijn hier gisteren van wege Z. M. den Koning aangekomen. Er wordt schrijft men uit 's-Her- togenbosch hier veel meer geleden dan men zou kunnen vermoeden. Wie zich daarvan over tuigen wil, begeve zich maar eens naar de zolders en bovenkamertjes in de achterbuurten Op hok ken, waar licht en lucht door dakpannen en gaten in den muur met moeite toegang vinden, zitten talrijke gezinnen. Brood is er door de uitmuntende zorgen der commissie genoeg, maar aan menigeen ontbreekt bijna alles; dekking voor den langen kouden nacht, linnengoed om zich te verscboonen, zeep om zich te wasschen, in één woord juist dat, wat in slaat zou zijn om vreeselijke ziekten, als gevolgen van den watersnood, te weren. Nu overal nog zooveel behoefte is aan het allernoodigste, kan natuurlijk door commissiën en liefdadige in richtingen niet alles gedaan wordenjuist daarom maken wij in 't bijzonder van dien ellendigen toestand gewag, opdat vele particulieren door ware menschenliefde gedreven, die arrnenbuurteo zouden gaan opzoeken, om er in stilte wél te doen. Uit Geffen wordt van 20 dezer ge- meld: Sedert vijf dagen hoorde men noodkre ten uit de bouwhoeve „Klarenoord", bewoond door een 70-jarigen grijsaard, Johs. Van de Ver donk, die met vier kinderen en elf stuks melkvee gedurende dien tijd tot aan de horst in het water heeft doorgebracht. Er was wegens gebrek aan vaartuigen geen mogelijkheid om' hem te redden. De bemanning eener boot, door den hoofdcom missaris van politie te 's-Hertogenbosch met levens middelen naar Rosmalen gezonden, bracht eindelijk redding. Bijgestaan door den commandant der brigade koninklijke maréchaussée te Oss, P. J. Selschap, begaf die bemanning zich met baai- vaartuig naar de overstroomde hoeve. Men slaagde er in menschen en vee in het vaartuig op te nemen, hetgeen niet zonder moeite ging, daar het reeds duister was geworden. Aan wal geko men, werd aan den grijsaard en de kinderen, die allen den dood nabij waren, terstond hulp ver leend. Aan de kust te St.-Ives, in Cornwall, is Zaterdag de Fransche stoomboot „Isabelle", van La Rochelte, tegen de rotsen verpletterd. De ge- heele bemanning, een dertig koppen sterk, schijnt bij die ramp te zijn omgekomen. De Nederlandsche consul te Yokoha ma. de heer W. C. Van Oordt, is het slacht offer geworden van een diefstal. De houten be schutting om het huis is doorgebroken en van daar zijn de dieven in een kelder gedrongen, waar zij zich een tamelijken voorraad wijn toeëigenden. Het is noodeloos hierbij te voegen, zegt de „Japan Herald", dat de politie de dieven ongemoeid liet. De heer Van Oordt heeft nu 25 dollars uitgeloofd voor het ontdekken der dieven, 't geen volgens 't oordeel van genoemd blad de zoogenaamde be schermers tot eenige krachtinspanning zal opwekken. Rechtzaken, Op Zondag 4 Juli 1875 reed bij den Omval onder Ouderkerk a. d. Amstel iemand in eene tilbury over den spoorweg, toen reeds de eene boom gesloten was en de wachtster hem met de vlag wenkte om op te houden. Hij moest toen uitstijgen om den eenen boom weer open te maken, zoodat de tilbury op de rails stond. Nau welijks was hem dit gelukt en de tilbury van de rails, toen de sneltrein voorbijreed. De bestuurder, aangeklaagd van zonder boos opzet gevaar te doen ontstaan voor een spoortrein, werd door de arrond.- rechtbank tot één dag cellulaire gevangenisstraf veroordeeld. Hiervan hooger beroep door het O. M. Maandag veroordeelde het hof te Amsterdam den bestuurder der tilbury tot 45 dagen eenzame op sluiting. Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren arrest gewezen op het hooger beroep van een vonnis der rechtbank te Dordrecht, waarbij de stationschef van den staatspoorweg aldaar en twee zijner' onderhoorigen wegens mishandeling zijn ver oordeeld. Het hof heeft dat vonnis vernietigd en ten aanzien van den chef overwogen dat bij, op grond zijner meening, dat hij bevoegd was proces verbaal op te maken en den bewusten persoon daartoe aan te houden, in ruime mate verzach ting van straf verdient. Derhalve werden de 15 dagen celstraf in eene geldboete van f 50 veran derd. De twee andere beambten werden vrijge sproken, omdat zij, zonder van het voorgevallene iets te weten, hadden gehandeld op het bevel van hun chef. BUITENLAND. Frankrijk. De gematigde linkerzijde in den senaat beeft Edouard Charton tot voorzitter en Charles Rol land tot vice-president van haar groep gekozen. In de kamer van afgevaardigden heeft Raspail het wetsvoorstel ter tafel gebracht, eene algemeene amnestie te verleenen aan allen, die wegens poli tieke misdrijven veroordeeld zijn. Nog drie andere voorstellen betreffende het verleenen van amnestie werden ingediend. De minister van binnenlandsche zaken Ricard verklaarde, dat de regeering alle voorstellen tot amnestie verwerpt. Zij is vast besloten de vonnissen der justitie te eerbiedigen en de rust in 't land te handhaven. Zij acht het onbillijk en in strijd met 's lands eer hen, die tijdens de commune zulke schandelijke misdaden pleegden, voor te stellen als de slachtoffers van politieke twisten. Desniettegenstaande vraagt de regeering de urgentie der voorstellen, omdat on middellijk zulke zaken behooren te worden afge daan, waardoor de gemoederen in opgewondenheid gebracht worden en eene noodlottige agitatie in de openbare meening ontstaan zou. Raspail bestreed in naam der menschelijkheid de urgentie. Ricard antwoordde: Wij zijn geenszins gekant tegen maat regelen van vergevingsgezindheid en genade ten aanzien van enkele personende president der republiek zal in die gevallen van zijn recht van gratie gebruik maken. Floquet nam de urgentie der voorstellen aan, die daarna met algemeene stemmen urgent verklaard werden. Raspail fde zoon) bracht een wetsvoorstel ter tafel, houdende intrekking der wet van 20 Januari 1874, welke het recht van benoeming der maires aan de regeering toekent. In den senaat werd het voorstel tot het ver leenen van eene algemeene amnestie door Victor Hugo ingediend. De minister-president Dufaure vroeg de urgentie en zeide, dat de presi dent der republiek gratie verleenen zou aan hen, die genade verdieneneene algemeene amnestie is echter onmogelijk voor hen, die de onverzoen lijke vijanden blijven der maatschappij en die Frankrjjk in 't verderf willen storten. De urgentie werd met algemeene stemmen uitgesproken, nadat ook Victor Hugo zich daarmede vereenigd had. Parieu trad vervolgens in eene ontwikkeling zijner interpellatie betreffende de muntquaeslie en de jongste 'Latijnsche munt-conventie. België. In de kamer van afgevaardigden heeft de mi nister Malou het tegemoelgeziene wetsontwerp ingediend, waarbij de regeering gemachtigd wordt, terstond, zonder den vaslgeslelden termijn af te wachten, de reeds voltooide kilometers spoorweg, die door de maatschappij tot constructie van spoor wegen voor rekening van den staat zijn aange legd, te mogen betalen. De heer Dumorlier gaf den wensch te kennen, om den naam van de

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2