LEIDSCH DAGBLAD. N\ 4942. Woensdag A0. 1876. 22 Maart. W atersnood. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte Groot is de ellende, door den hoogen waterstand op vele plaatsen van ons vader land ontslaan. Gaarne zal, hiervan zijn wij overtuigd, een ieder een offer willen brengen op het altaar der menschenliefde, om de duizenden te helpen, die have en goed verloren en van welke velen ter nauwernood het leven redden. Ook aan ons Bureel is eene bus ge plaatst: de inkomende gelden en wat men ons verder voor de noodlijdenden wil zenden, zullen wij ter beschikking tetellen van de algemeene commissie te Amsterdam. Aan ons Bureel is ontvangen: van „een com- metpotje" ƒ1.A. W. 2 bankjes van ƒ40; C. L. de H. een coupon a /1.231/, en een a ƒ3.96; D. D. ƒ2.— J. M. B. ƒ1.— A. B. een bankbiljet van 100.V. N. een coupon a ƒ1.231/:; IJ- Z. een pak kleedingslukkenX. 0.50 diversen uit de Bus 6.01. Te zamen 196.94. Voor verdere giften bljjven wij onze noodlij dende landgenooten dringend aanbevelen. De nood doet zich steeds meer en meer gevoelen. Ook kleedingslukken en levensmiddelen waaraan de behoelte zich niel het minst doet gevoelen, zullen wy met erkentelijkheid aan de hoofdcommissie opzenden. Het heden ontvangene hebben wij aan haar overgemaakt. Die spoedig helpt, helpt dobbel. Onze brievenbus is thans lietdadigheidsbus ge worden. LEIDEN, 31 Maart. In plaats van het invitatie-concert, dat heeren officieren der dd. schutterij alhier voornemens waren te geven, zal nu met het oog op den watersnood een concert plaats hebben, waarvan de bruto ontvangst geheel ten voordeele der noodlijdenden zal zijn. Wy twijfelen niet of de gelegenheid om den heer Belten niet alleen als nieuwen directeur maar ook als solist te zien op treden, de medewerking van den heer Hemmes, den ook hier gunstig bekenden Haagsche oboist, en het menschlievende doel, zullen redenen genoeg zijn om een goede opkomst te verzekeren. Tevens vestigen wij de aandacht op het con cert, dat 31 dezer door eenige op muzikaal ge bied gunstig bekende stadgenooten en de stafmu- ziek van het 4de reg. int. zal gegeven worden. De minister van oorlog heeft benoemd tot voorzitter der commissie, ten overstaan van welke dit jaar te Breda het examen tot toelating als cadet aan de kon. milit. academie zal worden afgenomen, den kapt. der art. W. C. Hojel, direc teur der studiën bij die inrichtingtot leden den kapt. der art. H. J. Krantz, den kapt. der inf. J. H. Verschoor, B. P. Korteweg en Dr. L. Aronstein, allen werkzaam bij voorn, inrichting; Dr. G. Van Hennekeler, leeraar aan de r. h. bur gerschool te Middelburg; M. J. A. Masthoff, id. aan de gem. h. burgerschool te Delft; Mr. L. De Hartog, id. aan de r. h. burgerschool te Utrecht; A. S. Kok, id. aan die te Roermond, en L. M. Baale, id. aan die te Groningen; tot lid en secre taris, den lsten luit. der art. J. C. Gaillard, werkzaam bij de kon. milit. academie. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Nieuwe- diep naar Batavia, is 19 dezer te Southampton aangekomen; de „Celebes" dien dag van daar naar Batavia vertrokken; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Nieuwediep, is gisteren Point de Galte gepasseerd. Te Voorschoten zijn ten behoeve der nood- lijdenden door den watersnood de dames van „Dorcas" met allen ijver aan het werk getogen; naar alle waarschijnlijkheid zal in den loop dezer week nog eene partij der door haar gemaakte kleedingslukken worden opgezonden. Ook zal in binnenkort aldaar eene collecte worden gehouden. De rivieren in Nederland meldt de „Staats courant" zijn algemeen langzaam vallende. De gunstige berichten van Keulen en Maastricht geven meer vertrouwen in den toestand. Op onderschei dene plaatsen worden nog geringe afschuivingen, verzakkingen en kleine scheuren in verschillende dijkvakken waargenomen, die voorzien worden en bewaking vorderen. Te 's-Hertogenbosch blijft de val aanhouden. Het water teekende 20 dezer, vm. 8 uur, 6.20 M. boven A.P.in 24 uren 0.07 M. gevallen. Te Lith, Kessel en Alem bleef de Maas dijk door de genomen krachtige maatregelen ge lukkig behouden. Van den toestand der Noorder Lekdijken blijven de berichten gunstig. De minister van financiën maakt bekend dal bij hem van onbekenden ontvangen zijneen bankbiljet groot 25, ingezonden or.der het post merk Leiden, van 18 dezer, tot voldoening van te weinig betaald successierecht, en een bankbiljet groot 1000, ingezonden onder het postmerk Den Haag, van 19 dezer, met de aanwijzing „voor 's rijks schatkist". In eene gecombineerde vergadering van het Duitsche en Nederlandsche comité voor het Rijn- Maaskanaal is eene gemengde commissie gekozen, aan welke Prof. Henket als deskundige is toe gevoegd. Thans is het eerste nommer verspreid van het nieuwe weekblad „Euphonia", aan letterkunde en welsprekendheid gewijd, voor Noord- en Zuid- Nederland. Een aanlal beoefenaars der letterkunde hebben, blijkens de mededeeling aan het hoofd, hunne medewerking toegezegd aan den redacteur, den heer Servaas van Rooyen, die zich door zijne geschriften, vooral ook op het gebied van het tooneel, naam gemaakt heeft. In het eerste nom mer vonden wij o. a. belangrijke artikelen, waar van wij slechts dat over Klaus Grothe noemen ter begeleiding van een nieuw gedicht van hem, ook de vertalingen door mevrouw Schneider van het beroemd „wanneer de kinderen groot zijn" van Beets. Uit de berichten blijkt dat prins Hen drik de byeenkomst der Utrechlsche rederijkers kamer op 1 April zal bijwonen. Mevrouw Kleine zal dan optreden. Het voorlaad-veldgeschut van de 2de batterij veld-artillerie zal verwisseld worden tegen ach- terlaad-veldgeschut van 8 cM. De minister van oorlog heeft de chefs der corp sen gemachtigd om de militairen van den Israëlie- lischen godsdienst die verlangen hunne eerlang invallende godsdienstige feesten ten hunnent te vieren, daartoe in de gelegenheid te stellen door aan hen wier ouders of betrekkingen in hunne garnizoensplaats wonen, op de feestdagen vrijstel ling van den diensl te verleenen en aan de overige militairen een verlof le verleenen van 6 tot 27 April e. k. Onverminderd de verzending langs den weg van Hedel door middel van een stoombootdienst in verbinding met de spoortreinen Hedel-Utrecht, wordt de postgemeenschap met 's-Hertogenbosch thans weder regelmatig onderhouden met den postrit tusschen die plaats en Gorcum, terwijl mede langs den weg van Vught eene tijdelijke postge meenschap tweemaal daags in werking gebracht is, door middel van een schuitendienst in verbinding met de spoortreinen Vught-Boxtel als volgt: van Boxtel 7 's m. en 1.25 av.; te 's-Hertogenbosch 8 's m. en 2.25 av., van 's-Herlogenbosch 9.15 's m. en 4.30 av., te Boxtel 10.15 's m. en 5.30 av. De dienst van den postrit tusschen Nijmegen en 's-Hertogenbosch is echter tijdelijk gestaakt moeten worden. Langs de spoorweglijn Harlingen-Win- schoten is de postdienst op den vorigen voet her vat, en dientengevolge zijn de tijdelijke middelen waarmede gedurende den gestremden spoorwegdienst tusschen Groningen en Hoogezand in de postge meenschap werd voorzien, weder opgeheven. Zr. Ms. ramlorenschip „Prins Hendrik dei- Nederlanden", onder bevel van den kapt.-ter-zee A. N. L. Koops, is den 19den dezer van de reede van Tessel vertrokken ter opvolging zijner bestem ming naar Oost-Indië. De luit.-Ier-zee 2de kl. J. A. P. Van Dorth, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedet. bij den torpedodienst, wordt met den laatsten April op nonact. gesteld en ver vangen door den luit.-ter-zee J. Van Herwaarden. Naar wij vernemen heeft Z. M. de Koning voorloopig reeds een bedrag van 10.000 beschik baar gesteld voor de noodlijdenden bij de over- slroomingen. Z. M. heeft benoemd tot commissaris van politie en van rijkspolitie te Gorcum J. G. Van Schoonhoven, thans comm. van politie te Sche- veningen; tot comm. van politie bijzonder belast mei het toezicht in de 3de afd. der gem. Den Haag (Scheveningen), L. G. Vernée, thans comm. le Amsterdamtot comm. te Amsterdam, J. D. Stork, comm. van politie en rijkspolitie te Gorcum met ingang van 1 April benoemd tot kantoor, te 's-Hertogenbosch Mr. A. J. Abbema, thans subst.- griffier bij het gerechtshof aldaar; tot procureur by de arrond.-rechtbank le Hoorn Mr. M. E. Booy, adv. aldaar; herbenoemd: tot burgem. van Zoetermeer H. J. Augustijn, van Leens P. A. De Rochefort, van Ulrum L. H. Dijkhuis, van Kerkrade W. L. J. Franssen, van Ezinge T. P. Tresling; tot school- opz. in het 7de schooldistrict van Overijsel Mr. J. W. J. baron De Vos van Steenwijk, le Zwolletot commies der posterijen 1ste kl. N. J. A. C. Swel- lengrebel, tot commies 2de kl. L. II. Balfour van Burleigh. Gemengd IVieu"\vs. Van de visschersvloot te Katwijk, die door aanhoudende stormen en ruwe zee gedurende 16 dagen hoog aan het strand heeft gelegen, zjjn hedenmiddag reeds 30 vaartuigen in zee gegaan. De ordonnans-officier des konings is gisterochtend met levensmiddelen en tenten naar Lilhoyen vertrokken. Aldaar waren nog 120 per sonen zonder huisvesting. Z. M. de Koning deed vragen aan welke benoodigdheden dringende be hoefte bestond en heeft gelasl dadelijk hulp te

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1