LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4941. Dinsdag A0. 1876. 21 Maart. Watersnood. S TA DS-B ERICH TEN. Een Variatie op een oud Thema. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meerB 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte Groot is de ellende, door den hoogen waterstand op vele plaatsen van ons vader land ontstaan. Gaarne zal, hiervan zijn wij overtuigd, een ieder een offer willen brengen op het altaar der menschenliefde, om de duizenden te helpen, die have en goed verloren en van welke velen ter nauwernood het leven redden. Ook aan ons Bureel is eene bus ge plaatst: de inkomende gelden en wat men ons verder voor de noodlijdenden wil zenden, zullen wij ter beschikking stellen van de algemeene commissie te Amsterdam. Van hetgeen bij ons is ontvangen zal geregeld opgave worden gedaan. KOSTELOOZE VACCINATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEI- DEN herinneren bij deze den ingezetenen, dat de gelegenheid tot kostelooze Vaccinatie en Revaccinatie voor onver- mogenden, in het lokaal der Stadswaag, bij voortduring wekelijks is opengesteld, en wel op Donderdag 10 Februari, Vrijdag 18 Februari, Zaterdag 26 Februari, Maandag 6 Maart, Dinsdag 14 Maart, Woensdag 22 Maart, Donderdag 30 Maart, en zoo ver volgens, telkens met eene tusschenruimte van acht of, als die dag op een Zondag valt, van negen dagen, 's namiddags te één nnr voor de vaccinatie en te twee uren voor de revaccinatie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 4 Februari 4876. brengt, pleinen af te bakenen, maar men zoekt de gelegenheid op, om zelfs van oudsher bestaande pleinen zooveel mogelijk te verruimen en te ver fraaien. Arme bewoners der sleutelstad! Wèl staat gij achter bij de ingezetenen der hoofdstad, die, al hadden ze in vroeger tijd, en niet geheel ten onrechte, den naam van wat al te veel de oude sleur te volgen, meer en meer toonen dat zjj met hun tijd weten mee te gaan en nieuwe pleinen aanleggen niet alleen, maar ook oude markten zooveel mogelijk ontdoen van al wat zij onooglyks bevatten en ze in werkelijke pleinen herscheppen. Daar ligt ze nog altijd, onze Ruïne, een ruïne niet slechts in naam, maar ook inderdaad en in waar heid. At was het geen fraai aangelegd plantsoen dat haar versierde, wij bezaten in haar toch een fiksche, frissche, vlakke ruimte, zoo groot in om vang als slechts weinige sleden kunnen aanwijzen. Doch het belang der hoogeschool sprak luide en onze gemeenteraad, aan die roepstem gehoor gevende en overtuigd van in den geest der bur gerij te handelen, deed bereidwillig afstand van de voor gezondheid, welvaart en schoonheidszin zoo kostbare ruimte, in de zoete overtuiging, tot betooning van die offervaardigheid er weldra een nieuw academiegebouw te zien verrijzen. Die hoop werd versterkt, toen de eerste palen ingeslagen, de eerste planken vastgespijkerd wer den om de aan Minerva te wijden ruimte, bin nen welke haar een schoone tempel zou worden opgericht, af te perken. En sinds dien tijd van gelukkige begoocheling? Behoeven wij het andermaal te herhalen Tot hiertoe en niet verder! zoo klonk het van dag tot dag, nadat de grond tot een woestenij was om gegraven, de afzichtelijke omheining verrezen was. Tot hiertoe en niet verder! Maar hij die uit spraak kunnen noch willen wij ons nederleggen. Al klinkt onze stem als die eens roependen op de Ruïne, wij zullen niet ophouden het te herhalen Begin te bouwen of geef ons frissche, ruime plein ons terug I Maar is er dan geen middel uit te denken om van die planken af te komen Wij hebben er ons suf op gepeinsd, maar sluiten altijd op dat ééne be zwaar de historische waarde. Hoe nu? hooren wij u vragen, lezer? Wel zeker, historische waarde hebben ze, die planken. Of staan ze daar niet als een sprekend bewijs van de voortvarendheid, waarmee in Neder land bij zoo menige belangrijke zaak wordt te werk gegaan? Maar daar hebben we misschien het middel al gevonden Eerlang zal de wereldtentoonstelling te Phila delphia worden geopend. Nu hebben wij wel eens hooren beweren dat zoo'n expositie vooral dan veel nut sticht, wanneer de verschillende voor werpen, die zij te aanschouwen geeft, niet alleen het bloeitijdperk van een vak van industrie of kunst aanduiden, maar ook de wordings- en ont wikkelingsgeschiedenis. Laat ons nu de vergunning vragen den geheelen plankenrommel bijeen te binden en naar de Amerikaansche expositie te zenden, omwonden met nationaal vlaggedoek en versierd met een of ander motto er zijn er genoeg te vinden uit den trekschuitentijd, b. v. „Met passen en meten wordt de tijd versleten." Voegt men er dan de tot dusver bekende bouw plannen bij met en benevens een paar schopjes der Ruïne-aarde (vooral het onkruid niet te ver geten) ook al met een opschrift, b. v. „Proeve van kunstmatig aangelegde woeste gronden", dan twijfelen wij niet, of de Yankees zullen een respec tabel idéé krijgen van de ongelooflijke volharding welke het volgens dien maatstaf ons Nederlanders moet hebben gekost om de groote waterstaats werken enz. tot stand te brengen, waarvan te Philadelphia modellen ter bezichtiging zullen wor den gesteld. De vraag door een belanghebbende tot ons ge richt, nl. of de Ruïne door een rijkstravers wordt doorsneden, hetgeen natuurlijk aanleiding zou ge ven om de verwijdering der omheining te vragen, die alsdan een onwettige afsluiting zou zijn, moe ten wij tot ons leedwezen ontkennend beantwoorden. Ons rest echter nog een ander middel om uit den meer en meer onhoudbaren toestand te wor den gered, en daarop hopen wij in een volgend nommer terug te komen. LEIDEN, ao Maart. Bij den heer Job. J. Eggers, firma Schreuder en Van Baak is eveneens gelegenheid om offers te brengen tot leniging van den nood, en wij wijzen er tevens op, dat deze wijze van geven meer vrucht draagt dan het inteekenen op plaatwerken, gedichten of brochures, waarvan een groot deel besteed moet worden ter bestrijding der onkosten. De voorstelling, welke de vereeniging Har monie in deze maand voor de Prins-Hendrik- stichting van plan was te geven, zal worden uit gesteld en wel omdat de watersnood thans meer hare hulp vereischt. Daarom is de vereeniging voornemens dezer dagen in den schouwburg eene uitvoering te geven, waarvoor de inteekenlyst Woensdag a. s. zal circuleeren. Wij waardeeren de poging om ook op deze wijze te trachten ten nutte der noodlijdenden werkzaam te zijn en wen- schen haar den hesten uitslag, al moge directe hulp o. i. wenschehjker geacht worden. Naar men verneemt zal binnenkort een groot concert gegeven worden ten veordeele van de noodlijdenden door den watersnood. Reeds is toestemming gegeven lot het medewerken van de stafmuziek van het 4de regiment infanterie alhier. Heden is aan de hoogeschool alhier bevor derd tot doctor in de rechten de heer N. T. G. Ottenhoff, geb. te Nijmegen, met stellingen. Hier ter stede is eene afdeeling opgericht van de vereeniging voor lijkverbranding. Het bestuur bestaat uit de heerenprof. J. A. Boo gaard, voorzitter; prof. A. P. N. Franchimont, ondervoorzitter; dr. D. De Loos, secretaris-pen ningmeester; D. Hartevelt, kol. C. L. Loder, prof. C. P. Tiele en dr. G. Zaalberg. By de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partyen van 100, 50, 10 en 5 hecloliters waren de hoogste prijzen f 51.00, f 25.50, f 5.30, en f 2.60; de laagste f 51.00, f 25,00, f 5.00 en f 2,50. Eene Zaterdag te Boskoop gehouden collecte ten voordeele der geteislerden door den jongsten watersnood heeft opgebracht de som van f 213,15'. Het delacliement grenadiers en jagers, dat aangewezen is om op de door het water bedreigde plaatsen in de nabijheid van Gorcum te waken, is 104 man sterk en vertrok gisterochtend met den eersten trein van den Rijnspoorweg naar zijne bestemming. Het bevel over de troepen is opge dragen aan den kapitein Carré van het corps. Bij den minister van binnenlandsche zaken is bericht ontvangen dat te Amsterdam eene algemeene commissie voor de noodlijdenden door de jongste overslroomingen is geconstitueerd, van welke commissie de burgemeester van Amsterdam,

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1