N°. 4940. A0. 1876. Maandag 20 Maart. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE]*: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte LEIDEN, 18 Maart. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer N. Kist, geb. te Amsterdam, met stellingen. Op Dinsdag 4 April zal de jaarljjksche alge- meene vergadering van de leden der Vereeni- ging lot instandhouding en bevordering van den bloei der kweekschool voor zeevaart, in het ge bouw dier inrichting alhier, gehouden worden. Alsdan zal het 20-jarig beslaan dier inrichting feestelijk herdacht en gevierd worden. De ver schillende subcommissiën zijn uilgenoodigd, zich bij die gelegenheid door eenige barer leden te doen vertegenwoordigen, terwijl het voornemen bestaat een vriendschappeltjken maaltijd te houden. „La Muette de Porlici", de in onze geschie denis zoo berucht geworden opera van Auber, had gisteravond een zeer groot getal bezoekers naar den Schouwburg gelokt. Jammer genoeg, •want de voorstelling was allertreurigst. Niet be neden het middelmatige, maar inderdaad beneden cri'.iek. De grootste verdienste er van was de verschrikkelijke haast die men. met de opvoering maakte, zoodat een derde der toeschouwers niet in de gelegenheid was de laatste acte te zien en het geheele spektakel reeds te halftien was af- geloopen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het "Werkhuis alhier opgenomen van 6781 vol wassen personen en van 1923 kinderen. Van het zesjarig onderhoud der watermolens, duikers enz. in de Hazerswoudsche droogmakerij is aannemer geworden de heer "W. C. Dogterom, te Hazerswoude, voor ƒ17.478. Blijkens een gisteren bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië is door den generaal- majoor Wiggers van Kerchem den 14den aan de Indische regeering geseind: De Imam van Tjadé in de XXVI Moekim (die reeds herhaaldelijk zijn voornemen had te kennen gegeven om in onderwerping te komen, maar voor de uitvoering daarvan tot dusver steeds terug deinsde") is te Kotta Moesapi geweest om te ver klaren dat hij zich onmiddellijk wenschte te onder werpen, mits hij op bescherming rekenen kon. Het 8ste en het 13de bataljon zijn te Larabaroe en te Kajoelo tot oprichting van posten de overige troepen zijn den 7den dezer naar Kotta Radja teruggekeerd. Bij de verovering van Lambaroe hadden wij 6 dooden allen minderen en 30 gewonden, en werden door den vijand niet 38, (zooals in het vorige bericht vermeld stond) maar 73 lijken achtergelaten. Ook werd bij die gele genheid niet (zooals het vorige bericht zeide) de kapitein Beekman, maar de luitenant Beckmann gewond. Voorts werd toen nog gewond de kapitein Engelhard en den 25sten Februari de kapitein Wttewaal van Stoetwegen (zwaar). De gezond heidstoestand is bevredigend. In de zitting der Tweede Kamer van gis teren is door den heer Godefroi de volgende redactie voorgesteld van art. 32 a: „Aan de ge meente Amsterdam wordt toegestaan het athenaeum illustre tot universiteit in te richten, mits deze voldoe aan al de eischen bij de wet ten opzichte van den omvang van het onderwijs, de promotiën, de examina en de toelating daartoe voor de rijks universiteiten gesteld, en bovendien de aanstelling der hoogleeraren aan onze bekrachtiging worde onderworpen. Bij voldoening aan de genoemde eischen heeft deze universiteit ten aanzien van de door haar te verleenen doctorale graden en af te nemen examina gelijke rechten als de rijks-uni versiteiten." De voorstellers van het nieuwe art. 32 a namen deze redactie over, waarmede de commissie van rapporteurs zich ook verklaarde te vereenigen. De heer Des Amorie van der Hoeven heeft zich sterk er tegen verklaard, om dat mono polie voor Amsterdam te verleenen en de gelegen heid buiten te sluiten om in het zuiden des lands ook eene dergelijke inrichting voor hooger onderwijs te vestigen. De minister van binnenl. zaken heeft voor het examen van hen, die vóór 1 Febr. 1875, doch korter dan tien jaren vóór. het in werking treden der wet van 8 Juli 1874, van een patent als veearts voorzien waren, of zulk een patent hadden aangevraagd, geen diploma als veearts bezitten en thans een bewijs van toelating tot uitoefening der veeartsenijkunst verlangen, een programma vastgesteld, dat in de „Staatscourant" wordt medegedeeld. Z. M., wenschende de vrijwillige dienstne ming van soldaten bij het leger aan te moedigen en het vervullen van den mililieplicht voor lote- lingen minder bezwarend,te maken en het nood zakelijk achtende maatregelen te nemen tot het voltallig houden van het kader onderofficieren en korporaals bij het leger en de aan het mililiekader toegekende geldelijke voordeelen nader te rege len, heeft o. a. vastgesteldaan ieder militair, die zich vóór zijn 40ste jaar opnieuw voor de tweede, derde of volgende maal voor den dienst verbindt, kan een premie worden uitbetaald, sol daat zijnde van 60, korporaal 90 en onderoffi cier 120. Voor ieder sergeant of korporaal milicien, die zich verbindt om als vrijwilliger te dienen, worden dezelfde sommen toegekend als voor de vrijwillig dienende onderofficieren en kor poraals bij reêngagement zijn vastgesteld; voor iederen loteling en sergeant of korporaal milicien die in de termen valt, om met groot verlof te worden gezonden en het verlangen te kennen geeft om onder de wapenen te blijven zonder zich als vrijwilliger te verbinden, of die met groot verlof zijnde, verlangt onder de wapenen te komen, voor elke zes maanden werkelijken dienst eene som, evenredig aan het maximum bedrag der premiën, die voor vrijwillige verbintenissen aan soldaten, korporaals of onderofficieren worden toe gekend voor iederen adspirant-korporaal, die bij de infanterie of artillerie vrijwillig voor zes jaren in dienst treedt, eene premie van 80; voor iederen adspirant-onderofficier, die bij de infanterie of artillerie vrijwillig voor zes jaren in dienst treedt, 80, terwijl bovendien f 10 in zijne reke ning op het kleeding- en reparatiefonds wordt gestort en 20 tol het aankoopen van boeken en andere benoodigdheden wordt uitbetaald. Het aanbrenggeld voor een rekruut en voor een mili cien (soldaat) bedraagt 8 en voor een tamboer en hoornblazer beneden de 18 jaar 4. Het ont vangen van premiën is geen beletsel, om tot be vordering van officier in aanmerking te worden gebracht. Tusschen de besturen der stoomvaartmaat schappijen „Nederland" en „Java" zijn onderhan delingen gaande over een overeenkomst, waardoor eerstgenoemde de beschikking zou verkrijgen over de schepen van de „Java", ten einde de stoom vaart op Ned.-Indië met de aldus vereenigde vloot op zoodanige wijze te drijven, dat aan de behoef ten van den handel beter kan worden voldaan. De onderhandelingen zijn echter nog niet zoover gevorderd, dat reeds een ontwerp-overeenkomst aan de beslissing der wederzijdsche aandeelhouders kan worden aangeboden. Mevrouw Kleine-Gartman herdacht Woens dag-avond te Amsterdam hare veertigjarige tooneel- loopbaan. Na het laatste bedrijf van „Zege na Strijd", voor een eivolle zaal opgevoerd, werd zij terugge roepen en met fanfares ontvangen. Alle tooneelisten verschenen ten tooneele, met den heer W. J. Hofdijk, die een gedicht op het thema „Zege na Strijd" voordroeg opgedragen aan mevr. Kleine en haar namens de natie een lauwerkrans aanbood. Van. hare collega's ontving zij een fraai geschenk in kristal met zilver en mevr. Ellenberger overhan digde haar met een toespraak een gouden lauwer krans. Ook aan bloemen ontbrak het niet. Mevr. Kleine dankte voor dit nieuw bewijs van waar deering en herdacht daarbij ook hen die hare eerste schreden op de kunslenaarsbaan hebben geleid. In den foyer werd der tooneelkunslenares een kostbare verzameling, de werken van Neder- landsche er. vreemde dichters, namens eenige heeren aangeboden. Voorts werd vermeld, dat weldra een beroep zal worden gedaan op alle kunstvrienden, ten opzichte van mevr. Kleine. Eene spoedig uit te vaardigen circulaire zal dienaangaande nadere bijzonderheden mededeelen. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Nieuwediep, heeft 16 dezer van Napels de reis voortgezet. De sergeanten Van den Bussche, Overreith, Geill, de Fouw en Doorman van het 3de inf. inf. hebben aan het examen voor den hoofdcursus voldaan. Het hoofdbesluur van de Maatschappij tot nut van 't algemeen heeft de levensvatbaarheid van de Tooneelschool te Amsterdam erkend en is met het hoofdbesluur van het Tooneelverbond overeengekomen ten opzichte van de wijze van uitbetaling der toegestane bijdrage van ƒ10,000. De Commissaris des Konings in Noord- Brabant heeft eene algemeene commissie in het leven geroepen, om, waar noodig, ter voorziening in de behoeften der noodlijdenden werkzaam te zijn. Ten gevolge van het gestremde verkeer langs den spoorweg en de gewone wegen, wordt de postgemeenschap met 's-Hertogenbosch tijdelijk onderhouden door middel van een stoombooldienst van daar op Hedel, waarvan de uren van vertrek en aankomst in verband met de spoortreinen tus schen Hedel en Utrecht, zijn geregeld als volgt Van 's-Hertogenbosch 6.15 m., 10.20 m., 12.30 av., 5.43 av.; te Hedel 7.30 m., 11.20 m., 1.50 av., 6.45 av. Terug van Hedel naar 's-Hertogen bosch 9.27 m., 11.24 m., 3.21 av., 6.45 av. Langs den weg van Vught-Boxtel is de postgemeenschap met 's-Hertogenbosch geheel afgebroken, doch langs den weg van Gorcum wordt zij nog zooveel mo gelijk onderhouden door middel van een roei schuitje op Vlijmen in aansluiting op de postkar naar en uit Gorcum. Door de „Staats-Ct." wordt het volgende ge meld Het water is op de bovenrivieren algemeen doch nog zeer langzaam vallende. De voortdurende hevige wind maakt den toestand der dijken op onderscheidene plaatsen bedenkelijk, daar de ge maakte verdedigingswerken sterk beschadigd wor den en de afslag toeneemt. Te 's-Hertogenbosch. blijft het water nog wassen en teekent 17 dezer, v.m. 8 uur 6.26 m. boven A.P. De inundatie onx die stad breidt zich uit door het doorbreken van binnendijken en bekadingen, terwijl de Maasdijken zelve zeer bedenkelijk worden. Het Kamper-eiland is door overloop der bekadinger. overstroomd. Staatsblad n°. 49 bevat een kon. besluit houdende vestiging van een eerste wacht- en lich-ë

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1