LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4939. Zaterdag A0. 1876. 18 Maart. S TA D S-B ERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN' herinnert bij deze den geestelijken en studenten In de godgeleerd- beid, die reeds bij de Nationale Militie zijn ingelijfd, alsmede hen die daartoe kunnen worden opgeroepen, dat zij tot bet be komen der ontheffing van den werkelijken dienst, bedoeld bij de lste zinsnede van art. 127 der Wet van den 19den Augustus 1S61 (Staatsblad n°. 72), verplicht zijn tnsschen den SOsten Maart en den lsten April dezes jaars, hunne aanvrage, met bet daarbij behnorend bewijsetnk, bij hem Burgemeester in te dienen. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 17 Maart 1S76. LEIDEN, 1? Maart. In de eerste helft van Februari ztjn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegeDS onbekendheid der adressen niet be steld konden worden H. Biels en Co., mej. E. H. Kok, Kuipers, Van Heeren en Co., Van Deinse, M. B. De Mesquita, mej. A. M. Ooslermans, J. Olten, A. Roest, Van Tusschenbroek, H. J. Kepking, Amsterdam; A. W. Boot Hz., Assen; Epker, Feienoord; Adèle Bluon, Zalm, 's-Gravenhage; Van der Horst, Haarlem; Van Heyst, Leiderdorp; N. De Hu, Meester Cor nells; P. Van Putte, Nieuwediep; De Vlaming, Oegstgeest; L. Hagens, Oudewater; H. J. De Bok, I. Milikan, Van Leeuwen, J. Bousie, Rotterdam 5. S. Puff, Utrecht; C. Kooy, Vledder; C. Van der Voort, ZevenhuizenG. Van Riges, Zijderveld. Briefkaartmej. A. Bos, Leiderdorp. Men schrijft ons uit Noordwijk van 15 dezer „De lucht is donker. De Maart-zon, die ons soms reeds zoo recht liefelijk kan verkwikken, verschuilt zich grillig achter de wolken. De regen stort bij milde misschien l e milde stroomen neder, maangenaam afgewisseld door sneeuw- en hagel- ouien, alles onder aanvoering van Aeolus. In één woord, 't is echt Maarlsch weer. Gij vergist u schter, zoo ge, de lessen der logica volgende, komt :ot de conclusieniemand zal zich dus op straat wagen. Integendeel men ziet meer menschen op de been dan op den schoonsten zomerdag. Maar wat is het dan vraagt ge, dat die men schen beweegt, zich in het gure weerop straat te verloonen Volgt mij zij het ook slechts in den geest naar het „Hof van Holland." Gij zult u er van overtuigen dat ieder, die zich de moeite getroost bet barre getijde te trotseeren, ruim belooning vindt. Treden we deze zaal binnen. Flora viert haar hoogtij. De voornaamste harer priesters in dit dorp en de omstreken hebben haar hier altaren opgericht. De Vereeniging „Flora van Noordwijk" houdt hare 16de tentoonstelling van bloembolge- wassen en planten. Doch we vergalen daar dat we met een tentoonstelling te doen hebbeneen van die gelegenheden welke ondenkbaar zijn zon der een zoogenaamde openingsrede. Keeren we dus eerst terug om tegenwoordig te zijn bij de officieele wijding, de opening van het feest. De heer W. Hoog, voorzitter van het bestuur der Vereeniging, heeft den presidenlszetel ingenomen, rondom hem zijn de overige bestuursleden geze ten verder ontmoet uw oog vele belangstellen den en d. o. ook het college van dagelijksch be stuur der gemeente. In korte kernachtige taal heet de president allen welkom; hy dankt allen die door zedelyken en materieelen steun van hunne belangstelling blijk gaven, wenscht de bekroonden hartelijk geluk met de hun te beurt gevallen onderscheiding en dankt namens Flora hen, die zich als commissie van beoor deelaars wel hebben willen constitueeren, zijnde de heeren: S. De Graaf, van Leiden; H. H. Van Waveren, van Hillegom; W. M. Bijvoet, van Over- veen; D. Rijnsburger, van Sassenheim, en A. Beem, van Rotterdam. Met hamerslag verklaart hy ten slotte de 16de tentoonstelling van Flora ge opend. Nu keeren we terug naar de zaal der tentoon stelling. Ziet ge daar die schoone verzameling enkele en dubbele tulpen en daarnaast die fraaie collectie hyacinten? Even verder trekt de smaak vol aangelegde groep groene planten uwe aan dacht. Die fraaie bouquet daar vis a vis den ingang van het lokaal, is zeker uwe attentie dub bel waardig. Maar waartoe u ook op alles gewe zen den bezoeker valt het als van zelf in het oog. Gij, die eenig gevoel hebt voor de schoone troe telkinderen van moeder natuur, komt en geniet bij het aanschouwen der schoone expositie. We mogen deze mededeeling niet sluiten, zon der een woord van welverdiende hulde te bren gen aan het bestuur van Flora en de heeren in zenders der gewassen; dat Flora meer en meer in bloei moge toenemen is onze hartelijke wensch, en wordt die vervuld, we zijn er van overtuigd het bestuur zal zich meer dan beloond achten voor de belanglooze moeite die het zich geeft." Eene opsomming te doen van alle bekroningen daartoe ontbreekt ons de ruimte. De gouden me daille voor 40 verscheidenheden hyacinten in bloem viel len deel aan gebr. Loman te Haarlem met het lot legen gebr. Van Konijnenburg te Noordwijk, die nu de zilveren vergulde en de zilveren medaille ontvingen en aan wie bovendien nog 11 bekro ningen, alle voor hyacinten, ten deel vielen. De overige bekroonde inzenders zijn: Dr. J. Everwijn, N. H. Van der Boon, W. A. Blokhuis, A. Grulle- mans, A. Van der Boon, Van Bielen, Mr. Th. W. Van der Schalk, allen van Noordwijk; W. N. A. F. Kramer Nz., van OverveenJ. W. Van Rijswijk, van Den Haag. Den 2den April zal aan boord van het via Suez naar Batavia bestemde stoomschip „Drenthe" te Rotterdam overgaan een detachement koloniale troepen, sterk 8 onderofficieren en 150 manschap pen, onder geleide van den van verlof naar Java terugkeerenden kapt. Schneither en het medege- leide van den eveneens van verlof terugkeerenden lsten luit. Stoop en de bij het O.-I. leger overge plaatste officieren: lste luit. Coster van Voorhout 2de luit. Kempers met echtgenoote, 2de luit. Van Dijk met echtgenoote, 2de luit. Vermeulen met echtgenoote, en den 2den luit. De Vaal. Met denzelfden bodem zal de 2de luit.-kwartiermeester Jung van verlof naar Indië terugkeeren. Na voldoend afgelegd examen zijn tot den hoofdcursus bij het 2de reg. inf. toegelaten de sergeants Koster, Rookmaker, Ovink en Bonemeyer. Bij gelegenheid van het 30ste landhuishoud- kundig congres zal in het park te Amsterdam eene internationale tentoonstelling van hulpmid delen voor landbouwkundig onderwys worden ge houden. De commissie, daartoe door het bestuur van het congres uitgenoodigd, bestaat uitProf. J. W. Gunning, Dr. D. J. Coster, P. Keer Jr., Prof. Th. Mac Gillavry, Dr. L. Mulder, Prof. C. A. J. A. Oudemans, Prof. M. Salverda, K. H. Schadd en L. Serrurier. Zij zal gaarne voor 1 April e. k. berichten inwinnen omtrent voorwer pen, voor de tentoonstelling geschikt, en welke men geneigd zou zijn af te staan. Van werktuigen kunnen slechts modellen worden aangenomen. De directie van den Nieuwen Schouwburg te Rotterdam heeft, naar men verneemt, den heer Rosier Faassen aan zich verbonden. Met betrekking tot de indeeling der militie- lichting 1876 heeft de minister van oorlog o. a. bepaald: 1°. dat de plaatsvervangers voor de regi menten infanterie bestemd zooveel mogeljk ge lijkmatig over de verschillende bataljons zullen worden verdeeld; 2°. dat', zooveel mogelijk, bij het 2de en 4de reg. huzaren en bij de reg. veld- en rjjdende artillerie milicien-nummerverwisselaars en. plaatsvervangers en bij het corps pontonniers plaatsvervangers behooren te worden ingedeeld; 3o. dat bij het bataljon mineurs en sappeurs moeien worden ingedeeld de telegraafbeambten voor de torpedo-compagnie by voorkeur zullen worden bestemd schippers, visschers enz., waartoe, zooveel doenlijk, manschappen die dergelijk bedrijf uitoefenen, moeten worden ingelijfd bij het regi ment waarvan deze compagnie deel uitmaakt, en 4°. dat de miliciens, die eenig onderwijs in de genees- of heelkunde genoten hebben, de hulp apothekers en de apothekersbedienden, zullen worden bestemd tot eene plaatsing bij een der compagnieën hospitaal-soldaten. By de gisteren gehouden beraadslaging over het hooger onderwys is door de Tweede Kamer een nieuw art. 11 bis aangenomen, waarbij wordt bepaald, dat zij, die het eindexamen voor de h. burgerscholen met vijfjarigen cursus of het examen A, bedoeld bij art. 59 der wet van 2 Mei 1853, met goed gevolg hebben afgelegd, alleen geëxami neerd worden in de vakken, waarin zij bij het door hen afgelegd examen niet zijn geëxamineerd. Volgens bericht van de Pruisische water- bouw-beambten bevond zich de rechter Rijndyk van Bislich tot Emmerik in den namiddag van den 15den dezer nog in goeden staat, zonder direct gevaar. De tijding van eene doorbraak bij Esserden beneden Rees gevallen is dus gelukkig onjuist. Door de genomen krachtige maatregelen is de Lekdijk beneden Vreeswijk thans buiten gevaar; de gestelde noodkisting wordt echter voortdurend versterkt en bewaakt. Hoewel de tijding dat in den linker Maasdijk bij Kessel eene doorbraak ge vallen zou zijn zich niet bevestigd heeft, blyft de toestand der Maasdijken bij en beneden St.-Andries zeer bedenkelijk. De doorbraak aan den Krommen hoek is veel verwijd en daar in de nabijheid eene tweede gevallen. Te 's-IIertogenbosch blijft het water wassende en teekende gisteren 6.20 M. -1- A. P., terwijl de afstrooming naar den Baardwykschen overlaat zeer belemmerd werd door de hevige westelijke winden. Te Hoenza-Driel en Nederhemert bleef de Maasdijk van den Bommelerwaard boven den Meidijk, echter niet zonder moeite, behouden. De lste luitenant K. A. Pfeiffer van het 5de reg. inf. is bij het departement van oorlog gedetacheerd. In Den Haag liep heden het gerucht, dat Z. M. de Koning zich van het Loo zou begeven naar de plaatsen die het ergst door het water zijn geteisterd. De lste luitenant J. F. P. Bekkers, van het 5de regiment infanterie, is van het depót te Gouda bij het 4de bataljon te Haarlem overgeplaatst. De inspecteur van het geneeskundig staats toezicht in Zuid-Holland wordt morgen hier ter stede verwacht om de kazerne der infanterie aan de Morschpoort en die der artillerie aan de Wit- tepoort te bezoeken. Tweede Kamer. Na goedkeuring van art. 32 (het behouden van drie academiënLeiden, Groningen, Utrecht) zijn de beraadslagingen aange vangen over het amendement Kappeyne c. s. om;

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1