de qualiteit, naar het gevoelen van deskundigen, uitnemend werd bevonden. De heer C. Verzijl, stationschef te Breuke- len, die op 11 dezer zijn 25-jarigen dienst bij den Rijnspoorweg vierde, ontving bij die gelegenheid geschenken vanwege de gemeente Breukelen c. a., het personeel van het station en van verscheiden particulieren, o. a. uit Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Leiden en Moordrecht. Des avonds bracht de Harmonie-vereeniging hem eene serenade bij fakkellicht. Te Rotterdam vierde gisteren de heer G. S. Bruyning, eerste hulponderwijzer aan de kos- telooze school n°. 3 in het oude-mannenhuis aldaar, zijn gouden jubileum als onderwijzer. Het ge meentebestuur vereerde hem een gouden horloge, terwijl hem door den schoolopziener Mr. A. M. De Cock werd medegedeeld, dat hem bij kon. besluit een gratificatie van f 100 was toegekend voor langdurige en trouwe diensten aan het on derwijs bewezen. De Haagsche gemeenteraad heeft gunstig beschikt op de aanvrage van de commissie ad hoe om eene subsidie van f 3000 ten behoeve eener industrieschool voor meisjes. De opper-ceremoniemeester heeft bekend gemaakt, dat, ingevolge de bevelen des Konings, het hof den lichten rouw zal aannemen voor acht dagen, ingaande den 15den dezer, wegens het overlijden van Z. K. K. H. Frans V, aartshertog van Oostenrijk-F.ste, hertog van Modena. Zr. Ms. schroefstoomschip lsle klasse „Van Galen", liggende te Willemsoord, wordt met 1 April in dienst gesteld en het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapt.-ter-zee H. P. Van Boneval Taure. Met 1 Mei a. s. zal het regiment veld artillerie opgeheven worden en zullen uit de onder deden van dit corps twee reg. worden gevormd welke den naam zpllen dragen van 1ste en 2de reg. veld-art. en gestationeerd zijn als volgt2de, 3de, 7de en 8ste batterij met den staf te Arn hem 1ste en 4de batterij te Zutfen, 5de en 6de batterij depot en compagnie-trein te Utrecht; 2de reg. veld-art. staf, 4de, 5de en 6de batterij com pagnie-trein in Den Haag, 2de en 3de batterij te Leiden, 1ste batterij en administratie-trein te Breda. Tweede Kamer. De minister heeft op verzoek van den heer Schimmelpenninck van der Oye eenige inlichtingen gegeven omtrent den water stand. Hij constateerde dat daaruit bleek dat, hoewel de toestand ernstig is, er veel overdrijving in de geruchten heerscht. Door aanneming van een amendement van den heer Jonckbloet op art. 7 (h.o.) is besloten tot gymnasia met zesjarigen cursus en splitsing van het leerplan na het vijfde jaar. Met verwerping van alle amendementen zijn de artt. 8 tot 10 goedgekeurd. Morgen voortzetting. Z. M. heeft, met ingang van 1 April, be noemd tot directeur van een der rijkstelegraaf kantoren den telégr. 2de kl. J. A. Valentijnden 2den luit-kwarlierm. S. Hissink, van het 5de reg. inf., in rang en ancienn. overgepl. bij de milit. admin, in Ned.-Indië; Mr. D. L. F. De Pauly, ■directeur van just, in Ned.-Indië, met ingang van 9 April benoemd tot presid. der beide hooge ge rechtshoven aldaar. Gemengd Nieuws. Het gemeente-museum in Den Haag is verrijkt met een van gekleurd stroo vervaar digde afbeelding van het Buitenhof met uitzicht op den Hofvijver, zijnde een geschenk van de hee- ren D. Boer en Zonen. Zondag-namiddag ongeveer halfzes was men te Hansweert getuige van een voorbeeld van zeldzame plichtsbetrachting. Terwijl de wateren der Schelde in onstuimige vaart door een storm uit het zuidwesten werden voortgedreven en over de gansche lengte van den Scheldedijk hun schuim landwaarts in wierpen, moest de lichtwachter J. C. Van den Berg het licht aan het einde van de haven gaan ontsteken. De dijk, die er heen leidt, was bijna geheel onder de golven bedolvenniet tegenstaande het levensgevaar, aanvaardde Van den Berg den tocht, om den schepeling zijn gewoon "sein niet te doen missen. Halverwege gekomen staat de wakkere lichtwachter voor een ongeveer 50 meter lange opening, door de golven in den dijk gemaakt. Ook die hinderpaal houdt hem niet terugruim drie minuten lang verdwijnt hij voor het oog der toeschouwers, komt daarna uit de diepte weder boven en bereikt zijn lantaarn, die van alle zijden door de golven bedreigd werd. Te Deinum is Maandag op den weg langs de vaart van Leeuwarden naar Harlingen, het lijk gevonden van iemand, die den vorigen dag met twee paarden een schip naar laatstge noemde stad had gesleept. Het eene paard vond men dood in de sloot, het andere liep op den weg. Waarschijnlijk was de schuitenjager door den hevigen storm in de diepe vaart geraakt. Volgens de aanleekeningen, die naa-r aanleiding van den te Frederiksoord geplaatsten regenmeter gehouden zijn, gaf de maand Februari 1873 24 millimeter regen-of sneeuwwater; Febr. 1874 13; Febr. 1875 26 en Febr. 1876 92 streep; alzoo de laatste alleen 29 streep meer dan de drie vorige te zamen. Volgens bericht uit Nieuwediep zat het stoomschip „König Wilhelm" gisteren op de derde bank aan den grond. Het volk werd met de reddingboot afgehaalder was veel water in het sqhipde vuren van de ketels waren uit. Het tjalkschip „Morgenster", schip per Kuilman, is Maandag-nacht in de Vliesloot verongelukt; de schipper, diens vrouw, twee kin deren en de loods zijn daarbij omgekomen. Van verschillende z ij den komen be- richten van schade door het wassen van het water en den storm aangericht. Te Maastricht was de storm, die Zondag-avond woedde, zóó hevig, dat eene ontelbare menigte leien, dakpannen en looden en zinken platen naar beneden kwamen, zoodat het bepaald gevaarlijk was zich in de straten te wagen. Honderden zware hoornen werden in de gewezen vestingwerken ontworteld en tegen den grond geworpen. Het stadspark, dat reeds door den storm in Augustus 11. zoo deerlijk werd ge havend, heeft thans nog meer schade geleden, dewijl ook dèar een aantal zware boomen uit den grond zijn gerukt en andere geheel overhellen en bijgevolg moeten worden uitgegraven. Onder Box meer is eene vrouw van 60 jaren in het water gewaaid en verdronken. In den omtrek van Steen- wijk staat al het land onder water en kunnen de bewoners van sommige woningen geen gemeen schap met hunne buren houden dan door middel van roeibootjes. Te Brummen is de Bisselingsche dijk doorgebroken, waardoor een groot gedeelte van het Graafschap onder water zal worden gezet. Onderscheiden gezinnen uit Appeltern zijn naar veiliger plaats verhuisd. De lengte van de door braak in den Maasdijk tusschen Alera en Empel aan den Krommenhoek bedraagt 150 meter, met eene diepte van 3 meter onder de kruin des dyks. Twaalf huisgezinnen, die hunne woningen hebben moeten ontvluchten, zijn deels gehuisvest op het fort te Blauwe Sluis, deels in de gemeente school te Empel. Een huis in de doorbraak is met twee koeien, twee varkens en eene geil en den geheelen huisraad in de golven verdwenen. Te Oyen is de Maasdijk voor de helft weggesla gen. In de gemeente Herwen en Aerdt zijn drie huizen ingestort. Een watermolen, toebehoorende aan den heer Van Houwelingen te Sliedrecht, en staande op een der uiterwaarden onder de gemeente Nederhemert, is door den storrn van zijne grond vesten losgerukt, aan stukken geslagen en de rivier afgedreven. De spoorwegdienst UtrechtBoxtel is ten gevolge van den hoogen waterstand Maandag tijdelijk gestaakt moeten worden. Nabij Bergen- op-Zoom is op de Schelde door den storm de schuit van een mosselvanger omgeslagen, ten ge volge waarvan een der twee opvarende schippers verdronk. Uit verschillende gedeelten van Frankrijk komen onrustbarende berichten in aan gaande den hoogen stand der rivieren. Te Limoges teekende den 12den dezer de rivier de Vienne aan de brug 2.20 meter, zijnde de hoogst bekende stand, en de regen hield nog steeds aan. De lage gedeelten der stad waren ontruimd. De bevolking in de nabij Charleville gelegen dorpen heeft van overheidswege aanzegging gekregen om maatrege len te nemen, vermits de Maas buitengewoon hoog gezwollen was. In het departement der Loire- Inférieure zijn vele boomen ontworteld. De Seine blijft steeds wassende. Over Rouaan is denl2den een verschrikkelijke orkaan uitgebarsten. Sedert de windhoos van Montville, schrijft men, wier geweldige werking zich ook te Rouaan heeft ge openbaard, had men er nooit een schouwspel als thans waargenomen. De Seine stond als eene holle zee. Geen oogenblik was men veilig op straat. Het regende als 't ware pannen van de daken, of steenen van de schoorsteenen. Één persoon moet omgekomen zijn. De openbare gebouwen vooral hebben veel geleden. De spits van den toren der kerk St.-Gervais is ingestort en terechtgekomen op een der vleugelen van het gebouw, met dat gevolg, dat het dak verbrijzeld werd. Ook in de Duitsche bladen vindt men een aantal berichten omtrent schade, door den storm van Zondag-avond teweeggebracht. Te Keulen lagen de straten vol dakpannen en steenen. In de Andreaskerk, alwaar juist godsdienstoefening werd gehouden, sloeg een raam naar binnen en kwam op het klankbord van den preekstoel neder. Na het eerste oogenblik van schrik wist de prediker de gemoederen tot bedaren te brengen en zette rustig de predikatie voort. In den stadstuin zijn 136 der zwaarste boomen ontworteld, in de diergaarde een honderd tal der schoonste boomen en gewassen vernield. De geheele rij prachtige platanen bij het roof dieren-gebouw is als weggevaagd. Hierbij kwam, dat zoowel in den diergaardetuin als in de stad, de overstrooming veel schade heeft aangericht. Te Ehrenfeld zijn acht fabriekschoorsteenen weg geslagen. Alleen te Bruhl zijn 350 en in het nabij gelegen Pingsdorf 600 boomen omvergeslagen. Ook het park van den prins Von Wied heeft zwaar geleden. Te Dusseldorp is geen huis vrij gebleven, In den Jagerhof en nieuwen aanleg aldaar liggea een honderdtal boomen op den grond. De schip brug is weggeslagen en op het Golzheimer eiland vastgeraakt. De oude schouwburg heeft zijn dak verloren en staat van binnen onder water. Tt Londen is door den storm een man gedood door 't omvallen van een telegraafpaal; hij zat op een omnibus, toen 't gevaarte neerkwam en 't scherpe ijzerdraad hem '1 hoofd van 't lichaam scheidde. De Theems rees zoo hoog dat men eene nieuwe overslrooming van de laaggelegen buurten van de oevers vreesde. Rechtzaken, De rechtbank te Rptterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van den heer H Heyermans, redacteur van het „Zondagsblad" (aangeklaagd door de „directeuren" der maat schappij „De Zonnestraal", omdat hij in zijn blad het publiek tegen die zoogenaamde maatschappij gewaarschuwd had. De rechtbank vereenigde zich volkomen met het door den verdediger gepleit systeem, dat de geïmputeerde plaatsen veroordee lingen der zaak waren, maar geen ten laste ge legde feiten inhielden, zoodat zij den heer Heyer mans van alle rechtsvervolging ontsloeg. Het gerechtshof in Den Haag behandelde gisteren in hooger beroep de zaak van den stations chef en twee beambten van het station van den staatsspoorweg te Dordrecht. De stationschef was bij vonnis der rechtbank tot 15 dagen celstraf en 8 boete en de beide beambten tot 3 dagen celstraf veroordeeld, als zouden zij zich in den avond van 19 Juli 1875 gezamenlijk hebben schuldig gemaakt aan mishandeling van een in woner van Dordrecht, die zich tegenover den chel partij stelde voor een vriend dien hij op den trein had gebracht, maar wien, onder beschuldiging dat hij in dronkenschap verkeerde, geweigerd werf met trein n°. 26 naar Rotterdam te vertrekken. Zoowel van de zijde van het O. M. als van de beklaagden werden door het hof eenige getuigen gehoord. Uit de verklaringen van die a charge kon worden afgeleid dat de chef zich aan zeer onbehoorlijke handelingen had schuldig gemaakt, naar die van de getuigen a décharge was er wel eene worsteling geweest, maar kon van mishan deling geen sprake zijn, hetgeen ook door den chef herhaaldelijk werd in het midden gebracht, die ontkende zich aan mishandeling te hebben schuldig gemaakt. De beide andere bekl., die op het geroep van „houd hem" waren toegeschoten en een vluchtend persoon hadden aangevat, oüt- kenden mede dien persoon mishandeld te hebben. Deze hadden volgens den verdediger, Jhr. Mr. De Brauw, hun plicht gedaan, en naar zijne mee ning moeten de getuigen tegenover elkander ge steld worden. Het was voor den stationschef eene levenszaak, maar pl. koesterde de vaste overtuiging

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2