LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4937. Donderdag A0. 1876. 16 Maart. STADS-BERICHTEN. De Postdienst in onze gemeente. PRIJS DEZER COURAJiT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommer30.02. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2de alinea, der verordening van 4 Mei 1S72, op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden (Gemeenteblad N°. 10); Doen te weten, dat de inschrijving van nienwe leerlingen op ■de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats heb ben van den 6den tot en met den 18den Maart e. k., in de schoollokalen in de Rijnstraat in de Brandewijnsteeg, op de Bin- aenvestgracht aan het Plantsoen en op de Marendorps-achter- gracht, des voormiddag9 van halfnegen tot negen uren en des namiddags van halftwee tot twee uren, behalve op Zaterdag namiddag en den Zondag. Leiden, 1 Maart 1876. De dagen, waarin op schier elk gebied het in alle opzichten zoo nadeelige stelsel van monopolie, door octrooien bevestigd, werd gehuldigd, behooren gelukkig tot het verledene, althans in hoofdzaak, en in onzen tijd heeft men meer en meer de zegen rijke vruchten eener eerlijke concurrentie leeren op prijs stellen. In hoofdzaak; want ook thans nog bestaan er enkele inrichtingen van alleenhandel of juisler gezegd, alleennijverheid -- al klinkt het woord ook wat vreemd wier instandhouding, al zijn ze ook in strijd met den geest des tijds, echter te verdedigen is, omdat zij slechts bezwaarlijk zouden te vervangen zijn door dergelijke instel lingen van particulieren aard, die even goed werkten. Uit de woorden „instellingen van particulieren aard" zullen onze lezers reeds hebben begrepen, dat wij het oog hebben op inrichtingen, welke van gemeente of ook wel van staatswege wor den gedreven. Tot de eerste soort voor onze stadgenooten behoeft het wel geen nader betoog behoort b. v. de gemeentelijke gasfabriek, tot de laatste de posterijen, waarbij wij ditmaal een oogen- blik willen stilstaan. By het zoo uitgebreide en zich met eiken dag meer en meer vertakkende postwezen met zijn groot aantal kantoren en hulpkantoren zal zeker niemand, althans in het algemeen, zich er over beklagen dat de Staat zich ten algemeenen nutte met het vervoer onzer brieven enz. belast. De waardeering daarvan gaf aanleiding tot het instel len der eerstdaags in werking tredende postspaar banken. Dit neemt echter niet weg, dat op enkele plaatsen de werking van het postwezen te wenschen over laat. Dezer dagen werd ons een stuk toegezonden ■waarvan de inhoud ons belangrijk genoeg voor kwam om ook aan het hoofd van ons blad de aandacht op die gewichtige zaak te vestigen. Men beklaagt zich hier ter stede over de groote tijdruimte, die er verloopt tusscher. het uitgeven der brieven enz. aan de verschillende bestellers ter postkantore en het bezorgen daarvan ten huize der geadresseerden. Voor den oppervlakkig oordeelende zou het eerst de onderstelling voor de hand liggen, dat dit on gunstige verschijnsel moest worden toegeschreven aan mindere activiteit van het ambulant dienst personeel; immers men zou allicht geneigd zijn aan te nemen dat aan een der hoofdkantoren van een zoo uitgebreide rijksinrichting als de poste ryen, waar het vooral op snelheid en stiptheid aankomt, in een voldoend aantal bestellers zou zijn voorzien. Toch schijnt dit het geval niet te zijn. Wel licht zou het er in gewone omstandigheden nog mee door kunnen, nl. wanneer het geheele per soneel dienst doet, al zou zijn taak ook dan nog Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTE JiTIEN Van 16 regels..,1-05. tedere regel meer„'0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte niet licht mogen worden geacht, doch zooals het op dit oogenblik volgens onze inlichtingen met de zaak gelegen is, behoort een geregelde bezorging der brieven nagenoeg tot de onmogelijkheden. Er zijn nl. een tweetal bestellers door ziekte verhin derd hun functie waar te nemen, een omstandig heid, waarmee men bij een betrekkelijk uitgebreid en zoo onmisbaar personeel zeker wel rekening mocht houden. Hoe licht toch kan het gebeuren, dat er op 13 bedienden want niet hooger stijgt het cijfer van het aantal bestellers voor geheel Leiden één of twee door ongesteldheid of andere wettige redenen verhinderd zijn hun dienst werk te volbrengen. Ziedaar reeds één reden om het personeel uit te breiden of althans hulpboden in dienst te nemen, gelijk, naar wij meenen, op andere plaatsen in bijzondere gevallen geschiedt. Doch er is meer. Blijven op het oogenblik over 11 personen voor het verrichten der bestellingen, zou men denken. Doch dat is volstrekt hel geval niet; immers er moet toch iemand beschikbaar zijn voor den kan toordienst en eveneens moeten de verschillende brievenbussen op den bepaalden tijd worden ge licht. Ons getal voor den eigenlijken dienst beschik bare bestellers wordt zoodoende gereduceerd tot 9, waarvan 6 de eerste bestelling waarnemen, die te halfzeven 's morgens aanvangt en te ongeveer 11 uur geëindigd is. Reeds dit gaat niet bijzonder vlug in zijn werk, vooral voor de verst af wonende ;eadresseerden. Maar we zijn er nog niet. De tweede bestelling, die te halfnegen aanvangt en in gewone tijden te ongeveer halfeen is afge- loopen, wordt doorgaans verricht door 5 perso- doch, we weten het, er zijn zieken; het vijftal wordt dus tot een viertal gereduceerd, die nu de buitenwijk, anders door een besteller af zonderlijk waargenomen, onder elkaar verdeelen enhet werk niet af kunnen. Wat nu gedaan? De niet bezorgde brieven worden weer naar het postkantoor meegenomen en bij de volgende be stelling gevoegd. En nu zal het wel duidelijk wor den waarom somtijds brieven, die reeds te 8 uur 's morgens aankwamen, eerst te 4 uur in den namiddag werden bezorgd. Voegen wij hier nog bij, dat een geloofwaardig stadgenoot ons verzekerde dat hij, om geheel op de hoogte der zaak te komen, een der bestellers ongemerkt op zijn tournée volgende, met eigen oogen zich overtuigde, dat de man genoodzaakt was om, wilde hij slechts de hoogst noodige rust en voedsel nemen, terug te keeren alvorens hij de geheele bestelling had volbracht. Het komt ons dus alleszins wenschelijk voor, dat het aantal bestellers eenige vermeerdering onderga, wil men het voorrecht, dat Leiden ge niet door zijn ligging aan een spoorweglijn, waar langs de brieven zoo snel mogelijk worden aange voerd, niet tot een jltusie maken door vertraging van de bestellingen in de stad. Wil het rijk zich uit sluitend met het brievenvervoer belasten, dat dit dan ook zoo goed en zoo snel mogelijk geschiede. Er staan hier te groote belangen op het spel om niet op verbetering aan te dringen. Wij mogen echter ook het goede niet verzwij gen, en constateeren daarom met genoegen, dat de humane behandeling van het personeel aan het postkantoor tegenover het publiek, bij vroegere bejegening ten gunstigste afsteekt. LEIDEN, 15 Maart. Blijkens het verslag der afdeelingen van de Tweede Kamer over 't ontwerp van wet ter te gemoetkoming aan Mr. Angelbeek, zijn verscheiden leden ongeneigd daaraan hun slem te geven, omdat, wat er ook met hem zy voorgevallen, zijn ontslag wettig is geweest. Nadat hij vergeefs bij het hooggerechtshof in Indië en den hoogen raad der Nederlanden getracht heeft zijne vermeende rechten te doen erkennen, zou schadeloosstelling of tegemoetkoming een gevaarlijk antecedent stel len. Vele leden toonden zich echter gunstiger gestemd. Aan Mr. Angelbeek was leed gedaan en de Kamer had bij herhaling den wensch geuit, dat zijne zaak op billijke wijze mocht worden beëindigd. Maar aan de meesten hunner kwam de som van 30,000 te hoog voor, en tevens wenschte men meerdere zekerheid dat, als de tegemoetkoming werd toegestaan, de zaak voorgoed beëindigd zou zijn. Ongunstig werd in de afdeelingen beoordeeld het ontwerp van wet tot verhooging van het hoofd stuk financiën tol uilvoering van het kon. besluit van 5 Dec. 1875, houdende organisatie van den dienst bij het kadaster enz., waarbij voornamelijk de hypotheekbewaarders ontheven worden van bewaring en bijhouding der kadastrale stukken, met opdracht daarvan aan een anderen ambtenaar die naast den bewaarder zal staan. Afgescheiden van den vorm sprak de groote meerderheid over de organisatie een ongunstig oordeel uit; een kleine minderheid in ééne afdeeling dacht er anders over. De commissie van rapporteurs geeft met het oog op den termijn der invoering dezer organisatie, 1 April, de regeering in overweging, hetzij de inwerkingtreding van het kon. besluit uit te stellen en inmiddels eene wettelijke regeling van het ka daster voor te bereiden, hetzij dat besluit te ver vangen door een ander, waarbij uit het eerstge noemde alles vervalt wat betreft de scheiding der bewaring der hypotheken van die van 't kadaster, met wijziging der uitgetrokken sommen. Het model van het kindergeschenk aan Z. M. den Koning is thans op Hd. last door prof. Stracké in de nieuwe kunstzaal van het Loo op gesteld. De schoone zaal met hare uitmuntende verlichting en de plaats die de groep daar inneemt, doen het werk des beeldhouwers op 't voordeeligst uitkomen. Ten gevolge van de stormen der jongste dagen is de telegraphische gemeenschap met Duitschland en België geheel afgesneden. Met Engeland, dat aanvankelijk mede niet te bereiken was, bestaat thans weder rechtstreeksche gemeen schap. Frankrijk kan alleen over Engeland met groote vertraging worden bereikt. België is ook langs dien weg ontoegankelijk. De gemeenschap op de binnenlandsche telegraafgeleidingen en tus- schen de Nederlandsche kantoren bleef tot heden ongestoord. Op verzoek der hoofdcommissie voor een op te richten monument ter eere van de gebr. Houtman, heeft Z. K. H. prins Hendrik zich be reid verklaard het beschermheerschap te aan vaarden. Door het Zeeuwsch genootschap der weten schappen is eene som van ongeveer 500 bijeenge bracht ten behoeve der Sumatra-expeditie. Maandag-avond is te Amsterdam eene tweede algemeene vergadering gehouden van de vennoot schap „Amsterdamsche Gouddelving-Maatschappij in Suriname". Door den voorzitter werd mede gedeeld, dat reeds voor ongeveer 50 mille was deelgenomen, zoodat met de exploitatie weldra een aanvang zal kunnen worden gemaakt. Ter vergadering werd een üeschje met goud vertoond, dezer dagen uit Suriname overgezonden, waarvan,

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1