DAGBLAD. N°. 4935. Dinsdag A0. 1876. 14 Maart. PRIJS DEZER COURAÜT: ?oor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke ISommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regelsl.Ofc. Iedere regel meer0"i- Grootere letters naar plaatsruimte STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WEPHOUDERS van LEIDEN, Gexien art. 11, 2de alinea, der verordening van 4 Mei 1872, ,p de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- minvermogenden Gemeenteblad N®. 10); Doen te weten, dit de inschrijving van nieuwe leerlingen op ,e openbare scholen voor on* en minvermogenden zal plaata heb- ten van den 6den tot en met den 18den Meart e. k., in de choollokalen in de Rijnstraat in de firandewijmteeg, op de Bin- envestgraebt aan het Plantsoen en op de Marendorps-achter- jraebt, des voormiddags van hal/negen tot negen aren en des ismiddegs van halftwee tot twee nren, behalve op Zaterdag, lamiddag en den Zondag. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 1 Maart 1876. LEIDEN, 13 Maart. Maandag 27 dezer zal in de Kweekschool oor zeevaart alhier een keuring plaats hebben an knapen, die bij 's rijks zeemacht een verbin- enis wenschen aan te gaan. By de laatste schriftelijke gedachtenwisse- ng tusschen de regeering en de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling van het hooger mderwys, verklaarden vele volksvertegenwoordi- ;ers zich legen de opheffing der Indische rijks- nstelling te Leiden en, als gevolg daarvan, ook egen het voorgestelde doctoraat in de taal- en etterkunde van den Indischen Archipel. Men scheen toch van meening te zijn, dat het laatste iet eerste noodzakelijk uitsloot. Naar het den heer Mr. P. A. v. d. Lith die dit in een by E. J. Brill verschenen brochure „De Indische school en irt. 110 en 111 van het wetsontwerp tot rege- ing van het hooger onderwys" uiteenzet en mderen voorkomt, behoeft dit het geval niet te :yn, en kan eene, mits geheel hervormde, school sroor de opleiding van Indische ambtenaren zeer goed blijven voortbestaan naast een academisch •onderwijs in de taal- en letterkunde van den In dischen Archipel, en kan het een door het andere op vele punten worden aangevuld. Men richte ok te Leiden eene school op, waar een direc- eur aan het hoofd staat, die met de leiding be ast en over den gang der studiën gesteld is, naar tevens daarvoor verantwoordelijk. Onder sein worden de leeraren geplaatst, die hoofdza- relijk in de talen moeten worden benoemd. Voor de meeste der overige vakken kan men de dien sten inroepen der hoogleeraren aan de universi teit, die daartegen wel geen bezwaar kunnen bebben, omdat hier hun taak behoorlijk is afge bakend en niet geheel afgescheiden van den wetenschappelyken werkkring, dien zij aan de hoogeschool vervullen. Voor de talen gaat dit be zwaarlijk, omdat de richting en methode zoo ge- heel verschillend zijn, terwijl die bij de andere vakken meer ineensmelten. Deze inrichting zij eene school en de ingeschrevenen moeten zich daar naar schikken. Thans bestaat voor hen volmaakte vrijheid, waarvan groot misbruik wordt gemaakt, zeer ten nadeele van den goeden naam der instelling. Velen, ofschoon niet in staat zonder leiding te studeeren, wonen slechts een of twee les sen bij, en doen dan hun examen, meestal met treurig gevolg. Ten einde dit te voorkomen, zou men kunnen voorschrijven, dat de ingeschrevenen alle lessen behooren te volgen, en een stelsel van overgang tot de verschillende studiejaren invoeren, waardoor van zelf een lichtvaardig wagen voor het examen zou worden uitgesloten, ofschoon men hun natuurlijk het recht niet zou kunnen ont zeggen, zich voor het staatsexamen aan te mel- 1 den, wanneer zij dit verlangen. Zij, die zich daar aan niet willen onderwerpen, zouden elders de gelegenheid moeten zoeken, zich voor den dienst bekwaam te maken, op gevaar af van niet licht aan de gestelde eischen te kunnen voldoen. Bg de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen 25.00, 5.20, en 2.50; de laagste 25,00, 5.00 en 2.50. Bij de jaarlyksche benoeming van leden van het historisch genootschap te Utrecht zyn benoemd: tot honorair lid Dr. J. F. J. Heremans te Gent; tot gewone leden Dr. A. W. Bronsveld te Haarlem, Dr. P. D. Chantepie de la Saussaye Dz. te Hemmen, J. Craandijk te Rotterdam, Dr. J. H. Gatlée te Haarlem, J. Ph. Van der Keilen te Utrecht, Dr. W. J. F. Nuyens te Westwoud, Mr. M. S. Pols te Utrecht, H. Kleyn van de Poll te Utrecht, Dr. L. J. Suringar te Maastricht, Dr. J. Verdam te Leiden, H. W. Vethake te Utrecht, Mr. C. De Vries Az. te 's-Gravenhage. Het stoomschip „Prins van Oranje" is 10 dezer van Batavia naar Nederland, de „Koning der Nederlanden" is dien dag van Port Said ver trokken. Aan de Utrechtsche hoogeschool is Zaterdag bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer R. Horst, van Angerloo. Aan het verzoek van bestuursleden der Haagsche afdeeling van de Vereeniging tot be scherming van dieren om als onbezoldigd ge meente-veldwachter te worden aangesteld, ten einde gevallen van mishandeling te kunnen constateeren, is gevolg gegeven, en Zaterdag zijn de leden als onbezoldigd veldwachter beëedigd. Het zyn de heeren Mr. A. Serrurier, M. G. Van Heel, A. Schadee, P. Romijn, W. Bertling en Mr. J. E. C. Van Manen, secretaris, benevens A. J. Monnier, lid der vereeniging. Voor den dienst der góuvernements-marine in Ned.-Indiê zyn benoodigd eenige derde en twee tweede stuurlieden. Jongelieden beneden de 24 jaren of voor tweede stuurman niet ouder dan 30, en bij voorkeur afkomstig van de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam, kunnen zich bij gezegeld request tot het depart, van koloniën wenden. Die vóór 1 April zich aanmelden zullen by voorkeur voor plaatsing in aanmerking komen. In Juni zal in Den Haag een vergelijkend onderzoek plaats hebben van personen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk bij den rijkstelegraaf. Aanmelding voor of op 15 Mei. 's Rijks middelen hebben gedurende de maand Februari 11. opgebracht 6,367,891, tegen 6,073,562 in Februari 1875, en gedurende de eerste twee maanden van het loopende jaar ƒ11,845,168, tegen ƒ11,163,484 in hetzelfde tijd vak van 1875. Het l/12 der raming bedraagt ƒ14,301,720. Tweede Kamer. De beraadslagingen hebben geloopen over art. 6 van het wetsont werp op het hooger onderwijs (verplichting van gemeenten boven 20,000 zielen tot oprichting van een gymnasium enz.) en de daarop voorge stelde amendementen van de heeren Lenting en Jonckbloet om de mogelijkheid te openen tot op richting van rijksgymnasia, zoomede over het amendement Bergsma tot oprichting van rijks- gymnasia ministens in elke provincie en vergoe ding van de helft der kosten der gemeentelijke gymnasia. De minister heeft de amendementen bestreden. De rijksgymnasia acht hy niet aanbe velenswaard met het oog op de kosten en de moeielykheid der keuze van de gemeenten, waar ze op te richten. Morgen voorzetting. Z. M. heeft aan Mrs. L. Hertzveld en H. E. C. Van Kerckhofl, op hun verzoek, eervol ontslag verleend als lid der comm. van admin. over het burgerlijk eu milit. huis van verzekering te Zwolle, en benoemd tot lid dier comm. Mrs. J. E. Van Nes van Meerkerk en L. Eyssonius Wichers; tot rechter-plaatsverv. in de arrond.- rechtbank te Almelo Mr. A. Van Laer, thans te Hoorn; met ingang van 15 April benoemd tot adjunct-inspecteur voor het geneesk. staatstoezicht voor Gelderland in Utrecht Dr. G. P. Vah Tien hoven, in Den Haag; den 2den luit. B. R. W. G. Van der Grijp, van het 2de reg. inf., voor den tijd van vijf jaren gedet. bij de inf. in Ned.-Indië. Gemengd IVieuvvs. Gisternamiddag ongeveer 6 uren had het dochtertje van B., doordien zij op een vlot, dat in het Levendaal lag, speelde, het ongeluk in het water te vallen. Zij werd echter nog geluk kig bijtijds door Z. met veel moeite gered. De officier van justitie in Den Haag verzoekt dringend opsporing en bericht van: 1 coupon Spanje Binn. Schuld n°. 024401 (1870), 6 coupons Oostenr. Bank n°. 17021, 29270, 44744, 61452, 113338 en 114018,1 coupon Oos tenrijk n®. 92663, 7 dito dito n®. 9835998365, 5 dito dito n°. 139232139236 (Weener Metal- lieken), 5 coupons leening Stad Amsterdam n®. 1768 en 33433346, 1 coupon Groote Russ. Spoorw.-Maatsch. 5 pCt. van 5 aandeelen n°. 367056367060, 1 dito Spoorweg Brest- Grajewo n®. 3897, allen in de maand Januari van dit jaar beiaaibaar. Een bankbiljet van fl. 200, door een Keulsch koooman naar Amsterdam gezonden, is gebleken valsch te zijn. Het was uitgegeven door den te Venlo gearresteerden B., uit Simpelveld. Aan boord van een Amerikaansch schip, liggende op het IJ, heeft Vrijdag de gezag voerder twee revolverschoten op den stuurman gelost. De stuurman is zwaar gekwetst naar het gasthuis vervoerd. Wat lot daad aanleiding heeft gegeven, is nog onbekend. Zon dag-avond werd te Tegelen zekere B. op den openbaren weg door twee personen aangevallen. Op zyn geroep om hulp kwam zijn vader toeloopen, en toen de booswichten dit zagen, grepen zij den armen grijsaard en mishandelden hem zoodanig, dat men in den beginne voor zijn leven vreesde. Gelukkig zyn de daders bekend en reeds in handen der justitie. Door den gemeente-veldwachter van Escharen, nabij Grave, is Zaterdag-nacht een per soon gevankelijk binnengebracht, die betrapt werd, terwyl hij met drie anderen bezig was een binnen dijk door te steken. De drie laatsten zyn er in geslaagd de vlucht te nemen. De gemeenteraad van Zulfen heeft een verordening vastgesteld, waarin bepaald wordt: Onverminderd de bepalingen der wet op de jacht en visscherij, is het verboden in de stads-wan- delingen en in het algemeen langs den open-r baren weg binnen deze gemeente vogelnesten uit te halen, vogels te dooden, te kwetsen of met lijmstokken, knippen of op welke andere wyte ook te vangen. Voor zooverre daarin niet bij eene wet is voorzien, wordt overtreding van dit verbod met eene boete van tot 5 gestraft.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1