LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4934. A0. 1876. Maandag 13 Maart. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per po?tn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letlers n3ar plaatsruimte LEIDEN, 11 Haart. De brieven, per stoomschip „Celebes" naar Ned.-Indië te verzenden, behooren ten postkantore alhier bezorgd le zijn den 13den dezer te midder nacht; drukwerken en monsters uiterlijk te zes uren 's avonds. Heden is aan de hoogeschool alhier bevor derd tót doctor in de rechten de heer A. F. O. Van Sasse van IJsselt, geboren te "Waalwijk, met stellingen. De toeloop, in het gebouw der Werkmans- vereeniging in de Schoolsteeg, alwaar de Commis sie voor de bloemententoonstelling van planten, door den werkman gekweekt, gisteren haar tweede en, zoo zij meende, laatste zitting hield, was bui tengewoon groot. Neemt men hierbij in aanmer king dat de Commissie, ten einde het den belang hebbenden gemakkelijk te maken en hen niet tweemaal op te roepen, tegelijk inschrijving hield en bons uitgaf, dan zal men kunnen begrijpen dat sommigen, wien het wachten begon te ver velen, ongeduldig werden en het anderen lastig maakten. Dit bracht de Commissie tot haar leed wezen in de noodzakelijkheid tegen halftien de uitgifte van bons te staken, met het doel later nog twee zittingen te houden, ten einde iedereen tevreden te kunnen stellen. De afdeeling voor taal-, letter-, geschied kundige en wijsgeerige wetenschappen zal eene gewone vergadering houden op Maandag a. s. Het aandeel manschappen voor de lichting der nationale militie van 1876 is voor Leiden 93. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 7080 vol wassen personen en van 1825 kinderen. Blijkens een gisteren bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouver neur-generaal van Ned.-Indië, is den 7den dezer door den overste Engel uit Atjeh het volgende aan de Indische regeering bericht: Na hevigen tegenstand is Lambaroe genomen en aldus de tijdelijk door den vijand verbroken gemeenschap tusschen de moskee van Pagerajer en Kajoelo, waar de kolonne Mekern eene versterking opricht, her steld. De kapitein Beekman en de luitenants Godin, Walpot en Kobus werden gewond. De vijand liet 38 lijken achter. De gezondheidstoestand was beterende, het cholera-hospitaal ledig. Het stoomschip „Conrad", van Nieuwediep naar Batavia, heeft gisteren van Suez de reis voortgezet. Nadat in de zitting der Tweede Kamer van gisteren onderscheidene amendementen in stem ming waren gebracht, was de uitkomst, dat art. 5 van het wetsontwerp regelende het hooger onderwijs luidde „Gymnasia zijn instellingen, voorbereidend tot het universitair onderwijs. Aan de gymnasia wordt onderwijs gegeven in de Grieksche laai en letter kunde; de Latijnsche taal en letterkunde; de Nederlandsche taal en letterkunde; de Fransche taal; de Hoogduilsche taal; de Engelsche taal; de geschiedenis; de aardrijkskunde; de wiskunde; de natuurkunde; de scheikunde; de natuurlijke historie. Aan de gymnasia kan ook onderwijs ge geven worden in: de Hebreeuwsche taal; de gym nastiek." Het aldus gewijzigde artikel werd zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Donderdag-middag werd het stoffelijk over schot van Mr. ^E. baron Mackay in den familie grafkelder te Opbemert bijgezet. De prinsen Hen drik en Alexander en de groothertogin van Saksen- Weimar hadden zich bij die gelegenheid doen vertegenwoordigen door de adjudanten Jhr. Holm- berg de Beckfelt en Van Goens en door den kamerheer baron D'Yvoy; de raad van state was door eene commissie van drie leden vertegenwoor digd. De minister baron Van Goltstein, de heer Van Wassenaer van Catwijck, baron Van Lijnden en eene menigte vrienden van den overledene woonden eveneens de plechtigheid bij, waarbij het woord werd gevoerd door den predikant van Op- hemert, den staatsraad Boot, baron Van Reeden, den predikant Bronsveld, baron Mackay, lid der rechtbank te Zulfen, en Mr. D. J. baron Mackay. Langs den Hollandschen IJzeren-Spoorweg (lijn AmsterdamRotterdamHelderZaandam) zijn gedurende de maand Febr. 1876 157,569 reizi gers vervoerdopbrengst f132.575.42,/2 en aan goe deren /"59.383.21diverse ontvangsten/"1502.08; totaal f 193,460.711 /2. De minister van financiën brengt ter kennis dat in de maand Juni a. s. in Den Haag een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van perso nen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk bij den rijkstelegraaf. Zij, die zich aan dat onderzoek verlangen te onderwerpen, moeten zich daartoe vóór of op 15 Mei aanmelden. Na raadpleging met den gouverneur der kon. militaire academie is het den minister van oorlog wenschelijk voorgekomen, enkele wijzigin gen te maken in 't wetsvoorstel tot regeling van 't onderwijs bij die instelling. Zoo is o. a. voor gesteld verlenging tot 4 jaren voor den cursus der inf. en artillerie en de practische opleiding van de theoretische te scheiden. Tot commies bij de reg. en dom. te Maas tricht is benoemd Mr. C. E. Achterberg, cand.- notaris te Rotterdam. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der reg. en dom. te Bolsward J. B. Vroom, thans ontv. te Medembliktot bewaarder der hypoth. enz. te Zutfen Mr. J. Reynvaan, thans ontv. te Zalt- Bommel. Z. M. heeft benoemd tot lid van bet col lege van regenten over het huis van arrest te Winschoten Mr. J. Sluis, officier van just, bij de arrond.-rechtbank aldaarmet ingang van 1 April aan H. Löhbach, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burger school te 's-Hertogenbosch; den directeur van het vereenigd post- en telegraafkantoor te Naarden, F. E. Bosse, uit 's rijks dienst ontslagen. Gemengd Nieuws. Gisteren, met den laatsten trein van Rotterdam, had nabij De Vink een ongeval plaats. Bij Voorschoten derailleerden twee waggons Isle en 2de klasse en sloegen om, na de brug te zijn gepasseerd, doch de locomolief behield het spoor. De passagiers zijn er met den schrik en een kleine avondwandeling langs de rails afgekomen. Wij vernemen dat een der passagiers nog over de loopplank was gegaan om een der beambten le waarschuwen, doch zijn geroep werd met ge hoord. Hieruit blijkt wederom de noodzakelijkheid van eene zoodanige inrichting op onze spoortrei nen, dat men, in den waggon blijvende, een dui delijk signaal kan geven, wanneer men onraad bespeurt. Naar wij vernemen vaart de stoom boot „Volharding" heden niet, omdat de Gouwe- dyk by Waddinxveen is doorgebroken. Donderdag-avond is schipper Adri- aanse, varende tusschen Den Haag en Middelburg, met zijn beladen vaartuig op de rivier te Dordrecht, ter hoogte van Steenenkamer, op eene krib ge varen, welke ten gevolge van het hooge water niet zichtbaar was. Het schip is daardoor lek gestoolen en gezonken. De opvarenden zijn gered. Donderdag-avond omstreeks 6 uur heeft te Amsterdam een schoenmaker in de Voet boogstraat een poging tot zelfmoord gedaan, door een pistoolschot. De dood volgde echter niet. Zeer gevaarlijk gewond, zonder veel hoop voor het behoud van zijn leven, werd hij naar het Binnen gasthuis vervoerd. Op de gouden tienguldenstukken van 1875 staat het jaartal boven de kroon, onder die van 1876 beneden de kroon op die van 1875 staan de letters buiten- en op die van 1876 binnenwaarts. Hiervan is noch door de directie der munt, noch door de regeering aan het publiek kennis gegeven. Toen de sneltrein van Keulen naar Parijs Woensdag het station van Andenne verliet, deed zich op eens eene verschrikkelijke ontploffing hooren. De trein bleef staandoch de rook, dooi de ontploffing veroorzaakt, was zoo dik, dat men gedurende verscheidene minuten niets kon onder scheiden; men dacht dat de machine van den trein was gesprongen. Weldra zag men echter op de baan een klein rijtuig verbrijzeld, en verder een man liggen, wiens kleeren brandden, benevens een paard, dat met de stukken van zijn tuig wegliep, zoo snel het kon. Toen eerst bemerkte men wat er gebeurd was. Toen de trein voorbij het slation van Andenne reed, raakte de locomotief even aan een rijtuig, dat dwars over den spoorweg reed, en met vaatjes buskruit was geladen. Door den schok sprongen twee der vaatjes. De slag was verschrikkelijk, doch de schade niet groot; slechts de ruiten van eenige waggons waren ver brijzeld, evenals het wagentje waarop de vaatjes gelegen hadden. De voerman werd, met al zijne kleeren in brand, tot op een afstand van twintig meters weggeslingerd; zijn toestand is zeer ge vaarlijk. Te Périgueux staan thans voor het hof van assises een zoon, Willem Garrigues, zijne moeder en zekere Issier terecht, beschuldigd, de eerste van zijn vader vergiftigd te hebben, en de beide laatsten van medeplichtigheid aan die mis daad. Jan Garrigues was een welgesteld land- houwer, maar hij had zooveel kosten aan de op voeding zijner beide zoons besteed de een, Willem, de beschuldigde, had te Parijs in de geneeskunde gestudeerd dat hij in bekrompen omstandigheden geraakte. Hij stak zich toen in schulden, die zijn toestand nog verergerden. De zoon kwam eindelijk als doctor gepromoveerd in het ouderlijke huis terug. Moeder en ^oon (de andere zoon was in den oorlog gesneuveld) be raamden het plan om den vader het beheer over de zaken te ontnemen. Deze had voor 't overige ontzettend veel te verduren van zijne vrouw. Zelfs de dienstboden behandelden hem met onbeschoft heid. Soms sloegen zij hem. De zoon nam bij alle twisten tusschen zijne ouders de partij zijner moeder op. Op zekeren dag zeide de moeder aan eene buurvrouw: „Mijn man is een schavuit. Als hij bij u komt, stoot hem de hooivork in den buik en werp hem dan onder de ossendan heb ben deze hem den buik opengescheurd." Aan een buurman had zij eenige goudstukken aangeboden, om een pistool op hem af te schieten. Aan de drie dienstboden had zij toegevoegd: „Met uw

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1