Door de goede zorgen van belangheb bende oudheidkenners is de kon. bibliotheek in bet bezit gekomen van een origineele teekening op perkament van het huis der heeren van Brede- rode (opstal en plattegrond) te Velserend, ver vaardigd in 1490 op verzoek van Yolande van Lalain, weduwe van den heer Reynoud van Bre- derode, ten behoeve van den Prior Carmeliet Joan Gerbrandsz of Jan van Leiden (Johannes Ger- brandi a Leidis), schrijver van „Over den oor sprong en daden der heeren van Brederode." Onder deze teekening staat het volgende geschre ven „Waerachtich abconterrfeytsel van die Muer- ragien van Sivaerts Burghe, ofl Grontheykeninghe van die Aide Stamme Huyse van die Adelste van Hollant, dat sund die vrome Grave van Brede rode ghelick is mett sorghe ghemaeld werde, Anno domini CIqCCVII. Hieronimus Paep tot Velse -j- voer Rogier Haerken te vuer ende swairt stueierde ente barnede tot ten grund, op Graeve van Loon zin naeme, YVairna dit met verwen schoen geconterfeyt ist voer die Eerwaerdighen Vader Johan van Leyden prioer der oerde onser Lieve Vrouwe broederen doer Cornells ootmoedich broeder uit Carmeliten Convent te Hairlem, die dach na Sinte Ponciaensdach in 't jaer ons Heere CI3CCCCIC." In den nacht van 28 op 29 Febru- ari 11., zoo wordt thans uit Kerkrade gemeld, begaven zich de drie gebroeders N., vergezeld van een vierden persoon, zekeren H., naar de woning van Stract, te Kloosterbosch. Nauwelijks waren zij hier aangekomen, of er ontstond tusschen dezen Stract en de vier bezoekers een hevige twist, die eindelijk met een vechtpartij eindigde, waarbij Stract eene zware wonde aan het hoofd bekwam en hem tevens eenige ribben werden stukgeslagen, zoodat hij dientengevolge den 5den Maart over leed. De brigadier der maréchaussée te Kerkrade, die reeds onmiddellijk na de vechtpartij de vier personen liet arresteeren, heeft na de lijkschou wing, die den 6den dezer door de justitie van Maastricht gehouden is, de vier daders naar Maas tricht laten overbrengen. Woensdag-ochtend zijn twee Fran- schen, die met valsche papieren te Harderwijk in dienst trachtten te komen bij het koloniaal werf depot, door de rijkspolitie met den eersten trein te Utrecht aangebracht om over de grenzen van het rijk te worden geleid. Dinsdag had hetzelfde plaats met een Pruis. Door den aanhoudenden hevigen wind uit het noordwesten is te Zwolle het water Woensdag-nacht zeer hoog opgeloopen, en wel tot tegen de stoepen der woningen op de Thorbeeke- gracht en tegen de huizen op den buitenkant; enkele lage keukens en kelders zijn ondergeloopen. Iedereen was aldaar ijverig in de weer om des avonds en 's nachls kistingen en damplanken voor de woningen aan te brengen. Ook werden te middernacht van stadswege eenige groole kistin gen en damplanken aaangebracht, die gelukkig geen dienst hebben behoeven te doen, daar de wind tegen den morgenstond bedaarde en naar het westen liep en vervolgens des middags ge heel zuidelijk is geworden, waardoor veel water is weggeloopen. Het water op de Willemsvaart was op een oogenblik zoo hoog, dat het over de Veer-allée de IJselstraat inliep. Gisteren was het binnen de stadsgrachten opgestuwde water weder tot binnen de boorden weggeloopen, zoodat men druk bezig was om de kistdammen weder weg te nemen en ondergeloopen kelders en keukens ledig te pompen. Gisterochtend is aan het Kralingsche Veer een schippersknecht van zijn vaartuig ge vallen, ten gevolge van het omslaan van 't fokzeil. Alle pogingen om hem te redden waren vruch teloos. Hij laat eene vrouw en kinderen na. Het bij Huisduinen gestrande stoom schip „König Wilhelm" heeft bij den laatslen hevigen wind en hoogen vloed een belangrijke verplaatsing ondergaan en is ruim 1 00 voet verder in zee gekomen. Zekere Donzen, wonende in de ge meente Heigen, prov. Limburg, is aangehouden en ter beschikking gesteld der justitie, wegens het in omloop brengen van valsche nagemaakte nationale muntspecie. Rechtzaken. De negentienjarige dochter eener fatsoenlijke Haagsche familie stond gisteren voor de recht bank aldaar terecht wegens oplichting. Hoewel zij de schrik was van een aantal winkeliers en op onderscheidene namen grootere en kleinere voorwerpen had weten machtig te worden, had het O. M. zich slechts bepaald ééne vervolging in te stellen voor het duidelijkst te bewijzen feit, namelijk het bij den winkelier II. op den naam van mevrouw v. d. S. v. P. zich doen afgeven van twee zijden parapluies ter waarde van ƒ10. Voor dit feit eischte de subst.-otücier Mr. Van der Kemp eene celstraf van hoogstens twee jaren. De bekl. beleed, tranen stortende, hare schuld en trachtte zich te verdedigen door aan den rech ter mede te deelen dat zij plan had de parapluies, die voor verjaarcadeau van familieleden waren be stemd, wanneer zij daartoe in de gelegenheid was, te betalen. De uitspraak is bepaald op 16 dezer. De subst.-officier van justitie Mr. Van der Kemp heeft gisteren ter terechtzitting van de arrond.-rechlbank geconcludeerd tot toewijzing der vordering van den heer Van Lennep ingesteld tegen het gemeentebestuur van Den Haag tot restitutie van '/,j gedeelten van betaalden hoofde- lijken omslag. Hij stelde zich hierbij twee vragen ter beantwoording: 1°. Waar is het hoofdverblijf van den eischer gevestigd, te Heemstede of in Den Haag? 2°. Is de eischer gedurende de vijf maanden in quaestie in Den Haag verbleven? Beide vragen beantwoordde hg in 't voordeel van den heer v. L. Diens hoofdverblijf moet geacht worden te Heemstede te zijn gevestigd en hij was gedurende de vijf maanden niet in Den Haag verbleven. Hg vereenigde zich geheel met het vonnis van den kantonrechter en was van mee ning dat tegen diens bondig betoog niets was aan te merken. Uitspraak 30 dezer. Voor het gerechtshof in Den Haag stond gisteren terecht A. G., schippersknecht te Hoofd plaat, in dienst van zijn vader, beurtschipper van Hoofdplaat op Middelburg, wien van tijd tot tgd door de wed. B. geld werd ter hand gesteld om in Middelburg voor gedane leverantiën rekeningen te betalen. In het begin van 1873 was dit o. a. het geval en ontving de schipperszoon eene som van IV.öO'/j voor het betalen eener rekening van Gebr. B. te Middelburg. Aan deze opdracht voldeed hij echter niet. Hij teekende de rekening voor ontvangst van het geld en behield het bedrag voor zich. In het begin van 1874 werd de valsch- heid ontdekt, doch geen vervolging ingesteld, omdat de vader van besch. het ontvreemde zou restitueeren, waaraan deze slechts ten deele voldeed. In October van het afgeloopen jaar werd A. G. verdacht van dief stal van een bankbiljet van 60, maar hij ont kende ten stelligste daaraan schuldig te zijn. Dit had ten gevolge dat van de eerste zaak de justitie werd in kennis gesteld. Besch. bekende het hem ten laste gelegde. Adv.-gen. Gregory achtte ver zachtende omstandigheden aanwezig en requireerde een jaar gevangenisstraf en 10 boete. Mr. Van der Burgh wees mede op verzachtende omstan digheden. Heden is A. G. tot een jaar gevangenis en twee boeten van 50 veroordeeld. Woensdag heeft de Rotterdamsche recht bank uitspraak gedaan in zake de kon. fabriek van werktuigen te Amsterdam contra de Noord- brab.-Duitsche spoorwegmaatschappij. De vordering des eischers werd ontzegd, als door de resiliatie van het contract tenietgegaan, met uitzondering van een post van 50, en de eischer mitsdien in de kosten veroordeeld. Het hof te Arnhem heeft gisteren in hooger beroep bevestigd het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij op de vordering der Indische maatschappij van administratie en lijfrente, in liquidatie, haar voormalige administrateur, de heer v. D., werd veroordeeld tot betaling van ƒ82000 wegens ten onrechte door hem uit de kas dier maatschappij gepraeleveerde gelden, zoodat dit bedrag thans alsnog aan de aandeelhouders zal ten goede komen. BUITENLAND. Frankrijk. Naar verzekerd wordt zal er in den senaat en in de kamer van afgevaardigden een gelijkluidend voorstel worden gedaan tot het uitvaardigen eener amnestie, zoodra de beide Kamers voorgoed g( constitueerd zijn. De Seine heeft een zoo hoogen vloed bereik1 dat alle benedengedeelten der stad en bijna d gansche omtrek onder water staan. De afdeelingen van den senaat hebben gis teren hare voorzitters en secretarissen gekoze; Benoemd zijn vier leden der rechterz'gde, ee Bonapartist en vier republikeinen. Tot voorzitter der afdeelingen van de Kamer van afgevaardigde zijn gekozen zes leden van de gematigde linke zijde, twee van de radicale party en drie van he linker-centrum. Het „Journal Officiel" behelst de volger»; mededeeling omtrent de samenstelling van k kabinetDufaure, onder-voorzitter en minis!: van justitie en eeredienstenRicard, minister vi binnenl. zakenTeisserenc de Bord, van lat: bouw; Christophle, van openbare werken; Wij dington, van onderwgs en schoone kunstenFt» richon, van marine; Decazes, Say en De Cis.- behouden hunne portefeuilles. Marcere zal benoec. worden tot onder-secretaris bij 't departement u binnenl. zaken. uit sell land. De vrijheer Von Richthofen, vroeger lid v het Breslauer domkapittel, onlangs overgegaan: de Protestantsche kerk, is aan de gevolgen \i brandwonden, veroorzaakt door het omvallen eet petroleumlamp, overleden. Volgens de „Kreuz-Zeitung" is op het verzo der familie van graaf Arnim om gratie, door d; keizer afwijzend beschikt. Spanje. In het adres van antwoord van de Kamer \i afgevaardigden op de troonrede leest me „Een halsstarrige, eerzuchtige prins is de Pp neeên weder overgetrokken, zonder dat het noi zakelijk was hem eene enkele concessie te do die later weer een burgeroorlog veroorzaken ke Spanje begroet met vreugde zijn vredestichtend! koning en zyne generaals. De afgevaardigden rel: nen zich gelukkig over de hartelijke betrekking! van Spanje met de buitenlandsche mogendhede: zij hopen dat de moeilijkheden die met Amerit bestaan opgelost zullen worden ten genoege v£ beide naties, die vereend zijn op den weg ra vooruitgang en vrijheid. De afgevaardigden hop»; vurig dat met den Heiligen Stoel eene schikkit zal worden getroffen, die de rechten noch van J kerk, noch van Spanje kwetst. Kerk en sta: hebben daarbij even groot belang; zij zullen zi: beijveren de wet op den godsdienst op stevig grondslagen te doen rustendeze wet toch is es der voornaamste van den staat. Hoewel de afgs vaardigden den tegenwoordigen toestand der finai ciën betreuren, verklaren zij dat zij zullen trachts evenwicht te brengen tusschen de ontvangsten uitgaven, zonder de rechten der schuldeischers u de natie te veronachtzamen. Het is te verwacht! dat het herstel van den vrede op het schiereila: aan de bewerkers van den verwoestenden oor!: en de plundering op Cuba de laatste hoop on nomen heeft. De bevrijding van 70,000 slars bewijst dat Spanje geen der voordeelen van Js vooruitgang aan zijne overzeesche bezittingen onthouden. De voordeelen van een duurzame vrede halen de banden die den koning met i natie vereenigen nauwer toe, en geven de zekerhei: dat zy in de toekomst alle moeielijkheden zulle overwinnen." De Spanjaard, die in 1871 Frederik Robef een Engelschman, in Huelva vermoordde, is einde lijk, in weerwil van de duidelijkste bewijzen vt schuld, vrijgesproken. De Engelsche regeering b moeit zich met deze zaak. Onder de Engelscbs in Huelva en Cadiz heerscht de grootste opp wondenheid. Groot- Britanniê. Campbell heeft in het lagerhuis medegedeel; dat hij weldra de volgende motie zal indienei Deelneming aan eenig overleg ten einde de uil gifte van een leening voor den khedive gemal kelijk te maken, is voor Engeland onraadzaam. Bij de tweede lezing van het wetsontwe' betreffende de titels der koningin, deelde Disrael mede, dat de koningin bij hare overige titels dis van „keizerin der Indien" zal voegen. "Vereenigde Staten. In het proces door de bevolking van New-Yod tegen Tweed, heeft de jury uitspraak gedaan

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2