LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4933. Zaterdag A0. 1876. II Maart. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEK ADYERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.174» Grootere letters naar plaatsruimte 22stea Febr. van daar in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op nonact. gesteld. A. H. Nyland, leeraar aan de hoogere bur gerschool te Hoorn, en Dr. H. Cretier, aan die te Zaandam, zyn gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te wor den geplaatst bij de afdeeling „hoogere burger school" van het gymnasium Willem III te Batavia, respect, als leeraar in de Ned. taal- en letterkunde en als leeraar in de schei- en wiskunde; de hoofd onderwijzers P. A. Burger en A. Nuysink zjjn gesteld ter beschikking van den gouv.-generaal, om te worden benoemd tot onderwijzer der 3de klasse voor den dienst in Ned.-Indië. Z. M. heeft F. A. Erdmann erkend en toe gelaten als consul van het Duitsche rijk te Sama- rang; herbenoemd: tot burgem. van Dieden A. F. Van Djjk, van Tjietjerksteradeel Jhr. Mr. J. .'E. A. Van Panhuys, van Berkhout L. Groot, van Genemuiden H. J. Hulst, van Cadzand A. Eras mus, van Relranchement J. Risseeuw Jz., van Zuidzande A. J. Risseeuw; benoemd tot bouw kundige bij het departement van financiën, C. H. Peters, te Maastricht; aan J. Van Nispen eervol ontslag verleend uit zijne betr. van opziener der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen; aan den 2den luit. G. J. Van Gheel Gildemeester, van het 5de reg. inf., op zijn verzoek, een eer vol ontslag verleend uit den milit. dienst. Gemengd Nieuws. STADS-BERICHTEN. KOSTELOOZE VACCINATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEI DEN herinneren bij deze den ingezetenen, dat de gelegenheid tot kostelooze Vaccinatie en Revaccinatie voor onver- mogenden, in het lokaal der Stadswaag, btj voortdariDg wekelijks 3 opengesteld, en wel op Donderdag 10 Febraari, Vrijdag 18 ïebruari. Zaterdag 26 Februari, Maandag 6 Maart, Dinsdag 14 klaart, Woensdag 22 Maart, Donderdag 30 blaart, en zoo ver- olgens, telkens met eene tusschcnruimte van acht of, als die lag op een Zondag valt, van negen dagen, 's namiddags te én uur voor de vaccinatie en te twee uren voor de revaccinatie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 4 Februari 1876. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen "te weten, dat de eerste zitting van den Militieraad, voor deze gemeente, overeenkomstig art. 86 der Wet van den 19den Augustus 1861 Staatsblad n°. 72), wordt gehouden: op Maandag den 13den Maart 18f6, des voormiddags te elf uren, voor de lotelingen die de nommers getrokken hebben van 1 tot 100, en des namiddags te één uur, voor hen die getrok ken hebben van n°. 101 tot n°. 150; op Dinsdag den 14den Maart 1876, des namiddags te halj- toee, voor hen die getrokken hebben van n°. 151 tot n°. 175; op Woensdag den 15den Maart 1876, des namiddags te één ïur, voor hen die getrokken hebben van n°. 176 tot n°. 225; op Donderdag den 16den Maart 1876, des namiddags te één mr, voor hen dio getrokken hebben van n°. 226 tot n°. 2S6; en zulks in een der vertrekken van het Ra&dhnis dezer gemeente. Zij herinneren voorts dat in gemelde zitting voor den Militie raad moeten verschijnen: 1°. de vrijwilligers voor de Militie 2°. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke geateldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte; dat de lotelingen, die voor dien Raad niet zijn verschenen, gehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben en voor den dienst worden aangewezen, terwijl het niet ontvangen van een oproepingsbiljet niet ontheft van de verplichting tot het ver schenen voor den Militieraad of tot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Conrant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 Maart 1876. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 7 der Algemeeue Politieverordening vastgesteld den 24»ten October 1867; Doen te weten dat door hen, ingevolge art. 6 dier Verorde ning, is benoemd tot beer der gebuurte n°. 19 of n°. 1 van wijk VI, de heer CHRIST1AAN DE KONING, in plaats van den iheer B. J. Fornara, die is overleden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Conrant afge kondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 9 Maart 1876. LEIDEN, ÏO Maart. De minister van marine brengt ter kennis dat in Mei bij de directie der marine te Helle- voetsluis een vergelijkend examen zal plaats heb ben van jongelingen, die als machinist-leerling der 2de klasse wenschen te worden aangenomen. Het getal der te plaatsen jongelingen zal zich tot veertig bepalen. Zij, die verlangen dal hunne zonen of pupillen tot dit examen worden toegelaten, behooren vóór of uiterlijk op den laatsten April a. s. een op zegel geschreven verzoekschrift in te dienen aan het departement van marine. Bij de Nederlandsche hoofdcommissie voor de tentoonstelling te Philadelphia is uit Nieuw- York het telegraphisch bericht ontvangen, dat het stoomschip „Scholten" den 8sten dezer met de leden der hoofdcommissie en verder personeel en tnet de uit Nederland voor die tentoonstelling bestemde goederen aldaar is aangekomen. De schrijvers bij het departement van oorlog hebben vanwege den minister de toezegging ont vangen, dat in het aanstaande jaar hun positie verbeterd zal worden door hen tot klerken te doen benoemen, waardoor zy dan in het genot van de leges komen, en dientengevolge deelgenoo- ten worden in het weduwenfonds voor de ambte naren der departementen van algemeen bestuur. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente in Den Haag is gisteren beroepen Ds. B. Mossel, te Renkum en Heelsum. Mevr. Kleine zal den 15den dezer te Am sterdam optreden in Schimmel's „Zege na strijd", ter viering van haar 40-jarig jubilé als tooneel- speelster. Het stoomschip Koning der Nederlanden, van Batavia naar Nieuwediep, is 8 dezer van Suez vertrokken. In de afdeelingen heeft het onderzoek over 't voorstel der commissie voor de stenographie, om tot proefneming tijdelijk een spreekgestoelte op te richten, tot zeer uiteenloopende beschouwingen aanleiding gegeven. De meeste leden waren tegen oprichting eener tribune, ook met 't oog op nog meer en lang spreken, en om nog meer incon- venienten en twijfel aan de bereiking van een practisch doel. Eenige leden verwachtten alleen heil van de opheffing der stenographie, het open baar maken van 't verhandelde overlatende aan de dagbladen. Met het oog echter op de inrich ting der zaal zouden de verslagen der pers in den regel te wenschen overlaten. De minderheid oor deelde over 't voorstel gunstig. Het wetsontwerp tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van rijksgrond bij de dubbele zeesluis te Vlissing.n aan de stoomvaart maatschappij „Nederland", strekt om aan die maatschappij de gelegenheid te geven tot 't bou wen van eep hotel in de nabijheid der aanleg plaats harer stoomschepen. Prijs ƒ4 per centiare schijnt voor 't tegenwoordige voldoende. Uit de memorie van antwoord op het ver slag nopens 't ontwerp betreffende den verkoop van aanwassen veroorzaakt door rijkswerken tot verbetering van den waterweg van Zwolle naar zee, blijkt dat de regeering 't doel heeft de scheep vaart van belemmeringen te ontheffen en te zor gen dat ijsbezetting niet verandere in verstopping door ijs. Daarvoor dient 't regelmatig maken van 't stroombed en 't vermeerderen der gemiddelde diepte in de rivier en geheel in dien zin wordt ook de hervorming der IJselmonden uitgevoerd. Het schroefstoomschip „Het Loo" wordt in het begin van Mei uit West-Indië te Nieuwediep terugverwacht. Aan de Rotterdamsche stoomvaartmaat schappij, gevestigd te Amsterdam, is tot weder opzegging vergunning verleend voor een sloom- bootdienst tot vervoer van personen, goederen en vee, tusschen Amsterdam en Rotterdam. De ontvangkantoren der dir. bel. te Delfs- haven, Weesp en Driebergen zijn gerangschikt respect, in de 5de, 6de en 7de klasse. De benoemde apotheker 2de kl. bij de zee macht A. Schelkes wordt met den 16den dezer geplaatst bij de maritieme ziekeninrichting te Hel- levoetsluis; de officier van administratie 2de kl. J. C. De Vriese, aan boord van Zr. Ms. ramschip „Guinea", wordt met den 25sten dezer op non- act. gesteld en vervangen door den officier van administratie 2de kl. J. G. Bebelaar; de kapt.- luit.-ter-zee W. H. F. Van Oordt, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en den In Den Haag worden bijdragen ingei zameld voor een oud vrouwtje, dat twintig jaar geleden van haar stervende mevrouw een munt biljet van honderd gulden kreeg en dit sedert trouw bewaarde, totdat de nood aan den man zou komen. Nu is die nood aan den man, maar het muntje, in dien lijd buiten koers gesteld, heeft zijne waarde verloren. Dezer dagen zijn aan het strand te Scheveningen proeven genomen met den verbe terden mist- of zeehoorn tot het geven van sig nalen aan zeevarenden, die zich in de nabijheid der kust bevinden. De weerkundige omstandig heden tijdens de proefnemingen waren als volgt wind zuid-zuidwestwinddruk 19 KG. op 1 M'; temperatuur 6°.9 Celsius (44.4 F.), luchtdruk 6.46 mM.betrekkelijke vochtigheid 0.86. De proef werd begonnen met het model van den misthoorn, dat thans nog algemeen in gebruik is en werd daarna voortgezet met den verbeterden, ten laatste het signaal gegeven met den hoorn op welken de laatst uitgevonden verbeterin gen zijn toegepast. Het resultaat is geweest, dat de eerste hoorn hoorbaar was op een afstand van 130, de reeds verbeterde inrichting op 245 en de geperfectioneerde misthoorn op een afstand van 487 meters. Dinsdag-nacht tusschen drie en vier uren, toen de carnavalsfeesten afiiepeo, ontstond er brand in een magazijn van costumes enz. op de place St.-Géry te Brussel. De bewoners der eerste verdieping konden zich spoedig redden door op een plat achter het huis en van daar naar de binnenplaats te komen. Twee zusters, die in het magazijn werkten en te zamen op een zolderkamer sliepen, trachtten zich insgelijks te redden door op het plat te springen. De eene bereikte het geluk kig, de andere schoot vooruit en kwam met het hoofd naar beneden op de binnenplaats terecht: De val was doodelijk geweest; het 23-jarig meisja stierf eenige minden daarna,

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1