weermaker of zwaardveger 4 cent, een en ander in te gaan den lsten dezer. Onder hoofdredactie van den heer J. W. "Willekes Mac Donald is te Amsterdam het eerste nummer verschenen van een nieuw maandblad, genaamd „De Omroeper". Het bevat een lijst van aangeboden en gevraagde machinerieën, gereed schappen en materialen ten dienste van aannemers, fabrikanten, landbouwers, ingenieurs en architec ten. De redactie geeft volledige Inlichtingen om trent de in haar blad aangeboden voorwerpenzjj belast zich tevens, waar dit verlangd wordt, met een deskundig onderzoek naar hun toestand en waarde, en verder tegen een vast tarief met den verkoop der in „De Omroeper" aangeboden ma chinerieën, gereedschappen, materialen, enz., waar door alle correspondentie en verdere moeite aan de verkoopers bespaard wordt. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis, dat in de maand Juli e. k. gelegen heid zal gegeven worden tot het afleggen van het examen, bedoeld in art. 16 der wet van 8 Juli 1874, gewijzigd bij de wet van 4 April 1875. Zij, die, zonder een diploma als veearts te bezit ten, vóór 1 Febr. 1875 als veearts gepatenteerd zijn, of vóór dien dag aanvrage om patent als veearts hebben gedaan en een bewijs van toela ting tot uitoefening der veeartsenijkunst na 1 Jan. '1877 wenschen te verkrijgen, worden uitgenoodigd zich vóór 20 Juni schriftelijk te wenden tot den minister van binnenlandsche zaken, ten einde tot het examen te worden toegelaten. Tweede Kamer. De geheele zitting was gewijd aan de bespreking van het leerplan der gymnasia (art. 5) en de meerdere of mindere uitbreiding daarvan. Morgen voortzetting. De mi nister heeft het artikel gewijzigd, zoodat letterkunde in Franech, Engelsch, Hoogduitsch vervalt. De minister van binnenlandsche zaken heeft last gegeven om, in verband met den toestand der dijken en den hoogen waterstand, de gezagvoerders van stoombooten aan te schrijven met hoogstens halve kracht te varen. Dr. "W. Lehmann, adsistent van den hoog leeraar Herz te Amsterdam is gisteren te Cannes aan een keelziekte overleden. Zr. 'Ms. schroefstoomschip „Aruba", onder bevel van den luit.-ter-zee 1ste kl. Jhr. J. A. Róell, is den 8sten dezer, uithoofde van het ongun stige weder, te Cowes binnengeloopen. De „Staatscourant" behelst een kon. besluit voor 4 dezer, waarbij aan Mr. J. W. Staats Evers te Arnhem concessie wordt verleend, onder de benaming „Oranje", voor de ontginning van steen kolen over eene terreinsuitgestrektheid van onge veer 445 hectaren, gelegen in de gemeenten Heerlen en Voerendaal. Z. M. heeft benoemd tot rechter-plaatsverv. in de arrond.-rechtbank te Goes. Mr. J. H. De Laat de ICanter, procureur bij die rechtbank en plaatsverv. kantonrechter aldaartot kantonrechter te Heinkenszand, Mr. W. L. Van Voorst Vader, thans griffier bij het kantongerecht aldaar; tot griffier bij het kantongerecht te Heinkenszand, Jhr. Mr. W. H. Snouck Hurgronje, adv. te Mid delburg; lot subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te Zierikzee Jhr. Mr. W. A. De Jonge, adv. te Leiden; met ingang van 1 Mei, aan F. F. Milatz, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Warffum. Gemengd Nieuws. Naar wij vernemen zal door de poli- tie een einde worden gemaakt aan de vechtpar tijen en veldslagen, die dezer dagen bij herhaling zoowel op de Koepoorlsgracht als elders tusschen jongens van verschillende scholen worden gele verd. Het is soms erg op welk eene wijze zij zich niet alleen van hunne stokken maar zelfs van keisteenen bedienen. De tusschenkomst der politie is dus hier zeer loffelijk. Aan de bemoeiingen van den com- nissaris van politie der 5de sectie te Amsterdam, len heer Steenbergen, is het te danken, dal aldaar lrie personen zijn aangehouden, die verdacht wor- len den bekenden diefstal bij den heer Piek onder Dudshoorn te hebben gepleegd. Uit Schiedam wordt gemeld: Volgens :en bericht, in onderscheiden bladen opgenomen, zou het aantal branderijen hier ter stede in den loop van het vorige jaar aanzienlijk vermeerderd zijn. Blijkens het verslag der kamer van koop handel echter telde Schiedam op het einde van 1874 314 branderijen, en op ultimo December 1875 318, zoodat de vermeerdering slechts 4 be draagt. Vier personen zijn als vermoedelijke daders van den te Kerkrade gepleegden moord gearresteerd. In tegenwoordigheid dar justitie van Maastricht heeft Maandag de lijkschouwing plaats gehad. Dinsdag-middag werd tusschen Moor drecht en Nieuwerkerk een meisje van 17 jaar overreden door den spoortrein, die te 4.20 uit Gouda vertrekt. Zij stond te wachten voor een sluitboom op een trein, die van Rotterdam kwam, en kroop, toen die trein voorbij was, onder den sluitboom door op hetzelfde oogenblik, dat de andere trein aldaar passeerde. De ongelukkige heeft nog eenige uren geleefd. Opmerkelijk is het, dat aan het lichaam niets was op te merken dan eene blauwe plek aan het hoofd en dat alleen de hand eenigszins beschadigd was. Uit Vriesenveen werd Maandag ge- vankelijk te Almelo binnengebracht zekere S., ver dacht van poging lot moord op eene vrouw. Uit Sallandt wordt betreflende deze zaak gemeld, dat de gearresteerde Zondag in eene herberg eene weduwe, met wie hij verkeering had, een messteek in de zijde heeft toegebracht, terwijl zij met een ander danste. Gelukkig is de punt van het mes op eene rib afgegleden. Thans bestaat er geen gevaar voor het leven van de vrouw. Dinsdag-middag, terwijl deriviervrjj hol stond, leverde de schroefboot „Mercurius", van de markt te Zalt-Bommel terugkomende, een angstwekkend gezicht op. Na de passagiers te Haaften aan wal gezet te hebben, zou zij de terugreis naar Gorcum voortzetten en schuin over op Gameren aanvaren. Op het midden van dien stroom slingerde zij echter zóó geweldig, dat zij den steven weer stroomopwaarts moest wenden om op de golf te komen. Eenige oogenblikken opgevaren zijnde, waagde men het haar weder om te wenden naar Gorcum henen, maar daarbij slingerde de boot zóó hevig, dat men de wending niet durfde volbrengen en terugwendde op Haaften aan, waar de boot de haven inliep en de pas sagiers aan wal zette, op kalmer water wachtende. Uit 's-Hertogenbosch wordt gemeld, dat de kanonnier v. D., behoorende tot het deta chement veld-art. te Leiden in garnizoen, door de politie te 's-Hertogenbosch is gearresteerd als deserteur, omdat hij na het verstrijken van zijn verloftijd niet bij zijn corps teruggekeerd was. Hij is naar Den Haag getransporteerd om ter beschik king te staan van den auditeur-militair aldaar. De heer J. J. P. Hector te Vlissingen heeft twee schepen te Ostende aangekocht ten einde een vischreederij te beginnen. Boven Woensel ontlastte zich Dins- dag-morgen ongeveer 11 uren eene zware hagel bui vergezeld door een bliksemstraal, die terecht kwam op den molen van den heer A. Van der Grintende molenaar met zijn zoon en nog een ander persoon stonden in den molen op korten afstand van de geopende deurrakelings passeerde hun de bliksem, waardoor al de kleeren van den molenaar in vlam geraakten; gelukkig kwam er oogenblikkelijk hulp, anders had hij levend moe ten verbranden; hij heeft nu wel vele brandwon den, doch, volgens verklaring van den dokter, is zijn toestand niet gevaarlijk. Van een der andere personen zijn de wenkbrauwen en het haar ge heel verschroeid, terwijl de derde in het geheel geen letsel bekwam, doch zoo verbijsterd was, dat hij geen hulp kon verleenen om de kleeren te blusschen. Door tusschenkomst van de politie te Brussel, is te New-York een bedrog ontdekt op reusachtige schaal, hl. vervalsching van obli- gatiën van verschillende spoorwegen, een waarde vertegenwoordigende van minstens 50 millioen dollars. In deze zaak is ook een Hollander, zekere H. betrokken, die de valsche aandeelen bij een bekende Amsterdamsche firma (door een Brus- selschen bankier gerecommandeerd), trachtte te plaatsen, welke echter door een toevallige omstan digheid in staat was het bedrog te ontdekken en de Belgische politie op 't spoor heeft gebracht. Op verzoek van den procureur-generaal te Brussel zijn H. en zijn medeplichtige R. te Parijs gear resteerd. Rechtzaken. De rechtbank te Middelburg heeft gisteren uit spraak gedaan in het incident der „Phoenix". De rechtbank heeft afgewezen de incidenteele con clusie van den gedaagde, dat de rechtbank een rapport van deskundigen bevele omtrent de vraag, of mogelijkheid bestond eener aanvaring der tjalk door de „Phoenix". Gedaagde is veroordeeld in de kosten van hel incident. Toegewezen is de incidenteele eisch van den eischer en een deskun dig onderzoek bevolen over de quaeslie van de ligging der schepen, tijdens de aanvaring. Als des kundigen zijn benoemd: de heeren Schuylenburg, luit.-ter-zee, Luteyn en Alberts, oud-scheepskapi teins, die op 27 Maart beëedigd zullen worden en binnen een maand rapport moeten uitbrengen. Zekere H. J. D., vroedmeester te Nijmegen, is door de rechtbank aldaar tot een jaar celstraf en f 300 boete veroordeeld. Zijne veroordeeling wegens doodslag door onvoorzichtigheid was ge grond op een geheel verkeerde en zeer ruwe be handeling van eene schippersvrouw, ten gevolge waarvan zij weldra bezweek. Het gerechtshof te Amsterdam heeft giste ren den gevangene uit het correctiehuis te Hoorn, L. M. Pijnenburg, schuldig verklaard aan de ,hem te laste gelegde opzettelijke brandstichting, met gevaar voor menschenlevens in die gevangenis; en hem deswege veroordeeld tot een tuchthuisstraf van 7 jaren. BUITENLAND. Frankrijk. Gisteren is het nieuwe parlement bijeengekomen. Het bureau der nationale vergadering heeft zijn mandaat aan de voorloopige bureaux der nieuwe Kamers overgedragen, en de hertog D'Audiffret- Pasquier hield hierbij eene toespraak, waarin hij de afgevaardigden en senatoren welkom heette. Gij zult, zeide hij, de taak uwer voorgangers voort zetten; gij zult u om het gouvernement van Mac Mahon scharen en de orde en rust, vooral noodig voor een land, dat rampen van het verledene te herstellen heeft, verzekeren. De heer Gaulthier Rumilly, president van jaren in den senaat, zeide: de senaat is de hoeder der constitutie. Hij zal voor verzoening en vrede, voor beveiliging van alle belangen zorgen. Hij zal zijn steun aan Mac Mahon geven voor de zaak der orde en vrijheid en voor den vrede van binnen en naar buiten. De minister Dufaure verklaarde van Mac Mahon last te hebben ontvangen om de Kamers mede te deelen, dat hij met de hulp van God en met de medewerking der wetgevende macht overeen komstig de wetten de eer en de belangen des lands bij het bestuur zal behartigen. De hertog D' Audiffret-Pasquier verklaarde hierna dat de taak der nationale vergadering ten einde is. Hij draagt mitsdien hare volmacht aan de nieuwe Kamers over. De heer Raspail hield als president van jaren in de Kamer van afgevaardigden eene korte rede, waarbij hij een beroep deed op hare toewijding aan het vaderland. De Kamer is vervolgens overgegaan tot het verkiezen van een voorloopigen voorzitter. In den senaat heeft de heer Gaulthier Rumilly bedankt voor de eer om te presideeren in eene Kamer, die, naar hij zeide, zooveel beroemde personen in haar midden telt, die de constitutie van 25 Fe bruari, den grondslag van het gezag van Mac Mahon, hebben goedgekeurd. Frankrijk heeft nu gesproken, de republiek is voortaan gevestigd en verzekerd door den steun van eene vaste meerderheid. De senaat heeft de volmacht van het voorloo- pig bureau bevestigd. Vervolgens zijn de afdeelin- gen getrokken. Heden zou hij weer eene zitting houden. De Kamer van afgevaardigden heeft den heer Jules Grévy met 414 stemmen van de 433 tot voorloopig voorzitter gekozen en den heer Rameau tot onder-voorzitter. De waarnemende minister van binnenland-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2