LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4932. Vrijdag A0. 1876. 10 Maart. STADS-BERICHTEA. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 moandenf 1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter algemcene kennis dat de heer E. M. DE T.A AT DE KANTER, on- taDgs benoemd tot Wethouder dezer gemeente, in die betrekking is belast met het toezicht over de Fabricage en de Brandweer. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 9 Maart 1876. LEIDEN, 9 Staart. „Goede wijn behoeft geen krans". Daarom willen wij ons van elke aanbeveling der mor genavond in de Stadszaal door de Leidsche Zang- vereeniging te geven uitvoering onthoudenmaar kunnen toch aan den vooravond er van niet na laten er nogmaals de aandacht onzer stadgenooten op te vestigen, opdat de vereeniging die waardee ring ondervinde, waarop zij ten volle aanspraak heeft. De belangstelling van den handwerksstand in de door de commissie voor volksbijeenkomsten voor den werkman georganiseerde bloemententoon stellingen verflauwt niet. Het aantal toch dergenen die zich gisteravond in het gebouw der werkmans- vereeniging kwamen aanmelden om bons te beko men van jonge planten, was zoo groot, dat de commissarissen, die zich daarmede belast hadden, eerst te elf uren gereed waren. Een zeer verblijdend en zeker navolgenswaardig verschijnsel was het dat een aantal werklieden eener zelfde fabriek hier ter stede zich aanmeldden met bons, hun afgege ven door de chefs dier firma, de heeren Z. en Zn., voor wier rekening aan hun werklieden planten kunnen worden afgegeven. Morgenavond houdt de commissie in hetzelfde lokaal een tweede en laatste zitting; daarna eerst kunnen wij het getal aanvragers en der aangevraagde planten mededeelen. Z. M. heeft aan den heer B. M. Bahlmann eervol ontslag verleend als 2den luitenant bij de dd. schutterij alhier. De minister van financiën verwittigt dat er eene verbeterde gemeenschap tusschen Nederland en Sumatra's Oostkust is in het leven geroepen, door middel van den in werking gebrachten veer- tiendaagschen stoombootdienst tusschen Batavia en Atjeh in verbinding te Singapore met den dienst der Britsche pakketbooten van de Peninsular and Oriental Steam Navigation Company. Door dien Nederlandschen stoombootdienst wordt, zoowel op de uit- als thuisreis, Deli, Edie en Gighen aan gedaan. De correspondentie voor de noordoostkust van Sumatra wordt dientengevolge thans over Singapore met de naar Atjeh vertrekkende stoom schepen rechtstreeks naar de plaats van bestem ming verzonden; er zal dus eene belangrijke be spoediging in de overeenkomst daarvan worden ondervonden. In de omgekeerde richting geschiedt de verzending langs denzelfden weg. Bij de ingediende negen ontwerpen van wet, betreffende de inrichting en het rechts gebied der arrond.-rechtbanken en kantonge rechten, wordt voorgesteld de opheffing der volgende arr.-rechtbankenEindhoven, Nijmegen, Deventer, Leiden, Brielle, Gorcum, Goes, Hoorn, Amersfoort, Sneek en Appingedam. In de plaats van de bestaande vierledige rangschikking worden slechts 2 klassen aangenomen. Tot de nieuwe eerste klasse behooren, met de rechtbanken te Amsterdam en te Rotterdam, die, welke gevestigd zijn in de provinciale hoofdplaatsen, en aan deze coüegiën wordt een ruimere werkkring verzekerd dan aan de 10 overige, tot de 2de kl. behoorende rechtbanken. De zetels der kantongerechten zijn voorgesteld o. a. voor het arrond. 's-Gravenhage Den Haag, Delft, Leiden, Alphenvoor het arrond. Haarlem: Haarlem, Zaandam, Purmerend, Lisse. Het kanton Lisse zal bevattenLisse, Hillegom, Noordwijkerhout, Noordwjk, Voorhout, Sassenlieim, Alkemade, Leimuiden, Aalsmeer. Daar door het aannemen der benoeming tot kantonrechter te Oirschot door Mr. A. J. H. Van Baar, eene nieuwe verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het hoofd-kiesdistrict Eindhoven moet plaat3 hebben, zoo heeft de minister van binnenl. zaken bepaald, dat die zal gehouden worden op 23 Maarl, en zoo eene herstemming noodzakelijk is, op 6 April. De minister van marine brengt ter kennis dat bij het kon. instituut voor de marine worden opengesteld: 48 plaatsen voor adelborsten 3de kl. voor den zeedienst en 6 plaatsen voor adel borsten 3de kl. voor de mariniers. Het admissie- examen zal aanvangen in de maand Juni a. s. Bij het onderzoek van het onlwerp (ot ont eigening ten behoeve van een spoorweg ter ver binding van den Holt. IJzeren-spoorweg met den staatsspoorweg te Amsterdam in de afdeelingen der Tweede Kamer wenschle men inlichtingen te bekomen en overlegging eener berekening waaruit volgt dat de vergoeding voor 't gebruik van een kostbaar station slechts 13000 's jaars be hoort zijn. Men achtte dat bedrag nog al gering. In alle afdeelingen der Tweede Kamer wer den by het onderzoek van het ontwerp houdende toestemming aan de Amsterdamsche kanaalmaat schappij tot het opnemen van gelden onder ver band van schuldbrieven, gevestigd op haar in eigendom toebehoorende gronden, bezwaren geop perd tegen de wjze waarop de maatschappj ge machtigd wordt zich de vereischte gelden te verschaffen. Verscheidene leden waren van oordeel dat het eenvoudiger ware, indien de staat op be hoorlijke voorwaarden zelf het geld aan de Maat schappj verstrekte in plaats van toe te stemmen in deze geldleening. Andere leden zouden daaren tegen ongaarne den staat financieel nog nader bj deze onderneming betrokken zien. Het had de aandacht getrokken dat de termijn om het kanaal in de Noordzeehaven open te stellen voor de scheepvaart weldra zal zijn verstreken, terwijl blijkens ontvangen mededeelingen 't echter onmo gelijk zal zjn het werk op den bepaalden tjd gereed te hebben. Men verlangde de voornemens der regeering te kennen: of zj in den loop dezer maand daaromtrent eene wet zou indienen waarbj overmacht werd geconstateerd, of art. 5 der wel van 6 April 1875 toepassen? De Dinsdag te Haarlem in veiling gebrachte gronden, zjnde 46.2980 hectare wei- en hooiland, uitmakende het zuidelijk deel van het voormalig eiland „Ruigoord", gelegen in het drooggemaakte IJ, onder de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woude, toebehoorende aan het hoogheemraadschap Rijnland, zjn toegewezen aan Mr. J. L. De Grez, te Ginneken, voor eene som van 128,135. Indertjd is medegedeeld, dat door het in Den Haag gehouden congres der associatie voor de hervorming en codificatie van het internatio naal recht voor Nederland tot lid der internatio nale commissie tot het ontwerpen eener regeling van het internationale wisselrecht was benoemd Mr. A. J. Hovy, advocaat te Amsterdam. Thans wordt bericht, dat, ten gevolge van het bedanken door dezen, door het bestuur der associatie iu zjne plaats tot lid dier commissie is aangewezen Mr. D. Polak Daniels, advocaat in Den Haag, die zich bereid verklaard heeft die opdracht aan te nemen. Door den gemeenteraad van Amsterdam zjn. gisteren benoemdtot lector in de gerechtelijke geneeskunde aan het athenaeum Dr. C. H. Kühn LHz.; tot directeur der kweekschool voor onderwjzers en onderwijzeressen de heer H. Bouman, hoofd onderwijzer te Beerta. Door B. en Ws. van Amsterdam is gisteren bij den gemeenteraad ingediend een plan tot het maken van een plantsoen op de Botermarkt. Het voornemen bestaat om naast de wegen, voor openbaar verkeer bestemd, een park te maken, door een hek af te sluiten, en in het midden daarvan het standbeeld van Rembrandt (thans staande op het Reguliersplein) op te richten. Langs de huizen zou dan een verhoogd voetpad gemaakt worden om gelegenheid te geven tot het plaatsen van stoelen en tafels voor koffiehuizen, evenals te Parijs op de boulevards. De kosten van een en ander bedragen circa ƒ16,000. In verband met de verbreeding van de Stilsteeg zal de weg, loopende van de Kalverstraat naar de Warmoesslraat, worden verbeterd en de Vijgen dam 1 meter worden verlaagd. De raad heeft zich met dit plan vereenigd. De effecten-sociëteit te Amsterdam is gis teren ontbonden en besloten tot oprichting van eene nieuwe vereeniging voor den effectenhandel. Gisteren hebben B. en Ws. van Den Haag aanbesteed het leggen eener rioolleiding van het Oranjehotel tot het einde der Keizerstraat te Sche- veningen. Minste inschrijver was de heer G. Key te Rotterdam, voor 27700. In de maand April e. k. zal te Gouda de jaarlijksche vergadering van de Vereeniging van gymnastiekonderwijzers in Nederland gehouden worden. Uit de dezer dagen aan de leden verzon den circulaire ontleenen w j, dat in den loop van het genootschapsjaar de volgende adressen zjn ver zonden: 1*. aan directeuren der h. burgerscholen, verzoekende het gymnastiek -onderwjs tusschen de leeruren te doen plaats hebben2°. aan de heeren Van Eek, De Bruyn Kops en Moens, verzoekende hunne ondersteuning om bj de behandeling van de wet op het hooger en middelbaar onderwjs in de Tweede Kamer de gymnastiek als verplicht leervak op te nemen; 3°. aan den minister van oorlog om invoering en regeling van het gymna stiekonderwijs bij het leger4'. aan de inspecteurs van het lager onderwjs, tijdens hunne bjeenkomst op 20 Januari jt., in zake de aanstaande herzie ning van de wet van 1857, verzoekende, dat iu hun advies aan den minister van binnenlandsche zaken ook zou worden aangedrongen om de gym nastiek onder de verplichte leervakken van het lager onderwjs te doen opnemen. Tevens is in behandeling een uitgewerkt plan voor eene kweek school voor gymnastiek-onderwjzers en wel in vereeniging met het bestuur van het Nederlandsch Gymnastiek-Verbond. De hospitaal-soldjen, te genieten door de militairen ingeval van verpleging in een zieken- etablissement, zijn door Z. M. vastgesteld en alsnu bepaald, per dag, voor een adjudant-onderofficier en kapelmeester 30 cent; sergeant-majoor, opper wachtmeester en staftrompetter 20 centsergeant, wachtmeester, fourier, sergeant-tamboer of hoorn blazer, schrijver en muzikant 15 cent; cadet hjj de kou. milit. academie 10 cent; korporaal, ap- pointé, korporaal-tamboer of hoornblazer, trom petter, zadel- en wagenmaker, timmerman of smid bj de artillerie en hoefsmid 8 cent; tamboer, hoornblazer, soldaat, vrijwilliger, milicien, meester kleer-, schoen- of laarzenmaker, zadelmaker, gej

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1