LEIBSCH DAGBLAD. N". 4930. Woensdag A0. 1876. 8 Maart. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.174. Grootere letters naar plaatsruimte Vergadering Tan den Gemeenteraad Tan Leiden op Donderdag 9 Maart, des namiddags te twee uren. Onderwerpen 1°. Verzoek van mej. C. A. Kouwenberg, om ontslag als onder wijzeres 2de klasse aan de meisjesschool 1ste klasse. (27) 2°. Idem als voren van C. Boezel, als hulponderwijzer aan de school n°. 2 voor minvermogenden. (28) 3°. Idem als voren van mej. M. E. Goyot, als hulponderwijzeres aan de school n°. 1 voor onvermogenden. (30) 4°. Idem als voren van M. A. Biekart, als hulponderwijzer aan laatstgenoemde school. (30) S°. Idem als voren van N. Van der Walle, als hulponderwijzer aan de school n°. 2 voor minvermogenden. (31) 6°. Idem van mevrouw de weduwe Tichlcr, om de bewaarschool op de Oude Vest te mogen gebruiken voor de Leidsche breischolen. (29) 7°. Voordracht tot het indienen van een adres aan de Tweede Kamer der Staten Generaal betrekkelijk het wetsontwerp tot reorganisatie van de rechtbanken en kantongerechten. (32) De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe be lastingen alhier is ter hand gesteld het op den 3den dezer maand invorderbaar verklaarde kohier van het Patentrecht over liet 3de kwartaal dienst 1875/6, en dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 7 Maart 1876. LEIDEN, 7 Maart. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indië, door middel van het stoomschip „Celebes", waarvan het vertrek uit Nieuwediep op 14 dezer is bepaald. Behalve naar Batavia, zal een brievenmail naar Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en mon sters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den 13den Maart en de brieven den volgenden dag per tweeden trein aan Den Helder aangekomen te zijn. Aan het postkantoor alhier zijn gedurende de tweede helft der maand Januari bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid dei- adressanten niet besteld konden worden: I. De Vries, A. I. Zuzan, beiden te Amsterdam F. F». Van Naerssen, Breda; mej. Laudanus, Delft mej. J. Donker, Hoorn; J. H. Lamping, Huizen C. Van den Berg, Leiden; Zandvliet, Leiderdorp Dekker, Nieuwveen; Brouwer, Konijnenburg, Noord wijk; J. Schaffar, RotterdamJ. Doornerhof, Steen wijkerwold; S. T. v. d. Wint, VlaardingenE Blonk, Waarden; Bakker, niet vermeld. Brief kaarten Bots en Moerbeek, A. Keiler, Amsterdam mej. I. Heiman, Wetering; mej. Weyenhooven, Lintelo. Op den slaat van nalatenschappen, die in den loop van 1874 ten gevolge van het over lijden van manschappen, behoord hebbende tot de kon. Ned. marine, zijn opengevallen, en, als niet opgeëischt door de erfgenamen, in bewaring van het deparlement van marine en bij het corps mariniers zijn gebleven, komen o. a. voor P. Den Hollander, marinier 3de kl., geb. te Zwammerdam, 70,70s, en G. Kerkhoven, marinier 2de kl., geb. te Leiden, f 367,48s. De 1ste luit. J. F. T. Major en M. G. W. A. Schumann, var. hunne detacheering voor twee jaren bij het O.-I. leger teruggekeerd, zijn bij het 4de reg. inf. weder ingedeeld, eerstgemelde bij het 4de bataljon te Haarlem, de laatste te Delft in garnizoen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat van 2 Mei tot 29 Sept. e. k. bij de normaal schietschool in Den Haag één cursus zal worden gehouden voor officieren en twee cursussen voor onderofficieren. Die der officieren zal door twee luitenants, die der onderofficieren zullen door twee sergeanten zoo van het reg. grenadiers en jagers als van elk der overige reg. inf. worden bijge woond, met uitzondering van den laatsten cursus der onderofficieren, die niet zal worden bijgewoond door sergeanten van het 1ste en 8ste reg. inf., welke corpsen tot het houden van veldmanoeuvres op uitgebreide schaal zullen worden bestemd. Het stoomschip Madura is 1 dezer te Padang en den 6den te Batavia aangekomen. Dr. Campbell is door de vereeniging „het Nederl. tooneel" benoemd tot haar gemachtigde voor zooveel Den Haag betreft. Mej. Elise Baart heeft zich, volgens een nader bericht, niet hij de vereenigde tooneelisten aangesloten, maar is in onderhandeling met „het Nederl. tooneel". Naar men verneemt zullen de kerkbesturen van de R. K. parochie in de gemeente Nieuwkoop en van die der Bodegraafsche Meie en Zegveld, eerstdaags in beroep komen bij den Koning van een besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, dd. 7 Febr. beteekend, waarbij afwijzend is beschikt op der adressanten verzoek om het Meiepad, dat tusschen beide kerken gelegen is en steeds door haar als eigendom (reeds lang vóór deze eeuw) is onderhouden, van den legger der wegen en voetpaden in Nieuwkoop af te voeren, daar het ten onrechte door den burgemeester van laatstgenoemde gemeente daarop geplaatst was. Sleeds hebben de parochianen gratis gebruik ge maakt van dat pad, doch zij die niet tot die parochie behoorden werden verplicht voor de pas sage daarvoor een oortje (thans 2'/j cent) te betalen. Het gemeentebestuur beweert nu dat het heffen van tolgeld van de passage over dit pad, zonder machtiging van het hoofd van den staat, niet geschieden mag, terwijl thans de kerkbesturen meenen, dat genoemde weg niet is voor publieken dienst, zoodat er van tolheffing in den zin van het decreet van 21 Oct. 1811 geen sprake kan zijn. Naar men verneemt is op eene vergadering van de stoomvaart-maatschappij „Zeeland", in Den Haag, ten paleize van haren eere-voorzitter, Z. K. H. Prins Hendrik, gehouden, besloten den dienst op 15 Mei a. s. te hervatten, in het vaste vertrou wen, dat alsdan het hoofd te Queensborough ge reed zal zijn. Door het hoofdbestuur van het N. O. G. is het plan gevormd tot stichting van een paedago- gisch museum te Amsterdam, waar men wil trach ten bijeen te brengen plannen of modellen van schoolgebouwen, tafels, banken, borden, wand kaarten, atlassen, leerboeken, physische instrumen ten, enz. Het hoofdbestuur der vereeniging van leeraren bij het middelbaar onderwijs heeft mede werking toegezegd. De commissie om het plan zoo mogelijk ten uitvoer te brengen, bestaat uit de heeren: H. W. Bloem, A. Van Otterloo en G. J. Vos Az. van het hoofdbestuur N. O. G., en D. Van Lankeren Matthes en H. F. R. Hubrecht van het hoofdbestuur der vereeniging M. O. Den 14den dezer zal van het kolon. werf- depöt naar het Nieuwediep vertrekken een deta chement suppletie-troepen, sterk 150 man, waar onder 8 onderofficieren, om te embarqueeren aan boord van het naar Java bestemde stoomschip „Celebes". Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapt. der art. van het O.-I. leger B. A. II. Arntzenius, die van verlof naar Java retourneert, onder medegeleide van de 2de luit. der inf. van dat leger G. J. W. Vos, \V. H. G. Car- bentus, A. Visser, H. C. Stufkens, P. C. Van Galen, A. Van der Lee, F. Schretzmeyer en S. B. Van Bijlevelt. Door Z. M. is bepaald dat er voortaan twee regimenten veld-arlillerie zullen zijn. Z. M. heeft A. Schelkes benoemd tot apoth. 2de kl. bij de zeemacht; bij het depart, van fin. bevorderd tot adjunct-commies C. Middelkoop. Nadat voor de voorstelling van gisteravond eerst het nieuwe treurspel „Jan van Leiden" van Mr. G. H. Betz was aangekondigd, waarvan de opvoering in den schouwburg alhier, naar wij ver namen, door het gemeentebestuur verboden werd, kregen we weer eens „De laatste van de maand", te zien, van den blijspelschrijver Von Moser, die ook hier geen onbekende meer is. Hoewel hij in dit stuk getoond heeft bij uitnemendheid de gave te bezitten om al lachend de geeselroede te zwaaien, is er echter toch nog een dieper studie van menschen en toestanden noodig, waarvan men hier tever geefs de sporen zoekt. Van de figuren, die hij ten tooneele voert, en de middelen, waardoor hij zijn effect weet te bereiken, zijn er vele al zoo dikwijls gebruikt, dat men ze bepaald versleten zou kunnen noemen. Maar hij weet ze te gebrui ken op zoo vernuftige, allervermakehjkste wijze, dat men onwederstaanbaar tot lachen gedwongen wordt. Zijne personen zijn niet streng naar het leven geteekend en sommige karakters worden in 't geheel niet volgehouden, maar onder de optreding ergert men zich daar volstrekt niet aan, omdat de samenwerking van 't geheel zoo aller- koddigst is, dat men onophoudelijk lacht en weer lacht en elke aanmerking, die men anders maken zou, vergeet. Eerst later vraagt men zich af, of er niet vrij wat overdrijving in de voor gestelde tooneelen heerscht; of een professor werkelijk, als hij een financieele operatie begint, raadpleegt met zijn oppasserof op niet al te wonderlijke wijze een einde aan de zaak gemaakt wordt; of er niet wat te weinig en te zwakke punten van aanraking bestaanof Richter door zijn te nauwe schoenen niet wat al te grap pig wordt, enz. Het ontbrak echter niet aan aar dige tooneeltjes, die goed gespeeld werden en den bijval van het publiek konden en moesten ver werven. Wanneer men evenwel eene vergelijking ging maken tusschen het gisteravond opgevoerde stuk en het onlangs door de koninklijke Hollandsche tooneelisten gegeven „Zangersfeest" van denzelf den schrijver, dan gelooven we dat die vergelij king voor het eerste niet gunstig zou uitvallen; Veel toch, waarnaar men in het eene tevergeefs zoekt, treft men juist in het andere aan, doch men vindt hiervoor ruimschoots vergoeding door het meer fijne en beschaafde spel. Op uitstekende wijze heeft het meerendeel van het personeel der Nieuwe Rotterdamsche Schouwburgvereeniging zich van zijne taak gekweten. Het lokaal was niet zoo goed bezet als toen het stuk voor ongeveer een jaar hier voor de eerste maal werd opgevoerd. Het orkest onder leiding van den heer Van Aaken vulde de pauzen door de uitvoeriDg van eenige muziek stukken op verdienstelijke wijze aan. 1 D- Gemengd Nieuws. Gistermiddag om vijfuurhadschip- per L., varende van hier op Koudekerk, het onge luk van zjjn schuit af in den Nieuwen Rijn te vallen. Hij werd spoedig door de hulp van den heer M. H. F. gered.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1