LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4929. Dinsdag A0. 1876. 7 Maart. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per posln 1.40. Afzonderlijke Hommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES? Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meerO.IIi- Grootere letters naar plaatsruimte BV liet het oog op de groote oplaag van het Leidsel) Dagblad en het tijdig afdrukken verzoekt de uitgever de adver tentie» steeds zoo vroeg mogelijk, liefst des morgens te willen Inzenden. STADS-BERICHTEK. Vergadering van den Gemeenteraad op Donder dag 9 Maart 1876, des namiddags te twee uren. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland, van den 28sten December 1875, n°. 29/1 Provinciaal Blad n°. 86), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 4876; herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a., der Wet van den 7den April 1869 (Staatsblad n°. 57), tot het doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde lengtematen, de inhoudsmaten voor de natie waren en de gewichten, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeente-apotheeken wel: Voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij raedi- cijnbereiders, goud- en zilversmeden, speciehandelaars, en verdere in goud en zilver handelende personen, voor wijk I, II, III, IV en V, op den 7 en 8 Maart, VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 9 en 10 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, van den 17den December 1875, de letter J, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be stemd is tot goedkeuringsmerk zoowel bij den ijk als bij den her-ijk der maten en gewichten, de Koninklijke kroon, bij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en eene vijfstralige ster, bij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingen, terwijl het kan- toormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aan plakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgera. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 Januari 1876. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2de alinea, der verordening van 4 Mei 1872, op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden (Gemeenteblad N°. 10); Doen te weteD, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats heb ben van den Oden tot en met den 18den Maart e. k., in de schoollokalen in de Rijnstraat in de Brandewijnsteeg, op de Bin nenvestgracht aan het Plantsoen en op de Marendorps-achter- graebt, de3 voormiddag9 van halfnegen tot negen nren en des namiddags van halftwee tot iwee uren, behalve op Zaterdag namiddag en den Zondag. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 1 Maart 1876. UEIVfiN, O Haart. By de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen 25.50, 5.20, en f 2.55; de laagste 25,00, 5.00 en 2.50. Heden herdenkt T. De Wringer alhier den dag waarop hij voor vijf en twintig jaar in dienst trad bij den heer W. Werst. Zoowel van de zijde van zijn patroon als van zijne medegezellen mocht hij vele blijken van hoogachting en vriendschap ondervinden. De minister van binnenl. zaken heeft in ?t belang der discussie over het wetsontwerp, regelende het hooger onderwijs, de amendementen overgenomen, door de heeren Jonckbloet c. s. voorgedragen op de artt. 7, 9 en 19, behoudens eenige wijziging van redactie. Gelyk men weet betreffen deze artikelen 't gymnasiaal onderwijs. De heeren Teding van Berkhout en Rombach hebben onderscheidene amendementen of sub amendementen op verschillende artikelen derzelfde wet voorgesteld, deels zonder, deels met korte toelichting, en meerendeels betreffende speciale artikelen. De heer Rombach wil o. a. aan de faculteit der geneeskunde toevoegen de tandheel kunde; ook tot het afleggen der examina in de geneeskunde en de wis- en natuurkunde toelaten 't diploma van het eindexamen der hoogere bur gerschool met vijfjarigen cursus; voorts eenige wijzigingen omtrent de examina, met weglating of aanvulling van sommige vakken. De heer Teding van Berkhout wil art. 5 wijzigen met de bedoeling om 't voorbereidend karakter der gymnasia duide lijk te doen uitkomen, met nadere omschrijving ven de vereischten voor de benoeming tot leeraar aan 't gymnasium. Het is billijk en wenschelijk, dat dit onderwijs alleen gegeven worde door per sonen, die, zeiven aan eene universiteit gestudeerd hebbende, de eischen der voorbereiding kennen. Wijders strekken deze amendementen om de examina, bedoeld in de artt. 94 en 95 eenigermate te wijzigen. Het genootschap van leeraren van de Neder- landsche gymnasia heeft zich verklaard in den geest van den schrijver der „Onpersoonlijke amen dementen" en dus legen de vereeniging van gym nasia en h. burgerscholen. De senaat der Utrechtsche hoogeschool heeft bij uitvoerig adres aan de Tweede Kamer de wen- schelijkheid betoogd, om de regeling der doctoraten en academische examens aan een kon. besluit, op voordracht der gezamenlijke senaten, over te laten, en in het ontwerp op het hooger onderwijs de vakken op te nemen, waarin onderwijs moet worden gegeven, onafhankelijk van de examens. Mr. A. baron Mackay van Ophemert en Zennewijnen, sedert 1862 vice-president van den raad van state, is in den afgeloopen nacht over leden. Hij was den 13den Januari 1806 te Nij megen geboren. De voorgenomen internationale tentoonstel ling van vruchten en het pomologisch congres te Amsterdam zullen niet doorgaan. De commissie ondervond wel veel medewerking, doch niet vol doende om de zaak op waardige wijze ten uit voer te brengen. Volgens een bericht van directeuren der Ned. Maatschappij ter bevordering van nijverheid zijn op hunne circulaire, waarbij materieele mede werking werd verzocht voor de vestiging van een museum van kunstnijverheid, reeds verscheidene antwoorden ingekomen, waarbij toezegging van geldelijke (waaronder zeer belangrijke) bijdragen voor het museum wordt gedaan, zoodat er geen twijfel bestaat of de uitvoering van het plan zal door eene algemeene deelneming verzekerd worden. Het stoomschip Voorwaarts is den 2den dezer van Nieuwediep te Batavia aangekomen de Frieslandvan Batavia naar Rotterdam, is den 4den Sagres gepasseerd. De zeildag van Zr. Ms. ramtorenschip „Prins Hendrik der Nederlanden", commandant kapitein- ter-zee Coops, met bestemming naar Oost-Indië, is bepaald op 15 dezer. Zaterdag is een proef tocht op de reede gedaan, welke uitmuntend heeft voldaan. Het wetsontwerp tot verhooging van hoofd stuk VIII der staatsbegrooting voor 1875, ten einde gronden aan te koopen voor eene artillerie school op de Oldebroeksche heide, heeft blijkens het verslag, bij het onderzoek in de afdeelingen slechts bij enkele leden lot bedenking aanleiding gegeven. Er waren er, die de vraag oppérden, of het tot stand brengen dezer schietschool ook tot het bouwen van kazernen en dergelijke op de Oldenbroeksche heide aanleiding zou geven. Ware dit het geval en was het dus te vreezen, dat de thans aangevraagde som nog door andere aan vragen van aanmerkelijk bedrag gevolgd zou moeten worden, dan zouden zij zwarigheid zien in het doen van den eersten stap tot verhooging van de begrooting van oorlog uit dezen hoofde. Het antwoord was, dat by voorraad niets anders be doeld wordt dan het bekomen van het vereischte terrein voor de schietoefeningen. Sommige leden betreurden het, dat dit nieuw te vestigen schiet- terrein niet binnen onze defensielinie gelegen is. De consul der Nederlanden te Huil heeft tot consulair agent te Grimsby, ter vervanging van G. Jensen Jr., aangesteld E. P. Granberg aldaar Tweede Kamer. De suikerconventie is verworpen met 56 tegen 17 stemmen. De minister van financiën heeft de suikeraccyns-wet- ten ingetrokken. De behandeling van het ontwerp De Bruyn Kops is verdaagd tot na die over de wet op het hooger onderwijs, welke bepaald is op Woensdag. De heer De Bruyn Kops acht het zeer wenschelijk dat bij zijn voorstel tot opheffing van den accijns op de suiker ook het aequivalent vaststa. Het komt hem voor, dat het aannemen van een nieuw belastingstelsel daartoe niet onver mijdelijk noodig is, en geeft in overweging ƒ10 per vat gedistilleerd meer te heffen of rijks- opcenten op het personeel te brengen. Z. M. heeft tot consul der Nederlanden, voor de staten Illinois en Michigan te Chicago, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, benoemd L. J. J. Nieuwenkamp; aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat J. Pflüger, van het kol. werf depot, vergund het dragen van de zilveren dap-1 perheids-medaille 1ste kl. en van de krijgsmedaille, beide hem door den keizer van Oostenrijk geschon ken, benevens van de Oostenr. herinneringsmedaille voor het deelnemen aan de veldtochten tegen Denemarken in 1864 en tegen Italië in 1866; den commissaris van politie te Gorcum, J. D. Stork, tevens benoemd tot commissaris van rijks politie. Na eenige weken niet in de gelegenheid te zijn geweest, den schouwburg te bezoeken, woonden wij gisteravond de voorstelling weer bij. De schouw burgzaal was goed bezet, en onder de vele toe schouwers zullen er voorzeker slechts enkelen zijn geweest die zich over hun avond hebben beklaagd. Niet dat het opgevoerde stuk en de voorstelling er van door de koninklijke Hollandsche tooneelis- ten zoo buitengewoon uitstekend waren. Vol strekt niet. Het stuk op zich zelf beteekent al heel weinigde eigenlijke geschiedenis, waarmede men eerst in het derde bedrijf bekend wordt, is zoo alledaagsch en onbeduidend mogelijk en zelfs in 't geheel niet uitgewerkt; maar de personen, die zich in het begin om den banketbakker Lakbol en later om Mevr. Ricambaria bewegen, vertoo- nen somtijds zulke onderling afwijkende en aller- bespottelijkste karakters(?)dat onophoudelijk de lachspieren der toeschouwers in beweging worden gebracht. Om welke reden men nu bovendien aan het stuk den titel van „Klein Geld" heeft gegeven, blijft ook zelfs na het vallen van het scherm eigenlijk nog een raadsel. Dit neemt evenwel niet weg dat het publiek zich bijzonder amuseerde. En wanneer dit het doel van den heer Bigot was, dan is hij daarin goed geslaagd. Het stuk is doorspekt met

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1