De gemeenteraad van Amsterdam heeft gis teren besloten aan de openbare scholen in de gemeente herhalingscholen te verbinden, voorloopig drie voor jongens en twee voor meisjes. Verder om aan de vereeniging tot het bouwen van arbei derswoningen gronden af te staan tusschen de Zaag- en de Raampoort en om de Botermarkt als markt te ontruimen en te verfraaien. De thans aldaar gehouden wordende markten worden naar elders verplaatst. Het voorstel van den heer De Bruyn Kops tot opheffing der bepalingen omtrent heffing van suiker-accjjns gaat uit van de overweging, dat het in 't algemeen belang noodzakelijk is, om, in ver band met de suikerconventie van 11 Augustus 1875, den accijns op te heffen. Afschaffing wordt gevorderd zoowel in 't scheepvaart- en 't handels belang, als in dat der bij de zaak betrokken fa- brieklakken en landbouw. Ook voor den Neder- landschen verbruiker mag suikerbelasting niet meer als belasting op een artikel van weelde wor den beschouwd. Maar vooral wordt het voorstel gedaan met het oog op het stelsel van heffing in verband tot de aanhangige conventie. Alléén door afschaffing van den accijns kan voor al de hierbjj betrokken belangen een gunstige positie verkre gen worden. Het volgen van een anderen weg, als: invoering van het exercice-stelsel, zelfs voor korten tijd, zou de voorsteller, wegens de moge lijkheid van voortbestaan bij veranderde omstan digheden, zeer gevaarlijk achten. Een veiliger weg dan een vast te stellen beginsel tot opheffing tijdens de conventie, komt hem voor tezijn:eene wettelijke opheffing van den accijns vóór het in werking treden der conventie. In geval de meer derheid der Kamer er voor is, zou de beraadsla ging over de convenlie zonder bezwaar kunnen aangehouden worden, tot ook de Eerste Kamer over zijn ontwerp had beslist. Om niet plotseling te werk te gaan, wordt de afschaffing voorgesteld met 1°. Mei en daarna bekrachtiging der conventie. Dan kreeg men zekerheid van het wegvallen van alle bescherming bij Frankrjjk, onzen grootsten concurrent, en dat wel onder controle niet alleen van ons, doch ook van Engeland en Belgic. Door opheffing van den accjjns met 1°. Mei zoude, even goed als door invoering van de exercice, aan alle export-premiën en de heffing van onze inge zetenen ten bate van vreemde verbruikers voor goed een einde zijn gemaakt. In het hoofdkiesdistrict Hoogeveen is tot lid der prov. staten bij herstemming verkozen de heer W. J. Boelken, met 409 van de 571 uitge brachte geldige stemmen. Tot adspiranl-landmeter bij het kadaster zijn benoemdG. P. Cool te Zwolle, J. A. Ver- sluys te Goes, J. Van der Rest te Dordrecht, H. J. Molema te Groningen, E. J. A. Weyers Ie Maastricht, G. E. Petit dit de la Roche te Zutfen, A. P. L. Spuybroek te Rotterdam, G. J. Van Baars te Tiel, F. H. Van der Linde van Sprank huizen te Groningen, en W. A. Van Maaren te 's-Hertogenbosch. Van 23 Jan. tot 4 Febr. zijn, blijkens inge komen ambtsberichten, door longziekte aangetast: in Zuid-Holland 150, Utrecht 18, Friesland 69, samen 237 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 236 runderen aangetast. De luit.-ter-zee 1ste kl. E. J. Hoos en de luit.-ter-zee 2de kl. J. J. De Bruyne worden met den 15den dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, ten einde gedet. te worden respect, aan boord van Zr. Ms. kanon neerboot n°. 7 en verdedigingsvaartuig „Pro Patria." In de gisteren gehouden 57ste algemeene vergadering van de vereeniging van en voor Ned. industrieelen in Den Haag zijn twee nieuwe leden van het bewind geïnstalleerd, de heeren N. J. Sanders, van Leiden, en J. T. Mansvelt Beek, van Den Haag. Z. M. heeft C. F. Quien, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het entre potdok te Amsterdam onder dankb. voor de dien sten in die betr. bewezenbenoemd tot commis sarissen bij gemelde inrichting: Jhr. D. Bicker, A. W. Van Eeghen, Jhr. C. Hartsen, M. H. Insin- ger, Mr. J. Messchert van Vollenhoven en Mr. W. Jtahusen. Z. M. heeft aan P. J. J. Bogaert, op zijn verzoek, eervol en met toek. van den person, titel van hoofdingenieur, ontslag verleend als ingen. lste kl. voor het stoomwezen en als ingenieur der mijnen; met ingang van 1 April e. k. voor eerstgemelde en van 1 Juli voor laatstgem. betr. bijzondere tevredenheid betuigd, ter zake der door hen geheel vrijwillig bewezen diensten bjj de verpleging van choleralijders tijdens de tweede expeditie tegen Atjeh, en dat wel onder toeken ning aan elk hunner eener gratificatie van ƒ100, aan: den sergeant der artillerie J. B. De Haast en de kanonniers H. Meyer en L. Iiaaksmanaan den O.-I. ambtenaar F. Trenilé, laatstelijk con troleur lste kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen. Gemengd Nieuws. Volgens eene bekendmaking van den officier van justitie alhier in een extra-politieblad is in het arrond. Leiden ontvreemd of vermist een wissel, waarop het n°. 164, groot ƒ710, ge trokken door P. D. en Zoon te Aalten, drie dagen zicht, dd. 7 Febr. 1876, order Th. en P. D., op R. M. en Zonen te Rotterdam. Na de rechterlijke uitspraak in'zake de onteigening der perceelen benoodigd voor de verbreeding der Stilsteeg te Amsterdam, welk von nis ten voordeele is uitgevallen van de eigenaars, heeft men gisteren een begin gemaakt met de afbraak dier huizen. Door B. en Ws. is bepaald dat de grond, welke voor de perceelen overig bljjft, in publieke veiling zal verkocht worden. De landbouwer Van Hoven, beschul digd van bedriegelijke bankbreuk en valschheid in onderhandsche geschriften, is, naar men uit Maas tricht verneemt, in de Vereenigde Staten op aan zoek der Belgische regeering aangehouden. Hij zal na zijne uitlevering in België terechtstaan, om, na het ondergaan eener eventueele veroordeeling, aan den Nederlandschen rechter te worden over gegeven. Het instorten van een der kazernen te Maastricht heeft er toe geleid, dat de overige kazernen vanwege het ministerie van oorlog een buitengewone inspectie zullen ondergaan. Maandag-avond omstreeks 10 uren is onder het gehucht Noltenhoven, gemeente Ur- mond (Limburg), op den openbaren weg het vreeselijk verminkte lijk gevonden van den 20-jarigen v. C. Een inwoner dier gemeente, zekere D., is reeds als vermoedelijke dader ge arresteerd, terwijl verder bevel is gegeven tot de arrestatie van nog een ander ingezetene, die echter reeds over de grenzen de wijk genomen heeft. Wederom zijn te Eagley twee perso nen bezweken aan de gevolgen van 't gebruik van met vuil water verdunde melk. De een was eene onderwijzeres, de ander een voerman, die op den weg de melkkar uit de bewuste boerdery had aangehouden, een pint melk had gekocht en die had uitgedronken. Voor nog twee of drie andere lijders vreest men 't ergste. In Italië zijn wissels in omloop ge- bracht met de valsche handteekening des konings. Verscheidene personen te Milaan, Bologna, Turin en elders zijn, als verdacht van hieraan schuldig of medeplichtig te zijn, in verzekerde bewaring genomen. Bedoelde wissels waren gedisconteerd bij verschillende bankiers. Hoevele er van ver spreid zyn, weet men niet. Vier, elk 50,000 lires groot, zijn gedisconteerd te Bologna en Florence; maar volgens de bekentenis van zeker persoon te Milaan, Montegazza genaamd, zijn er in 't geheel voor 500,000 lires aan den man gebracht. Een gedeelte er van heeft den weg naar het buiten land gevonden. Volgens telegram uit Batavia zijn de specie en mailpakketten, die zich aan boord van de gezonken stoomboot „Willem kroonprins der Neder landen" bevonden, gered. Maandag-ochtend heeft Mac-Mahon, in gezelschap der ministers van oorlog, van marine, van financiën en van openbare werken, een aan tal hoofdambtenaren enz., eene proefneming bij gewoond met een door saamgeperste lucht bewo gen tramwagen volgens het stelsel van Mekarski. Zij viel zeer naar genoegen van Mac-Mahon uit, die den uitvinder en den ingenieurs zijne tevre denheid te kennen gaf. De wagen legde den be paalden afstand met groot gemak af, werd met groote snelheid tot staan en weder voor- en ach terwaarts in gang gebracht, ook op hellingen en bij sterke krommingen. KOLONIËN. BATAVIA, 29 Januari. Uit Soerakarta wordt gemeldIn vorige jaren hoorde men zelden of nooit gewagen van aan slagen op het leven van op het land wonende Europeanen, als waarvan thans deze week een geval heeft plaats gehad. De heer L. kreeg name- lyk in den avond van Woensdag jl., ongeveer te zeven uren, in zijne eigen woning op het land Silook alhier, een schot dat hem het rechterbeen dicht aan den enkel doorboorde. Het schot was door een onbekenden booswicht degelijk op ge noemden heer, eigenaar der onderneming, gemunt, en zou alleen door toeval het doel, waarschijnlijk om den heer L. van kant te helpen, gemist hebben. Door de regeering is een prijsvraag uitge schreven. Een belooning van 3000 wordt uitge loofd voor het beste en der bekroning waardig gekeurde antwoord op de vraag: De regeering verlangt een in het Nederlandsch geschreven lees boek voor den beschaafden inlander, over de land en volkenkunde van Nederlandsch-Indië, waar dit pas geeft doorweven met historische herinneringen en met duidelijke aanwijzingen van al hetgeen van gouvernementswege geschiedt en geschied is, om land en volk lot ontwikkeling te brengen. De „Indiër" meldtUit eene geloofwaardige bron vernemen wij dat de gouverneur-generaal dezer dagen een besluit geteekend heeft, waarbij den ritmeester Michalofski, indertijd door een verkeerde toepassing van bepalingen gepasseerd voor zijne promotie van 2den tot lsten luitenant, zijn vroegere anciënniteit wordt teruggegeven. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned.,, w. ziekte, aan den contr. der in- cn nitvoerr. D. J. Soeterik; een tweej. verl. naar Ned., weg. 15 jaren onafgebr. dienet in Ned.-Indië, aan den lsten comm. op het res.-bnr. te Palembang P. "NV. Van Exter; eer. tweej. 7erl. w. ziekte, aan den veearts in de gewesten Sumatra's westkust enz. Th. Van Aerde. Be noemd: Tot adv. en proc. bij den raad van just, te Samarang, Mrs. F. C. H. Lorch en L. 6. Brodie; tot lsten comm. op het res.'bur: te Amboina, L. C. Van Berkel; tot comm. op het bur. van den ads.-res. te Kotta-Radja P. Arriens; tot 3den comm. bij het dep. van ond. enz. A. Von Schimmelmanntot lid van den raad van just, te Banda C. J. Blankert; tot 3dea huipond. aan de o. lste 1. s. te Batavia, F. Venema; tot 2den huipond. aan de o. lste 1. s. te Batavia, A. Baars Wzn.tot kant.-chef 8de kl. bij den post- en telegr. D. N. Teengs, tot kantoor-chef 4de kl. J. F. Streiff en F. E. Geeraths; tot adj.- comm. C. W. A. Th. Willemsen, werkzaam gesteld te Welte vreden; tot not. te Batavia, J. H. Vorstman; tot 3den comm. bij het dep. van binn. best. G. J. G. Van Bockom Maas; by het res.-bur. te Palembang, tot lsten comm. J. F. Th. Rgnenberg, tot comm.-boekh. V. M. J. Van der Mark, tot 3den comm. J. B. Van Trotsenhurg. Ontslagen: Eervol, de klerk bij het dep. van binnenl. best. F. H. Hall en de gew. klerk op het res.-kant. te Magel&Dg J. E. A. Thomson; eervol, de 2de comm. bij het dep. van binnenl. best. F. Beynon; eervol, w. ziekte, de lste comm. op het res.-kant. te Amboina Mr. J. C. F. baron Van Heerdt; bij den raad van just, te Banda, eervol als lid A. E. Bruinier. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den kol. der inf. A. A. G.' Frappiereen tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den loit.-kol. der inf. A. J. Diepenbroek; een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den luit.-kol. der inf. F. C. A. Stoecker; een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den lsten luit. der inf. J. H. B. Jager. Ontslagen: Op verzoek, eervol, w. volbr. diensttijd, met beb. van recht op pens., de kapt. van den gen. staf, F. Von Balluseck, onder toek. van den titul. rang van majoor. Bevorderd: By de art.: tot maj. B. A. H. Arntzenius; tot kapt. J. J. Kolscb. Benoemd: Tot meesterkn.-metaald. bij den art.-constr.-winkel te Soerabaya J. Lotz. Departement der Marin*. Benoemd: Tot refer. J. F. I. Schoonheidt; tot 3den comm. op het bur. van den ads.-resid. voor de pol. van Batavia J. H. Agerbeek. Vergunning ver leend: Om naar Ned. terug te keeren al9 overcompleet bij het eskader in Oost-Indiê, aan den loit.-ter-zee lste kl. J. H. Haakman; wegens laDgd. verblijf in Oost-Indië, aan den off.- van-gez. lste kl. J. B. Coomans de Ruyter en aan den off. van administr. 2de kl. J. A. Kroyt. BU1TEIN LAND. Frankrijk. Een «antal conservatieven in het arrondissement Lesparre (departement der Gironde), waar eene herstemming moet gehouden worden, hebben Buffet de candidatuur aangeboden en daarbij de verze kering gevoegd, dat er alle kans van slagen is- Buffet heeft op dit aanbod geantwoord: „Ik ben

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2