LEIDSCÏÏ^S DAGBLAD. N°. 4926. A0. 1876. Vrijdag 3 Maart. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.02. STADS-BERICHTEN. KOSTELOOZE VACCINATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEI DEN herinneren bij deze den ingezetenen, dat de gelegenheid tot kostelooze Vaccinatie en Revacclnatie voor onver- mogenden, in het lokaal der Stadswaag, bij voortduring wekelijks is opengesteld, en wel op Donderdag 10 Februari, Vrijdag 18 Februari, Zaterdag 26 Februari, Maandag G Maart, Dinsdag 14 Maart, Woensdag 22 Maart, Donderdag 30 Maart, en zoo ver volgens, telkens met eene tusschenrnimte van acht of, als die dag op een Zondag valt, van negen dagen, 's namiddags te één uur voor de vaccinatie eo te twee uren voor de revaccinatie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 4 Febroari 1876. LJËIDEN, 3 Maart. Bij voldoende inteekening zal, blijkens ach terstaande advertentie, vanwege de Maatschappij voor Toonkunst alhier den 24sten dezer een bui tengewoon concert gegeven worden door de Rot- terdamsche Octett-vereeniging, verleden jaar opge richt met het doel om composities tan Mozart, Beethoven enz. voor blaasinstrumenten ten gehoore te brengen. Het tijdschrift „Caecilia"laat zich over deze concerten zeer gunstig uit en roemt de juiste opvatting, de uitstekende uitvoering en voordracht. Wij vestigen dus de aandacht onzer stadgenooten op de gelegenheid die hun wordt geschonken, orn met deze uitstekende vereeniging kennis te maken. Z. M. de Koning heeft aan den gouverneur- generaal van Ned.-Indië lid. zeer groot leedwezen doen betuigen wegens het overlijden van den gene- raal-majoor Pel. Bljkens een gisleren hij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië zal de generaal-majoor Wiggers van Kerchem den 3den dezer van Java naar Aljeh vertrekken om als mililair en civiel bevelhebber op te treden, en heeft hij in last om de operatiën met kracht voort te zetten. Voorts houdt het telegram eene tijding in, die den gou- I verrieur-generaal waarschijnlijk schriftelijk uit Atjeli is geworden, nameljk dat op den 13den Februari (dus op den dag loen met de operatiën tegen de XXIV Moekim een aanvang is gemaakt) een de tachement van 3 officieren en 57 man, waarvan 10 ongewapend, lusschen de op 3 en 4 Februari bezette posten Pager Ajer en Aloa door den vijand is overvallen, met het ongelukkig gevolg dat 2 officieren (de kapitein Van Swieten en de luitenant Baudoin) en 42 man sneuvelden. Het is bekend niet alleen hoezeer de inrichting van het onderwijs hier te lande de belangstelling van andere landen wekt, getuige o. a. de bekro ning die haar op de laatste wereldtentoonstelling te Weenen werd toegekend, maar ook hoe blijkens de regeeringsverslagen de hoogere burgerschool alhier tot eene der beste uit ons land wordt ge rekend. Dat zij ook in den vreemde in 't bijzon der de aandacht tot zich heeft getrokken, daarvan kan men dezer dagen een duidelijk bewijs zien. Voor rekening toch van het Soulh-Kensington- museum te Londen, waar eerlang eene tentoon stelling van wetenschappelijke instrumenten zal worden gehouden, is van het chemisch laborato rium onzer hoogere burgerschool eene afbeelding vervaardigd, niet in teekening op papier, maar het laboratorium op een negende van de natuur lijke grootte, dus ongeveer een kub. meter. Wij waren heden in de gelegenheid haar aldaar te bezichtigen. De geheele inrichting er van is op bijzonder nauwkeurige wijze voorgesteld. Langs de wanden en in het midden, geheel volgens het Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. origineel, staan de kasten, waarin zich de ver" schillende chemische praeparaten bevinden, ter wijl ook de pers- en luchtpompen, kachel, fornuis, de gasleiding, de pijpen waarmede het water wordt aan- en afgevoerd, de kranen, het verdere hout- en ijzerwerk ter bestemde plaats niet ontbreken. Ook bij het aanbrengen der kleuren heeft men zooveel mogelijk het oorspron kelijke gevolgd. Alles getuigt van de juistheid en kunde waarmede dit werk is samengesteld en ieder die eveneens in de gelegenheid is het te bezich tigen, zal met ons niet kunnen nalaten den ver vaardiger, den heer J. Noest, concierge der hoogere burgerschool, er allen lof voor toe te kennen. Z. M. heeft benoemdtol voorzitler dei- commissie, gedurende één jaar, ingegaan 1 Aug. jl., belast met het afnemen van het eerste natuur kundig examen, Dr. C. H. D. Buys Ballot, hoog leeraar te Utrecht, thans lid en vice-president tot vice-president Dr. J. II. Van den Broek, 1ste off.-van-gez. 1ste klasse, te Amsterdam, thans lid; tot lid Dr. J. M. Van Bemmelen, hoogleeraar te Leiden, thans plaatsvervangend lid, en lot plaats vervangend lid Dr. E. Mulder, hoogleeraar te Utrecht. De heeren Jonckbloet, De Bruyn Kops, Moens en Messchert hebben een groot aantal amende menten ingediend op het regeeringsontwerp tot regeling van het hooger onderwijs, die hoofdza kelijk hierop nederkomen 1®. Gymnasia zijn instellingen van voorbereiding tot universitair onderwijs. 2°. Andere omschrijving der leervakken voor 't gymnasiaal onderwijs. 3°. Zevenjarige cursus voor het onderwijs aan de gym nasia, in overeenstemming met een hij maalregel van algemeen bestuur vast te stellen leerplan. 4°. Examen om als leerling op hel gymnasium te worden toegelalen; gelegenheid eenmaal's jaars voor hen, die het onderwjjs tot het einde toe hebben bijgewoond, om een getuigschrift te ver krijgen van bekwaamheid tot overgang naar de studie aan eene universiteit. 5°. Aan het athenaeum te Amsterdam wordt het recht gegeven, om evenals de rijksuniversi teiten doctorale diplomata le verleenen en vooraf gaande examina af le nemen, onder zekere voor waarden voor voldoende eischen nopens den omvang van het onderwijs, gelijk met de universiteiten en enkele andere waarborgen voor de examina, aan stelling van hoogleeraren, enz. met voorbehoud van intrekking dier rechten als de gemeenteraad van Amsterdam het verzoekt, of als het blijkt dat aan de gestelde voorwaarden niet wordt vol daan. 6®. Aan de atlienaea in andere gemeenten kan hetzelfde recht worden toegekend, bij afzon derlijke wet, op daarbij vast te stellen voorwaarden. 7°. Elke der universiteiten bevat de faculteiten der godsdienstwetenschap, rechtsgeleerdheid, ge neeskunde, wis- en natuurkunde, letteren en wijs begeerte (wijziging van art. 33 ontwerp). 8°. Andere omschrijving dan in art. 34 van 't geen aan elke rijks-universiteit te Leiden wordt onder wezen in de verschillende faculteiten. 9®. Boven dien op de universiteit te Leiden onderwijs in godsdienst-wetenschap, christelijke archaeologie, Mahomedaanschen godsdienst en hare geschiedenis, en in de andere faculteiten ook meerdere uitbrei ding van leervakken, met voorbehoud die vakken ook in te voeren bij eene andere rjjks-universiteit, indien het belang van het onderwijs dit vordert. 10°. Hoofdstuk 4 (ontwerp), van de examina, art. 74123 wordt vervangen door een nieuw hoofdstuk over verkrijging van wetenschappelijke PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0 0.174. Groolere lellers naar plaatsruimte graden. Het statuut nopens de inrichting, den omvang en duur der examina en al wat daar verder toe behoort, wordt den minister van bin- nenl. zaken aangeboden drie maanden na de in werkingtreding der wet; anders bij algemeenen maatregel vaninwendigbestuur.i l0. Tot het afleg gen dezer examina wordt ieder toegelaten, mits in het bezit van het getuigschrift in de vorige artikelen (10 en 11) vermeld. 12°. Nadere en gewijzigde omschrijving, waar door aan rijks-universiteiten althans het doctoraat verkrijgbaar moet zy n voor de verschillende facul teiten. 13°. De graad van doctor sluit in zich de be voegdheid tot het geven van onderwijs, ook op scholen voor middelbaar onderwijs, in de vakken bij doctorale hul vermeld. 14°. Dan volgen eenige wijzigingen, voor het geval dat het examenstelsel der regeerings-voor- dracht behouden blijft. Het amendement bevat dienaangaande bepalingen omtrent het eerste en tweede examen voor het doctoraat in de gods dienst-wetenschap. Ten behoeve der opleiding van leeraren voor het hervormd kerkgenootschap wordt (volgens de nieuwe redactie art. 128) na de in werkingtreding der wet, jaarlijks van rijkswege zoodanig bedrag beschikbaar gesteld, als blij ken zal voor dat doel noodig te zijn. Die subsidie zal de som niet te boven gaan, op de laatste staalsbegrooting vóór de inwerkingtreding dezer wet voor het onderwijs in godgeleerdheid aan de Nederlandsche hoogescholen uilgetrokken. Daarna komen nog eenige bijzondere bepalingen. Naar het „Vaderland" verneemt, beslaat het voornemen om de officieren, die langer dan vijf jaren bij het departement van oorlog zijn werkzaam geweest, naar hunne corpsen terug te zenden en ze te vervangen. De heer Fransen van de Putte heeft gisteren, alvorens de beraadslagingen over de suiker-con ventie voort te zetten, het leedgevoel der Kamer betnigd met het overlijden van generaal Pel. „Moed", zeide hij, „schijnt de gelukkige eigen schap van al onze officieren van het Indische leger te zijn, maar zeldzaam zal men, zoowel wat leiding van krijgs- als politieke aangelegenheden betreft, een man terugvinden als Pel. Het alge meen gevoelen der Nederlandsche natie zal voor zeker zijn, dat Nederland op 25 Februari het grootste persoonlijke verlies heeft geleden dat het kon lijden." Wij vernemen dat mevr. Schneider a. s. Dinsdag-avond eene letterkundige voorlezing zal houden te Voorschoten. De oud-hoogleeraar G. J. Mulder te Benne- kom, die zoovele jaren zich uitsluitend en met uitstekende resultaten heeft belast met het opper toezicht op de kweekelingen voor den pharma- ceutischen dienst in Oost- en West-Indié, heeft dezer dagen zijn ontslag bij hel departement van koloniën ingediend, wegens den min gunstigen toestand zijner gezondheid en het voortdurend verminderen van zijn gezichtsvermogen. Naar men wil, zal de bekende novellist de heer J. J. Cremèr als regisseur vanwege het Nederlandsch Tooneel aangesteld worden. Dinsdag is te Utrecht bevorderd tot doctor in de godgeleerdheid de heer J. N. Kohier, geb. te Rotterdam. Jhr. L. ridder De van der Schueren, wet houder te 's-Hertogenbosch, is benoemd tot ridder der orde van den H. Gregorius den Grooten.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1