eeDe school besloten. De quaeslie betrekkelijk den aanleg van een spoorweg lusschen Den Haag en Scheveningen werd wederom in den raad ingeleid. De slotsom der discussie was, dat de raad be sloot tot eene nadere onderhandeling met de Holl. Spoorwegmaatschappij, ten einde zich te vergewis sen, of het spoorwegbesluur gezind zou zijn, den spoorweg te doen loopen ten zuidwesten van het dorp. Dr. W. S. C. Deyll, predikant by de Waal- sche gemeente te Groningen, heeft het beroep naar die te Delft aangenomen. Bij het departement van justitie is in be werking eene herziening der wet op het notaris ambt op belangrijke punten. Z. M. heeft opgeheven het ontvangkantoor der dir. bel., in- en uitgaande rechten en acc. te Schiermonnikoog, zooals het thans bestaat, en de gem. Schiermonnikoog toegevoegd aan het kantoor derz. middelen te Anjum c. a. onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titu laris den heer J. W. Callenfels. De minister van financiën heeft bepaald dal de jaarletter voor de branding der schepen en vaartuigen, bjj hunne meting voor het recht van patent, in het dienstjaar 1876/77 zal zijn de letter S, gothisch afgebeeld. Het hof heeft den rouw aangenomen voor zes weken, waarvan drie weken halve en drie weken lichte rouw, wegens het overlijden van H. K. H. de grootvorstin Marie Nicolaïevna van Rusland, hertogin van Leuchtenberg. De Ned. Bank had op 21 Febr. bij een munt en muntmateriaa! van f 156,189,403.58'/2 voor eene som van f 154,669,046.97 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 61,867,618.79 meer bedraagt, dan in veVhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft aan R. Fockema, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Mei eervol ontslag ver leend als notaris te Anjum; aan Mr. J. F. Abresch, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en vice-president van de comm. van admin, over het burg. en milit. buis van verzekering te Groningen, benoemd tot lid van die commissie Mr. H. C. A. Thieme en het vice-presidium opgedragen aan Mr. M. Sichterman; met ingang van 1 Mei aan het vacante ontvangk. der dir. bel. in- en uiig. rechten en acc. te Delfshaven verbonden een vast tracte- ment van f 2800 'sjaars en eene jaarlijksche vergoeding voor bureaukosten van f 1200; den lslen luit. J. M. Vervat, van het 2de reg. inf., voor den tijd van vijf jaren gedet. bij de inf. van het leger in Ned.-Indië. Gemengd INïevrws. Zaterdag jl. zijn door de politie al hier aangehouden S. en D. S.verdacht van dief stal van visch uit eene gesloten schuit onder de gemeente Oegslgeest ten nadeele van den visch- handelaar S. Beiden zijn, na opgemaakt proces verbaal, ter beschikking gesteld van de justitie. Vanwege de afaeeling Den Haag der Holl. maatsch. van landbouw zal aldaar in Maart eene harddraverij met paard en chais plaats hebben en in September eene vrucbtententoonstelling op groote schaal. Gisternacht omstreeks halfvier is te Amsterdam aan den Overtoom brand uitgebroken in het gebouw, waarin de stoomhoutzagerij van den heer \V. v. Rijmenam is gevestigd. Dat ge deelte van het gebouw, waarin de werktuigen waren geplaatst, is geheel uitgebrand. Wanneer men in aanmerking neemt dat een sterke wind woedde, en dat de nabijliggende perceelen, een molen en eene kuiperij van petroleumvaten, zich bijzonder tot uitbreiding van het vuur leenden, doch niettemin geen van beiden eenige schade bekwamen, dan blijkt het wel, dat de brandweer zich zeer loffelijk van hare taak gekweten heeft. Met behulp van een stoom- en vier handspuiten was zij den brand spoedig meester, en te halfzes kon de manschap het terrein verlaten. Eenige dagen geleden is op een der handelskantoren te Amsterdam een valsche bank noot van f 100 ontvangen. Hoewel het biljet vrjj gebrekkig nagemaakt was, is het met andere in betaling aangenomen. De bedrieger is niet bekend. Maandag-morgen ontdekte de depot houder der staatsspoorwegen Quack, te Zwolle, toen hij opstopd, dat zijn gouden horloge met dito ket ting benevens zijne geheele garderobe van zijne slaapkamer waren ontvreemd, en dat de mede op die kamer slapende kostganger Markowsky, mon teur op de machinefabriek der heeren Reigers en Termeulen, spoorloos was verdwenen. Alhoewel men zijn spoor door middel der telegraaf niet kon vinden, gelukte het des middags de politie, hem, in vereeniging der Karnper politie, ten huize van een kastelein, te Brunnepe onder Kampen te arres teeren, van waar hij Dinsdag gevankelijk naar Zwolle is aangebracht, nog in het bezit zijnde van eenige der ontvreemde kleedingstukken en van horloge en ketting. M a a n dag - a v o n d is bij het station te Zwolle, door het verkeerd stellen van een wissel, een rangeerende locomotief met zooveel geweld tegen een stilstaande locomotief aangeloopen, dat van beide de buffers afbraken en zij aanmerke lijke schade bekwamen. Gelukkig is niemand gekwetst. Te Oosterhuizen is gisteren een be jaarde vrouw, die geheel alleen woonde, onder haar huisje bedolven. Hoewel zij nog eenige tee kenen van leven gaf, bezweek zij korten tijd daarna. Maandag-morgen heeft de Beersche Maas de polders onder waler gezet en Oss van den Maaskant afgesneden. Het water is zoo spoe dig en met zooveel geweld afgekomen, dat vier voerlieden met hunne karren van den Lithoyen- schen weg zijn afgedreven. Zy zijn met hunne paarden, niet zonder moeite, gered. Sedert eenige dagen leveren de regis ters van den burgerlijken stand van eene onzer provincie-steden eene bijzondere merkwaardigheid op, namelijk: de echtverbintenis van een Javaan- schen prins met eene Hollandsche jonge dame. Toen voor eenige jaren de oud-vice-president van den raad van Indië N., toenmaals lid van dien raad, met een tweejarig verlof naar Nederland kwam, bracht hij een kleinzoon mede van den sultan van Djocjocarta. De jeugdige raden mas Ismangoon Danoe Winoto was door dien sultan, zijn grootvader, aan de zorgen van den heer N. toevertrouwd, die hem eene Europeesche opvoe ding zou geven. Deze zorg werd door dien heer, bij zijn terugkeer naar Indiê, overgedragen op een zijner verwanten, met wiens dochter thans de jonge vorst, die eerlang als Indisch ambtenaar naar Java zal terugkeeren, in den echt is verbonden. Aan het fonds voor de oprichting van een gedenkteeken op Schumanns graf ontbraken nog 5000 mark. Professor Joachim heeft in de Beethoven-Halle te Bonn ten bate van dit fonds een concert gegeven, dat eene zuivere opbrengst van 2000 mark heeft opgeleverd. De overige 3000 mark zullen, naar men meent, indien slechts een betrekkelijk klein gedeelte van Schumanns vele vereerders de handen ineenslaan, zonder eenige moeite bijeen te brengen zijn. Volgens eeh telegram uit Douai heeft in een der mijnschachten van de nabijgelegen gemeente Roost-Warindin een groot ongeluk plaats gevonden. De hijschtoestel, waarin dertien werk lieden opstegen, is in botsing gekomen met een ander en de mijnwerkers zijn allen naar beneden gestort. Zeven lijken waren reeds opgehaald en men had geene hoop om de anderen te redden. Evenals in Oostenrijk hebben tegen woordig in Duitschland overstroomingen plaats, onder anderen te Keulen, alwaar men Maandag met bootjes door verscheidene stralen heeft gevaren. Te Dresden stond Zondag de Elbe 9 el boven nul. Van daar wordt gemeld dat de Pvisaër spoorweg brug is vernield. Ook te Saargemünd is eene brug weggeslagen. Te Frankfort, Aschaffenburg en Neurenburg schijnt de overstrooming tot nogtoe geen schade van veel beteekenis te hebben ver oorzaakt; daarentegen is dit wel het geval te Würzburg, Schweinfurt en Bamberg. De „Gazette des Hbpitaux" behelsde onlangs een opmerkelijk artikel over de behan deling van krankzinnigen onder den invloed van gekleurd licht. Dr. Ponza, directeur van het krank zinnigengesticht te Alessandria, heeft, in overleg met den bekenden pater Secchi, daarmede het eerst proeven genomen, welke zeer verrassende uilkomsten opleverden. Hij deed verscheidene vertrekken gereed maken met zoodanig ge plaatste vensters, dat er zooveel mogelijk den ganschen dag licht binnenstroomde; aan de kamers en de glasruiten werd eene gelijke kleur gegeven. Na drie uren in een roode kamer te hebben door gebracht, werd een lijder, steeds in een somber stilzwijgen verzonken, lachend en vroolyk. Een ander, die hardnekkig alle voedsel weigerde, in hetzelfde vertrek gebracht, verzocht den volgenden dag reeds om een ontbijt en at daarvan met ver wonderlijke graagte. In de blauwe kamer, verhaalt de heer Ponza, deed ik een zeer onrustige, door een dwangbuis stil gehouden krankzinnige bren gen, die in minder dan een uur aanmerkelijk kalmer werd. Welk een invloed blauw licht op de gezichtszenuwen heeft, bleek mij uit het vol gende. Op zekeren dag geleidde ik, in tegenwoor digheid van Dr. Bongiovanni, hoogleeraar aan de universiteit van Pavia, Dr. Manfredi in dezelfde blauwe kamer. Wij hadden hem eerst de oogen toegebonden en om hem te verbijsteren hem ette lijke malen de galerijen rondgevoerd. Zoodra echter Dr. Manfredi in de kamer kwam, zeide hij ons waar hij was; hij had het bemerkt door een zon derling gevoel van gedruktheid. Ik heb, zoo gaat de heer Ponza voort, een krankzinnige doen sla pen in een vertrek met violetkleurige venster ruiten; den volgenden dag verzocht hij mij te worden ontslagen, daar hij zich hersteld gevoelde. Hij heeft dan ook liet gesticht verlaten en is sedert gezond en gelukkig gebleven. De berichten uit Suriname maken melding van het verdwijnen van den heer San- ches, ontvanger van de in- en uitgaande rechten en accijnzen te Paramaribo, een deficit achterla tende van f 33000. Hy was ook tot controleur benoemd, welke betrekking hij bijna een jaar lang tegelijk met eerstgenoemde functie waarnam. Bechtzaken, Adv.-gen. Mr. Smits heeft in de gisteren gehou den zitting van den hoogen raad conclusie geno men in de zaak van den gewezen burgemeester van Hennaarderadeel, die ter zake van een aantal valschheden, als openbaar ambtenaar gepleegd, door het voormalig hof van Friesland is veroordeell tot zeven jaren tuchthuisstraf en een groot aan tal geldboeten. Die conclusie strekt tot vernieti ging van het arrest voor zooveel de requirant is veroordeeld tot 380 geldboeten elk van 50 en diens veroordeeling in 206 geldboeten elk van f50, met handhaving overigens der verder uitge sproken veroordeeling. De uitspraak is bepaald op 27 Maart. BUITENLAND. Frankrij Ft. In Charente-Inférieure heeft de minister Du- faure het mandaat van afgevaardigde gekregen. Gambetta is in vier arrondissemenfen gekozen: te Parijs, Marseille, Bordeaux en Rijssel; Rouhfi in Riom en in Bastia (Corsica). In Ajaccio moe! eene herstemming plaats hebben tusschen Rouhei en prins Napoleon. Het „Journal officiel" behelst een besluit, waarbij te Parijs eene school wordt opgericht voor officieren bij den generalen staf. De cursus duurl twee jaren. De officieren, die toegang tot de school willen hebben, moeten vooraf een examen afleggen. Luitenants kunnen toegelaten worden tot 28-, kapiteins tot 32-jarigen ouderdom. Officieren h; de zeemacht hebben op dezelfde voorwaarden toe gang tot de school als die bij de landmacht. Elk jaar worden toelatings-examens afgenomen. Zij. die het examen zender goed gevolg afleggen, wor den naar hun corps teruggezonden. Groot- Britannië. Lord Cairns heeft gisteren in het hoogerbuis een bill ingediend betreffende de brevetten voor uitvindingen, die weinig verschilt van die, welke ten vorigen jare werd ingediend. De voornaamste wijziging bestaat hierin, dat eene bescherming van 14 jaren aan alle soorten van uitvindingen ver schaft wordt. De bill is in eerste lezing goedgekeurd- In het lagerhuis is gisteren de discussie over den aankoop der Suez-kanaal-aotiën hervat. De heeren Lowe en Gladstone gispten den loop

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2