LEIDSCÏÏ DAGBLAD. JV°. 4918. Woensdag A0. 1S76. 23 Februari. VERMOMDE LOTERIJEN. PRIJS DEZER COURANT: ^Voöt Leiden per 3 maandenKK..if 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regels1.06. Iedere regel meerv...,, 0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte STADS-BERICHTEN. Vergadering yan den Gemeenteraad yan Leiden op Donderdag 24 Februari, des namiddags te twee nren. Onderwerpen 1°. Beëediging en installatie van den heer L. M. De Laat de Kanter, als lid van den Gemeenteraad. 2°. Verzoek van Dr. Jac. Van Kaathoven, om continuatie als stadsheelkuodige. (22) 3°. Benoeming van een wethouder. 4°. Idem van een ambtenaar van den Bnrgerlijken Stand. 5°. Voordracht betrekkelijk de regeling der jaarwedden van de leeraren aan de gemeente-instellingen voor hooger en middel baar onderwijs. (73, 190, 251, 260 en 264 van 1875 6, 21 en 23 van 1876) 6°. Idem betrekkelijk de jaarwedden van de ambtenaren ter Secretarie. (11, 20 en 24) 7°. Verzoek van J. Boom om een stoep te leggen voor zijn hnis aan de Oude Vest. (25) KOSTELOOZE VACCINATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEI DEN herinneren bij deze den ingezetenen, dat de gelegenheid *ot kostelooze Vaccinatie en Reyaccinatie voor onver- mogenden, in het lokaal der Stadswaag, bfl voortdoriDg wekelyks is opengesteld, en wel op Donderdag 10 Febrnari, Vrijdag 18 Februari, Zaterdag 26 Februari, Maandag 6 Maart, Dinsdag 14 Maart, Woensdsg 22 Maart, Donderdag 30 Maart, en zoo ver volgens, telkens met eene tusschenruimte van acllt of, als die dag op een Zondag valt, van negen dagen, 's namiddags te •één uur voor de vaccinatie en te twee uren voor de revaccinatie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 4 Februari 1876. De Italianen staan bekend als hartstochtelijke lolerijspelers. Die neiging deelen zij echter met andere Europeesche volken, ook met ons Neder landers. 't Gaat daarmede als met zoovele andere volksdeugden of ondeugden, die juist niet altijd precies in de hoogste mate gevonden worden bij die natiën, welke men er bij voorkeur op aan ziet. Zoo zal men, van het misbruik van sterken drank als van een schier nationale ondeugd hier te lande sprekende, evenmin kunnen ont kennen, dat b. v. ook de Russen groote liefheb bers van sterken drank zijn. Doch die laatste opmerking als in het voorbij gaan. Wij komen terug tot de loterij, zooals die zich onder verschillende vormen of liever ver mommingen meer en meer begint voor te doen. Voor ons ligt een der groote dagbladen, en onder de daarin voorkomende advertenticn wordt al dadelijk onze aandacht getroffen door een drietal aankondigingen van ongeveer dezelfde strekking. Hier is 't een om het eigenaardig cachet harer annonces welbekende firma, die in verbinding met een eveneens gerenommeerd concurrent tegen lagen prijs een tweetal muziekwerken aanbiedt met en benevens twee pianino's als premie, die ten deel zullen vallen aan de gelukkigen, in wier pakket de daarvoor bestemde bons zullen worden gevonden. Ginds kondigt een sigarenhandelaar aan, dat hij aan reflecteerenden 3000 kistjes sigaren zal verzenden, in 200 waarvan een bon zal wor den gelegd voor een premie van meer of minder •waarde. Elders weer wordt de aandacht getrok ken door een advertentie, waarin een linnenfabri kant zijn koopgrage landgenooten meedeelt, dat zij groote kans hébben in de pakketten van be paalden inhoud, die zij bij hem aanvragen, een bon te vinden voor deze of die belangrijke toegift, ■waarvan dan een gedetailleerde opgave volgt. Wg noemden daar uit een enkel dagblad soort gelijke annonces, die over drie verschillende soorten van koopwaar handelenmet andere woorden het geldt hier niet meer een als bij uitzondering voorkomend verschijnsel, maar een gebruik misbruik zullen wij voorshands nog maar niet zeggen dat in verschillende takken van den kleinhandel meer en meer algemeen dreigt te worden. Dat wij hier le doen hebben met een soort van loterij, zal niemand ontkennenimmers dat het geheel en al een spel van het lot is of men al of niet de gelukkige vinder van een bon wordt, is te duidelijk, dan dat het nader betoog zou be hoeven. Maar wat meer isdie loterij heeft plaats zonder eenige controle. En nu is het de groote vraag, ook al gaat alles daarbij toe gelijk het in de annonces wordt aangegeven, of zulk een loterij zonder controle, strikt genomen, te verdedigen valt zoolang er een wel degelijk gecontroleerde loterij van staatswege bestaat. Juist het toezicht toch, waaraan laatstgenoemde inrichting is onder worpen, zou als een der hoofdmotieven kunnen worden aangevoerd voor de wenschelijkheid van haar voortbestaan, daar men veilig mag aannemen dat hij haar opheffing de tegenwoordige deelne mers de toevlucht zouden nemen tot minder solide gelegenheden van dien aard, vooral in het buitenland. Doch om terug te keeren tot de vermomde loteryen, waarvan wij boven spraken, hij sommige dier aankondigingen wordt zelfs het aantal pak ketten niet opgegeven, dat de handelaar voornemens is te verzenden, en nu spreekt het wel vanzelf, dat de kans der koopers geringer wordt, naar mate er meer pakketten worden uitgegeven. Daar het nu den winkelier louter om winst te doen is, betalen de niet winnende deelnemers gezamenlijk het voordeel, dat de gelukkige vinders der bons behalen, benevens de onmogelijk vooraf op te geven winst van den handelaar; zij koopen dus in zekeren zin wat men noemt: een kat in deri zak. Een andere bedenking tegen die vermomde lote rijen is deze: Zijn zij te verdedigen tegenover andere winkeliers in soortgelijke koopwaar, die er onder bescherming van een duur genoeg be taald patent zich op toeleggen deugdelijke goede ren te leveren tegen den laagst mogelijken prijs? Wordt voor hen de markt niet bedorven Zullen ook zij ten laatste niet genoopt worden lot der gelijke hulpmiddelen de toevlucht te nemen, en waar blijft dan de waarborg voor de degelijkheid der koopwaar, indien de bijzaak, de premie, het lokaas de hoofdzaak wordt? Nog andere gevallen hebben onze opmerkzaam heid getrokken, die zelfs nog meer de werkelijke loterij naderen. Zeker neringdoende heeft namelijk aangekondigd, dat hg op minstens zoo- of zooveel koopen wij hebben op het oogenblik de annonce niet voor ons liggen een huis ter waarde van ƒ12,000 of wel ƒ10,000 in contanten zal schen ken aan den houder van een door hem uitgege ven nommer, overeenkomende, wat de laatste cijfers betreft, met dat, waarop in de loopende staats loterij de 100,000 zal vallen. In het voorbijgaan zij nog opgemerkt, dat ,deze wijze van verloten zeer in zwang is hg die kleine loterijen, welke onder de volksklasse in vrij groolen getale wor den gehouden. Over die bepaald onzedelijke soort van loterijen, waartoe in den laatsten tijd sommige tappers of kroeghouders de toevlucht nemen om hun geest en lichaam doodende waar nog meer aftrek te doen vinden, zullen wij maar liever het stilzwijgen bewaren. Dat het middel goed werkt, bewijst de arrestatie van een werkman te Amsterdam, bij wien een 60- of 70-tal van dergelijke loten ge vonden werden. Nu, gelijk wij reeds boven zeideD, de nering loterijen gelijk men ze zou kunnen noemen meer en meer algemeen worden, achtten wij het niet ongepast er de aandacht op te vestigen, daar wij ze om meer dan één reden een bedenkelijk verschijnsel achten. LEIDEN, 28 Februari. De commissie voor het houden der inspec tie over de Kon. miiit. academie, die in Maart plaats heeft, zal bestaan uit de heeren A. W. P. Weit- zel, generaal-majoor der infanterie; E. J. Jacobs, generaal-majoor inspecteur der artillerie; H. J. Enderlein, kolonel der genie, en A. Kool, kapitein van den generalen staf, als secretaris. De pogingen om de mgncompagnie Neder land weder op de been te helpen zijn nog niet ten einde. De heer Frank R. Sherwin heeft na melijk aan de aandeelhouders eene circulaire ge zonden, waarin hij de goede kansen betoogt om de myn voor de tegenwoordige deelhebbers te redden, wanneer 150,000 wordt bijeengebracht om de bevoorrechte vorderingen der schuldeischers in Colorado over te nemen. Verder biedt hij aan, zelf naar de mijn te gaan, om te bewyzen, dat met hetzelfde aantal arbeiders en minder onkos ten de opbrengst met een derde kan vermeerderen. Bij deze circulaire is een brief gevoegd van den heer Charles Muller, Amerikaansch consul te Am sterdam, waarin hg verklaarl, dat en waarom hij het aanbod van den heer Sherwin aannemelijk acht. Het bestuur der spaarbank te Amstardam, op prijs stellende dat vanwege de regeering maat regelen genomen worden om de spaarzaamheid te bevorderen, heeft aan den minister zijne denk beelden medegedeeld, waarop een mogelijke samen werking van de postkantoren met de beslaande spaarbanken op een zeer eenvoudige wijze verkre gen zou kunnen worden. Het bestuur gaat daarbij uit van de stelling, dat vrijdom van port voor het overmaken van gelden en stukken by de wet aan de spaarbanken moet worden toegestaan. Het stoomschip Celebes, van Batavia naar Nieuwediep, is 19 dezer Gibraltar gepasseerd; de Conrad, van Nieuwediep naar Batavia, is 20 dezer te Southampton gearriveerdde Friesland, van Batavia naar Rotterdam, is dien dag te Suez aan gekomen. Tweede Kamer. De heeren Van der Schriek, Van Rappard en Van Nispen zijn na eedsaflegging toegelaten. Ingekomen is o. a. een wetsvoorstel van den heer Moens tot wijziging van enkele bepalingen in de onderwijswet van 1857. De discussiën over de suikerconventie en de suikerwetten zijn bepaald op Maandag 28 dezer en die over de wet op het hooger onderwijs op Maandag 6 Maart. Men schrijft aan de „Arnh. Ct." uit Den Haag „Omtrent het ontslag van den heer Henny, als secretaris-generaal, kan ik u nog het volgende mededeelen. In den ministerraad bracht, ik meen de heer Heemskerk, de zaak-Steek ter sprake, en zeide, dat het ter voorkoming van onaange naamheden met Duitschland wenschelijk zou zijn, om den heer Henny te ontslaan. De minister van Goltstein kwam hier tegen op, verklaarde dat de heer Henny niets had gedaan zonder zijn voor kennis, de brieven alle van geheel particulieren aard waren, en men eigenlijk niets van de zaak wist, dan eenige courantenpraatjes. Daarenboven was van de zijde der Duitsche regeering direct noch indirect over deze zaak iets in het midden gebracht, en had de Duitsche gezant vry openlijk verklaard, dat zijn regeering vond, dat Nederland niets had gedaan, wat af te keuren was. Het geheele courantengeschrijf was vooral op touw gezet door ^a

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1