LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4917. Dinsdag A0. 1876. 22 Februari. PRIJS DEZER COURANT i foor Leiden per 3 maanden1.10/ Franco per postvs»;. .xtn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven.' PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels«tvimv«tf 1.01.' Iedere regel meer.0.11\. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 21 Februari. Gisteren is in Den Haag in gevorderden leef- ijd overleden Mr. E. J. A. graafian Bylandt, jewezen commissaris des konings in de provinciën Dverijsel en Zuid-Holland, later lid en voorzitter van de Eerste Kamer. In 1853 werd hij op zijn verzoek eervol als commissaris des konings in Zuid-Holland ontslagen, in 1871 hem door Z. M. et presidium opgedragen der Eerste Kamer, welke betrekking hij drie jaren lang bleef vervul- en en om redenen van gezondheid den 22sten ept. 1874 nederlegde. Hij was o. a. curator aan le Leidsche hoogeschool en begiftigd met het ommandeurskruis van den Ned. Leeuw en het rootkruis van de Eikenkroon. Bij de heden gehouden op inbare verkooping an cokes van partijen van 50, 10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen 25.00, 5.30, •en 2.55; de laagste 25,00, 5.00 en 2.50. Aan den inspecteur van administratie bij de Kon. Ned. marine, H. S. Bosschart, is door eenige officieren van administratie, gediend hebbende en nog dienende op het eskader in de wateren van Atjeh, een milieu de table aangeboden, bestaande uit een zilveren voetstuk, met eene kroon van wijnranken georneerd. Uit dit voetstuk verheft zich een fraai geslepen kristallen coupe, waaruit, even eens in zilver, het beeld der gerechtigheid verrijst, door een zilveren piëdestal gedragen. Het geheel, uitgevoerd in mat zilver, is vervaardigd in de fabriek van de heeren Van Kempen en Zonen, te Voorschoten. Dit geschenk werd, naar men ver neemt, aangeboden als een blijk van waardeering der pogingen door genoemden hoofdofficier in het werk gesteld om de belangen van het corps, waarvan hij het oudste lid is (speciaal na het verleenen van de decoraties op 12 Mei 1874, waarbij het corps officieren van administratie werd -over het hoofd gezien) bij de regeering aan te bevelen. Naar men verneemt is de gouverneur van ■Celebes, de heer J. A. Bakkers, overleden, en in zijn plaats benoemd de heer Tromp, resident •van Kadoe. Tot resident van Kadoe is benoemd de heer Van Zijl de Jongh, adsistent-resident van Kendal. De vereeniging het Nederlandsch Tooneel, die naar de gunning voor de bespeling van den Stadsschouwburg te Amsterdam dong, tegen een som van 8000 als minimum-opbrengst van het buffet, maar de gunning kreeg tegen eene jaar- lijksche vergoeding van 8000, heeft de gestelde voorwaarde aangenomen. De luit.-ter-zee der 2de kl. D. A. Mensert en B. Brutel de la Rivière en de off.-van-gez. 1ste kl. D. Dronkers, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oo3t-Indië en van daar in Nederland teruggekeerd, zijn op nonact. gesteld. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw den hoogleeraar Mr. T. M. C. Asser, raad-adviseur bij hel depart, van buitenl. zaken, en E. Boubée, consul der Nederlanden te Nantes; tot rechter-plaatsverv. in de arrond.- rechtbank in Den Haag: Mr. A. Teixeira de Mattos, commies bij het depart, van justitie en adv. aldaar, en Jhr. Mr. E. N. De Brauw, adv. aldaar; tot notaris binnen het arrond. Rotterdam, standpl. de gem. Vlaardingen, A. Knottenbelt, cand.-notaris en plaatsverv. kantonr. aldaar; aan G. Kersten Vervoort, op zijn verzoek, met iogang van 1 Mei, eervol ontslag verleend als notaris te Doesburg met ingang van 1 Maart benoemd tol plaatsverv. kantonrechter in Den Haag Mr. C. P. D. Pape en Mr. J. P. Van Bosse, beiden adv. aldaar; tot rid der in de orde van den Ned. LeeuwMr. L. P. Op den Hooft, refend. bij den raad van state, en Mr. C. Van Vollenhoven, lid van gedep. staten van Z.-H., en P. J. H. Hayward, hoofding. van den waterstaat 1ste kl.; aan A. W. L. De Raat, te Rotterdam, toestemming verleend tot het aann. en dragen van de versierselen van ridder 5de kl. der Perzische orde van den Leeuw en de Zon; tot ridder der orde van den Ned. Leeuw: den kapt.-luit.-ter-zee P. Ten Bosch en den dirig. offic.- van-gez. bij de zeemacht A. Peters; ingesteld een ontvangkantoor der dir. hel. enz. te Driebergen, bevattende de gem. Driebergen, Doorn, Rijsenburg, Maarn en Woudenberg, en benoemd tot ontv. voor dat kantoor B. A. Brinkhuis, thans ontv. te Woudenberg; de gem. Renswoude toegevoegd aan het ontvangkantoor te Veenendaal, onder voortd. beheer van J. C. L. Van de Graail; de gem. Langbroek toegevoegd aan het ontvangkantoor te Wijk bij Duurstede, onder voortd. beheer van G. J. Beuker; J. A. Eschauzier, ontv. der dir. bel. enz. te Tessel, benoemd tot ontv. derz. middelen te Roermond; tot ridder der orde van den Ned. Leeuw: den kolonel P. M. Netscher, van den staf der inf., chef van het bureau personeel en rnilit. zaken aan het ministerie van oorlog, en den kolo nel F. A. Vaillant, van het corps ingen., mineurs en sappeurs, commandant in het tweede genie- commandementJ. J. Van Schreven, president der factorij van do Ned. Handelmaatsch. en com mandant der schutterij le Batavia; J. F. Mossel, president der algem. i-ekenkamer in Ned.-Indië; J. P. Sprenger van Eyk, directeur van financiën in Ned.-Indië, en S. Locker de Bruyne, resident ter oostkust van Sumatra. Gemengd Biieaws. Zaterdag-middag is de stoomboot van Leiden op Noordwijk nabij de eerste spoor brug tegen een zeilend scheepje, met steenen ge laden, aangevaren, dat onmiddellijk zonk. De op varenden zelf, bestaande uit drie personen, slaagden er spoedig in den wal te hereiken. Naar men ons mededeelt moet het „Vaderland" verkeerd ingelicht zijn, waar het naar aanleiding van de bekende moordgeschiedenis spreekt van den „ziener," die een winkelier zou gewaarschuwd hebben, „dat diens bovenverdie ping in laaie vlam (dus een dubbele vlam!) stond, terwijl by onderzoek bleek, dat er alleen een nachtlichtje vo»r het raam brandde." Het licht van een lantaarn, dat uit enkele punten ge zien het efiect geeft alsof er een huis in brand stond, moet ook anderen, die bij den correspon dent niet eens onder verdenking van afgetrokken heid zouden kunnen slaan, in dit geval bedrogen hebben, zoodat zij zich de vraag veroorloofden of er ook brand kon zjjn. Een Haagsch schandaal. Een lid van den gemeenteraad van 's-Gravenhage vestigt in het Haagsche „Dagblad" de aandacht op een ver regaand schandaal waarvan hij ooggetuige was. Hij verhaalt: „Vrijdag 11., den llden Februari, bevond ik mij omstreeks 9 uren 's morgens in de Molenstraat, toen er een allerliefst smoushondje ongemuilband de deur van den uitdragerswin kel n°. 30 uilliep, en op straat zijnde door een der huisgenooten onmiddellijk gevat werd om het van een muilkorf te voorzienop hetzelfde oogen- blik bevonden zich een viertal politie-agenten al wandelende juist voor dat huis; één van die heeren vliegt op de meid af met: „Laat los, blmeid die hond is mijn." De jonge deern laat verschrikt het diertje vallen, waarop de huisgenooten al protesteerende en schreiende afscheid van hun huisvriendje konden nemen, waaraan vooral een meisje van 13 jaren zeer gehecht scheen te zijn, en het aardig hondje werd met een koord om den hals naar het politiebureel voortgetrokken, terwijl de buren, met wrevel vervuld, dien edelen politie-agent, die zoo braaf zijn plicht met zooveel nauwgezetheid betrachtte, vloeken en scheldwoor den naschreeuwden. Wat ik ook redeneerde met den agent, niets hielp; de hond was op straat zonder muilband, en of de meid het dier reeds onder den arm had, kwam er niets op aan, hij wist wat hem te doen stond, enz., enz., enz. Zoo wordt de wet uitgevoerd, dacht ik, en is het dan wonder wanneer aan de eene zijde de politie dienaren gehaat worden door de bevolking, en daarenboven de mingegoeden en armen legen de ruimer bedeelden en rijken onnoodig verbitterd worden, omdat zij, geen ƒ10 kunnende missen voor den politie-agent, hun huisdier, waarvan ze zooveel vriendschap ondervonden, moeten laten, mishandelen en afmaken? Op weg zijnde naar het politiebureel, zag ik den algemeen geachten commissaris van politie B., aan wien ik het ge beurde overbracht. Hij hoorde mij zeer bedaard aan, dankte mi) voor de mededeeling en zou er werk van maken, daar hij toch ook naar het politiebureel ging. Het schijnt evenwel dat zijn invloed tekortschoot, of dat hij niet voor die ge ringe familie van Molenstraat n°. 30 in de bres wilde springen, want den volgenden dag vernam ik van de vrouw in genoemden winkel, dat het hondje 's avonds te voren om 7 uren was afge maakt en zij allen in treurigheid waren, vooral haar dochtertje van 13 jaren, dat bitter weende en er ziek van geworden was. Ziedaar de feiten; nu ten slotte nog de vraag beantwoord: Hoe handelt men met de opgevangen honden aan het politiebureel? De informatiën, hieromtrent door mij aan het politiebureel in persoon genomen, luiden aldus: een hond, waarvoor men verwachten, kan dat de eigenaar ƒ10 zal komen betalen, wordt, van halsband en ketting voorzien, in het vertrek, bestemd voor personen die door de politie worden opgebracht, geborgen; die soort van be voorrechte honden blijven daar soms drie dagen logeeren, terwijl honden die men voor straathon den houdt, of toebehoorende aan arme lui of zoodanige personen die geen ƒ10 kunnen missen in een donker vertrek of hok, hel dronkenmans- hok genaamd, door elkander worden geworpen en zonder voedsel of drinken tot 7 uur 's avonds hun doodvonnis afwachten, dat dan voltrokken wordt." Naar men verneemt is de persoon, ten wiens huize in de Wolvenstraat te Amsterdam den l lden Febr. brand is uitgebarsten, krachtens bevelschrift van de raadkamer der arrondissements rechtbank aldaar, in verzekerde bewaring gebracht. Bij het koloniaal werfdepot te Har derwijk heeft zich een Franschman geëngageerd van 2.055 M. lengte. Vrijdag is te Giethoorn een begin gemaakt met de publieke veiling van de nog al aanzienlijke eigendommen der Vlaamsche Mennisten aldaar, met het doel de gemeente, die slechts 17 leden telt, op te heffen en de gelden onder elkaar te verdeelen. Een gedeelte der landerijen is bij inzet gebracht op ruim 18700. Drie lidmaten hebben echter, bij deurwaarders-exploit, tegen den verkoop protest aangeteekend. De palmslag is over

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1