LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4914. A0. 1876. Vrijdag 18 Februari. PRIJS DEZER COURANT: Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES t Grooter» letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 17 Februari. Blijkens achterstaande advertentie van het genootschap M. S. G. alhier is de gelegenheid tot inschrijving van nieuwe leerlingen voor den a. s. zomercursus morgen en Dinsdag opengesteld. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbende ouders of voogden, dat met den lslen September dezes jaars zes jongelingen zullen worden bestemd, om, volgens het daarom trent vastgestelde reglement, onder het oppertoe zicht van een hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan 's rijks hoogeschool te Utrecht, te worden opgeleid tot militaire apothekers voor den dienst in Oost-Indië, en dat, wanneer zij hunne zonen of pupillen daarvoor verlangen in aanmerking te doen komen, deze zullen worden toegelaten tot het afleggen van een vergelijkend examen, het welk zal plaats hebben te Utrecht den lstenJuni. De op zegel geschreven verzoekschriften tot deze toelating moeten vóór den lsten Mei bij het ministerie van koloniën zijn ontvangen, met bij voeging van de vereischte stukken. De pacht van den stadsschouwburg te Am sterdam is gisteren door den gemeenteraad gegund aan de vereeniging „het Nederlandsch tooneel", met 22 tegen 13 stemmen. Staande de vergade ring was nog ingekomen een brief van het be stuur dier vereeniging, waarbij het als vergoeding aan de stad eene som van f 8000 aanbiedt. Vooral het feit, dat ook de Haagsche schouwburg aan haar ter exploitatie was afgestaan en de beste tooneelspelers zich verbonden hadden om onder hare directie werkzaam te zijn, gaf voor vele leden aanleiding om in het belang der kunst ook de bespeling van het Amsterdamsch tooneel aan hare zorgen toe te vertrouwen. In overleg met de directie van de Tooneelschool te Amsterdam is door den heer Hermann Linde eene som van honderd gulden overgemaakt aan den heer Rennefeld, met de bestemming, om rente op rente te worden uitgezet, totdat een der kwee- kelingen met goed gevolg zal zijn opgetreden in de titelrol van een stuk van Shakespere. Bedoelde som met de intusschen bijgekomen interessen zal dan strekken, om aan dien kweekeling een pas send geschenk te geven. Een klein getal aandeelhouders der mijn- cómpagnie „Nederland" was gisteren in de zaal „Diligentia" in Den Haag opgekomen. "Wel is waar konden eg, orndat het vereischte getal aan- deelen niet vertegenwoordigd was, rechtens geen besluit nemen tot ontbinding der Maatschappij, feitelijk is de ontbinding beslist. Het 240-jarig bestaan der Utrechtsche hoo geschool zal van 26 Juni tot 1 Juli e. k. feeste lg k worden herdacht. Bij de verkiezing van een lid voor de pro vinciale staten van Drente heeft geen der candi- daten de volstrekte meerderheid gekregen. Er moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren Boelken te Sleen en Tijmes te Emmen. Staatsblad n°. 41 bevat liet kon. besluit van 5 Februari, jl., bepalende dat de wet van 9 April 1875 (Staatsblad n°. 67), tot regeling van den dienst en het gebruik der spoorwegen, in werking zal treden op 15 October e. k. Naar men verneemt is binnen eenigen tijd «ene reorganisatie te wachten van het corps offi cieren van administratie bij de kon. Ned. marine. Het voornemen zou zijn de thans bestaande drie klassen samen te smelten. Door verschillende suikerfabrikanten te Rot terdam, Amsterdam en Delfshaven is aan de Tweede Kamer een nader adres gericht, waarin zij de argumenten der regeering ten voordeele der conventie in haar memorie van antwoord ontwikkeld, toetsen. Zij meenen dat geen enkel der tegen de wetsontwerpen aangevoerde bezwa ren door de regeering uit den weg werd geruimd. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. Goes, standpl. de gem. Cortgene, H. Roelof, cand.-notaris aldaar; tot lid van het college van regenten over het huis van arrest te Heerenveen Mr. Ph. Van Blom; aan Mr. B. W. N. Servatius, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het' college van regenten over het huis van arrest te Winschoten; met ingang van 1 Maart benoemd tot inspect, voor het geneesk. staatstoe zicht voor Gelderland en Utrecht Dr. G. Van Overbeek de Meyer, thans adjunct-inspecteur voor dat staatstoezicht in die provinciën. Gemengd Nieuws. Het „Vaderland" meldt dat Maandag nacht een rijtuig met studenten, naar Leiden be stemd, aan het hotel Wgkerbrug aankwam, waar men echter de deur niet wilde openen. De reis werd voortgezet en een der heeren, die in vrij opgewonden toestand verkeerden, wilde voor koet sier spelen en vatte de leidsels. Door eene ver keerde richting, die men nu nam, geraakten paar den en rytuig in den Leidschen Vliet. De studenten sprongen nog bijtijds uit den wagen, doch de koetsier beliep een nat pak. Voerman en paarden werden gered met behulp van schuitenjagers, die met groenten naar Rotterdam bestemd waren. De studenten zijn met een ander rijtuig naar Leiden vertrokken. Naar de „Noordbrabanter" verneemt, is D. N. G. Van Veen, die dezer dagen door het gerechtshof in Den Haag wegens den effecten- diefstal te Rotterdam tot 12 jaren tuchthuisstraf werd veroordeeld, dezelfde persoon, die den 30sten Aug. 1863 in hechtenis genomen werd, als verdacht de dader te zijn van den moordaan slag op msgr. Zwijssen, in den nacht van 14 op 15 Juli van hetzelfde jaar gepleegd, en van den diefstal, waarvan de moord vergezeld ging, tijdens hij als lijfknecht bij Z. D. H. in dienst was. Bij gebrek aan volledig bewijs is de beklaagde des tijds vrijgesproken. Wegens rebellie tegen dendirecteur te Veenhuizen zijn zes verpleegden te Assen ge vankelijk binnen gebracht. Or.der Veur is gistermiddag een man, die in de oprijlaan van een buiten bezig was de hoornen te kappen, met de ladder omvergewaaid. Door den val brak hij een been, terwijl hij ook aan andere deelen van 't lichaam ernstige kwetsuren ontving. Door den commissaris van politie te Venlo zijn Dinsdag twee personen in hechtenis genomen, die zich sedert Zondag aldaar ophielden met het doel valsche Nederlandsche bankbiljetten in omloop te brengen. Met een van f 60 was dit reeds geschied. Een bedrag van f 300 aan valsche waarde werd nog bij hen gevonden. In de gemeente Hilvarenbeek brak Dinsdag-nacht omstreeks 12 uren in den Pieters- hoek bij den landbouwer Van Trier een hevige brand uit, die de boerderij in weinige oogenblik- ken in de asch legde. Het vee is gered, behalve 2 kalverenvan den inboedel zeer weinig, zoodat de schade nogal aanzienlijk is, terwijl een en ander slechts voor f 600 verzekerd was. Naar men verneemt, is voor een paar dagen in de Vergaderkamer achter de synagoge te Sneek ingebroken. De dief of de dieven heb ben een kist opengebroken en daaruit eenige pa pieren meegenomen, die later op de straat zijn teruggevonden. Men is de daders nog niet op het spoor. Gisterochtend te halfzeven is een der wisselwachters, dienst doende op den staatsspoor weg tusschen de stations Mallegat en IJselmonde, naast de rails dood gevonden. Bij onderzoek bleek dat den man een zijner beenen was afgereden, en dat hij aan het hoofd en lichaam zwaar gewond was. Vermoedelijk heeft het ongeluk plaats gehad den vorigen avond met den laatsten trein die te 9 ure 49 min. uit Dordrecht vertrekt. De oorzaak moet, naar men gelooft, daaraan worden toege- geschreven, dat de man een weinig doof was, alzoo den trein niet hoorde aankomen. De onge lukkige is van de plaats, waar hij bij den wissel stond, p. rn. 20 pas meegesleurd, en op die plaats, met veel bloed bevlekt, eerst den volgenden och tend gevonden. Hij was ongehuwd en de brood winner zijner bejaarde moeder. Uit Coevorden wordt van 15 dezer gemeld: Heden in den vroegen ochtend brachten hier de conducteur en de postiljon der postkar van Coevorden op Zwolle het bericht dat zij op den berm langs den straatweg, onder Coevorden, het lijk van een hun onbekenden man hadden gevonden. De politie heeft ter plaatse een onder zoek ingesteld. Het lijk werd herkend dat te zijn van H. v. d. V., sluiswachter aan de Dedems- vaart te Ane, gemeente Gramsbergen. Geen uiter lijke beleediging is op het lijk waargenomen. Den vorigen avond laat was de man nog te Coevorden gezien. De justitie van Assen is naarRuinen vertrokken, ten einde onderzoek te doen naar een moord, die aldaar is gepleegd. Bij den landbouwer Koop Tissing zat men in het schemerdonker om den haard, toen plotseling iemand de deur opende en den knecht Eisen uitnoodigde even builen te komen. De knecht begaf zich naar buiten, doch werd daar door een nog onbekend gebleven per soon met een pistoolschot getroffen. De ongeluk kige was terstond dood. Gedurende de tentoonstelling te Phi ladelphia zal aldaar een schaak-concours plaats hebben, gelijk er nog geen gehouden is. Er zullen verschillende prijzen worden uitgeloofd; de eerste van niet minder dan 100.000 fr. De voornaamste schaakspelers in Europa zijn tot dien wedstrijd uitgenoodigd. Onder anderen hebben reeds de heeren Steinitz, Paulsen, Andersen en Rosenthal te kennen gegeven, dat zij te Philadelphia den strijd zullen hervatten, dien zij voor twee jaren, ter gelegenheid yan de tentoonstelling te Weenen, hadden geopend. Het concours zal, naar men be rekent, minstens drie maanden duren. Om de schaakspelers niet te zeer te vermoeien, wil de commissie van organisatie, dat hun althans twee dagen in de week rust zal worden gegund. Men zegt dat de wedstrijd nu reeds tot groole wed denschappen aanleiding heeft gegeven. Bij voortduring wordt uit Frankrijk gemeld, dat er in vele gewesten ontzaglijk veel sneeuw is gevallen. Ten gevolge hiervan zijn op verscheidene plaatsen wolven verschenen. Het „Journal de la Corrèze" bericht, dat een rijtuig

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1