LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4910. Maandag A0. 1876. 14 Februari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post.iif.cci1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsl.Of. Iedere regel meer0.17*. Groolera letters naar plaatsruimte. I Bij dit nummer behoort voor de Abonné's binnen |e stad een bijvoegsel, bevattende: EEN VOLKSBELANG. e waarde eener duinwaterleiding voor de bevol- lïing van Leiden, besproken door J. A. Boogaard. UBIUEN, 12 Februari. Morgen, Zondag, zal de heer Dr. W. H. Suringar den dag herdenken waarop hij vóór 0 jaar aan het Gymnasium alhier benoemd erd. Wij vernemen dat den jubilaris door oud- Berlingen eene serenade zal worden aangeboden. Ook de heeren P. Engels en Zn., boekhan delaren alhier, zijn tot depothouders van postzegels, briefkaarten enz. aangesteld, zoodat deze bij hen tegen denzelfden prijs als ten postkantore ver krijgbaar zijn. Bij beschikking van den minister van justitie is, op verzoek, eervol ontslagen de rijksveldwach ter 2de kl. (brigadier) J. Franken, hier ter stede ge- stationneerd, en de brigadier-titulair L. Schildhuizen van Ooltgensplaat naar Leiden verplaatst. Gedurende deze week zijn dagelijks in het kerkhuis alhier opgenomen van 7990 vol gassen personen en van 2428 kinderen. Ds. Knotlenvelt, pred. te Oude en Nieuwe Vetering, heeft het beroep naar Sluis aangenomen. -Naar men verneemt, is Mr. P. C. baron ahuijs, commissaris des Konings in Overijsel, joornemens zijn eervol ontslag uit die betrekking ,an te vragen. -Te Amsterdam circuleert een adres aan de Tweede Kamer, om de gelijkstelling van het Athe naeum aldaar met de rijks hoogescholen te vragen. Dit adres telt reeds de onderteekeningen van onge veer een honderdtal vertegenwoordigers van den groothandel. B. en Ws. van Amsterdam hebben in den gemeenteraad praeadvies uitgebracht over de zes ingekomen adressen tot bekoming van de pacht voor den stadsschouwburg van 1 September e. k. tot 31 Augustus 1879. Zij achten vier der adres- nten, nl. de heeren Henri Morriën, A. Van Lier, Boas en Dr. Campbell, voor die exploitatie inder geschikt, zonder aan hunne respectieve (erdiensten te kort te doen. De twee eersten ieden 10,000, de heer Boas f 12,000 en de ieer Campbell f 10 500 pachtsom. Van de over- dijvende adressanten, de heeren Albregt Van llefen en de bestuurderen van de vereeniging Het Nederlandsch Tooneel", geeft de meerder- eid van het college van dagelijksch bestuur met de Ichouwburgcommissie de voorkeur aan de tegen- oordige pachlers, de heeren Albregt Van llefen, aanbiedende eene pachtsom van /"10,000 in den vereischten borgtocht te storten in comp- anten. De minderheid wenscht eene proef te emen met de vereeniging „Het Nederlandsch ooneel", wier statuten en samenstelling van het estuur alle waarborgen schijnen te geven, dat de elangen der kunst en deze alléén op den voor rond zullen worden gesteld. Bestuurderen der enoemde vereeniging bieden geen pachtsom, maar illen de voordeelen, die de verpachting van het uffet afwerpt, in de gemeentekas doen vloeien, ij spreken van een directeur-gérant, dien zij niet oemen. De minderheid ziet echter in beide zaken een bezwaar. Zjj oordeelt dat de geldquaestie in de persoon die als directeur-gérant optreedt, oor het gemeentebestuur van minder belang zijn. Een heden ontvangen telegram uit Atjeh meldt De Kampong Toerom is na hevigen tegenstaud geno men. Atoa is na te zjjn bezet, verbrand. De mos keeën van Beloel, Baroe en Pagerajes zjjn even eens bezet. Bij de verkenning der Atjehrivier wer den 9 minderen gewond. Door de jongste operatiën is XXV Moekim geheel en een gedeelte van XXII in ons bezit g-komen. De bestuurders van IX moekim en eenige moekimhoofden hebben stap pen gedaan tot onderwerping. Behalve de heer De Haas is ook onze land genoot, de schilder W. Roelofs, te Brussel wonende, tot commandeur der Orde van Karei III van Spanje benoemd. Door den gemeenteraad van Maastricht is bepaald, dat de belastingschuldigen dier gemeente hunnen Efiinslag in den hoofdelijken omslag over 1876 met 5 percent korting kunnen voldoen, mits betalende ééne maand na de ontvangst van het aanslagbiljet. Met de gebruikelijke plechtigheden in de prachtig versierde kerk, en onder aigemeene blij ken van belangstelling, vierde de heer W. Van de Ven, deken van Tilburg en pastoor van de parochie liet Goirke, eergisteren het gouden feest van zijn pastoorschap. De 83-jarige grijsaard neemt nog altijd met ijver de plichten van zjjn herder lijk ambt waar, in het genot van een goede ge zondheid en van de liefde en achting zijner parochianen. De bevolking des Rijks, die op 31 Dec. 1874 3,767,263 zielen bedroeg, was op 1 Januari van dit jaar 3,809,808. Zij is dus vermeerderd met 42,545 zielen. 's Rijks middelen hebben gedurende de maand Januari II. opgebracht 5,477,276.81, tegen f 5,089,921.77 in Januari 1875. Het toiaal bedrag is dus weder 387,355.04 hooger dan in dezelfde maand van het vorige jaar. De registratie-rechten en successie-rechten waren deze maand meer dan 4'/j ton hooger. Ook de opbrengst van den accijns op het gedistilleerd was weder stijgende. Overigens kan men uit de opbrengst van ééne maand nog weinig gevolgtrekkingen maken voor het overige gedeelte van het jaar. De Staats-conrant van heden bevat het tarief voor de verzending van brieven, briefkaar ten, gedrukte stukken en monsters van koopwaren, die tusschen Nederland en de Nederlandsche kolo niën in Oost- en West-Indië worden gewisseld. De Tweede Kamer is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag a. s. Z. M. heeft benoemd tot burgem. der gem. "Waspik H. J. H. Libourel en tot burgem. der gem. Domburg Jhr. C. H. Elout; aan Th. Boonen, dienaar van politie 3de kl. te Amsterdam, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een drenkeling aldaar op 14 Decem ber 1875, en aan H. Barenlz en H. P. J. Smit, beiden dienaren van politie 31e kl. te Amster dam, wegens de redding van drie personen uit een brandend perceel aldaar, in den nacht van 27 op 28 November 1875, toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschriftaan Mr. G. T. H. Henny, secretaris-generaal bjj het departement van koloniën, onder dankbetuiging voor de in die betrekking aan den lande bewe zen diensten, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst met ingang van 20 Februari a. s., en in diens plaats benoemd Jhr Van Alphen, raad-adviseur bjj genoemd departement. De operavoorstelling van gisteravond was zoo mogelijk nog drukker bezocht dan die van de vorige week. En geen wonder 1 De „Martha" is een van die opera's, die altijd hunne nieuwheid en jeugdige frischheid behouden. Hoe dikwijls ook gehoord, nimmer verliest ze hare aantrekkelijk heid en steeds doet ze ons in baren schat van eenvoudig schoone melodieën en zangerige aria's nieuwe schoonheden bewonderen. En de uitvoe ring van gisteren liet aan Flotows toonwerk alle recht wedervaren. Wel werd er wat veel gecou peerd, waar wat men gaf was schoon. Jourdan, die natuurlijk de dankbare partij van Lyonnel vervulde, overtrof zich zeiven in zang en actie beide. Bovenal schitterde hij in de 4de scène der derde acte en een daverend applaus beloonde den zanger voor zijne heerlijke voordracht. Ook de darnes Arnaud (Lady Durham) en Dufau (Nancy) werden meermalen levendig toe gejuicht; evenzoo de lieer Choppin (Plumkelt), die na de voordracht van zijn drinklied wel ge drongen was toe te geven aan het algemeen ver zoek om dat lied te herhalen. Over het geheel scheen dit viertal in keurigheid van zang en spet te wedijveren, wat inzonderheid de tweede acte ten goede kwam. Ook het flink bezet orkest kweet zich zeer goed van zijne laak en de „pas des servantes" in de lste acte gaf aan de liefhebbers van het ballet eene zeer aangename afwisseling. Gemengd JN ieuvvs. Het aanhoudend besloten water oe fent niet alleen op den handel invloed uit, maar ook op hen die met het vervoer belast zijn. In het Galgewater alhier h. v. ligt reeds sedert geruimen tijd een met stroo geladen schip, waar van de schipper door het vele ijs onmogelijk zjjn reis kan vervolgen. Zijn verdiensten staan daar door geheel stil, terwijl hij dagelijks zijn gezin, bestaande uit zijn moeder, vrouw en zes kinderen, heeft te voeden. Alles heeft hij hiervoor reeds opgeofferd, zoodat hem thans verdere middelen ontbreken. Wij vestigen hierop de aandacht van die personen of besturen, tot wier taak het behoort hier hulp te verleenen. Ook te Bodegraven heerschen de ma zelen epidemisch. Zij zijn evenwel tot-nog-toe van geen kwaadaardig karakter. Gistermorgen vroeg is in de Wolve- straat te Amsterdam brand uitgebroken in het perceel waarin de manufactuurwinkel van de firma Donald en Co. gevestigd is. Te ruim kwart voor zeve nen werd de brandweer daarvan onderricht, en toen zij een oogenblik daarna in de Wolvestraat aankwam, stond het geheele achterbuis reeds in lichterlaaie, terwijl de twee bovenste verdiepingen van het voorste gedeelte brandden. Vier stoom- en twee handspuiten waren spoedig in werking en daarmede gelukte het, tot geruststelling van de bewoners der belendende perceelen, het vuur meester te worden. Een groot half uur daarna was de brand zoo goed als gebluscht. De oor zaak is onkekend. De brand moet in het ach terhuis zijn ontstaan. Daarin was ook de kamer van een der winkeldochters, welke geen tijd heeft gehad om iets van 't geen zij bezat en waarvan niets verzekerd was, te redden. Het perceel zelf en de inboedel van den bewoner waren tegen brand schade verzekerd. Donderdag zjjn door de politie te Utrecht in eene tapperij gearresteerd twee mili tairen van het koloniaal werfdepot te Harderwijk,

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1