bood zijne onderwerping aan. 1 Februari werden verkenningen gemaakt naar Lamatong en Lam- koenjitvier man werden gewond. De geest der ogeerende troepen wordt uitmuntend, de gezond heidstoestand ongunstig genoemd. Het stoomschip Prins van Oranje is 4 dezer van Nieuwediep te Batavia aangekomende Prins Hendrik, van Batavia naar Nieuwediep, heeft 6 dezer van Port Said de reis voortgezet. Ter gelegenheid van den aanstaanden ver jaardag van Z. M. den Koning zullen in alle gar nizoenen militaire assauts plaats hebben, bij welk feest benoemingen van meesters en prevots op de verschillende wapenen zullen geschieden, en aan de onderwijzers in de verschillende vakken van onderwijs bij de corpsen geldelijke belooningen worden toegekend. Naar men uit goede bron verneemt, zal het detachement mariniers, dat in Februari 1875 naar Atjeh vertrok, zijn langsten tjjd reeds in Indiê vertoefd hebben. Tegen Juni wordt dit detache ment vermoedelijk terugverwacht. Het bestuur voor de in 1876 te Middelburg te houden zevende algemeene vergadering der Nederlandsche Juristen-vereeniging heeft de vol gende onderwerpen ter behandeling gekozen 1°. Welke behoort de verhouding te zijn der voogdij van regenten van weeshuizen tot de ge wone? In hoever is die voogdij uit te breiden tot vereenigingen en instellingen die zich de verple ging van weezen ten doel stellen? Welke wijzi gingen en aanvullingen zijn omtrent deze punten in het burgerlijk wetboek wenschelijk? 2°. Re geling van het bewijs van handelstransactiën door reizigers, handelsbedienden en tusschenpersonen gesloten. 3°. De rol van het strafrecht ter verze- "kerir.g vana. de goede trouw bij het aangaan van civiele verbintenissen, b. hare nakoming. Tot verbetering der tractementen van som mige officieren-van-gezondheid en paardenartsen na een zeker aantal diensljaren heelt Z. M. de Koning bepaald dat de volgende verhooging van traktement zal worden toegekendaan de off.-van- gez. 1ste kl. waaronder ook begrepen zijn de eerste off.-van-gez. 2de kl., die het traktement van offi cier 1ste kl. genieten, na 25 dienstjaren, eene "verhooging van 600; aan die der 1ste kl., apothekers 1ste kl. en paardenartsen 1ste kl. na 24 dienstjaren, eene van f 400; aan dezelfden na 23 jaren eene van f 200aan de off.-van-gez. 2de kl. na 15 jaren dienst eene vermeerdering van f 300; aan die der 2de kl., apothekers en paardenartsen 2de kl. na 14 jaren dienst eene van f 200, na 13 jaren van f 100. In verband met deze traktements-verhooging zal de bepaling nopens het toekennen vandejaar- lijksche verhooging van traktement, ten bedrage van 100 wegens 20 jaren effectieven Neder- landschen dienst als officier niet langer toepasse lijk zijn op off.-van-gez., apothekers en paarden artsen bij het leger. Zondag-avond overleed te Arnhem zeer onverwacht Dr. W. F. P. Kiehl, inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht in de provinciën Gelderland en Utrecht. Sedert 1865, bij de in voering van het staatstoezicht, bekleedde de heer Kiehl deze gewichtige betrekking, na gedurende vele jaren practiseerend geneesheer in Den Haag te zijn geweest. Als geneesheer en beoefenaar der wijsbegeerte had de overledene zich naam gemaakt, terwijl zijn ijver algemeen wordt geroemd. De veeschilder J. H. L. De Haas is door den koning van Spanje benoemd tot commandeur der orde van Karei III. Bij beschikking van den minister van finan ciën is bepaald, dat de volgende ambtenaren bij de administratie der postergen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt: de commies 4de kl. G. H. Van Senden ten postk. te Nijmegenidem W. F. L. Oudenhoven, ten postk. te Amsterdam; de surnumerair II. W. Tydeman, ten postk. te Breda. Naar aanleiding van onrustbarende builen- landsche berichten ten aanzien van onze actueele vethouding lot Venezuela, kan met de meeste zekerheid worden gemeld, dat men in officieele kringen tot op dit oogenblik niets weet van zoo- danigen gespannen toestand als waarvan die be lichten gewagen. Het Nederlandsch oefenings eskader in de Caraibische zee bevindt zich echter daar met het oog op de veiligheid onzer bezit tingen in West-Indiö en op gebeurlijkheden in die wateren. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het Nederlandsch museum van geschiedenis en kunst in Den Haag, D. Van der Keilen Jr.; H. Budding herbenoemd tot burgem. van Dodewaardaan den hoofddirecteur van het kon. Ned. meteorologisch instituut te Utrecht, Dr. C. H. D. Buys Ballot, voor het jaar 1876, opnieuw opgedragen de waar neming der betr. van directeur van het observa torium te Utrechtden 2den luit.-kwartierm. J. P. Arimont, van het 3de reg. inf., voor den tijd van vijf jaren ged. bij het personeel der mil. admin, in Ned.-Indië; aan L. T. Gonsaives, suikerfabri kant in de residentie Cheribon, vergund het aan nemen der onderscheidingsteekenen van comman deur der orde van den Heiligen Gregorius den Grooten. Cremengd Nieuws. Ter herinnering aan den 301 sten ver jaardag van de stichting der hoogeschool, wapperde heden van de openbare en vele particuliere ge bouwen de nationale driekleur. Ook in een gedeelte der stad heerschte er een buitengewone drukte de vroolijkheid en het toeren op en in vigelantes, bleekerswagens enz. met accompagnement van draaiorgelmuziek, van een in allerlei costumes gedost gedeelte van de feestvierende „hoop des vaderlands" lokte niet weinig wandelaars en nieuws gierigen, waarbij de schooljeugd niet achterbleef, die van hare vaardigheid in het sneeuwballen gooien menige proeve leverde. Willem Wicart, uit Utrecht, reist met de „Echtscheiding" van Tollens misschien aan sommige onzer lezers niet ten eenenmale onbekend. Men zou meenen dat dit aandoenlijke gedicht allereerst den man zou getroffen hebben, die er het land mede doorkruist, het ieder aan bevelende en verkoopende. En zie 1 het „Politie blad" bericht juist dal het lot, hetwelk „het lot was van Lorenzo weleer en het lot van Lenore voor dezen" ook het lot is van Willem Wicart: dat ook bij hem de liefde niet bestendig van duur was en hij de echtelijke woning heeft verlaten. En nog wel terwijl zijne vrouw in behoeftige om standigheden verkeert 1 De gemeente-veldwachter te Elburg heeft onder Zwollerkerspel een deserteur uit Har derwijk gearresteerd, die zijne militaire kleederen in een zakdoek bij zich droeg. Te Nunspeet is Zondag door den veldwachter der gemeente een deserteur van het koloniaal werfdepot te Har derwijk (een Belg) aangehouden. Een kameraad, dien hij bij zich had, wist te ontkomen. Dezer dagen hebben te Steen (in Limburg) groote ongeregeldheden plaats gehad. Bij den burgemeester werden de glazen ingegooid; het kastje aan den stadhuis, bestemd voor de afkondigingen van huwelijken, werd vernield, enz. Tegen de daders is proces-verbaal opgemaakt. Niet meer dan 25 personen van de 216 werklieden, die in een der steenkolengroeven nabij Saint-Etienne werkzaam waren op het oogen blik dat er eene ontploffiing van mijngas plaats had, zijn levend opgehaald, en deze 25 personen zijn allen gewond. Het schijnt dat de ontploffing, waarop eene groote instorting is gevolgd, zich over de geheele mijn heeft uitgestrekt. Zonder dat zou den do pogingen, die aangewend zijn om althans een gedeelte der ongelukkigen levend te voorschijn te halen, waarschijnlijk met een goede uitkomst bekroond zijn geworden. Bij het nederdalen in de mijn, om te redden wie er nog te redden was, werden opnieuw verscheiden personen onder in stortingen bedolven. Door middel van touwen zijn deze aan een anders wissen dood ontkomen. BUITEN LAND. ranbrij li. De Fransch-Engelsche commissie, belast met het voorloopig onderzoek der plannen voor het graven van een onderzeeschen tunnel lusschen Frankrijk en Engeland, heeft hare werkzaamheden geëindigd. Zij is het volkomen eens geworden over de pun ten, die aan haar onderzoek waren onderworpen en over de mogelijkheid der onderneming. Er i een protocol geteekend, dat in 't kort de werk zaamheden opsomt, waarmede de commissie zie! heeft bezig gehouden. I Fuitsclilancl. De „Post" verneemt, dat kardinaal Ilohenlok te Rome door den Paus en zijne collega's va het H. College op de hartelijkste wijze is on' vangenwaarmede vele onjuiste berichlen oir trent Hohenlohe's positie ten opzichte der Cur vervallen. Onlangs is een rapport verschenen van de generalen staf, betreffende de proeven, die sede 1871 zijn genomen omtrent het gebruik van luch ballons in oorlogstijd. De voornaamste uitkomste zijn de volgendeAlle pogingen om lucht bal lor te besturen zijn tot dusver mislukt; er besla, echter grond voor de verwachting, dat weldra hf middel zal gevonden worden om te kunnen opsl gen en nederdalen zonder ballast uit te werpe of gas te laten ontsnappen. Ook meent men spoi dig tot de oplossing te zullen geraken van lan; chemischen weg gas te vervaardigen, en dus ond weg den voorraad gas te kunnen vernieuwen. I ballons moeten geen te groote afmetingen hebbe en het omhulsel behoort 200 dieht, maar tevei zoo licht mogelgk te zijn. De proeven omtrei het besturen worden steeds voortgezet; voor hi tegenwoordige onderzoekt men, welke de dof matigste verhouding is tusschen de hoogte va den ballon en de middellijn der schroef. Wijdei wordt gezocht naar den besten vorm der schroe vleugels en naar hun aantal. De conferentie van gedelegeerden uit staten aan de Duitsche kust heeft met algemeei stemmen beslist: dat wanneer van een scheep: gezagvoerder of stuurman, wegens ongeschiklhei of verkeerde handelingen, het certificaat wore ingetrokken, deze intrekking niet lijdelijk mag zijn maar definitief moet wezen. Groot-Britannië. Definitief wordt aangekondigd, dat de herto| van Edinburg het commando aanvaardt over hf pantserschip „Sultan". Kardinaal Manning verklaart in een schrij ven aan den „Times", dat de beide telegrammei betreffende eene intrige tusschen een deel Anglicaansche geestelijkheid en de kerk van Rom te eenenmale bezijden de waarheid zijn. Luidens een bericht uit Calcutta aan dei „Times", heeft de koning van Birmah de to dusver hardnekkig door hem geweigerde toestem ming verleend tot 't doortrekken van 300 mai Engelsche troepen door zijn gebied, tol geleid van de heeren Grosvenor en Davenport, van d grens van Yunnan naar de kust. Deze concessi is van belang, omdat zij de kans biedt tot he openen van een nieuwen handelsweg naar weste lijk China. Men heeft vaak verzekerd dat de rout door Birmah naar Yunnan voor den handel nie te gebruiken was; doch indien een 300 soldatei dien weg zullen kunnen begaan, dan zullen ooi handels-transporten 't kunnen. Telegrammen. BOMBAY, 7 Februari. Een Engelsch eskadei van vier schepen heeft last ontvangen om onver wijld het eskader in de Chineesche wateren tf gaan versterken. De pokziekte alhier neemt toe BUENOS-AYRES, 7 Februari. Gedelegeerde! van Brazilië en de Argentijnsche republiek hebber beslist dat het bezetten van Paraguay binnen vij maanden zal eindigen. Het verschil betreffende df grensregeling tusschen de Argentijnsche republiei en Paraguay zal aan de scheidsrechterlijke beslis sing van Grant onderworpen worden. LONDEN, 7 Februari. Een bericht uit Berlijr meldt aan den „Times", dat volgens inlichtinger uit Praag een nieuw Cisleilhaansch kabinet, ondei presidentschap van graaf Taaffe, den ultramon taanschen gouverneur van Tirol, het tegenwoordig! ministerie-Auersperg weldra zou vervangen. KONSTANTINOPEL, 7 Februari. De Porte heef aan hare vertegenwoordigers in het buitenlanc eer.e circulaire gezonden, om hun aan te kondi gen, dat de ambassadeurs der drie noordelijkf mogendheden baar mededeeling hebben gedaan van het ontwerp-Andrassy en dat de waarborgende

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2