reg.'Vinkhuizen en baron D'Ablaing van Giessen- burg, van liet reg. grenadiers en jagers. Aan de hoogeschool te Groningen is bevor derd tot doctor in de geneeskunde de heer R. A. I. Snelhlage, geb. te Arkel, arts en off.-van-gez. 2de klasse. Door de afdeeling Haarlemmermeer van de Hollandsche maatschappij van landbouw is besloten aan eene commissie uit de afdeeling op te dragen de regeling van een aldaar te houden wedstrijd met paarden-dorschmaehines voor koolzaad, fijne zaden, granen en peulvruchten, in den aanstaan den zomer. De betrekkingen van wijlen den matroos Daniel De Han of De Haan, uit Rotterdam, kunnen zich bij het departement ven buitenl. zaken ver voegen, ten einde eene mededeeling in hun belang te ontvangen. Aan de Tweede Kamer is door de directie van de naamlooze vennootschap „De credielveree- niging", te Amsterdam, een adres gezonden om hare bezwaren kenbaar te maken tegen het thans aanhangige ontwerp van wet tol regeling der vennootschappen met veranderlijk kapitaal. De adressante richt aan de Kamer het verzoek1°. dat onder de bij deze wet te regelen vennootschappen niet worden begrepen die vennootschappen met veranderlijk kapitaal, welke persoonlijke aanspra kelijkheid harer leden geheel uitsluiten; en, in alle geval, 2°. het ontwerp van wet tot regeling der vennootschappen met veranderlijk kapitaal niet aan te nemen dan nadat daaraan zal zijn toege voegd de bepaling: dat vennootschappen, die vóór het in werking komen dezer wet bestonden, worden beoordeeld naar de wetten, waaronder zij zijn opgericht. Betreffende de redding van de mail van het verongelukte stoomschip „Willem Kroonprins der Nederlanden" wordt thans medegedeeld dat, blij kens een telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië van den 3den dezer, de Triëst- mail nog niet opgevischt is. Het bericht omtrent de redding der mail doelde dus alleen op die via Brindisi verzonden. De keizer van Duitschland heeft J. J. W. Van der Grinten, commissaris van politie te Venlo, benoemd tot ridder 4de kl. der Kroonorde van Pruisen, wegens bewezen diensten aan de Pruisi sche autoriteiten in zake het opsporen van mis dadigers. Het examen, dit jaar te Breda te houden ter toelating van jongelingen als cadet bij de Koninklijke Militaire Academie, zal op 3 Juli een aanvang nemen. Zij, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot dat examen worden toegelaten, be- hooren de aanvrage daartoe vóór 1 Mei aan het departement van oorlog te zenden. Hel volgend aantal plaatsen wordt opengesteld: voor den dienst hier te lande: infanterie 35, cavalerie 2, artillerie 40, genie 4; voor den dienst in Oosl-fndiê: in fanterie 25, cavalerie 5, genie 10. Bij de artillerie in Oost-Indië kunnen zooveel cadetten worden ge plaatst, als aan het daarvoor gevorderde toelatings examen zullen hebben voldaan. In de tweede helft van Maart zal in Den Haag een vergelijkend examen worden gehouden voor Nederlanders, minstens 20 jaar oud zijnde en den leeftijd van 30 jaar nog niet bereikt hebbende, die ge negen zijn te worden aangesteld tot militair opzichter der genie 3de kl. hij het Ned.-Indisch leger. Ter toe lating tot het examen wende men zich vóór 1 Maart tot het depart, van koloniën. Z. M. heeft de benoeming van Jhr. Mr. P. J. Van Beyma tot kantonrechter te Arnhem, op zijn verzoek, ingetrokken, en benoemd lot kan tonrechter te Arnhem Jhr. Mr. L. W. A. Schuur- beque Boeye, thans kantonrechter te Middelburg; aan den voor den dienst in Indiè bestemden sol daat J. Ravaux, van het kol. werfdepot, vergund het dragen van de Fransche medaille voor het deelnemen aan den veldtocht in Mexico; met ingang van 1 April aan Mr. J. Mauritsz Gander- heyden, president van het hof van just, in Suriname en van het militair gerechtshof voor de Ned. W. I. bezittingen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst en benoemd tot president van genoemd hof Mr. A. J. Van Emden, thans lid van dat college. De voorstelling in den schouwburg Vrijdag avond door de Haagsche operisten gegeven was zeer druk bezocht, wel een bewijs, dat de gele genheid, vooral in dit seizoen zoo schaars aangebo den, om een opera te hooren, ten onzent op prijs wordt gesteld. De uitvoering van Boieldieu's opera „Dame Blanche" heeft ook zeker in de meeste opzich ten aan de verwachting beantwoord. Jourdan (George Brown) was als van ouds onverbeterlijk, nog altijd de fijn beschaafde zanger en de jeugdige bezielde acteur. Madlle Arnaud zong de partij van Anna allerliefst en werd daarvoor ook met een bouquet vereerd. Ook Gaveston werd door Chop- pin uitmuntend voorgesteld en de overige partijen waren zeer voldoende bezet, met uitzondering van de Dame Marguerite, die niet veel beteekende. Moge het laatste gedeelte van het tooneelseizoen de Haagsche operisten eenige malen meer in onze schouwburg zien optreden dan tot nutoe het geval was. Gemengd Nieuws. Te Amsterdam zijn, naar de „N. R. Ct." meldt, alleen voor geneeskundigen, dezer dagen te zien geweest twee meisjes van 5' /2 en 2'/j jaren, waarvan het oudste 212 en het jongste 185 halve kilo zwaar is. Om zich een begrip van den omvang van hel oudste meisje te kunnen vormen, dient men te welen, dat de afstand van het eene einde van het schouderblad lot het andere één meter is en de omvang van haar lichaam 1.60 m. bedraagt. Zij is blijkbaar minder schrander dan haar zuster, kan nietstaan en zit, in het minst niet verbaasd, de bezoekers aan te kijken, terwijl het jongste, op het eerste gezicht niet onbevallig, gaarne rnet haar moeder speelt. Uit Work urn wordt aan de „N. R. Cl." berichtIn zake het verloren gewaande schip vernam ik Vrijdag nog van den heer F. Visser, apotheker, wijnhandelaar en fabrikant alhier, die geheel belangeloos de boot ter opsporing heeft bemand en rijkelijk van brooden, spek en drink water voorzien, dat men bij het meermalen be speurde licht niet mocht denken aan een ster, daar het veeleer een slingerende flambouw geleek. Inderdaad is Vrijdag een schip gezien, dat de zeilen bijzette. Ook sleyende een stoomboot langs de kust. De torenwachter bij den ingang onzer haven had dat licht reeds een week te voren gezien, zonder er melding van te maken. Men meldt uit Grave van 5 dezer: Nadat reeds den 24slen Januari de hulp der maré chaussées was ingeroepen bij een vechtpartij tus- schen de werklieden bezig met het sloopen der vesting, ontstond gisteren wederom twist, die tot eene vechtpartij oversloeg, waarbij een zekere L. uit Neder-Asselt aan een inwoner van Grave, evenzeer op 't terrein weikzaam, met een schop een slag op 't hoofd toebracht, zoodat deze be wusteloos op den grond neerzeeg en naar huis werd gebracht. Uitwendig is de verwonding ge lukkig niet ernstig. De oorzaak van deze herhaalde vechtpartijen moet gezocht worden in den naijver van de werklieden uit Grave op de vreemde per sonen, meest krachtige Overmaasche veldarbeiders, die hier werk zijn komen zoeken. De eersten vermeenen daarop meer recht te hebben en woi- den ondersteund door andere personen, die, door het uitdeelen van sterken drank, 't vuurtje aanstoken. Men meldt uit Baardwijk: Door de politie is hier een einde gemaakt aan eene specu latie op de bijgeloovigheid der domme menigte. Zekere vrouw Regina B., uit Wezel geboortig, legde er zich op toe om uit de kaarten te toe komst te voorzeggen. Menigeen sloop stil naar haar huisje, om uit haar mond zijn lot te weten en zelfs de waarschuwende stem van den leeraar kon het vertrouwen op de geheimzinnige kracht der kaarten niet wegnemen. En haar schoorsteentje rookte van de lieve duitjes, die haar dit bedrog opbracht. Twee krachtige mannen vroegen haar Viijdag de toekomst te mogen weten. Zij konden tevreden zjjn, want allerlei geluk lachte hun toe. Voor die wetenschap was natuurlijk een gulden niet te veel. De gulden werd betaald, doch zie, kon zij hare oogen vertrouwenTezelfder tijd waren de beide mannen in maréchaussées ver anderd, die den gulden terugeischten, de kaarten in beslag namen en proces-verbaal tegen haar opmaakten. In het vorige jaar zijn van het kolo. niaal werfdepot te Harderwijk ruim SO militairen (ongeveer 2 pCt. der totale werving) gedeserteerd zonder dat het noodig was hen te achterhalen. Door den krijgsraad te Arnhem echter zijn 110 militairen van genoemd depot wegens eerste de sertie veroordeeld, die niettemin, na expiratie van hun straftijd, hunne bestemming naar Indië volgden. Bovendien zijn nog een groot aantal in hunne poging tot desertie verhinderd, tengevolge van de maatregelen, zoowel door militaire als civiele autoriteiten genomen. De drie genoemde categorieën behoorden, behoudens enkele uitzon deringen, tot die der vreemdelingen. Door Burg. en Weth. der gemeente Marum (Groningen) is, in overleg met den dis trictsschoolopziener, voor den tijd van eene maand, met verlies der jaarwedde, geschorst de hoofd onderwijzer B. Boerma, te De Wilp. Aanleiding daartoe gaf het artikel „Lellerknechterij," geplaatst in de „De Wekker" van den 15den Januari dezes jaars, dat naar het oordeel der genoemde auto riteiten eene strekking had tot opwekking van minachting en opzetting tegen wettige verorde ningen. Op de rivier de Lek, voor Langerak, is Woensdag een boerenzoon door het ijs gezakt. Tot drie malen toe geraakte hij er onder, maar kwam telkens, het ijs verbrekende, weder boven. Gelukkig kon men, bij de derde maal dat hij boven kwam, hem een haak toesteken, dien hij greep en vasthield, tot men met een ladder en touwen te hulp kwam en hem redde. Te Urk is de bus, in de trouwkamer op het raadhuis geplaatst, waarin huwelijksparen en hunne betrekkingen hunne giften voor de armen werpen, bestolen. Toen de collecte zou gehouden worden voor de oud-strijders van Wateiloo, had men daarvoor geen bus, en besloot die op het raadhuis te openen en daarvoor te gebruiken. Dit geschiedde, en men bevond nu, dat de bus, die bij raming [10 a 30 moest bevatten, slechts 1,98 inhield. De gemeenteraad heeft eene ver gadering met gesloten deuren gehouden, om te overwegen hoe men met deze zaak aan moet. Vrijdagavond laat ontstond te Sloter- dijk brand in den Baarsjespolder, in een huis, bewoond door J. Van Duivenbooden. Ofschoon de brandmeesters met de manschappen spoedig op het terrein aanwezig waren, viel er aan redding van de houten woning niet te denken. De bewoners zijn gered, doch hel perceel is geheel afgebrand. De eigenaar moet verklaard hebben, ook nog eenig papieren geld ten bedrage van f 100 verloren te hebben. De oorzaak is onbekend. In den boedel van wijlen mevrouw De JacobiLoefI in Oisterwijk is een zilveren gedenkpenning gevonden van de inneming van Breda door het turfschip. De penning is ter grootte van een rijksdaalder en goed geconserveerd. De inneming is er op voorgesteld. Bij den verkoop van den inboedel in de maand April a. s. zal ook deze merkwaardige penning geveild worden. Tot verbetering van het bericht om trent ongeregeldheden te Eindhoven wordt van daar gemeldMaandag 11. kwamen zes sigaren makers, in dienst van de heeren Lurmans en C°., in beschonken toestand hun loon van 2 dagen eischen, dat zij nog te goed hadden. Aangezien de fabrikanten echter een vasten betaaldag hebben, weigerden zij hieraan te voldoen, en daar de be- schonkenen zich niet goedschiks wilden verwijde ren, werden zij door de maréchaussées van het voorplein der fabriek gezet. Dezer dagen reed de voerman W. wonende te Erica) met zijn wagen tegen een der palen van de klapbrug te Zuidbarge. Ongelukkig brak de dissel, waardoor 't paard struikelde en ten laatste terecht kwam in 't Kanaal. W., be vreesd zijnde, dat het zijn paard te benauwd zou worden, springt het na, klemt zich aan den hals van het dier vast, meenende het op die wijze voor verdrinken te kunnen bewaren. De omstan ders echter begrepen in welk een gevaarlijken toestand hij verkeerde; zij stelden daarom alles in 't werk om hem uit die positie te verlossen doch wat men ook deed, hij was besloten 't ge vaar met zijn paard te deelen, zeggende: „Ik loat mien Piettien neet los, mien Piettien is mien broodwinning, as mien Piettien dood geed, wil ik.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2