LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4903. Dinsdag A0. 1876. 8 Februari. NAVOLGENSWAARDIG. j-die dan de toevlucht kan nemen tot een spaar bankboekje met een gunstige creditzijde; geluk kiger echter hij, die dat niet, of althans slechts oor een gering bedrag, behoeft te doen. En dat oo gewenschte doel kan men hem helpen bereiken oor te zorgen, dat er ook in den winter zoo min nogelijk gebrek aan werk zij. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVERTENTIES: Van 16 rebels1.05. Iedere regel meer0.17f. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICIITEN. JACHT EX VISSC1SEKIJ. DE COMMISSARIS DES KONINGS IN DE PROVINCIE 'U1D-HOLLAND, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den sten Februari 1876, n°. 39; Gelet op art. 11 der Wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad n°. 87); Brengt ter kennis \an belanghebbenden, dat bij voor- loemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald 1°. dat de uitoefening der jachten op waterwild, opge- ioernd in art. 15, litt. d, f en h der Wet van den 13den uni 1857 (Staatsblad n°. 87), wordt gesloten op Zaterdag en lsten April aanstaande 2°. dat de uitoefening van het weispel van kwarlelen net steekgaren of vliegnet (art. 15, litt. e der bovenge- ïoemde Wet) is toegelaten van den lsten Mei aanstaande ot en met den 15dcn Juli daaraanvolgende, doch dat iet vliegnet in geen geval tot het tirasseeren van kwar- elen mag worden gebruikt; 3°. dat de visscherij in de binnenwateren, waaronder ok worden verstaan rivieren door sluizen afgesloten, zal j -zijn gesloten van den 19deu Maart aanstaande tot en met den lOden Mei daaraanvolgende, met uitzondering: i a. van de visscherij door middel van fuiken, aalscbaren, aalkorven, dobbers en door peuren naar aal en paling; b. van de visscherij met de gebbe om kleine vischjes te scheppen tot aas voor de dobbers; 4°. dat het visschen met kuilnetten, waaronder ook be- i'hooren ankerkuilen en staalboomen, van den lsten April anstaande tot en met den 15den Juni daaraanvolgende, s verboden; 5U. dat de kooilieden huune kooieenden in dit jaar noeten opsluiten of ophokken van den 2den April tot ;n met den Gden Mei en van den lOden Juli iot de opening der jacht op waterwild. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden fgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruike- ïjk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Neder- andsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. 's Gravenhage, den 3den Februari 1876. H Slechts weinig ambachten of vakken leveren aan hun behoefenaars het geheele jaar door gere geld werk, en die kortere of langere tijd van min der groote drukte of zelfs van algeheelen stilst and valt voor de meeste werklieden in den winter, juist de tijd, waarin de uilgaven 1er voorziening in de onontbeerhjkste levensbehoeften 't hoogst zijn. Dan worden de grootste sommen uit de spaar kassen opgevraagd engelukkig de werkman, Op een tweetal plaatsen in ons land heeft men lien weg reeds ingeslagen. Door de werkmans- ereeniging „Vooruit", te Purmerend, wérd met Igemeene stemmen het loffelijk besluit genomen Ie ambachtslieden, die lid der vereeniging zgn, gedurende den winter, wanneer zij van vast werk tjn ontbloot, tegen een overeengekomen prijs voor ekening der vereeniging te lalen arbeiden, ter wijl de op die wyze verkregen werkstukken na -een tentoonstelling publiek zullen verkocht en de mogelijke winsten aan de respectieve makers uit gekeerd worden. In de naburige residentie hebben de bestuur ders der aldaar bestaande Israéiietische handwerks lieden vereeniging onder het motto „Wederkeerige Hulp datzelfde doel op de volgende wijze trachten te bereiken: Tegen betaling eener som van f 5,20 per jaar kan men aandeelhouder in die vereeni ging worden, en voor dat geld bekomt men dan fooi werpen naar keuze, die door de werklieden zijn vervaardigd. Elk aandeel geeft recht op een waarde van f 5 aan goederen, en het spreekt van zelf, dat rnen ook voor twee of meer aandeelen kan inschrijven. „Waarlijk", zoo eindigt het be richt, waaraan wij deze 1 ijzonderheden onlleenen, „een schoone en nuttige zaak, die algemeene deel neming verdient." Wie zou niet met die laatste woorden instem men 7 De eerlievende werkman, die niet in de gelegenheid is geweest eenige spaarpenningen over te leggen, schroomt daarom niet minder de hand uit te strekken naar giften of gaven, waarvoor hij niet heeft gewerkt. En toch heeft hij geen andere keus, wanneer het hem aan arbeid ont breekt. Geen wonder dat hij met een gevoel van dankbaarheid die hulp aanvaardt, wanneer zij hem wordt aangeboden onder een vorm, waarvoor hij zich niet behoeft te schamen, onder den vorm van arbeid, die wel niet rechtstreeks benoodigd is, maar niettemin voor den kooper van het ver vaardigd voorwerp zijn waarde behoudt, al wordt het dan ook eerst op een later tijdstip in gebruik genomen. Aan dat tijdelijk gebrek aan werk is liet zeker voor een niet gering deel toe te schrijven, dat menig werkmansgezin, waarvan 't het hoofd niet aan ijver, de huisvrouw niet aan zorgvuldigheid en spaarzaamheid ontbreekt, toch nooit tot een zeke ren graad van welvaart geraakt. Een vier- of zes tal weken stilstand in de inkomsten moeten later, wanneer de verdiensten weder vloeien, worden ingehaald, en dat inhalen 'gaat zoo heel gemak kelijk niethier moet een sommetje worden afbe taald, waarvoor men bij den winkelier in het krijt staat, ginds teruggekocht wat men in minder gunstige tijden van de hand deed, elders worden ingelost wat men ter pand gaf in een inrichting die, moge zij gesticht zijn om in tijd van nood een weldadige toevlucht op te leveren, toch voor menigeen een al te verleidelijke gelegenheid aan biedt om op een gemakkelijke wijze in een gel delijk tekort te voorzien. Eer de werkman dat alles te boven is, moeten er heel wat weken van geregelde verdiensten ver- loopen en tot sparen komt het zelden. Hoe wenschelijk zou het daarom zijn, dat aller wegen en ook hier ter stede maatregelen werden genomen om zooveel mogelijk te voorkomen dat een ijverig werkman uit gebrek aan arbeid tot ledigheid genoodzaakt is, vooral ook waar die maatregelen uilgaan van werkliedenvereenigingen zelve, gelijk in de voorbeelden, die wij boven aan haalden, als blijk van een loffelijke zucht tot self- help, gesteund door de medewerking van meerge- goeden, die slechts aandeelen behoeven te nemen, waarvoor zij de waarde in den vorm van vervaar digde voorwerpen terugontvangen. Dit schijnt ons onbetwistbaar toe: Naarmate er meer dergelijke vereenigingen bestaan, zullen ook de verschillende spaarinrichtingen meer inbren gers tellen, die, in plaats van de gestorte pennin gen na verloop van betrekkelijk korten tijd weder op te vragen, ze laten aangroeien tot een steeds hooger klimmend kapitaaltje. En dat is toch zeker de meest gewenschte uitkomst, waartoe de spaar banken kunnen leiden. Zoo ook zal het Koninklijk besluit, waarbij eerlang aan de postkantoren de gelegenheid zal worden opengesteld om gelden in elders gevestigde spaarkassen te beleggen, een vruchtbare toepassing vindenwant hoe geregel der de inkomsten zijn, al zijn ze dan ook niet altijd even hoog, hoe meer er gelegenheid zal zijn tot sparen. EEIDEX, 7 Februari. Heden zijn aan de hoogeschool alhier bevor derd tot doctor in de rechten de heeren D. N. Brouwer, geb. te Batavia, met acad. proefschrift „De inhoud van geldschulden volgens het Neder- landsch Burgerlijk Weiboek", en P. C. 't Hooft, geb. te Veen, met stellingen. Morgenmiddag te één uur zal in het groot auditorium van het academiegebouw de aftredende rector magnificus J. T. Buys zijne waardigheid overdragen aan den hoogleeraar J. H. Scholten. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 100, 50,10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen f 50.00, f 26.00, f 5.40, en f 2.50 en de laagste f 50.00, ƒ25,00 f 5.00 en 2.50. Naar men verneemt is men met de onder handelingen over den aankoop van de benoodigde gronden voor den aanleg van de spoorlijn Leiden Woerden reeds zoo verre gevorderd, dat men ver wachten kan, dat nog voor Mei de aanbesteding van de aardebaan kan plaats hebbenmet eenige grondeigenaren, die hooge eischen stelden, hoopt men zonder rechterlijke uitspraak tot eene minne lijke schikking te geraken. Het stoomschip Celebesvan Batavia naar Nieuwediep, is 4 dezer te Suez aangekomen, en den volgenden morgen het Kanaal ingegaan; de Prins Hendrikvan Batavia naar Nieuwediep, is 4 dezer van Suez vertrokken. Blijkens een Zaterdag bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouver neur-generaal van Ned.-Indië heeft de generaal- majoor Pel den 26sten Januari uit Atjeh bericht, dat Boekit Seban, gelegen in IV Moekim, den 24slen bezet is; dat de ageerende troepen den 25sten naar Pakan Bader teruggekeerd zyn, en dat de gezondheidstoestand gunstig was. Omtrent de verrichlingen lusschen 12 en 19 Januari zijn nog geene bijzonderheden bekend geworden. Alleen kan worden medegedeeld dat onze troepen door den meest westelijken bergpas Kroeng Raba hebben bereikt. Voorts kan worden vermeld dat bij den aanval op onzen post te Lemboe-oost, in den nacht van 23 op 24 Januari, ook de luitenant Regens- burg gesneuveld is. Naar men verneemt heeft de heer Ten Brink te Enkhuizen reeds een mededirecteur gevonden voor de „Nieuwe Noordsche Compagnie", nl. den heer L. F. H. Tuckerman, directeur van 's rijks belonning-magazijn aldaar. Het plan bestaat om nog drie directeuren te zoeken uit den handels stand in andere steden. In eene Zaterdag te Wageningen gehouden raadszitting is ingekomen de mededeeling, dat alle benoodigde gebouwen voor de landbouwschool zijn aangekocht. Voor de oprichting moet de gemeente f 20,000 bijdragen, in de verdere kosten voorziet het rijk. De volgende onderofficieren van den hoofd cursus te Maastricht hebben met goed gevolg het voorloopig examen voor den rang van officier afgelegd: Reering, Feith, van het 1ste reg.; Schoenmakers, Van Voorthuizen, Lambert, Van Her Wedden, van het 2de reg.Feber, van het 3de reg.; Dozy, Medenbach, Royaart, Van Erpers, Verbruggen, van het 4de reg.; Verlinde, van het 6de reg.De Wildt, Jonker, Van Goor, van het 7de reg.Van Laaren, Roy er, Nederburg, Nieuwenhuis, Bierveldt Moens, Jhr. Valk, Gijzen, Bloem en Berghuis van Voortman, van het 8ste.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1