In den nacht van 3 dezer is in het kantoor van den heer H. Van Meurs, ontvanger der registratie te Assen, ingebroken. De dief of dieven hebben slechts f 36 90 uit een lessenaar medegenomen. De lessenaar, waarin gewoonlijk de kas wordt geborgen, is onaangeroerd gelaten. Te Harderwijk is Donderdag-avond een soldaat van het koloniaal werfdepot, in een twist met een zijner kameraads, door een casse- tête zoodanig verwond, dat een zijner oogen ver loren is. De Twentse he stoombleekerij te Goor zal over 1875 een dividend van 30 pCt. aan hare aandeelhouders uitkeeren. Door de politie te Maastricht is Don derdag aangehouden een Luxembui'ger, beschuldigd van moord, op zijn meisje gepleegd. Rechtzaken, Adv.-gen. Polis heeft in de gisteren gehouden zitting van den hoogen raad tot verwerping ge« concludeerd in de aanhangige octrooi-quaestie tus- schen E. De Beaumont en de firma P. Stevens. Hij was van meening, dat de eischer onjuiste gevolgen trekt uit eene onjuiste premisse en het octrooi een privilege is, dat verleend, maar ook geweigerd kan worden en niet mag worden uit gebreid. Van een overtreding der octrooiwet door een particulier, die een hem opgedragen last vol brengt, kon derhalve geen sprake zijn. Den lOden Maart zal de hooge raad uitspraak doen. Donderdag heeft het gerechtshof te 's-Her- togenbosch behandeld de zaak tegen M. M. V. en M. H. N., beiden uit Prnggel (Limburg), beschul digd de eerste van kindermoord en de tweede van medeplichtigheid daaraan. De adv.-gen. Van Meeuwen requireerde tegen den eersten besch. eene tuchthuisstraf van 8 jaren en tegen den tweeden van 10 jaren. De advocaten Mr. Van Zinnicq Bergmann en Van Rijckevorsel verdedig den de beschuldigden en concludeerden tot vrij spraak of althans verzachtende omstandigheden jegens den eersten besch. en vrijspraak ten op zichte van den tweeden, als zijnde hei feit hem ten laste gelegd niet wettig bewezen. Het hof zal den lOden dezer uitspraak doen. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft M. A., dienstbode van den kofüehuishouder W. C., beschuldigd van kindermoord, veroordeeld, in aanmerking nemende haar vroeger onbesproken gedrag, lot eene cellulaire gevangenisstraf van een jaar. Gisterochtend le 10 uren werd de behan deling van het proces tegen Van Veen en Quant door het gerechtshof in Den Haag voortgezet. De aan den eersten beschuldigde toegevoegde verde diger Mr. D. S. Van Emden voerde tot in de minste bijzonderheden de bij de behandeling der zaak gebleken omstandigheden aan, die in het belang van de verdediging konden worden uitge legd. Hij zeide dat slechts de verklaring van eene half beschonken vrouw de grond is waarop voor namelijk de beschuldiging steunt, doch hij gelooft niet dat het hof op die getuigenis eene veroor deeling zal uitspreken. Zich overigens onderwer pende aan het oordeel van den rechter, vertrouwt pleiter dat het „niet schuldig" zal worden ver nomen en Van Veen zal worden vrijgesproken, waartoe hij concludeerde. De verdediger aan Quant, Mr. Schouten, achtte diens medeplichtigheid niet bewezen en concludeerde tot vrijspraak. De uit spraak is bepaald op a. s. Donderdag te 10 uren. Vrouw Schumacher, bijgenaamd „de Zweed- sche dame", eene kaartlegster van beroep, werd Donderdag door het kantongerecht te Gorcum ter zake van waarzeggen tot het maximum der hierop bedreigde geldboete, a f 7.50, en eene subsidiaire gevangenisstraf veroordeeld. KOLONIËN. Den aanval op het residentiehuis te Menado zal men zich nog wel herinneren. Zeventien der op roermakers zijn gestraft, een met den strop, en de overigen met twaalf en zes jaren dwangarbeid. Het is nu gebleken dat hun plan was de geheele christen-bevolking te vermoorden. Het hooggerechtshof heeft Abels schuldig verklaard aan het maken van valsche bankbiljet ten veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf, en den medeplichtige Goei Sing Tjong tot 12 jaren dwangarbeid in den ketting buiten Java. Hedennacht is Samarang voor de eerste maal door een vrij grooten bandjir bezocht. Een groot gedeelte van thet Chineesche en Maleische kamp werd daardoor onder water gezet. De dijk langs de Samarangsche rivier moet op de hoogte van Pelloran bijna zijn doorgebrokenaan de waak zaamheid van den loerah van den kampong van dien naam, die nog tijdig met eeüige zijner onder- hoorigen toeschoot om den dijk op het bedreigde punt te verhoogen, is het te danken, dat een groot gedeelte van Bodjong en Pontjol voor eene aan zienlijke schade is behoed gebleven. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot voorzitter van den land raad te Soerabaia Mr. H. N. Grobbee; tot ads.-res: der afd. XIII en IX Kota's D. F. Van Braam Morris, der afd. Batipoe en X Kota's M. L. E. Halewijn, van Kraksaau A. Van der Gon Netscher; tot griff. bij den landraad te Toeban Mr. J. W. Van Goens; tot hoofdcomm. bij 's lands kas te Batavia L. F. O. P. Braakmantot ontv. der in- en uitvoerr. enz. te Probolioggo C. A. Van der Ileyden; tot griff. bij den omg. rechter in de 3de afd. op Java Mr. H. K. Havinga Oortwijntot griff. bij den omg. rechter in de 4de afd. Mr. J. J. F. Van Hamel; tot commies 3de kl. bij den post- en tclcgraafd. J. W. Gunsch; tot bniteng. subst.-griff. bij den landraad te Cheribon W. A. J. Van Davelaar en A. L. Van Hutten; tot zoutverkoop-pakhuism. in de resid. Batavia, to Buitenzorg, W. F. Ilillebraiidtte Ta- gerang, J. Anderson; te Bekassi, W. Charles; tot teekenaar bij de spoorweg-opname BataviaBandong J. A. Kempcestot ontv. bij de in- en uitvoerr. enz. te Siboga J. J. Schoonenberg Kegel tot verific. 5de kl. M. Groeneveld. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit zijne betr., de opzichter 3de kl. bij de 3de sectie van den spoorweg-aanleg SoerabaiaPasoeroeanMalang B. D. Brumsma; eervol, als lid van het bestuur over de prot. kerk in Ned.-Indië, W. E. Van Charante, onder daukbet.; uit 's lands dienst, de klerk op het kantoor van den ads.-res. vau Ngrowo A. P. Nicolaesz. Vorleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den ads.-res. der afd. XIII en IX Kota's II. Visser. Departement van Oorlog. Bevorderd: Tot kapt. bij de art., C. Koels, F. II. Vervat en K. J. Julius; tot kapt.-kwartierm. A. E, Winckel, tot lsten luit.-kwartierm. J. J. Kluyskens, M. Logeman, A. A. C. HartiDg en J. C. Pfanstichl. Geplaatst: Als mil. comm. der wester-afdeeling van Borneo, de luit.-kol. F. P. Cavaljc. Overgeplaatst: Als pi. comm. te Batavia de luit.-kol. L. De Paauw; bij den geueesk. dienst te Atjeh de oflic. van gez. 2de kl. F. W. Arnold; bij het 3de bat. inf.: de 1ste lnit. H. J. A. Eichholtz en J. D. Van Alphen; bij het 6de bat., do 2de luit. A. II. Kalis; by het linker Sste bat., de 1ste lnit. F. 11. De Vogel, W. J. F.j Deykerhoff, W. V. II. S. Pettcr, J. C. F. Schoggers, R. T. Loomeyer, H. A. N. Cate- nias en de 2de luit. J. W. Van den Broek en J. F. H. Janssen bij het 11de hat. te Edi, de kapt. A. "W. Constant; bij het 12de bat., de maj. W. Q. E. Vetter; bij de 18de comp. art. te Batavia, do 2de luit. C. J. A. Macpherson. Ontslagen: Eervol, uit 's lauds dienst, de burgerlijke schrijver 5de kl. C. Ch. D. J. P. J. Dorrins. BUITENLAND. Frankrij li. Het „Journal de France" wordt vervolgd wegens het verspreiden van valsche berichtenhet blad heeft nl. gemeld dat Buffet zijn ontslag heeft in gediend en als compensatie slechts den post van gouverneur van de Fransche Bank zou aannemen. Dultscliland. De stedelijke rechtbank te Berlijn heeft den heer Gehlsen, redacteur der „Eisenbahnzeitung", schuldig verklaard aan beleediging jegens den raad van toezicht bij de Rumenische spoorwegmaat schappij en jegens prins Bismarck en hem ver oordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. De onderhandelingen tusschen de Pruisische regeering en de Lauenburgsche stenden zijn afge- loopen. Het resultaat is, dat men bij den Pruisi- schen landdag binnenkort een regeeringsvoorstel ter inlijving van het hertogdom Lauenburg bij Pruisen tegemoetziet. Grroot-Britannië. BATAVIA, 31 December. De „Indiër" meldtDe westmoesson doet zich met groote kracht gevoelen, Samarang ondervindt dit in hevige mate. De stoomers kunnen daar niets laden of lossen, terwijl verscheidene prauwen op de reede zijn verongelukt. In Demak lijdt men weder door overstroomingen. Herhaaldelijk hebben in verschillende gedeelten van Java stormen ge woed. Een Nederlandsch eskader is op de kust van Venezuela verschenen. De bevelvoerende commo dore van de Engelsche oorlogschepen te Jamaica heeft een schip naar Curafao gezonden, om voor de belangen der Engelsche onderdanen te waken, in geval-vijandelijkheden mochten ontstaan. Rusland. De „Petersb. Zeilung" meldt, dat de senaat van Finland 000,000 m. heeft verleend voor den aanleg van een kanaal van de Witte- naar de Oostzee. Evenals Namangan, is de stad Indgan gebom bardeerd en in brand gestoken. Indien de inboor lingen weerstand blijven bieden, is het nog twijfel achtig of de Russen bij machte zullen zijn de hoofdstad van Khokand aan te tasten en aldus de onafhankelijkheid van dat gedeelte van het khanaat te vestigen vóór de komst der versterking van 12.000 man. Turkije. De voorstellen van graaf Andrassy omvatten vijf punten: 1°. Volledige en algeheele godsdienstvrij heid. Deze was wel in beginsel reeds in 1856 toegestaan, maar onder zoodanige beperkingen, dat de christenbevolking daarmede niet tevreden kon zijn. De nota doet opmerken, dat de firman van 12 Dec. in dit opzicht niet vrijgeviger is dan de Hetti-Houmayoun van 1856. 2°. Rechtstreeksche heffing der belastingen, met name der tienden, in plaats van het reeds bij den Hatti-Chérif van 1839 veroordeelde, maar niettemin nog altijd beslaande pachtstelsel. De nota dringt er ten sterkste op aan, dat dit stelsel nu niet alleen rechtens maar ook feitelijk, ook voor Bosnië en de Herzegowina zal worden afgeschaft. 3°. Eene wet, die de opbrengst der alzoo recht streeks geheven belastingen voor de provincie zelve bestemt, onder toezicht van de collegiën, bedoeld in den firman van 12 Dec. De opbrengst der in directe belastingen zou dan voortaan alleen voor de algemeene behoeften des rijks bestemd zijn. De nota meent, dat de ontevredenheid der bevolking in de provinciën over den druk der belastingen niet weinig verhoogd werd door de overtuiging, dat zij alleen ten behoeve van het centrum des rijks zoo zwaar werd belast. 4°. Verbetering van het lot der landbouwers, die, bijna uit sluitend tot de christenbevolking behoorende, nu alleen pachters zijn van de muzelmansche grond eigenaren. De nota acht het onmogelijk, dat de regeering domeingrond in kleine stukken op weinig bezwarende voornaarden voor die landbouwers be schikbaar stelt, welke dan altijd nog konden kiezen of zij liever pachters wilden blijven. Terwijl de nota de drie vorige en het vijfde hieronder volgende voorstel van dringenden aard beschouwt en meent, dat de vier voorstellen onmiddellijk door de Porte moeten worden aangenomen en ten uitvoer ge legd, beschouwt zij dit vierde voorstel als een maatregel die eerst gaandeweg, hoewel toch zoo spoedig mogelijk, in werking zal kunnen treden. 5°. Instelling eener commissie, voor de helft uit Mu zelmannen, voor de wederhelft uit Christenen beslaande, om toezicht te houden op de uitvoering en nakoming der voorstellen en beloften, in deze nota en in den firman van 12 Dec. vervat. Zoo wel de instelling dezer commissie als de verplich ting, welke de Porte tegenover de mogendheden door aanneming dezer voorstellen op zich neemt, beschouwt de nota als belangrijke waarborgen voor de opstandelingen, dat het ditmaal niet alleen bij beloften blijven zal. Knmenië. De minister-president heeft in de kamer van afgevaardigden, in antwoord op eene interpellatie, verklaard: dat de regeering, in overeenstemming met het Parijsche tractaat, ten strengste de neu traliteit des lands wil handhaven en dat het kre diet, door den minister van oorlog aangevraagd, alleen strekt om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn, zonder eenige agressieve bedoeling. Telegrammen. DEN HAAG, 5 Februari. Een telegram uit Atjeh van 26 Januari meldtBoekit, Seboen, gelegen in de IV moekin, is 24 dezer bezetde ageerende troepen zijn den 25sten naar Pakan Bader terugge keerd; de gezondheidstoestand is gunstig. ROME, 4 Februari. De commissie voor het budget heeft het ontwerp van de werken aan den Tiber goedgekeurd. WASHINGTON, 4 Februari. De financieele com missie van het huis van vertegenwoordigers heeft voorgesteld, het door den minister van oorlog ge vraagde crediet van twee millioen voor het aan leggen van vestingwerken tot 315,000 dollars te verminderen. Van generaal Sherman is een brief verschenen, waarin hij verklaart, dat hij

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2