Dinsdag-avond is een arbeider, met een mestschuit varende, onder de gemeente Pijn- acker, over boord geraakt. Op zijn geschreeuw orn hulp kwamen eenige personen toeloopen, die alle pogingen aanwendden om hem Ie redden, doch toen men hem op den wal gebracht had, bleek hij reeds overleden te zijn. De ongelukkige laat eene weduwe en kinderen na. Vanwege het ministerie van finan- ciën„ zullen naar de tentoonstelling te Philadelphia worden gezonden: 1°. toestellen voor saccharime- trisch onderzoek van het gehalte der suiker, welke zullen worden gebruikt wanneer de suikerconventie wordt aangenomen. Die toestellen zijn primitief ontworpen door prof. Scheibier, maar aanmerkelijk gewijzigd door prof. J. W. Gunning en vervaar digd door den heer W. Sleinhofl, firma Geissler, te Amsterdam. Zij zijn geplaatst op een werktafel, en bestaan uit vier stuks wascbflessehen en een zuigapparaat, dat verbonden is aan een vierkanten zuigbak, waaraan weder 24 glazen kolfjes ver bonden zijn, zoodat door een persoon gelijktijdig vier en twintig monsters suiker kunnen worden onderzocht. Verder bevindt zich aan die tafel een droogtoestel verbonden, hoogst eenvoudig ingericht en practisch, daar tien monsters ter bepaling van het watergehalte gelijktijdig kunnen worden ge droogd. Tegenover die werktafel staat eene étagère waarop alle aërometers en thermometers zijn geplaatst zoowel in Nederland als in onze O.-I. koloniën bij de administratiën der belastingen in gebruik. Daarvan trekt vooral de aandacht een nieuw soort thermometer, vervaardigd naar een ontwerp van prof. Gunning, waarin zich de kwik niettegen staande de hevigste schudding niet scheidt, als mede twee toestellen lot verifieering van thermo meters en vochlwegers. Ook twintig flesschen met preparaten, als politoer, analine enz., zijn op die étagère geplaatst. Een distilleerloestel tot afkoking van likeuren en bitters, welke onweegbaar zijn, sluit de verzameling, die in het scheikundig labo ratorium in het O.-I. huis te Amsterdam zich bevindt en nog deze week wordt ingepakt. Dat de genoemde instrumenten in ons land vervaar digd zijn, hetgeen gewoonlijk in Duitschland ge schiedt, verdient bijzondere vermelding. De Fransche minister van openbare werken heeft in eene circulaire aan de spoorweg maatschappijen hare aandacht gevestigd op een door de heeren Lartigue en Forest uitgevonden seinwerktuig, dat op hoogst doeltreffende wijze de voordeelen van optische en acoustieke signalen moet verbinden en dus onafhankelijk van sterke krommingen der banen, mistig weder enz. dienst doet. Het gevaar aanduidende bord brengt name lijk bij zijne beweging een eleclrischen stroom in gang, leidende tot een toestel welke, met de locomotief in aanraking komende, een luid gefluit doet hooren. Zoodra de indicateur ophoudt gevaar aan te wijzen, wordt die stroom afgebroken en komt de locomotief met den toestel in aanraking, zonder geluid voort te brengen. De proeven, bij vallende sneeuw met dezen toestel genomen, zijn onveranderlijk geluktde waarschuwing werd op een genoegzamen afstand gegeven om een trein in volle vaart bijtijds te doen stilhouden. Bechtzaken, Correctionneele uitspraak der rechtbank alhier van 4 Februari: H. M. De G., te Leiden, wegens beleediging met woorden van een bedienend beambte, geldb. van 8 of 1 d. gev. P. V. en J. M., te Lei den, w. eenv. diefstal, de eerste een half jaar, en de tweede 2 m., door beiden in eenzame opslui ting te ondergaan, en de eerste bovendien geldb. van f 25 of 1 dag eenz. opsluiting. J. H., te Aarlanderveen, w. moedwillig toebrengen van stoo- ten gepleegd onder verschoonende omstandigheden, 5 d. gev. In de gisteren medegedeelde zaak over den dief stal in de woning van den heer G. L. te Rotterdam was het getuigenverhoor te vier uren geëindigd en erlangde toen het woord de advocaat-generaal Gre gory, die de toelichting van zijn requisitoir deed voor afgaan door de opmerking dat er eene Voorzienigheid is, die gewild heeft dat deze man (de 1ste besch.) anders zoo sluw, zoo slim, twee domheden heelt begaande eerste door zich niet te overtuigen of hij het brengen der gestolen voorwerpen in de wo ning van zijn medebesch. er geen getuige was die alles kon hooren en zien wat er voorviel; een tweede, dat hij gejaagd was door de groote en be langrijke waarde die hij was machtig geworden en dus niet alles heeft onderzocht wat tot ontdek king van het feit kon leiden. Inderdaad was er in den laatsten tijd in deze provincie, naar het oor deel van den ambtenaar van het O. M., geen diefstal gepleegd zoo belangrijk als deze. Omtrent de schuld van den tweeden besch. kon hij zeer kort zijn. Deze was zonneklaar gebleken uit zijne uitvoerige bekentenis, verstrekt door tal van getuigen. De eerste besch., die met stalen voor hoofd voor het hof verschijnt om zijn onschuld te betuigen, diens schuld, al heeft hij ook de intieme convictie dat die volkomen is bewezen, moest na der worden aangetoond. De spil waar ten aanzien van adv.-gen. alles op draait, was de verkla ring van vrouw B., die in de bedstede alles heeft gehoord en gezien wat in den avond van 3 Oct. is voorgevallen. De besch. moge de onbescheiden heid hebben hare verklaring als een logen te doen voorkomen, het was eene onmogelijkheid dat die vrouw heeft gelogen. In deze zaak geldt het be zit voor schuld. Het bezit is bewezen en naar zijne meening ook de schuld. Dat bezit wordt door onderscheidene getuigenverklaringen aangetoond en de tweede besch. kon onmogelijk in het bezit van de gestolen goederen zijn dan door den trech ter van den eersten. Niemand anders was met de localileit waar de diefstal is gepleegd bekend, de eerste besch. was de eenige persoon die in de gelegenheid was de localileit te kennen, een on bekende zou niet zoo hebben te werk gegaan als is geschied. Hij wees er vervolgens op met hoeveel zorg deze zaak i3 geïnstrueerd en dat de rechter commissaris zich persoonlijk heeft over tuigd hoe weinig gedruisch het openen en dicht sluiten van de ijzeren geldkist veroorzaakte. De besch. had eene schoone gelegenheid, zijne omge ving liet hem toe zijns meesters huis ongemerkt in en uit te gaan en ruime gelegenheid te hebben zijne schandelijke plannen te volvoeren. Alles te zamen strekte tot versterking van het bewijs van schuld en kwam niet overeen met de rol van den kalmen onschuldige, thans gespeeld. Gedurende zijn ambtelijke loopbaan heeft adv.-gen. nooit een indi vidu aangelroilen, zoo laag en diep gezonken als deze besch. Afwijkende van den gewonen regel om te requireeren tot het opleggen van een straf tusschen een minimum en een maximum, achtte hij het noodig voor dezen gevaarlijken persoon het opleggen van de hoogste straf te verzoeken, opdat hij zoo lang mogelijk uit de maatschappij verwij derd worde. Adv.-gen. eischte ten slotte de ver oordeeling van v. V. lot 20 jaren en van Q. tot 10 jaren tuchthuisstraf. Te 5 uren werd de zit ting van het hof verdaagd tot hedenochtend. Alsdan is de verdediger Mr. Van Emden het eerst aan het woord. Voor eenigen tijd werd uit Sloten (Noord- Holland) gemeld, dat de gemeente-veldwachter Van der Rijst ernstig was mishandeld door drie personen, die bij gelegenheid eener publieke ver makelijkheid weigerden op zijn aanmaning de her berg te verlaten. Thans heeft deze zaak voor de arrondissements rechtbank te Amsterdam gediend. De belhamel, die bij zijn verzet tegen de politie een oude veete tegen Van der Rijst had willen afdoen, is veroordeeld tot vier maanden, de beide anderen ieder tot twee maanden eenzame opslui ting. De eerste veroordeelde heeft tegen dit von nis appèl aangeteekend. BUITENLAND. Frankrij k. De permanente commissie heeft gisteren eene zitting gehouden. De heer Buffet was tegenwoor dig. Er is geene belangrijke quaestie behandeld. De commissie heeft besloten, den 24sten dezer bijeen te komen, ter regeling van het ceremonieel bij de overdracht van de bevoegdheden der natio nale vergadering aan de nieuwe kamers. Voorts heeft de commissie er mede ingestemd dat de benoeming van een opvolger van den overleden senator Larochelte zal worden gedaan door den senaat. De heer Buffet verzekert een berichtgever van den „Times" is een der weinigen, die de beleekenis van de Zondag gehouden verkiezingen nog niet beseffen. Hij schrijft de nederlaag zijner politiek toe, niet aan een protest van Frankrijk, niet aan het verlangen naar vrede en vrijheid, waarvan dit de uitdrukking is, maar aan over dreven, angstvallige onthouding van hem zeiven en zijne ambtenaren. Ook wil men, dat hij op een krachtiger druk bij de verkiezingen voor de kamer bedacht is. Voorts vreest hij zijne eigene candidatuur voor die kamer in gevaar te brengen, door af te treden, voordat de verkiezingen zijn af- geloopen, en wenscht hij de verantwoordelijkheid voor deze, waarvan hij de leiding aanvaard en be gonnen heeft, niet op zijn opvolger over te dragen. Alleen deze beweegredenen hebben hem weerhouden van nu reeds, gelijk hij aanvankelijk schijnt te hebben willen doen, het verzoek om ontslag den maarschalk aan te bieden. De Parijsche correspondent van den „Times" heeft het aantal stemmen nagegaan, die het gansche kiescollege voor den senaat op de candidaten der verschillende partijen heeft uitgebracht. In 't geheel telt dit college met inbegrip van de afgevaardig den en de vertegenwoordigers in de departemen tale en arrondissemenlsraden, in ronde cijfers, 40,000 leden; met de herslemming kan men rekenen, dat er 51,000 a 52,000 stemmen zijn uitgebracht. Van deze z'yn ruim 20,000 gegeven alleen aan de gematigde republikeinen. De monar chalen, die eerlijk de republikeinsche constitutie aangenomen hebben, met de van de radicalen afgescheiden republikeinen, kunnen minstens over 180, of zelfs over 200 van de 300 stemmen in den senaat beschikken. Duitsefaland. Volgens de „ICurier Poznanski" zal de gewezen aartsbisschop van Posen, graaf Ledochowski, te Torgau geïnterneerd worden, omdat hem het ver blijf in de provinciën Posen en Silezië en in de regeeringsdistricten Frankfort aan den Oder en Marienwerder is ontzegd en hij zich daaraan niet wil onderwerpen. De Duitsche korvet „Ariane", gestationeerd in de Chineesche Zee, heeft de noordelijke kusten van China bezucht. Volgens de inlichtingen, door den kapitein ingewonnen, is Jin-tze eene stad met 40,000, weinig beschaafde inwoners. Het is de haven van Winsjang, dat 25 mijlen verder land waarts in ligt en waarvan het bezoek aan Euro peanen is verboden. Het is van groot belang, omdat het als het ware tot entrée dient voor de handelswaren naar Mandsjoerije en Mongolië. Zijne voornaamste artikelen van uitvoer zijn lijn koeken en huiden. De haven van Jin-tze is van November tot Maart bevroren. De „Ariane" heeft vervolgens haar onderzoekingstocht naar het oos ten voortgezet, met het doel den mond der rivier Jang-ho en de stad Fakoe-Sjan, welke aan deze rivier ligt, te bezoeken. Daar in deze stad met hare 40,000 inwoners nooit een Europeaan ge weest was, zoo verwekte de aankomst der Duit sche rs eene buitengewone nieuwsgierigheid. De gesteldheid dezer haven is zeer gunstig; zij zou gemakkelijk voor den Europeeschen handel kunnen geopend worden, die er aanzienlijke voordeelen uit zou trekken. Spanje. Een Carlistisch telegram uit Bayonne meldt De militaire autoriteit heeft eenige versterking gezonden naar de brug van Doncharia, die Maandag nog in de macht der Carlisten was, doch hun ontnomen is en thans door de regeeringstroepen bezet. Vele Spaansche families vluchten met hun have en goed naar Frankrijk. De operatie tegen het fort Aratzain had ten doel Moriones gelegen heid te geven de linie van de Orio sterk te be zetten. Nu deze operatie mislukt is, konden de regeeringstroepen wel eens genoodzaakt worden de posities, die zij tusschen Guetaria en Zaraus bezetten, op te geven. -In de gevechten, geleverd bij de posities van Zaraus en Andoain op den 29sten Januari, hebben de Carlisten twee kolonels, een luitenant kolonel en veel manschappen verloren. Generaal Quesada is te Bilbao aangekomen na een marsch door Biscaye, waarop fay geen ernstigen tegen stand ontmoette. Volgens officieele dépêches heb ben de Carlisten in de gevechten tegen Primo de Rivera 60 dooden en 300 gekwetsten en vele krijgsgevangenen verloren. Quesada heeft verschei den punten in de omstreken van Miravalles ver-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2