LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4903. Zaterdag A0. 1876. 5 Februari. PRIJS DEZER COURANT: 'Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.-?e.o,B 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE» Van 16 regels1.05. Iedere regel meeri...v.va.-«,»ti 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. STA OS-BE RICHT EN. «RONDBELASTIND. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Loideü, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe be lastingen alhier is ter haud gesteld het op den 3den dezer maand invorderbaar verklaard kohier der grondbelasting op de gebouwde en oDgebouwde eigendommen binnen deze gemeente, over het jaar 187G, en dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. Wijders worden den ingezeteoen herinnerd de bepalingen der "Wet van den 26sten Mei 1870 (Staatsblad N°. 82), dat zij verplicht zijn van alle stichtingen, herbonwingen, bij- of op- bouwiDgen, of gedeeltelijke vernieuwingen, in de termen der Wet vallende, binnen drie maanden na de gebeele of gedeeltelijke ïogebroikstelliDg der gebouwen, aangifte te doen bij het Bestuur der gemeente waar de eigendommen gelegen zijn, terwijl die aangifte rechtstreeks, zonder tnssehenkomst Tan derden, dagelijks van negen tot drie oren, met uitzondering van Zon en Feestdagen, ter Secretarie dezer gemeente kan geschieden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 4 Februari 1876. HOSTELOOZE REVACCIMTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEI DEN herinneren bij deze den ingezetenen, dat de gelegenheid tot kostelooze "Vaccinatie cn Revaccinatie voor on ver mogenden, in het lokaal der Stadswaag, bi) voortdnriDg wekelijks is opengesteld, en wel op Donderdag 10 Februari, Vrijdag 18 Februari, Zaterdag 26 Februari, Maandag 6 Maart, Dinsdag 14 Maart, Woensdag 22 Maart, Donderdag 30 Maart, en zoo ver volgens, telkens met eene tusschenruimte van acllt of, als die dag op een Zondag valt, van negen dagen, 's namiddags te één uur voor de vaccinatie cn to trvce uren voor de revaccinatie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Bnrgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 4 Februari 1876. LEIDEN, 4 Februari. Wij vernemen met genoegen dat de uitgever van dit blad voor zijne abonné's van de Commissie voor de Volksgezondheid alhier gekocht heeft twee duizend exemplaren van de brochure van prof. J. A. Boogaard, getiteld„Een volksbelang. De waarde eener duinwalerleiding voor de bevol king van Leiden." Dit hoekje zal Zaterdag den 12den Februari verschijnen en dan tevens aan onze lezers worden cadeau gegeven. De schrijver van de bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Leidsche hoogeschool ingezonden prijsverhandeling, onder het motto „Ex nihilo nil fit. Nil fit ad nihilum", aan welke verhandeling die faculteit eene eervolle vermel ding heeft toegekend, is de heer P. C. Plugge, candidaat in de wis- en natuurkunde aan de hooge school le Groningen. Het stoomschip Primes Amalia, van Bata via via Suez, is gisteren te Nieuwediep ter reede aangekomende Voorwaarts, van Nieuwediep naar Batavia, heeft gisteren de reis van Napels voort gezet; de Madura, van Nieuwediep naar Java, is 2 dezer te Port-Said aangekomen. Den 16den dezer maand zal te Amsterdam eene algemeene vergadering worden gehouden door de Maatschappij tot nut van den Javaan, waarop zal worden beslist over eene door het hoofdbestuur voorgestelde reglementswijziging. Voor het fonds tot oprichting eener kweekschool op Java is thans 7061.23'/, bij het hoofdbestuur ontvangen. Naar de „Standaard" bericht, wordt bij het door den minister van justitie aan den raad van state ingezonden wetsontwerp de opheffing van elf arrondissements-rechtbanken voorgesteld, te weten Appingedam, Sneek, Deventer, Nijmegen, Amers foort, Hoorn, Leiden, Brielle, Gorcum, Goes en Eindhoven. De overige rechtbanken worden ver deeld in twee klasseneen rechter der eerste klasse zal f 3000 tractement, een der tweede klasse 2200 ontvangen; de andere ambtenaren bij ieder college naar evenredigheid. Op eene Dinsdag te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in de onlangs opgerichte Amsterdamsche Gouddelvings- maatschappij in Suriname, heeft de voorzitter, de heer Roelof Citroen, medegedeeld, dat de heer J. F. A. Cateau van Rosevelt, agent-generaal der immigranten te Paramaribo, het bestuur met raad bijstaat, en tijdeljjk afwezig is tot het verkrijgen van emigrantentevens dat vanwege het gou vernement alle mogelijke ondersteuning is beloofd, en dat de administrateur, de heer J. A. Samuels, te Paramaribo, van den gouverneur persoonlijk vergunning tot delving heeft ontvangen, met toe zegging, dat bij de door de maatschappij te kiezen gronden een politie-station zal worden geplaatst. Voorts wees de voorzitter er op, dat de maat schappij, behalve goede gereedschappen, ook goede middelen van vervoer behoort te bezitten, te meer, daar zij zich op 3 dagen afstand hoven Parama ribo zal vestigen, zoodat voor de transporten o. a. een stoombootje onontbeerlijk is. Op voorstel van directeuren besloot de vergadering, tot de plaat sing der overige 70 aandeelen zoo spoedig moge lijk over te gaan en met het benoemen van com missarissen te wachten tot meer aandeelen ge plaatst zijn. Naar men uit GroeDlo mededeelt hebben de rijksadviseurs voor de monumenten van geschie denis en kunst afgezien van den aankoop ten be hoeve van het rijk van de gevonden gouden en zilveren munten, op grond dat de belangrijkste stukken reeds in handen van particulieren zijn overgegaan. Naar men verneemt heeft Z. M. de Koning het verlangen te kennen gegeven, dat een tropee van wapenen, samengesteld uit de vele curiosa, vroeger in de benedenzalen van het Mauritshuis tentoongesteld, naar de tentoonstelling te Phila delphia verzonden worde. Vooral wapens, betrek king hebbende op onze koloniën, zouden hiertoe dienstbaar gemaakt behooren te worden. Aan de hoogeschool te Groningen is Woens dag bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer A. Prins, van Gasselte. Naar men verneemt wordt er, in verband met de oprichting van een regiment veld-artillerie, eene groote promotie verwacht bij het wapen der artillerie en bij het corps militaire administratie. Staatsblad n° 32 behelst het besluit van 24 Jan. jl. tot nadere regeling van het port der brieven, enz., die tusschen Nederland en Ned.-Indië in gesloten brievenmalen over Brindisi, Marseille, Triest en Napels worden gewisseld. Bij verzen ding over Brindisi enz. is het port voor gelran- keerde brieven 50 cents, over Napels 30 cents. Staatsblad n° 33 behelst een dergelijk besluit voor de correspondentie tusschen Nederland en Suriname en Curasao over Southampton en St.-Nazaire. Den 19den dezer zal van het kolon. werf depot naar het Nieuwediep vertrekken een deta chement suppletie-troepen, sterk 175 man, waar onder 10 onder-officieren, om denzelfden dag te embarqueeren aan boord van het naar Java be stemde stoomschip „Conrad". Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapt. der inf. van het O.-I. leger Jhr. H. Bowier, terwijl tot medegeleide bestemd zijn de 1ste luit. der inf. van gemeld leger W. F. Van Mensch en J. C. Lecocq d'Armandville en de 2de luit. van dat leger P. J. Wijmans, J. C. Telders, N. C. W. Masman, W. P. Wetselaar, P. A. H. T. Tergau, H. H. L. Kuilman, H. W. Van Wijk, J. H. Van Epen, G. H. Krull, C. J. L. Schuller, D. W. Binkhorst en B. M. Leussen. De kapt. Bowier] en de 1ste luit. Van Mensch keeren van verlof naar Java terug. Z. M. heeft alsnog benoemd tot ridder 4de kl. der Militaire Willemsorde den lsten luit. der inf. van het N.-I. leger L. J. Smits, ter zake der krijgsverrichtingen tegen Atjeh tot 26 April 1874, waarvoor hem bij 's Konings besluit van 26 Oct. jl. bereids eene eervolle melding, in zijn toenma- ligen rang van 2den luit., werd toegekend; Mr. G. B. Palm, kantonrechter en lid van den kolo nialen raad op Curasao, benoemd tot gegradueerd lid van het hof van justitie aldaar. Gemengd Nieuws. De drenkeling, die Dinsdag-avond in Den Haag uit het Kanaal is opgehaald, is thans herkend. Zij heet Mina Vermeer, oud 19 jaren, dienstbode op den Dennenweg. Haar meester had haar tegen Mei a. s. den dienst opgezegd. Te Gouda heeft men getracht, en helaas met goed gevolg, eenvoudige lieden uit den burgerstand hunne spaarpenningen afhandig te maken en hun daarvoor in de handen te stop pen stukken, die oppervlakkig bekeken veel heb ben van aandeelen in de „Norddeutsche Bank", van 200 11., doch die eigenlijk niets anders be vatten dan een belofte om na 34 maal f 12.50 gestort te hebben, genoemde som te krijgen bene vens eenige loten. Wegens het niet inwilligen van zekere eischen, door de werklieden der sigarenfa briek der heeren L. en C°. te Eindhoven aan hunne patroons gedaan, hadden aldaar Maandag avond eenige ongeregeldheden plaats, die zoo hoog liepen dat de hulp der gewapende macht moest worden ingeroepen om de samengeschoolde menigte uiteen te drijven. Omtrent de vondeling, aan de Baars jes nedergelegd, wordt nog het volgende gemeld Het kind is gevonden, niet in de gemeente Nieuwer-Amstel, maar in die van Sloten, vóór de scheepstimmerwerf „Weltevrede". Het had een schrijven bij zich van dezen inhoud: „Dit kindis katholiek gedoopt uit nood, en moet kalholiek overgedoopt worden". Het echtpaar, dat het kind tot zich genomen had, zelf katholiek, draalde dan ook niet den doop in de R.-K. kerk „De Liefde", op het Langebleekerspad, te doen voltrekken, nadat eerst door medelijdende buurvrouwen op onbekrom pen wijze voor allerlei kindergoed was gezorgd. De vondeling heeft de namen ontvaogen van Johanna Clasina Wellevrede. Uit het jaarverslag over 1875 van de Wacht en Visscherij op de „Lutine" bljjkt, dat de diepte boven het in 't zand bedolven schip langzaam toeneemt. Ook is de plaats waar zij ligt beter te bereiken. Dit levert een groot voor deel op, omdat daardoor gelegenheid bestaat meer dagen van het jaar boven de „Lutine" te ankeren- Zij ligt nu nog tien meter onder het zand en thans worden proeven genomen of het mogelijk is de perskracht zoodanig te vermeerderen, dat reeds op de tegenwoordige diepte kan gewerkt worden. De chef van de Wacht, de heer W. P. Ter Meulen, vleit zich met een gunstig resultaat in dezen. Te Maastricht is gisteren een conduc teur tusschen twee treinen geraakt, waardoor hij vreeselijk verwond werd.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1