LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4902. Vrijdag A0. 1876. 4 Februari. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden..1.10. Franco per post...jr.l-^O» Afzonderlijke Nommers-0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER der gemeente LEIOEN, Gezien eeoe aanschrijving van den heer Commissaris des Koninga in de provincie; BreDgt ter kenni9 van belanghebbenden, dat op den 15den Febraari a. 8., des middags te 12 uren, zal worden overgegaan tot de openbare aanbesteding der levering van remonte-paarden en wel door de Hoofdadministratie van het late Regiment Huzaren te Haarlem 70 stnks 2de J, n Venlo 65 3dé n Leiden 55 4de n w Zatfen 80 Veld-Artillerie Utrecht 120 Rijdende-do. Amersfoort 60 De voorwaarden van aanbesteding liggen ter lezing voor geda- digden, onder anderen, in het gebouw van bet Provinciaal Be stuur van Zuid-Holland. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANÜELER. Leiden, 3 Febraari 1876. LEIDEN, 3 Febraari. Op plechtige wijze werd hedenmiddag het stof felijk overschot van den heer H. P. C Stoffels op de be graafplaats aan de Groenesteeg ter aarde besteld. "Was hij eenvoudig in zijn leven, het was ook zijn verlangen dat hij na zijne verscheiden even eenvoudig aan den schoot der aarde zou worden toe vertrouwd. Talrijk evenwel waren de belangstellen den, die zich op den doodenakker vereenigd hadden. Behalve zijne familiebetrekkingen, waren er de leden van den gemeenteraad, die van verschillende com missies waarin de overledene eveneens zitting had, en velen met wie hij op meerdere of mindere wijze in betrekking had gestaan. Toen de kist in de groeve was nedergelaten, gevoelde de burge meester Van den Brandeler er behoefte aan, een kort woord aan de nagedachtenis van den man te wijden, van hem die gedurende een tijdperk van bijna vijf en twintig jaren tot welzijn der gemeente was werkzaam geweest. Was het ver lies, dat de gemeente met zijn dood verloor, groot, niet minder was 't dit voor hem. Steeds vond hij in Stoffels een trouwen en waarachtigen steun en goeden raad. Hij was er getuige van geweest hoe zwaar het den overledene viel, niet alleen hen die hem lief en dierbaar waren, te moeten verlaten, maar ook de gemeente, wier belangen hem steeds zoo na aan 't harte lagen. Wel mocht er van hem gezegd wordenhij werkte zoo lang het dag was. De beide zonen, die mede hun vader laatste eer bewezen, en zij, met wie de overledene tot zelfs de laatste levens dagen mocht doorbrengen, mogen in hun droevig verlies in de aanwezigheid en deelneming van zooveel belangstellenden wel voldoening vinden ze is toch schooner dan de grootste lofrede die er op deze plaats kon uitgesproken worden. Ook Ds. H. Fangman schetste daarna wat de overledene als een trouw en oud vriend voor hem, maar ook wat hij voor ieder ander was geweest. Èn als mensch èn als Christen kon hij ten voorbeeld strekken. Steeds zal hij bij allen die hem gekend hebben, in zegenend aandenken blijven. De oudste zoon van den overledene, Ds. W. H. Stoffels te Reeu- wijk, bedankte, ook namens zijn broeder Dr. R. J. C. Stoffels te Meppel, en zijne treurende moeder, maar ook voor hem wien die hulde gold, in korte maar treffende woorden voor de laatste eer, den overledene bewezen. Het zou hun steeds ten troost zijn bij de gedachtenis aan den dierbare te weten: hij heeft zijn plicht gedaan! Ja, voorzeker, hij heeft zijn plicht gedaan, en terwyl hij dit deed wist hij ieders achting en toegenegenheid te verwerven, getuige o. a. ook de schriftelijke deelnemeng hem door het college van opperbrandmeesters enz. betoond toen hij zich genoodzaakt zag door zijn zwakke gezond heid zijne betrekkingen als raadslid en wethouder van fabricage neder te leggen, doch waarvan het hem toen reeds niet vergund was kennis te nemen. De wensch dat het hem mocht gegeven zijn in gezondheid en krachten en een wel verdiende rust nog vele jaren op zijn wel besteed leven terug te zien, mocht helaas niet verwezen lijkt worden. Hij ruste in vrede! In het begin der volgende maand zal door de vereeniging „Harmonie" alhier in den schouw burg eene voorstelling gegeven worden ten voor- deele der Prins-Hendrik-stichting te Egmond aan zee. Die uitvoering zal bestaan uit„De Scheeps jongen," drama in twee bedrijven, en „Deburen", blijspel in een bedryf. Èn met het oog op de goede wijze waarop de werkende leden bij de laatste uitvoeringen hunne taak vervulden èn vooral met het oog op het liefdadige doel, waarmede deze voorstelling gegeven wordt, mogen we haar gerust bij onze stadgenooten aanbevelen. Dr. J. Hooykaas, predikant bij de rem. geref. gemeente te Rotterdam, is door den gemeente raad te Amsterdam benoemd tot hoogleeraar in de Oostersche letteren aan het athenaeum illustre. Dr. A. Kuyper, lid der Tweede Kamer, wiens gezondheidstoestand in den laatsten tijd te wenschen overliet, heeft gisteren, op advies van zijn geneesheer, voor eenigen tyd het land verla ten, om in zuidelijker streken herstel van krach ten te zoeken. Door den gemeenteraad van Amsterdam is besloten om ten behoeve van het te stichten rijks-museum voor schilderijen kosteloos af te staan den noodigen ondergrond ter oppervlakte van circa 17,000 centiareD, gelegen in of nabij het te onteigenen gedeelte van den Binnendijkschen Buitenvelderschen polder, tusschen de Leidsche- en de "Weteringbarrière, benevens een som van ƒ100,000, te voldoen in twee termijnen, de eerste als het gebouw onder de kap zal zijn en de tweede zoodra ééne of meer kunstverzamelingen in het museum zullen zijn geplaatst. Te Enkhuizen had Maandag de tweede ver gadering plaats van het departement van het aardrijkskundig genootschap aldaar, waarin tegen woordig waren de heeren R. Coolemans Beynen, die de Engelsche expeditie met de „Pandora" heeft medegemaakt, en F. W. A. Rosenthal, scheeps bouwmeester te Hamburg. De heer A. J. Ten Brink beschouwde den hedendaagschen toestand der Europeesche Noordpoolvisscherij en wees voor al op de oorzaken, waardoor deze in den laatsten tijd zulk eene vlucht heeft kunnen nemen. Door statistieke gegevens bewees hij, dat die tak van nijverheid ook voor ons land de schoonste vruch ten belooft af te werpen; want niet alleen de directe voordeelen, winsten op financieel en weten schappelijk gebied, zullen van groot gewicht zyn, maar ook indirecte, zooals bijv. het vormen van een flinken visschersstand. Daarna deelde hij een plan tot oprichting eener nieuwe Noordsche Com pagnie mede. Dit plan komt in hoofdzaak hierop neer, dat hij eene Maatschappij wil vormen met een kapitaal van f 400,000 en 3 stoomschepen aankoopen, geheel gebouwd en ingericht voor de Noordpool-visscherij, aangeboden door den heer Rosenthal voor eene geringere som, dan waarvoor men nieuwe zou kunnen bouwen. Nadat allerlei bedenkingen en bezwaren waren geopperd, doch tevens uit den weg geruimd door den heer Ten Brink, sprak de vergadering met eenparige stem men hare meening uit, dat eene dergelijke onder neming zeer wenschelijk en mogelijk zal zijn. Uit de onlangs Ier zake ingekomen ambts berichten is G$d. Staten dezer provincie ge bleken, dat in vele gemeenten niet of althans niet geheel voldoende uitvoering wordt gegeven aan de bepalingen, vervat in art. 18 der wet tot voorziening tegen besmettelyke ziekten. De over weging dat het heilrijke der vaccine juist daar door de ingezetenen niet genoegzaam schijnt te worden ingezien, waar de ijver der gemeentebesturen met betrekking tot deze aangelegenheid te wenschen overlaat, heeft Ged. Staten er toe geleid de stipte naleving van het bovengemeld wetsartikel B. en Ws. met aandrang aan te bevelen. Ten einde voorts te kunnen nagaan, wat ten deze in de verschillende gemeenten van ons gewest is ge schied, hebben zij B. en Ws. verzocht in het vérvolg jaarlijks, te beginnen met 1877, een reeks van vragen te beantwoorden. Met hel oog op de veranderingen, verfraai ingen enz. welke de minister van financiën be sloten heeft het Haagsche Bosch te doen ondergaan, zijn, naar men verneemt, de boschwachters en boscharbeiders beëedigd als buitengewone onbe zoldigde rijksveldwachters, ten einde overtredingen hout- en planlsoenschennis en tevens mis drijven tegen de zeden, bedelarij enz. te kunnen constateeren, terwijl door het domeinbestuur aan den commissaris van politie in de 2de afdeeling, den heer Wulffers, tegen eene jaarlijksche toelage het toezicht over die beambten zal worden op gedragen. Aan het „Journal de Liège wordt geschre ven, dat de stad Antwerpen, om het derde eeuw feest van Rubens met te meer luister vieren, bedacht is op eene tentoonstelling van al de werken diens meesters, niet slechts van die, welke zich in België, maar ook van die, welke zich in het buitenland bevinden. Voor deze grootsche, schier onmogelijke onderneming schijnt Antwerpen op de medewerking van het ministerie en van den koning staat te maken. Aan de Utrechlsche hoogeschool is gisteren bevorderd tot doctor in de rechten de heer C. Van Mens, van Rotterdam. De heer A. A. Vorsterman van Oyen, genea logist te Maastricht, lid van verschillende binnen- en buitenlandsche geleerde genootschappen, is benoemd tot eerelid van de „Academia Genealogica Heraldica Italiana" te Pisa. Naar men verneemt, zal het Ned. hotel te Port-Said, door Z. K. H. Prins Hendrik gesticht, binnenkort voor het reizend publiek geopend worden. Bij 's rijks geweerwinkel te Delft zijn gede tacheerd tot bijwoning van den wapencursus de lste luit. A. P. I. Rutten, van het reg. grenadiers en jagers; de lste luit. H. L. V. E. Salomon, van het 2de reg. inf.de 2de luit. D. De Ronde Bresser, van het 3deJ. B. Scheek, van het 5de, en L. W. Van Hoek van het 6de reg. infan terie. De lste luit. der cavalerie op nonact. J. P. Wijnstroom is weder bij het lste reg. huzaren te Haarlem in activiteit geplaatst. Aan den opperschipper in het vaste corps dek- en onderofficieren H. P. Kramer en den matroos lste kl. J. G. Kok is toegekend de gouden medaille voor vijftig jaren eerlijken en trouwen militairen dienst. Mr. H. E. C. Van Kerckhoff te Zwolle heeft ten behoeve van het archief dier stad, ten ge schenke aangeboden eene kaart, geteekend naar

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1