LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 4901. Donderdag A0. 1876. 3 Februari. PRIJS DEZER COURANT 'Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postt>1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.1J1. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. PROCES-VERBAAL n de opening der stembriefjes, die ter benoeming van cén lid van den Gemeenteraad van Leiden, den 1 sten Februari 1876 zijn ingeleverd. Op heden den tweeden Februari achttien honderd zes en zeventig in de gemeente Leiden, is door het bureau van stemop neming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen, des morgens te negen uren. Het bureau is samengesteld uit den heer l)r. Willem Cornelis Van den Brandeler, Burgemeester, Voorzitter, en de heeren Jacques Corneille van der Zweep en Air. Paul Claude Librecht Leznijn, leden van den Gemeenteraad, 9teraopuemcr3. De Voorzitter plaatst op de tafel twee stembussen, bij hem den lstcn Februari 1876 overgebracht uit de beide afdeelingen der gemeente Leiden. De zegeU der bassen worden onderzocht en bevonden onge schonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden acht honderd en zeven stembr efjes te bevatteu. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben iuge- leverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn grooter dan het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengd, worden zij door den Voorzitter een voor een geopend eu overluid voorgelezen. Het burcaa heeft van onwaarde verklaard zeveu stembriefjes, -die oningevuld waren. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest acht honderd. Van dit getal zyn uitgebracht op de heeren: L. M. De Laat de Kanter420 en .Thr. J. F. L. Coeuen van 's Gravensloot 378 stemmen. G. J. Boekwijt en N. J. Sanders ieder één stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen, zonder dat het verschil tu9schen het getal gevonden briefjes en dat der kiezers die stemden daarop van invloed heeft kunnen zijn de heer L. M. DE LAAT DE KANTER. Is derhalve verkozen tot lid van den gemeenteraad de heer L. M. Dc Laat de Kanter, r-onendc alhier. En zijn tegen deze openiog van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opge maakt in tegenwoordigheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden, den 2den Februari 1876. VAN I)EN BRANDELER, Voorzitter. J. C. VAN DER ZWEEP. P. C. LIBRECHT LEZWIJN Slemopnemers. HONDSDOLHEID. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, Gelet op het bij hem ontvangen bericht van den Ge meente-veearts, Rijks-veearts 1ste klasse; Gezien art. 3 der Wet van den 5den Juni 1875, tot vaststelling van bepalingen bij het voorkomen van honds dolheid (Staatsblad 110); Beveelt dat gedurende vier maanden, te rekenen van den dag der af kondiging van dit bevelschrift, ALLE HONDEN die zich buiten woningen of vaartuigen (gcene openbare middelen van vervoer zijnde) in de gemeente bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ket ting liggen, moeten voorzien zijn van een MUILKORF, volgens het door Z. E. den minister van binnenlandsche zaken, bij beschikking van 27 Juli 1875 voorgeschreven model, ter gemeente-secretarie voor ieder ter bezichtiging gesteld; met dien verstande nochtans dat, ingevolge rainisterieele beschikking van 7 Sept. 1875, de stalen band van den muilkorf, die den hals van den hond omgeeft, door een koperen mag worden vervangen. En geschiedt hiervan op heden openbare afkondiging •door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 1 Februari 1876. Loling voor de Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van den heer Commissaris des Konings in deze provincie, van den 20sten Januari 1876, A n°. 182 (2de afd.), Provinciaal blad n°. 8, houdende regeling van de Loting voor de Nationale Militie; Gelet op de bepalingen der Wet van den 19den Augus tus 1861 Staatsblad n°. 72), alsook op die van Zijner Majesteits besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad nQ. 46); Doen te weten: dat de Loting der in het vorig jaar binnen deze gemeente voor de Nationale Militie ingeschre venen, en alzoo voor hen die geboren zijn in het jaar 1856, zal geschieden in een der vertrekken van het Raad huis, op Woensdag en Donderdag den 9den en lOden Februari aanstaande, beide dagen des morgens te negen nren; dat deze Loting in eene alphabetische volgorde der namen van de ingeschrevenen zal plaats hebben, en wel: op Woensdag den Oden Februari 1876, voor de ingeschrevenen wier familienaam begint met de letter A tot en met de letter K, en op Donderdag den lOden Februari 1876, voor de ingeschrevenen wier familienaam begint met de letter L tot en met de letter Z. Voorts, dat bij art. 33 der Wet is bepaald, dat voor den ingeschrevene, die niet is opgekomen, het noramer kan getrokken worden door zijn vader, moeder of voogd, ter wijl, is ook deze niet opgekomen, alsdan het trekken ge schiedt door den Burgemeester of het lid van den Raad der gemeente, waar de loteling is ingeschreven dat ingevolge art. 34 de opgekomen ingeschrevene, dadelijk na het trekken van zijn nomraer, de redenen van vrijstelling opgeeft, die hij meent te hebben. Het opgeven van deze redenen kan door zijn vader, moeder of voogd geschieden, zoo deze tegenwoordig en de ingeschrevene niet opgekomen is. Wijders, dat tot het opmaken der getuigschriften, ver meld bij art. 53, tot het bekomen van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon (welke getuigschriften worden afgegeven op de getuigenis van twee bij den Burgemeester bekende en te goeder naam en faam staande ingezetenen, die zich ieder voor de waarheid van het daarbij verklaarde, door mede-onder- teekening, verantwoordelijk stellen), de gelegenheid be staat ter Secretarie dezer gemeente, op Dinsdag den 15den en Vrijdag den 18den Februari aanstaande, van 's voor- middags negen tot 's namiddags drie uren. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant van den 29sten Januari en den 3den Februari 1876 afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 28 Januari 1876. LEIDEN, 2 Februari. Voor de verkiezing van een lid van den ge meenteraad alhier zijn ingeleverd 807 stembriefjes, waarvan van onwaaide werden verklaard 7. Het getal geldige stemmen bedroeg 800. Gekozen werd de heer L. M. De Laat de Kanter met 420 stem men. Op den heer Jhr. J. F. L. Goenen van 's Gravensloot waren er 378 uitgebracht. Heden werd aan de hoogeschool alhier be vorderd tot doctor in de rechten de heer D. A. Pekelharing, geb. te Middelburg, met acad. proef schrift: „De bevoegdheid van den Nederlandschen weigever ten aanzien van de koloniën." Voor de elfde algemeene vergadering van het aardrijkskundig genootschap, te houden te Dordrecht op 12 dezer, zijn de volgende punten van beschrijving vastgesteld: 1. Voordracht over een bezoek aan Manilla en omstreken, door den heer J. A. B. Wiselius. 2. Schetsen uit Algerië, door den heer F. J. J. Haver Droese. 3. Eenige mededeelingen over den Zeeuwschen reiziger Samuel Van de Putte, door prof. P. J. Veth. Gelijk bekend is, zal het dertigste landhuis- houdkundig congres in 1876 gehouden worden te Amsterdam. De leiding daarvan is toevertrouwd aan de heeren: Mr. B. W. A. E. baron Sloet tot Oldhuis, te Zwolle, eere-voorzitterJhr. Mr. C. J. A. Den Tex, te Amsterdam, eere-voorzitter; Jhr. Mr. H. Hoeufft van Velsen, te Amsterdam, voor zitter Mr. W. Van der Vliet, te Amsterdam, onder-voorzitter; Mr. A. N. baron De Vos van Steen wijk, te Amsterdam, secretaris; G. A. A. Dudok de Wil, te Amsterdam, penningmeester: Prof. J. M. Van Bemmelen, te Leiden; H. F. Bultman, te Amsterdam; Jhr. J. H. Van Foreest van der Palm, te Anna-Paulowna; Prof. J. W. Gunning, te Amsterdam; Mr. D. A. Koenen, te AmsterdamProf. Th. H. Mac Gillavry, te Utrecht W. Sluis, te Beemster; Mr. D. Visser van Hazers- woude, Mr. A. De Vries, N Wafel bakker, G. F. Westerman en J. A. Willink Wz., allen te Am sterdam. De bijeenkomsten zullen plaats hebben op de terreinen van „Natura Artis Magistra", op 26 Juni en volgende dagen. De werkzaamheden van het congres omvatten1 Akkerbouw. 2 Tuin bouw. 3 Houlteelt. 4 Natuurwetenschappen en hare toepassingen op den landbouw. 5 Land- en volkshuishoudkunde in het algemeen en statistiek. C. Koloniale landbouw. Het congres-bestuur heeft zich door middel eener circulaire gewend tot alle corporatiën en particulieren, die in de aangewezen onderwerpen belang stellen, met uitnoodiging om onderwerpen op te geven, belangrijk genoeg en geschikte stof opleverende voor eene vruchtbare wisseling van gedachten. De mededeeling daarvan wordt tegemoet gezien tot 15 Maart aanstaande, bij den secretaris, Mr. A. N. baron De Vos van Steenwijk, Kalverstraat, r»°. 40, te Amsterdam. Z. M. heeft benoemd tot rechter bij de rechtbank te 's-Gravenhagen Mr. W. G. D. Olivier, thans rechter te Leiden; tot rector-magnificusaan de Leidsche hoogeschool voor het academiejaar 1876/77 Prof. J. H. Scholten. De Haagsche gemeenteraad heeft gisteren met 24 legen 9 stemmen het subsidie van f 8000 aan den directeur van den Franschen schouwburg bestendigd, onder verplichting van het leveren van een opéra-comique en een gezelschap voor vaude ville en comédie accessoire. Het proces, door de heeren Albregt en Van Ollefen gevoerd tegen de heeren Le Gras en Van Zuylen, is geëindigd, doordat partijen een minne lijke schikking hebben getroffen. Naar men ver neemt, heeft de Rotterdamsche afdeeling van het Tooneelverbond de hoop nog niet opgegeven, den heer Albregt voor Rotterdam te behouden. Zon dag-avond moet een comparitie hebben plaats gehad tot bespreking van het reeds vroeger geop perde denkbeeldopneming van den heer Albregt in de directie der nieuwe schouwburg-vereeni- ging (Le Gras, Van Zuylen en Haspels.) Volgens bericht uit Paramaribo liep in het laatst van December het gerucht te Curasao, dat de kooplieden en ingezetenen van Coro en Mara- caibo zich tot het gouvernement te Caracas zouden gewend hebben met verzoek om de havens van heide plaatsen voor den buitenlandschen handel te openen en dat zulks in het begin van Januari zou geschieden. Dit gerucht is niet bevestigd gewor den, doch het tegendeel heeft plaats gehad. Vol gens een besluit van het gouvernement van Caracas zal voortaan de gemeenschap ter zee tus9chen Puerto Cabello, Coro en Maracaibo slechts door vaartuigen onder Venezuelaansche vlag mogen ge houden worden en worden de invoerrechten met 12'/a pCt. verhoogd, ter vervanging van rechten op goederen bestemd voor het binnenland. Dit besluit is 24 December in werking getreden. Aan baron B. Van der Straten Waillet, luitenant bij het Belgische 1ste regiment lansiers en ordonnance-officier van den graaf van Vlaan deren, is het officierskruis, en aan de heeren V. Briavoine, bankier le Parijs, en D. W. Roobol, hoofdcommies bij het departement van financiën in Den Haag, het ridderkruis der Luxemburgsche orde van de Eikenkroon geschonken. Van 26 Dec. 1875 tot 22 Jan. 1876 zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door long ziekte aangetast: in Zuid-Holland 138, Noord- Holland 3, Utrecht 12, Friesland 83, samen 236 runderen. Aan de Tweede Kamer zijn toegezonden twee wetsontwerpen: 1°. toestemming aan de Am- sterdamsche kanaalmaatschappij tot het opnemen van gelden (twee millioen) onder verband van schuldbrieven, gevestigd op haar in eigendom toe- behoorende gronden. Dan vertrouwt de maatschappij aan hare geldelijke verplichting gestand te kun nen doen. 2°. wijziging der arlt. 358 en 360 burgerlijke rechtsvordering. Dit strekt om die artikelen in overeenstemming te brengen met da. nieuwe havenwet.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1