J. H. Van Epen, P. J. Wijmans, J. C. Telders, N. C. U. Masman, W. P. Wetzelaar, P. A. H. F. Tergau, H. H. L. Kuilman, H. W. Van Wijk, G. H. Krull, C. J. L. Schuller, D. W. Binkhorst en B. M. Leussen. In een buitengewone vergadering van aan deelhouders in het Paleis voor Volksvlijt, Zaterdag te Amsterdam gehouden, zijn, op voordracht van den raad van bestuur, lot directeuren benoemd de heeren J. Willink en C. Söhlke. Het stoomschip Prinses Amalia, van Bata via naar Nieuwediep, is 29 dezer Kaap Roca gepasseerdde Celebes, van Batavia naar Nieuwe diep, heelt 29 dezer de reis van Aden voortgezet. Z. K. H. prins Frederik heeft zich heden ochtend naar Neuwied begeven en zal Woensdag naar Parijs en daarna naar Cannes vertrekken, waar hij eenigen tijd bij H. M. de Koningin zal vertoeven. Met zekerheid wordt vernomen dat Z. K. H. prins Frederik heeft besloten, over te gaan tot het doen restaureeren en verbouwen van zijn hotel op den hoek van de Prinsessegracht en het Korle Voorhout. De plannen, ontworpen door den architect P. F. W. Mouton, onder wiens leiding het werk zal worden uitgevoerd, beloven eene verfraaiing voor de residentie te zullen zijn. Aan denzelfden architect is opgedragen de bouw van een jachtslot in den oud-Hollandschen stijl op de goederen des prinsen aan den Leidschen straatweg. Z. M. heeft aan Mr. J. van der Feen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der comm. van admin, over het huis van arrest en just, te Assen, en benoemd lot lid Mr. H. Van Lier; J. A. Weinberg, buiteng. opzichter, benoemd tot rijksopzichter bij de landsgebouwen in Den Haag; tot burgem. der gem. Stamproy J. M. Smeyers, der gem. Tegelen S. Houba, der gem. Wittem J. L. Rompen, der gem. Hilvarenbeek J. B. Ver linden. CJ-emeng-cl Nieuws. Gisteren zijn op den Singel tusschen de voorm. Hoogewoerds- en Koepoort eerst een jongen en kort daarna een meisje, die zich met schaatsenrijden vermaakten, te water geraakt. De jongen wist zich zelf omhoog te werken, het meisje werd met groote moeite door andere schaatsen rijders gered. In de Batavierstraat te Amsterdam is Zaterdag-ochtend omstreeks halfelf een huis van drie verdiepingen ingestort. Terwijl dit gebeurde, lag op de bovenste verdieping een zuigeling in een wieg, en bevonden zich in de benedenwoning een meisje van ruim 2 jaar en een blind knaapje van 8'/2 jaar, ieder in één bedstede. Alle volwas sen personen, tot de huisgezinnen behoorende, waren op straat. Spoedig waren er rappe handen genoeg om ten minste te beginnen met een weg ruiming van het puin, ten einde te trachten de kinderen terug te vinden. Alleen de zuigeling van de bovenste verdieping werd, spoedig na het onge val, dood te voorschijn gebracht. Een vijftigtal brandwachten kwamen nu aangesneld en namen het werk der opruiming ter hand. Van ruim twaalf uren tot halfeen werd hard gewerkt; balken, deuren, sprieten, kozijnen, vensters werden op zij geschoven, stukken muur omgehaald en als het van tijd tot tijd wat gevaarlijk werd, even gepau- seerd totdat de dreigende klomp steen gevallen was, om dan opnieuw te beginnen. Terwijl daar zoo werd gearbeid, hoorde men in de straat niet anders dan luide jammerklachten van de moeder der kinderen, van betrekkingen, bloedverwanten enz. „De kinderen schreeuwen," klonk een roep. Men had de stemmen gehoord. Flink doorgewerkt, volgehouden. „Hoezee", zoo klinkt het door de straat, en het gejubel wordt teruggekaatst door de honderden, die tot op een aanzienlijken af stand waren opeengehoopt; „hoezee", de brand wacht Ter Haak komt met het jongste kind op den arm te voorschijn. Hij had het meisje, lachende, met eenige sleenen en met puin naast zich, in een bedstede gevonden. En het kind, pas ontsnapt aan den dood, wordt nu haast verstikt onder de omhelzingen der aanwezigen. De moeder, nog in angst om het blinde knaapje, drukt haar lieveling zwijgend aan het hart. Die angst zou zoo heel lang niet meer duren. De onder-commandant der brandweer vindt het knaapje in welvarenden toe stand; de brandwacht Kühlwilm brengt het uit het puin te voorschijn. En wederom davert het door het luchtruim„Hoezee I" Bedaard werd nu verder het wegruimen van gevaarlijke stukken muur voortgezet en de puinhoop opgeruimd. Een zes jarig meisje, dat door eenige stukken puin ge troffen werd, heeft dientengevolge een been ge broken. Zaterdag-avond is te ruim 6 uren te Rotterdam een hevige brand uitgebroken op de bovenverdieping van het pakhuis der firma Van Hoogstraten en Zn., in tabak, in de Groenendaal. Een stoomspuit en 13 handspuiten hebben water gegeven. Door spoedige hulp der brandweer was men den brand te negen uren zóóver meester, dat eenige spuiten konden inrukken, terwijl de andere bleven om de smeulende koopwaar, die in het pakhuis lag, verder te blusschen. Twee boven verdiepingen zijn uitgebrand. De kaart-telegrammen zijn zeer een voudig; de ondervinding toont echter aan, dat zij al te eenvoudig zijn. Hij, die seint, denkt er niet aan, ook de plaats zijner inwoning op zijn tele gram te vermelden; bovendien het aantal woorden, waartoe zich het telegram beperken moet, is toch reeds gering. Het telegraafkantoor acht het even eens overbodig de plaats van afzending te ver melden. Schoon de gevallen waarin vergissing mogelijk is voor hem, die het telegram ontvangt, niet zeer vele zullen zijn, kunnen zij toch ontstaan, gelijk nog verleden week het geval was met een handelaar te Arnhem, en ter voorkoming daar van vestigt de „Arnh. Cl." er de aandacht op, zoowel van hét publiek als van den minister van financiën, die door een enkel besluit in dit be zwaar voorzien kan. Onlangs heeft een agent der firma Krupp uit Essen een onderzoek ingesteld naar de hoeveelheid ijzererts,' welke in den bodem van Overijsel voorhanden is. Het doel was, bijaldien dit onderzoek voldoende resultaten opleverde, eene fabriek op te richten, om daar dit erts te smelten en het vervolgens naar Duitschland te verzenden. Het moet echter gebleken zijn niet mogelijk te wezen van dit erts, zonder dat het met Duitsch erts vermengd is, goed ijzer te bekomen, terwijl verder zich het bezwaar voordeed, waarop te voren niet gelet was, dat van erts geen, maar van ijzer wel inkomend recht wordt geheven door het Duit- sche rijk. Het plan is dan ook opgegeven. Het zesjarig zoontje van een schipper, die Zaterdag met zijn scheepje in de nabijheid van Sneek lag, wist zich meester te maken van een geladen pistool dat, onvoorzichtig genoeg, niet veilig opgeborgen was. Het schot ging af en trof een kindje van anderhalf jaar aan de zijde van het hoofd, 't Kind verkeert in hoogst bedenkelijke omstandigheden. Aangaande het bericht omtrent het bevriezen der voetjes van een jeugdigen wees in Steenwijkerwold verneemt men nog het volgende: Het knaapje werd bij een familie te Onna ver pleegd, waar hij nauwelijks het noodige voedsel en kleeding bekwam. Des nachts werd hem een kruiwagen in de nabijheid van een geitenstal tot legerstede aangewezen, waar hij zich met lompen moest dekken, waarvan het gevolg is geweest dat zijn beide voetjes zijn bevroren. De oorzaak dezer onmenschelgke behandeling schjjnt men te moeten zoeken in een erfenis van f 800, waarvan de bedoelde familie bij den dood van den wees eige nares zou worden. Uit Kaatsheuvel wordt gemeld: Dezer dagen ondervond zekere W. v. E. uit Loon-op- Zand op treurige wijze, dat het dragefi van wapens door militairen buiten diensttijd zeer gevaarlijk is. Terwijl v. E., vergezeld door zijn hondje, op een tamelijk eenzamen weg naar deze gemeente wan delde, ontmoette hij een huzaar, te Breda in gar nizoen, doch thans met verlof te Loon-op-Zand. De dappere krijgsman, wiens moed door overmatig gebruik van sterken drank gewis niet was ver minderd, zwaaide op den weg duchtig de sabel tegenniets. Toen hem echter het hondje aan- kefte, viel hij onder bedreiging op v. E. en diens hond aanv. E. ontving een verwonding aan het voorhoofd en een slag met het plat van de sabel op den schouder. De politie heelt zich met de zaak bemoeid. Vrij dag-middag is op de bouwmans woning van A. Den Harligh, te Oud-Beierland, eene roodbonte duif gevangen, op wier vleugels en staart verschillende merken zijn gestempeld. Op den rechtervleugel staat in een ovalen rand: „Maatschappij St.-Willebrordus", terwijl de zeven grootste vederen geleekend zijn met roode en blauwe cijfers en letters, welke laatste, hier en daar gevlakt en verflauwd, onleesbare woorden vormen. Op den linkervleugel staat, op eenige vederen voor, op eenige achter dergelijke woor den, het cijfer 6. De staart is geleekend met een blauwe figuur, ter grootte en in den vorm van een postmerk, insgelijks onleesbaar. Zaterdag-morgen had er op 's rijks marinewerf te Nieuwediep eene noodlottige ge beurtenis plaats. Twee werklieden, bezig op de ijzeren kap van het schip „Marnix", hadden het ongeluk, door de gladheid van die kap, er af te glijden, in het water te vallen en te verdrinken, ofschoon er spoedig hulp opdaagde. Vr ij dag-avond werden door den te Zwolle gestationeerden rijksveldwachter Koolhof op een boerenwagen aldaar binnengebracht drie uit Harderwijk weggeloopen militairen (Belgen)van Wijhe af had hij ze achtervolgd lot onder de gemeente Heino, alwaar bij ze in een bosch met behulp van eenige landbouwers heeft gearresteerd. Een hevige storm heeft 2 5 dezer over San-Domingo gewoed. Drie schepen, die op de kust geworpen werden, worden als geheel verloren beschouwd. De „Neue Ber 1. Musik-Zeitung" spreekt het bericht legen, dat A. Rubinstein blind gewor den zou zijn. Wel heeft hij lichte oogontsteking gehad, maar deze is reeds geweken. KOLONIËN. BATAVIA, 23 December. Het „Balav. Handelsbl." zegt in zijn mail-over zicht o. a.: In de officieele courant van Dinsdag 11. leest menOntslagen uit 's lands dienst Dr. F. W. M. Hoogenstraaten, derde stads-geneesheer te Batavia. Met zekerheid kunnen wij omtrent de redenen van dit ontslag nog niets mededeelen, echter wel het een en ander wat ons door ge ruchten ter oore gekomen is. Onlangs stond in een paar bladen eene advertentie, geteekend Dr. Le Maudit. In die advertentie werden de hande lingen van den chef van den geneeskundigen dienst en die van den dirigeerend officier-van-gezond- heid, overste Bol, in een al zeer ongunstig dag licht geplaatst. Beide hoofd-offieieren werden daarin beschuldigd van door hunne handelingen tegen over den officier-van-gezondheid Van H. dezen laatste als het ware gedreven te hebben tot zelf moord; tevens bevatte die advertentie de bedrei ging dat ze in vier talen zou worden overgezet en dan in vier verschillende Europeesche dagbladen of geschriften zou geplaatst worden. Men wil dat de regeering zich deze zaak heeft aangetrok ken, dat de procureur-generaal een onderzoek naar den naam van den plaatser der advertentie heeft doen instellen en het ontslag van Dr. Hoogen straaten van een en ander het gevolg is. Wel heeft Dr. Le Maudit door een tweede advertentie de eerste ongedaan willen maken, doch dit terug trekken heeft, naar het schijnt, de regeering niet kunnen overhalen, hem in zijne positie le hand haven. Uit Makassar wordt gemeld, dat de vorst van Goa zijr.e belangstelling in de koepokstof-in enting heeft doen blijken door het doen vaccineeren van al zijne kleinkinderen en van vele andere kinderen van zijne rijksgrootenhet is nu zijn wensch dat de vaccine in zijn geheele rijk worde ingevoerd en daartoe worden door hem de noo dige maatregelen genomen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiê zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den gew. conlr. 2de kl. bij het binnen), best. op Java en Madura J. N. Bnrgerhondt en aan den gew. klerk op het adsiit.-ree.-bur. te Ambarawa B. J. Van Dieren. Be noemd: Tot lid in den raad van just, te Batavia Mr. A. J. Zeeman; tot alg. ontv. van 'alands kas te Samarang, B. C. J. Heyman; tot alg. ontv. van 'elands kas te Soerabaia, H. Bos Otten; tot commies op bet res.-bureel te Bengkalis, F. A. Hem- melman. Bij de alg. rekenk.: tot lsten commies, J. W. Jagtman; tot 2den commie-, J. J. II. Langenhoff. Bij den post- en tele graafdienst: tot kantoor-chef 4de kl., V. J. H. Vtn Wely; tot commies 8de kl., J. Van Vliet; tot adjunct-commies D. C. G. Dnmas, Th. C. Bogaardt, F. Van de Pol en K. Van der Pale, eerstg. te Socrakarta, de tweede te Weltevreden en de drie laatstg. te Samarang; tot. buit. snbit.-griff. bij de rechtb. te

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2