LEIDSCÏÏ DAGBLAD. Dinsdag A0. 1876. I Februari. N°. 4899. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postB 1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meero.m. Groeitere Letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. De VOORZITTER van den GEMEENTERAAD van LEI DEN noodigt bij deze, krachtens art. 7, 2de alinea, der Wet van 4 Jnli 1850 (Staatsblad n°. 37), de inwoners dezer gemeente nit om, zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan YÓÓr den 15den Februari e. k., door overlegging der aanslagbiljetten ter Secretarie dezer gemeente te doen bljjkeu, ten einde zoo noodig bun recht tc bewijzen om, bij de jaarlijk- sche herziening der lijsten van kiesbevoegden, daarop te worden geplaatst. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Lcid- 8cbe Courant. De Voorzitter voornoemd, v. d. BRANDELER. LeideD, 31 Januari 1876. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Ontvangen hebbende eene opgave aanwijzende de uitkomsten der meting en schatting van gebonwJe cn oogebouwde eigen dommen, bedoeld io de artt. 15, 23 en 43 der Wet van den 26sten Mei 1870 (Staatsblad n°. 82), betrekkelijk de grondbe lasting Doet tc weten, dat die opgave gedurende dertig dagen, ter Secretarie dezer gemeente, ter inzage van de belanghebbenden is nedergclegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester van Leiden, v. d. BRANDELER. Leiden, 31 Januari 1870. NOTIFICATIE. De GEDEPUTEERDE STATEN der Provincie ZUID-HOL LAND, Gelet op art. 73, alinea 2 der Wet van den 4den Juli 1850 (Staatsblad n°. 37); Noodigen de inwoners der Provincie Zaid-Holland, die elders in 's Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, uit, ora daarvan VÓÓr 1 April aanstaande aan han Cillege te doen blijken, door overlegging van het aanslagbiljet of van een uittreksel uit de kohieren der Ryk9 directe belastingen, ten einde daarop worde gelet bij het opmaken der lijst van de hoogstaangeslagenen, verkiesbaar tot afgevaardigden ter Eerste Kamer van de Stateu- Generaal. De bedoelde stokken behoorea door belanghebbenden te wor den ingezonden aan het lokaal van het Proviuciaal Bestuur van Zuid-Holland, met opgave van: 1°. den naam, de voornamen cn de woonplaats" van den aan geslagene 2°. de gemeente en de dagteckcning zijner geboorte; en 3°. bijaldien hij buiten 's lands is geboren, of, en zoo ja, waarom hij als Nederlander is te beschouwen, met ver melding van de dagteekening zijner naturalisatie, indien deze mocht hebben plaats gehad. 's Gravenbage, den &4sten Januari 1876. De Gedeputeerde Staten voornoemJ, FOCK, Voorzitter. J. RöELL, Griffier. LEIMN, 3i Januari. In den vroegen morgen van gisteren trof onze stad een groot verlies. De heer H. P. C. Stoffels is niet meer. Zeer velen zullen deze droeve mare met innig leedwezen hebben vernomen. Niet alleen toch zijne dierbare betrekkingen verliezen in hem veel: ook de stad onzer inwoning heeft reden lot groote droefheid. Hij was immers een harer beste burgers. Een groot gedeelte van zijn leven heeft hij met bewonderenswaardigen ijver aan hare be langen gewijd. Vier en twintig jaren was hij lid van den raad: twee en twintig jaren daarvan wethouder. Man van beginselen, warm vriend van het onderwijs, heelt hij een belangrijken stoot helpen geven aan de ontwikkeling en beschaving der gemeente. Hij heeft gewerkt zoolang hij kon, langer misschien dan goed was voor zijne ge zondheid en zijne krachten. Wat kostte het hem moeite en strijd, bij het ongunstig verloop zijner ziekte, afscheid te nemen van een betrekking, die zijn lust en zijn leven was! Altijd werkzaam, op gewekt, in de hoogste mate goedhartig, heeft hij ontelbaar velen aan zich verplicht. Nooit liet hij de gelegenheid voorbijgaan om anderen van dienst te wezen hij wenschte het allen te zijn. De naam komt hem toe van vriend des volks. In onze dankbare herinnering leeft .hij voort. Zulke burgers vergeet men niet licht. Als schrijvers der onlangs met eene zilveren medaille bekroonde antwoorden op de prijsvraag, welke door de geneeskundige faculteit alhier was uitgeschreven, hebben zich hekend gemaakt de heeren A. Nijkamp, med. candidaat, en H. Treub, med. student, beiden aan de Leidsche Hoogschool. Met belangstelling hebben wij hedenmiddag bezichtigd de étalage der heeren Sanders en Co. bestemd voor do wereldtentoonstelling, dit jaar te Philadelphia te houden. Ze levert inderdaad het duidelijkst bewijs hoe zeer men de kunst ook in de zeepfabricage weet toe te passen. Het geheel steunt op een nel houten geschilderd voetstuk van ongeveer twee meter in 't vierkant. Op het vlak daarvan bevinden zich zeven glazen kasten, bevat tende verschillende zeepsoorten, zoowel binnen- als buitenslands in gebruik, sommige minder in quali- teit, andere van fijner soort en zeer neljes bewerkt. In het midden daarvan vertoont zich het eigen lijke stuk, dat een waar pronksluk van harde- zeepindustrie mag genoemd worden. Vier keurig gemarmerde pyramiden rusten op een dito voet stuk, uit wier midden zich weder een groote kolom verheft, waarboven zich een met de nati onale kleuren germarmerde bol bevindt. Het geheel is ruim 3'/, meter hoog en maakt met de schoone marmersoorten een goeden indruk. De fabrikanten hebben hiermede, onzes inziens, ten duidelijkste getoond, dat zij voor het buitenland geenszins behoeven onder te doen. De medailles, bij het stuk zelf geëtaleerd, bewijzen dit trou wens reeds. Wij kunnen daarom belangstellenden ten volle aanraden deze étalage eveneens te gaan be zichtigen, waartoe de heeren Sanders en Co. hun tot a. s. Vrijdag welwillend de gelegenheid geven. Bij de lieden gehouden openbare aanbeste ding van onderscheidene werken huiten de voor malige Hoogewoerdspoort met een nieuwe singelbrug enz., in twee perceelen, is van het eerste perceel voor de som van f 6574 aannemer geworden J. J. Hassclbach, en van het tweede D. A. Schretlen en C0., voor f'1726. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen f 25.00, f 5.00, en f 2.55 en de laagste 25, f 5.40 en 2,50. De vereeniging „Harmonie" gaf gisteravond in de Stadszaal hare tweede voorstelling in dit seizoen. Het programma bevatte thans, in afwij king van vroeger, drie toor.eelslukjes in één be drijf, t. w.„Hoe Jonalhas twee heeren dient," blijspel naar Vann en d'Avricourt, „Mijn tuin huisje," oorspronkelijk tooneelspel door J. De Jong, en „Klaveren vrouw", blijspel met zang naar het Fransch. Het afwisselend personeel, dat men in deze drie stukjes zag optreden, bewees over welk een groot aantal werkende leden de vereeniging heeft te beschikken. En daaronder zijn inderdaad ook zeer goede. De uitvoering van „Mijn tuin huisje" o. a. was allerkeurigst: de rolverdeeling was goed en de dilettanten gaven niet alleen be wijs dat zij hunne rollen goed van buiten kenden, maar ook goed begrepen, en daarbij was de uit spraak beschaafd. Ailen speelden uitmuntend, zoodat men de anderen onrecht zou doen door één hun ner te noemen. Na afloop der voorstelling kon de schrijver, die zich eveneens onder de toeschouwers bevond, dan ook niet nalaten de werkende leden en de dames-dilettanten zijn dank te betuigen voor de wijze waarop zij zijn stukje vertolkt had den en den wensch uit te spreken dat de ver eeniging op deze wijze steeds in bloei moge toe nemen. Ook de beide andere stukjes werden zeer aardig gespeeld, vooral het laatste, dat tevens menige gelegenheid aanbood om eens hartelijk te lachen. De coupletten werden duidelijk en zuiver gezongen; sommigen gaven levens blijk dat meri hier met een goed zanger te doen had. De geheele voorstelling was zóó, dat zij eene der beste is die de vereeniging tot nutoe gaf en niemand der aanwe zigen onvoldaan zal zijn gebleven. Talrijke toejuichin gen vielen den vertooners dan ook herhaaldeiyk ten deel. Nadat de president na de uitvoering de heeren- en dames-ddetlanten had dank gezegd voor hunne moeite en de wijze waarop zij zich van hunne taak gekweten hadden, nam ook de beschermheer der vereeniging, Mr. Th. baron Van Heemstra van Froma en Eibersburen, die haar met zijn tegenwoordigheid vereerde, het woord om de leden aan te sporen op den thans betreden weg voort gaan en de vereeniging niet alleen een lang leven, maar ook veel heil en zegen toe te wenschen. Als gewoonlijk vereenigden zoowel de leden als de genoodigden zich nu met hunne dames tot een bal, waaraan door zeer velen werd deelgeno men, dat zeer geanimeerd was en waarhij de heer Taverne niets had nagelaten om 't den feest vierenden zoo aangenaam en smakelijk mogelijk te maken. Waren bovendien de voorstanders der vrouwen-emancipatie daarbij tegenwoordig geweest, dan hadden zij 't genoegen kunnen smaken te zien hoe hunne theorieën ook reeds hier waren doorgedrongen, daar toch bij een der dansen de dames, getrouw aan de traditie der schrikkeljaren, nu van hun recht konden gebruik maken. Blijkens een Zaterdag hij het Departement van Koloniën ontvangen telegram zijn de volgende herichlen aangaande de gebeurtenissen in Atjeh vernomen19 Januari, bivouac te Kroeng Raba. De hoofden der IV moekim werden opgeroepen. Gekwetsten, zieken en krijgsgevangenen zijn over gevoerd naar Oleh-leh; 20 Jan., een stoomschip naar Kloewang gezonden om Toekoe Lampassei af te halen voor de aanrakingen met de hoofden in de IV moekim; 21 Jan., verkenning naar de kloof van Djempit; 22 Jan., verkenning naar de kloof van Bradoen, waar de plaats voor eene vestiging is bepaald. De hoofden der IV moekim de hun voorgehouden artikelen van onderwerping aangenomen. De hoofden van Lepong, Loon" en Daja opgeroepen. Het hoofd moekim Bradoen kwam in het bivouac; 23 Jan., het hoofd van Lepong aangekomen. Per stoomschip werden zieken over gevoerd naar Oleh leh; 24 Jan., opgerukt naar de kloof Bradoen. De weersgesteldheid en de ge zondheid der ageerende troepen was gunstig. Bij de overige troepen in Atjeh was de gezondheids toestand iets gunstiger dan in den laatsten tijd. In den nacht van 23 op 24 Januari werd een vijandelijke aanval afgeslagen op onzen post Lem- hoeh-Oost. Gesneuveld zijn 2 inlandsche soldaten en eene vrouw, gewond 22 militairen. De vijand werd met verlies teruggeslagen. [Wegens de late ontvangst Zaterdag-avond in eenige nummers niet medegedeeld.} Op den 19 Jen Februari e. k. zal aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip „Conrad" te Nieuwediep overgaan een detache ment koloniale militairen ter sterkte van 175 korporaals en manschappen en 10 onderofficieren, onder bevel van den kapt. der infanterie van het O.-I. leger Jhr. H. Bowier en het medegeleide van den van verlof terugkeerenden lsten luit. der inf. Van Mensch, den lsten luit. der inf. J. C. J. Lecocq d'Amandville en de 2de luit. van dat wapen

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1