kunstschatten eene nationale zaak en verwacht, dat velen in het vaderland hiervoor gaarne iets zullen willen afzonderen. Zoodra de in de laatste dagen vernomen twijfel aangaande de echtheid der stukken genoegzaam is gebleken ongegrond te zijn en het denkbeeld om van het behoud der genoemde kunstproducten eene volkszaak te ma ken hier en daar bl'ykbaar sympathie vindt, zal het voorloopig comité aldaar actief optreden. Het stoomschip Aclon is 23 dezer van Marseille, de Friesland 25 dezer van Batavia naar Rotterdam vertrokken. Door den gemeenteraad van Rotterdam is gisteren aangenomen een voorstel van B. en Ws. om over te gaan tot het oprichten van eene gas fabriek op Fijenoord voor rekening van de gemeente. Omtrent de uitbreiding aan het posttractaat van Bern te geven, en de werkzaamheden der vergaderde afgevaardigden verneemt men, dat niet alleen Engeland, Frankrijk en Nederland, maar ook Spanje de toetreding voor hun koloniën hebben gevraagd. Duitschland stelde op de vergadering voor om eerst in 't algemeen de voorwaarden te bepalen voor de toetreding van overzeesche gewes ten en de berekening van den zeetransit. Een commissie, bestaande uit de gedelegeerden van Duitschland, Oostenrijk, België, Frankrijk, Enge land, Ralië en Nederland, werd benoemd om over de verschillende voorstellen rapport uit te brengen. De toetreding van de Fransche en Engelsche ko loniën tot het traclaat is verzekerd. Elk land, dat verzendt, zal aan het land, dat met de verzending belast is, betalen 25 franken per kilogram netto voor brieven en correspondentiën, één frank per kilogram voor verschillende andere per post te verzenden voorwerpen. Zijn twee landen met de verzending belast, dan wordt gedeeld in verhou ding van den afstand, dien elke mail aflegt. De toetreding der Hollandsche koloniën op dezelfde voorwaarden wordt door Engeland en Frankrijk ernstig bestreden. De minister van binnenl. zaken heeft aan de vier voornaamste tuinbouwvereenigingen advies gevraagd omtrent het benoemen eener commissie vanwege de regeering voor de aanstaande inter nationale tuinbouwtentoonstelling te Brussel. Zeven candidaten zijn aan den minister voorgesteld, de heerenC. A. A. Dudok de Wit, Jac. P. R. Gale- sloot, J. C. lvrook, J. H. Krelage, H. J. Rutgers van Rozenburg, Mr. D. Visser van Hazerswoude en J. A. Willink Wzn. De luit.-ter-zee 2de kl. J. H. M. Jansen, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 19den dezer in Nederland terug gekeerd, is met dien datum op nonact. gesteld; de tot luit.-ter-zee 1ste kl. bevorderde luit.-ter-zee 2de kl. A. P. Tadema wordt met '16 Februari geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Z. M. heeft bepaald dat aan de weduwen en weezen, die uit de weduwen- en weezenkas voor de officieren der landmacht pensioen of onderstand genieten, eene buitengewone uitkee- ring voor eens ten bedrage van twaalf ten hon derd van het door ieder jaarlijks genoten wordend bedrag zal worden toegekend. In de gisteren gehouden vergadering van het hoofdbestuur van het anlidienstvervangingbond zijn tot leden van het dagelijksch bestuur benoemd de heerenM. L. graaf Van Limburg Slirum, president; W. J. Knoop, vice-president; L. G. Broes, penningmeesterMr. A. M. Maas Geeste- ranus en Mr. A. Kerdijk, secretarissen, allen in Den Haag; Mr. J. T. Buys, te Leiden; Mr. J. C. E. baron Van Lijnden, te Rotterdam. Z. M. heeft aan J. Rau van Gameren, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en vice-president van de comm. van administr. over het burgerij)k en milit. huis van verzekering te Arnhem, onder dankbel., en benoemd tot lid dier comm. D. H. Van der Poel, oud directeur der registr. en dom., te Arnhem, zijnde het vice- presidium opgedragen aan het lid C. W. graaf Van Limburg Stirum; bij het departement van koloniën bevorderd, tot hoofdcommies, de commies Jhr. J. D. Sixtot commies, de adjunct-commies Mr. H. J. Dijckmeester. Gemengd Nieuws. Gisterochtend is bij den landbouwer P. R. te Wassenaar een dood kalf ter wereld ge komen, dat van twee koppen, duidelijk van elkaar gescheiden op één nek, voorzien is. Gisternacht is te Haarlem eene vrouw, die vanwege de politie in het stads-ziekenhuis was geplaatst, uit een 20 voet boven den grond zijnd raam gesprongen. Zij was gisteren nog niet ontdekt, zoodat het onzeker is, of zij zich heeft verwond. Onder het delven van een grafophet kerkhof te Meedhuizen, in de gemeente Delfzijl, vond de doodgraver onlangs vijf zilveren munten. Eene van deze met het jaartal 1562 heeft tot randschrift: „Da pacem Due. in diebus nostris" (Geef vrede, o Heer! in onze dagen). Op de overige, uit de jaren 1580, 1584, 1587, leest men: „Sit nomen Domini benedicium" (Denaam des Heeren zij geprezen), terwijl allen aan de keerzijde tot opschrift hebben: „Moneta nova argen: Groningen" (Nieuwe zilveren munt Gro ningen). W o e n s d ag - a v o n d is te Oss een kapi tale boerenwoning met twee schuren, benevens de geheele inboedel, waaronder een groote voorraad hooi en stroo, alles toebehoorende aan den land bouwer Vos, een prooi der vlammen geworden. Alleen het vee is gered. Alles was tegen brand schade verzekerd. Men schrijft uit Workum van 26 dezer; Aan de Friesche kust ziet men des avonds ver in zee een lantaarn branden, naar vermoeden van een schip met petroleum, dat reeds den 3den dezer uit Amsterdam moet zijn vertrokken. Het zou wer.schelijk zijn met een stoomboot, die het ijs kan trotseeren, zooals er te Ilarlingen nu en dan binnenkomen, den schepelingen bijstand te ver- leenen, eer zij van honger omkomen. Aangaande de geruchten uit Sneek omtrent een kind, dat door den vader en de stief moeder, aldaar woonachtig, zou mishandeld wor den en gezegd wordt een vermogen van f 40,000 te bezitten, dat bij eventueel overlijden aan den vader zou komen, wordt uit vertrouwbare bron verzekerd, dat het onderzoek der justitie de on waarheid dezer geruchten duidelijk aan het licht heeft gebracht. Uit Deventer wordt gemeld: Ten be- wijze welk eene groote hoeveelheid ijzererts in deze provincie gedolven wordt, kan dienen dat voor meer dan 100,000 waggons van dat artikel ter vervoer naar Duitschland gereed ligt. Dinsdag-ochtend omstreeks negen uren, toen de eerste trein van de Noord-Bra- bantsch-Duitsche spoorwegmaatschappij het station Oefïelt naderde, snelde een persoon uit een boschje toe en wierp zich op de rails. Het was den machinist onmogelijk te stoppen. De geheele trein ging dan ook over het lichaam van den ongeluk kige heen, dat letterlijk door midden werd ge sneden. Kleeding enz. doen vermoeden, dat hij polderwerker was. De uitgever van den „New-York He rald," Bennett, heeft te Parijs, aan de „Avenue de l'opéra", een fraai lokaal doen inrichten, waar alle mogelijke periodieke bladen, die in Noord- Amerika verschijnen, ter lezing liggen voor de Amerikanen te Parijs. Daar er in de Vereenigde Staten ongeveer 6000 nieuwsbladen verschijnen, kan men zich ter nauwernood eenig denkbeeld maken van den onlzagwekkenden stortvloed van couranten, die dagelijks zich verspreidt over de leestafels dezer inrichting. De bladen zijn gerang schikt naar den aard van hunnen inhoud. RechtzaUen, Correctioneele uitspraak der rechtbank alhier van 28 Januari. J. J. De H., te Leiden, wegens misbruik van vertrouwen, 14 dagen gev.; D. A. H., te Leiden, w. het laten loopen van een hond zonder voorzien te zijn van een muilkorf, geldboete van 3 of 2 d. gev.P. P. De B. en J. v. T., te Leiden, w. mishandeling, vrijgesproken. Gisteren heelt de rechtbank te Darmstadt ma joor Steek aan het hem ten laste gelegde misdrijf schuldig verklaard, met veroordeeling tot een ge vangenisstraf van 8 maanden. Zijn medebeschul digde Schwarz is tot 4 maanden gevangenisstra veroordeeld. De rechtbank te Maastricht heeft de invrij heidstelling bevolen van V., te Slein, verdach van moord op den jachtopziener Op de Beeke Het O. M. is daartegen in verzet gekomen, zoodai het hof te 's-Hertogenboseh in deze zaak uitspraal rnoet doen. In den nacht van 12 op 13 Augustus jl had te Amsterdam ten huize van den heer E. M' Heyblom, op de IJgracht, een stoute diefstal plaats De dieven schoven het meest nabij de voorden: gelegen venster open en kwamen, daar de luikei niet goed gesloten waren, op gemakkelijke wij; in de voorkamer. Zoowel aan deze als aan d binnenkamer werd een kort bezoek gebrachl waarbij alle voorwerpen, die voor de hand lage; en van waarde schenen, werden medegenomei Des morgens bleken vermist een pendule, ee: compositie trekpot en melkkan, een komfoor e een stuk zwart geribde zijde van circa 20 metei Men vond in de kamer de sporen van voetstapper van door regen bemorst zand en een paar wegge worpen lucifers, van een ander soort als in d bewuste woning voorhanden waren. Door de politi werden de voorwerpen spoedig gevonden, ten deel in een schaftkelder op den Kloveniersburgwa ten deele, wat de zijde betreft, bij een kleinhan delaar, die deze had gekocht van de eigenare van den kelder, waar de dieven de voorwerpen i denzelfden nacht hadden afgegeven. Op hare aan wijzing werden drie personen, F. H. Pappelendan H. De Brabander en H. De Genzer in hechteni genomen. Deze stonden Woensdag voor het gt rechtshof te Amsterdam terecht. Achttien getuige: werden gehoord. De twee eerste besch. bleve hardnekkig ontkennen, de derde handhaafde zij reeds bij den rechter-commissaris afgelegde beker, tenis, waarbij hij zijn vorige makkers niet spaardi Onder de getuigen verscheen iemand, die in de cel lulaire gevangenis te Amsterdam in een cel onde die van den besch. Pappelendam had gezeten e van dezen destijds met een snede brood aan ee touwtje een briefje had ontvangen, waarop hij ver klaarde dat de woorden stonden: „Hein, houd moed het kan best gebeuren dat wij naar huis gaar omdat zij ons niet kunnen overtuigen. Ik heb gis teren een dag in het cachot gezeten." (was getee kend) „Frans Pappelendam." Deze laatste had blijk baar gedacht dat Hein De Brabander in de benedenci zat, maar er had een persoonsverwisseling plaats ge had. De gevangenbewaarder,aan wien bovenbedoeld gevangene de ontvangst tan een briefje mededeelde had hem, zooals hij opgaf, gezegd, dat hij het maa verscheuren moest. Deze ontkende echter dat laat ste en beweerde, dat hem alleen een grijs slukj papier was vertoond en dat hij de zaak als gek heid had beschouwd. Sinds 1 Januari had h opgehouden bewaarder te zijn. Het bleek voort ter terechtzitting dat in de cellulaire gevangeni te Amsterdam de gevangenen in de onder elkande gelegen cellen zoowel mondeling als echriftelijl van gedachten kunnen wisselen, mondeling naa het schijnt door den ventilatietoestel, schriflelijl door het naar buiten openslaan der ramen ei daarop iets te leggen dat naar bovengelrokken word of van boven daarop iets neder te laten. De fou schijnt dus te liggen in een gebrekkige inrichting Een ander gevangene, die later ook in een ce onder Pappelendam had gezeten, verklaarde da deze hem toen zou hebben toegeroepen dat hi een pendule had en later gezegd dat ze hem niet: konden maken en dat hij onschuldig zat. Pappe lendam beweerde alleen te hebben gezegd dat hi beschuldigd werd een pendule te hebben gestolen De adv.-generaal Jhr. Mr. C. H. Backer oordeeldi aller schuld bewezen. Hij achtte een langdurigi verwijdering uit de maatschappij wenschelijk var personen, die niet slechts een stouten diefsla bedreven, maar allen, hoewel nog jong d( oudste was 25, de jongste 10 jaren reeds meerdere vonnissen Ie hunnen laste hadden. Het zwaarste vonnis van den eerste was een gevange nisstraf van zes maanden, de beide laatsten waren o. a. voor meer dan 1 jaar veroordeeld geweest, de jongste te beginnen met den Kruisberg. Spr. requireerde de veroordeeling van de beide eersten tot een tuchthuisstraf van zes, van den laatste tot eene van vijf jaren. Morgenochtend te half- elf wordt de behandeling der zaak voortgezet. De ambtshalve toegevoegde verdedigers Mrs. Pet en Yan Goor zullen dan aan het woord komen.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2