eigene levendigheid en aanschouwelijkheid van ■voorstelling leidde de gevierde schrijver zijne hoorders binnen Parijs na den slag bij Sédan en schetste met de levendigste kleuren het drama, dat den vierden September '1870 in de wereld stad werd afgespeeld. De zeer interessante lezing werd door een groot en aandachtig publiek bij gewoond. Naar wij met zekerheid vernemen zal op 1 Februari e. k. in de Hollandsche Maatschappij van fraaie kunsten en wetenschappen optreden onze gevierde tooneelkunstenares Mevr. Kleine- Gartman. De faculteit van letteren en wijsbegeerte alhier heeft besloten aan de bij haar ingezonden prijsverhandeling, onder hel dubbèl motto: „"Wat walsch^ is, valsch is, sla dooden „Dit volk wil zich niet door Duitschers laten beheerschen", eene eervolle vermelding toe te kennen. Het examen ter benoeming van hoogstens 18 controleurs van het kadaster zal den lsten Maart e. k. in Den Haag aanvangen. Aanmelding vóór 15 Februari. Aan de jury voor het nieuwe rijksmuseum te Amsterdam waren drie ontwerpen ter beoor deeling toegezonden. Naar men verneemt heeft de Commissie van rijksadviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst, welke hier als jury optrad, haar keuze bepaald op het ontwerp van den architect P. J. H. Cuypers, te Amsterdam. Door Mr. L. Haffmans, lid der Tweede Kamer, is, ten behoeve van den aankoop der schilderijen in hel Hofje van Beresteyn te Haarlem, voor het Nationaal Museum, eene bijdrage van 100 toegezegd. Aan het admissie-exarnen tot de lessen der hoogeschool is te Groningen deelgenomen door twee candidaten, die beiden zijn afgewezen. Aangezien de Amerikaansche kabelmaat schappijen verklaard hebben, de met 1 Januari jl. algemeen ingevoerde verkeersbepalingen niet te kunnen aannemen, geschiedt, in het telegraphisch verkeer met en over Noord-Amerika, de woorden telling voor den afstand tot Londen of Brest, volgens de bepalingen van het Petersburger ver drag, voor den verderen weg volgens de vroeger geldende regelen. Om voor één woord te worden geteld, mag een woord voor het eerste gedeelte van den weg niet meer dan tien letters, voor het tweede gedeelte niet meer dan zeven letter grepen bevatten. De Commissie van beoordeeling, benoemd door het Hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van landbouw, heeft voor eenige dagen uitspraak gedaan omtrent de beantwoording der prijsvraag over kaasbereiding. De prijs, de gou den medaille der Maatschappij en 275, is toe gekend aan een met veel zorg bewerkt, zeer uit gebreid stuk, ingezonden onder het motto: Prediker X, vers a. Bij de opening van het naambriefje bleek de schrijver te zijn Dr. P. J. Hollmann, te Edam. Aan het „Handbl." wordt gemeld, dat bij een der laatste benoemingen van officieren voor het O.-I. leger een serg.-majoor, na het afleggen van het verlicht examen tot 2den luit. bij dat leger aangesteld, na die benoeming voor den dienst is afgekeurd. "Vandaar het besluit, om al de adspi- ranten, zoowel voor het leger hier te lande als in O.-L, vóór het examen aan eene herkeuring te onderwerpen, welk besluit al dadelijk is toegepast op de adspiranten-sergeanten bij de hoofdcursussen, die nu voor het examen staan en van welke er zijn, die reeds 8 jaren den lande dienden met gebreken, waarom zij nu waarschijnlijk als officier niet in aanmeiking zullen komen. Het departe ment van oorlog heeft echter nog geene definitieve beslissing genomen. Naar rnen verneemt, heeft de minister van binnenl. zaken besloten de concessiën voor sloom- sleepdienster» voortaan in dier voege te verleenen, dat de voorschriften omtrent het aantal schepen, dat langs de rijkskanalen gesleept mag worden, na een gehouden proefvaart, vrijgeviger kunnen worden gesteld, dan tot dusver het geval was. Het zou namelijk gebleken zijn, dat zelfs op smalle of kronkelende vaarwaters het sleepen van 6 a 7 schepen tegelijk tot geene moeielijkheden aanlei ding geeft, en dat het zacht sleepen van vaartui gen door smalle en drukbezochte wateren minder bezwaren oplevert dan het voortboomen of aan de lijn trekken. In bedoelde kanalen mochten tot dusverre in de meeste gevallen slechts 1, hoog stens 2 schepen op sleeptouw worden genomen. De minister van financiën verwittigt de belanghebbenden, dat de verzending der brieven malen naar Ned.-Indië, langs den weg van Napels, en verder met de stoomschepen van de maat schappij „Nederland" in 't vervolg des Maandags in plaats van des Zondags om de vier weken zal plaats vinden. De eerstvolgende verzending langs den hierboven bedoelden weg en verder met het stoomschip „Voorwaarts" geschiedt alzoo op Maandag den 31sten Januari a. s; door middel van de op de volgende uren vertrekkende spoortreinen uit Amsterdam 7, B-otterdam 6.25 en Den Haag 6.15 's morgens. Z. M. de Koning zal zich a. s. Dinsdag naar Amsterdam begeven ten einde de schilderijen collectie te bezichtigen, die de Nederlandsche kunst op de wereldtentoonstelling te Philadelphia zal inzenden. Eerste Kamer. De credietwet van oorlog is met 18 tegen 4 stemmen aangenomen en daarna de begrooling van Suriname en hoofd stuk IX (koloniën) met algemeene stemmen op een na. Bij het laatste hoofdstuk verklaarde de minister van koloniën in antwoord aan den heer Harlsen, dat de consolidatie van de beginselen eenmaal voor Indië vastgesteld, noodig is, maar dat bij niet minister zou blijven, indien hij alleen steun zou vinden bij de uiterste richting der libe ralen. Na aanneming van hoofdstuk X is de kamer op reces gescheiden. Z. M. heeft herbenoemd tot burgem. van Alkmaar, A. Maclaine Pont; benoemd tot com missaris der loodsen tevens ontv. der loodsgelden te Zierikzee, G. Geerling; den lsten luit. P. J. G. Le Comte, van het 1ste reg. inf., voor den lijd van vijf jaren gedet. bij de inf. in Ned.-Indië; den lsten luit. F. J. Haver Droeze, van het corps ingen., mineurs en sappeurs, gedet. bij de krijgs school, te rekenen van 1 Mei in rang en anci en- neleit overgeplaatst bij het wapen der genie in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Te Leidschendam passeerden Woens dag legen dén avond een bouwman met zijn knecht, op een wagen met een paard bespannen gezeten, het verlaat aldaar, toen juist het touw brak waarmede de schuif van het verlaat wordt opgehouden. De schuif viel met geraas neder, zoodat het paard van schrik op hol ging en een eind verder met voertuig en al in den Leidschen vliet en door het ijs geraakte. De bouwman en zijn knecht zijn er met een nat pak afgekomen en ook het paard is, ofschoon met veel moeite, weder behouden op het droge gebracht. Gister morgen heeft men het voertuig opgevischt. Uit de stad Groningen zullen naar de tentoonstelling te Philadelphia door den heer L. Deutgen worden gezonden eene nieuwe soort van schrijfborden en leien van papier, dat hij met eene door hem zeiven gemaakte machine vervaardigt. Die borden en leien zijn dof zwart en hebben dit voor, dat zij niet lijden door hitte, droogte en vochtigheid. Zij kosten 7 den vier kanten meter. In de vergadering van het depar tement Groningen van de Maatschappij Nijverheid werd geconstateerd, dat de heer Deutgen een onschatbaren dienst aan het ondenvijs in school en huis heeft bewezen door deze uitvinding. Bij de aangifte ter inschrijving voor de nationale militie zijn te Tilburg drie jongelie- gelieden verschenen, die een ieders aandacht trok ken. Een had namelijk een lengte van 1.85 meter, de tweede daarentegen was slechts 1.22 groot en de derde, die er als een flink gezet jongetje van 6 of 7 jaar uitzag, was niet hooger dan 1.20. Te Harskamp, gemeente Ede, heeft zekere V., berucht wegens zijn woest karakter, den aldaar wonenden smid in diens eigen woning zoodanig mishandeld, dat men voor het behoud van diens leven vreest. De dader, die reeds meer malen met de justitie theeft kennis gemaakt, is gearresteerd. Vier inwoners der gemeente Steen bergen, P. J. Clarys, M. H. Abels, J. J. Clarys, landbouwers, en B. J. Imandt, hulponderwijzer, zijn dezer dagen onder het schaatsenrijden door het ijs gezakt en verdronken. Hunne lijken zijn opgevischt en naar de betrekkingen overgebracht. De twee eerstgenoemde personen waren gehuwd. Reeds vijf keer is een lading rund- vleesch van New-York naar Liverpool gezonden en telkens in volkomen goeden en zuiveren toe stand in Engeland aangekomen. Men verkeerde in onzekerheid over de middelen, welke dit moge lijk hebben gemaakt, en daar het niet genoeglijk is, vleesch te eten waarmede men op geheimzin nige manier heeft omgegaan, waren velen huive rig het vleesch te koopen, ofschoon het even goed als Engelscli vleesch en aanmeikelijk goedkooper is. Thans is bekend geworden op welke wijze het vleesch bewaard wordt, en een netter, eenvoudiger manier is niet denkbaar. Het vleesch wordt niet bevroren en later ontdooid, doch het wordt in een plaats gelegd, waar het droog en koel blijft. Om zulk een plaats te verkrijgen heeft men een groote kist gemaakt, waarvan de eene helft ge vuld is met ijs. Middenin wordt een waaier door een kleine stoommachine voortdurend in beweging gehouden, en aan de andere zijde van het mid denschot ligt het vleesch. De wr.aier laat een stroom lucht voortdurend circuleeren, beurt voor beurt over het ijs en het vleesch. De koude lucht houdt het vleesch koel zonder het te bevriezen. Zoo de lucht in de vleeschkamer of kist vochtig heid opneemt, wordt die onmiddellijk geconden seerd in \Vater, zoodra de lucht in de ijskamer komt, en vliet het weg door een pijp, die de ijskamer draineert. Het vleesch blijft gedurende de tien of twaalf dagen van den overtocht in de droge koude lucht volkomen zuiver en goed. Zoo hetzelfde stelsel voor uitbreiding vatbaar is en de kosten van het ijs niet te groot zijn, is deze wijze van vleeschvervoer bijzonder practisch. Rechtzakeu. Correctioneele uitspraak der rechtbank alhier van 21 Januari. B. Van S., le Aarlanderveen, wegens zonder toezicht laten van een hondenkar, boete van f 5, subsidiair 1 d. gev.J. D., te Leiden, wegens het koopen van militaire kleedingstukken, 14 d. gev. De persoon te Arnhem, die verleden week te rechtstond wegens manslag uit onvoorzichtigheid en achteloosheid (door het vallen van steenen uit een slechten schoorsteen), is lot 14 dagen celstraf en f S boete veroordeeld. Tegen "Wilhelm Heir.e, die in den avond van 3 Oct. jl. te Ylaardingen aan J. Groeneveld een diepe snede aan de linkerzijde van den hals heeft toegebracht, ten gevolge waarvan deze den 26sten Oct. aan verbloeding overleed, is gisteren voor het gerechtshof in Den Haag eene tuchthuis straf van 5 tot 20 jaren geëischt. Uitspraak a. s. Donderdag. KOLONIËN. BATAVIA, '18 December. Van den ambtenaar W. P. Groeneveld, belast met eene zending naar China in het belang der emigratie van Chineesche werklieden naar Aljeh, is het telegraphisch bericht ontvangen, dat aan de Britsche autoriteiten te Hongkong door het opperbestuur bevelen zijn gezonden om bedoelde emigratie toe le laten, en dat hij mitsdien zijne pogingen om den stroom van Chineesche emigran ten naar Atjeh le leiden onverwijld zcude her vatten. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned, w. ziekte, aan den voorz. van den landraad te Soerabaia Mr. W. J. Essers; een tweej. verlof naar Europa, vv. ziekte, aan den iDgen. 2de kl. bij deu waterstaat en 's lands burgerlijke openb, werken J. M. "NVap. Ontslagen: Eerv., nit 'slands dienst, onder toek. van pens., de gew. algem. ontv. van 's lands kas te Samarang J. D. H. Kuyp; eervol, uit 'slands dienst, met beb. van recht op pens., de ads.-res. van Krahsaan (Probolingo), C. Th. llumme; eerv. uit hunne bctr., w. 2iekte, de verific. 2de kl. bij de in- eu nitvoerr. en acc. J. J. K. Maarschalk, eu de hoofdonderw. aan de openb. 1ste lag. school B te SamaraDg R. Metelerkamp; eervol uit 'slands dienst met beh. van recht op pens., de lste klerk op het res.-kantoor te Bandong W. C. Cor nelius. Benoemd: Tot gouvernem. commis9. bij de Javasche bank, E. C. C. Steinmetz; tot hoofdonderw. (onderw. lste kl.) aan de openb. lste 1. s. B te Samarang A. C. Tjebbes; tot hulpprediker ten dienste der inl. christen-gemeenten op het eiland Noesa-Laut B. C. Körnfeldt; tot holppr. teD dienste der inl. christen-gemeenten te AllaDg c. a. (Hitoe) op het eiland Am- boina R. Bossert; tot adj.-landm. 3de kl. bij het eskader in

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2