LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4800. Vrijdag A0. 1876. 21 Januari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden «per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. S TAD S-BE RICHT E N. NATIONALE MILITIE. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op art. 2ó der wet van den 19den Augustus 1861, betrekkelijk de Nationale Militie (Staatsblad n°. 72); Doen te weten; dat het register van inschrijving en de alphabetische naamlyst der in 1875 voor de Nationale Militie ingeschre venen, van den 2lsten tot den 20sten Januari e. k. ter gemeente-secretarie voor elk ter lezing worden nedergelegd dat bezwaar tegen register en lijst, binnen den tijd der nederlegging, kan worden ingebracht aan den Commissaris des Konings in deze provincie, schriftelijk, op ongezegeld papier, bij den Eurgemeester in te leveren. Eu geschiedt hiervaa openbare afkondiging door plaatsing in •de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethoadera voornoemd, v. n. BRAN DELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 20 Januari 1876. NATIONALE 9IILITIE, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 18 der Wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie behooren te worden ingeschreven (zij die op den Isten Januari hun 19de jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 1857), verplicht zijn zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tassclien den lsten en den Risten Januari; dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militieplichtige, zijn vader, of is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd lot het doen van die aangifte verplicht is; en dat overtreding van het aangehaalde art. 18, krachtens art. 1S3 der meergemelde wet, wordt gestraft met boete van 25 tot 100. Voor hen die verzuimden zich op de door het Gemeen tebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeente-secretarie, van 's voormiddags 10 tot 's namid dags 3 uren, op iederen werkdag, tot en raet den 31sten Januari aanstaande, op welken dag het register van in schrijving, des namiddags te 4 uren, voorloopig wordt ge sloten. jv En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 15 Januari 1876. HONDSDOLHEID. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN herinnert bij deze den ingezetenen dat ingevolge door hem laatste lijk uitgevaardigd bevelschrift, afgekondigd den 27sten September 1875, ALLE HONDEN die zich buiten wonin gen of vaartuigen (geene openbare middelen van vervoer zijnde) in de gemeente bevinden en niet binnen een afge sloten erf aan een ketting liggen, nog tot den 27sten Januari e. k. van een MUILKORF, volgens vastgesteld model, moeten zijn voorzien. De Burgemeester voornoemd, b v. d. BRANDELER. 1 Leideu, 19 Januari 1S76. LEIDEN, 20 Januari, In de maanden October, November en December jl. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven voor het buitenland bestemd, die -wegens onbekendheid der adressanten niet be hield konden worden Duitschland: L. B. Sasse te Bonn; E. B. G. Hagen te Hagen; A. Beines te GladbachC. G. Chavannes te Tubingen; N. Rombouts, W. A. Bar- tels, beideh te Wiesbaden Mej. C. Voorhoeve te iWiersenthel. EngelandMiss G. Van Hoytema te Angthon; G. Anten te Hull; D. Marks, Van Kaalte, beiden te Londen. Italië: Mad. Zegers Veeckens te Menlone. Noord-AmerikaDésumier (2 stuks) te New-YorkS. L. De Mooy te Grand Rapids; W. Morten te Washington. België: G. Contini (2 stuks) te Antwerpen; P. C. Croon te Brussel; Sloet Van Olddrutenburg te Luik. Frank- kiprijkTh. M. Roest, Alart, beiden te Parijs. Door bet Bestuur der spoorwegmaatschappij LeidenWoerden zal 16 Febr. worden aanbe steed het leveren van 2850 tonnen spoorstaven met eindverbindingen en haakbouten. Het stoomschip Maduravan Nieuwediep naar Batavia, is gisterochtend van Southampton vertrokken. Naar men verneemt zal de Nederl. hoofd commissie voor de Philadelphia-tentoonstelling nog eeriige der collectief-tentoonstellingen, welke naar Philadelphia worden gezonden, hier te lande voor het publiek ter bezichtiging stellen. Van Maandag 24 Januari af tot en met Zondag 6 Februari zullen in „Arti et Amicitiae" te Amsterdam de schilderijen en beeldhouwwerken, en van 24 Janu ari af tot en met 2 Februari in een der zalen van het Paleis voor Volksvlijt de étalage der producten uit Ned.-Indië en de étalage van den Nederlandschen boekhandel worden tentoongesteld. Aan alle inzenders voor de tentoonstelling te Philadelphia zijn reeds de adressen en andere be scheiden toegezonden, zoodat in de eerste dagen van Februari de geheele Nederlandsche inzending te Vlissingen zal vereenigd zijd, om per stoomschip „W. A. Scholten", kapt. J. Jansen, naar New- York en van daar naar Philadelphia te worden overgebracht. De Commissie van de historische tentoon stelling te Amsterdam heeft aanvankelijk alle reden om tevreden te zijn over den uitslag van hare bemoeiingen. In het bijzonder belooft de verzameling van prenten, gravures, penningen en medailles zeer merkwaardig le zullen zijn. De opening van de tentoonstelling, die in het voor malig Oude Mannenhuis zal gehouden worden, is bepaald tegen het midden van de maand April e. k., terwijl de duur er van voorloopig op den tijd van zes weken is vastgesteld. De inzending zal moeten geschieden van 14 tot en met 19 Februari. Naar het „Vad." meldt hebben de wets ontwerpen betreffende de rechtbanken en kanton gerechten, die zich aansluiten aan de nieuwe Hovenwet, het departement van justitie reeds verlaten. Van Z. K. H. prins Alexander worden vol gens den Haagschen correspondent van de „Gron. Ct." voortdurend zeer gunstige berichten ontvangen. De prins geniet eene volmaakte gezondheid en zal, naar luid van de uitingen der geneesheeren, in de toekomst geheel herstellen van de kwaal, welke zijn toestand steeds min of meer zorgwekkend maakte. De prins moet echter vooral veel bewe ging blijven houden en mag volstrekt niet rooken. Z. M. de Koning heeft de groote gouden medaille van verdienste geschonken aan de zan geres Trebelli. Het plan van den heer J. N. Scheltema om een monument voor de gebr. Houtman op te richten, vindt zoowel te Gouda als elders veel belangstelling. Dezer dagen is de hoofdcommissie samengesteld; zij bestaat uit de hh. Mr. A. A. v. Bergen IJzendoorn, burgemeester T. P. Viruly, lid van de Eerste Kamer; A. A. De Vries, gep. vice-admiraalP. B. Bruyn van Rozenburg, gep. luit.-kol. van het O.-I. leger; W. D. De Lange, commandant der schutterijF. C. v. Zeylen, T. Drajer, H. W. G. Koning, D. Lulius v. Goor, D. Ruyter Jr., G. C. Fortuyn Droogleever en J. N. Scheltema. In de vergadering der pomologische veree- niging, Dinsdag te Boskoop gehouden, is de rekening over 4875, bedragende in ontvangst ƒ809.191/, en in uitgaaf 685.83'/j, en dus sluitende met een batig slot van 123.56, met algemeene stem men goedgekeurd, evenals de begrooting voor 1876, waarbij de ontvangsten geraamd zijn op 569.36 en de uitgaven op 579.20. Voorts werd in plaats van den heer C. G. Overeynder, die voor zijn herbenoeming als lid van het bestuur had bedankt, gekozen de heer W. C. Boer, die de benoeming heeft aangenomen. Omtrent de verschijning van den Colorado kever in Zweden, in den herfst des vorigen jaars, heeft de regeering inlichtingen bekomen, waaruit blijkt dat de daaromtrent verspreide be richten onjuist zijn en de academie van landbouw aldaar dit officieel heeft erkend. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis, dat, te beginnen met 1 Febr., het prenten kabinet in 's rijks museum te Amsterdam weder voor het publiek toegankelijk zal zijn. Het „Slaatsblad" n°. 8 behelst het kon. besluit van den 11 den dezer tot toekenning van vrijdom van den accijns voor het ruwe zout, benoodigd voor het zuiveren van oliën en zulks met intrek king van het koninklijk besluit van 20 Augustus 1872. De off.-van-gez. 2de kl. J. J. Hendriksz, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië, en van daar den 5den dezer in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op nonact. gesteld. Z. M. heeft benoemd tot controleur der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Nijmegen, 1ste afd., B. K. Boom, thans te Helder; tot adjunct-contr. H. Gamerlingh, thans te Leiden; tot adjunct-contr. te Leiden J. Sijpkens, surnum. te Groningen; tot ontv. der dir. bel. en acc. te Zuidhorn W. F. Van Nouhuys, thans te Leek L. H. Stolk eervol ontslagen als surnum. der posterijen. Eerste Kamer. Unaniem zijn aange nomen de hoofdstukken binnenlandsche zaken, marine en financiën. Bij het eerste had een kort debat over onderwijs plaats. Morgen is koloniën aan de orde. Z. M. heeft benoemd tot burgem. der gem. Riethoven W. Verhoeven; opgeheven het ont vangkantoor der dir. bel. enz. te Uden, en die gemeente toegevoegd aan het ontvangk. derz. middelen le Veghel, onder het voortd. beheer van B. Ritter; de gem. Mill en Zeeland toegevoegd aan het ontvangk. der dir. bel. enz. te Grave, onder het voortd. beheer van W. M. D. Van Wely; benoemd tot directeur van het poslk. te Harder wijk H. ~VV. De Ridder, thans directeur van het postk. te Leerdam. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen te ruim 10 uren heeft alhier een schoorsteenbrand plaats gehad in de fabriek van den heer Zuurdeeg aan den Ouden Singel. Door een handspuit was de brand spoe dig gebluscht. Dinsdag-avond te halfzes is te Dor drecht zekere "W. Van N., oud 61 jaar, nadat hij een bezoek bij eene overbuur in de Vleesch- houwerstraat had afgelegd, van de steile donkere Irap naar beneden gestort, ten gevolge waarvan hij op het hoofd is terechtgekomen en onmiddel lijk is overleden. Bij een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de ongelukkige niet in nuchteren toestand verkeerde.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1