LEIDSCH DAGrBLAD. N°. 4889. A0. 1876. Donderdag 20 Januari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regeLs1.05. Iedere regel meero.nt Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. PROCESVERBAAL van de opening der stembriefjesdie ter benoeming van één lid van den Gemeenteraad van Leidenden 18den Januari 1876 zijn ingeleverd. Op heden den negentienden Januari achttien honderd zes n zeventig in de gemeente Leiden, is door het bureau van temopneming in de ter inlevering van stembriefjes be leende zaal op het Raadhuis plaats genomen, des morgens negen uren. Het bureau is samengesteld uit den heer Petrus Isaacus s Fremery, Wethouder, Voorzitter, en de heeren Jacques orneille van der Zweep en Mr. Lucas Daniel Suringar, leden van den Gemeenteraad, stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel twee stembussen, bij hem den 18den Januari 1876 overgebracht uit de beide afdee- lingen der gemeente Leiden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en be- onden zeven honderd één en zestig stembriefjes te bevatten. Dit getal, met de lijsten der kiezers, die briefjes heb ben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengeraengd, worden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voor gelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard vijf stem briefjes, die oningevuld waren. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest zeven honderd zes en vijftig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren L. M. De Laat de Kanter331 stemmen. Jhr. J. F. L. Coenen van 's Gravesloot 288 G. Wilhelmy Damsté33 N. J. Sanders25 Mr. J. A. F. Coebergh11 II. W. F. Bakker9 Mr. M. D'Aumerie7 A. W. Sijthoff6 Prof. S. Vissering en J. P. Scharwachler ieder 5 F. Stokhuyzen, G. J. Corts en W. F. Van Wijk Jr. ieder 3 stemmen. Mr. G. A. Boonacker, A. Vermey, J. Van Lith en Al- bertus Van Leeuwen ieder 2 stemmen. G. Bakker, Dr. J. C. Drabbe, A. Witmans, M. De Looy, :A. Boekkooi, Prof. P. L. Rijke, H. A. Schmier, M. Hartog, Mr. A. E. J. Modderman, M. H. Fontein, R. M. Beuth, P. Van Rhijn, L. A. Andreson, J. A. Schmier, II. P. C. Stof fels, C. YV. \ran Overeem, J. J. Christiaanse, J. A. Heus, •«n Mr. G. J. Grashuis ieder ééne stem. Geene volstrekte meerderheid van stemmen verkregen zijnde, moet krachtens art. 11 der Gemeentewet eene her stemming plaats vinden over de Heeren L. M. DE LAAT DE KANTER en Jhr. J. F. L. COENEN YrAN 's GRAVESLOOT, die op de daarbij bedoelde lijst zijn gebracht. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt, in tegenwoordigheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden, den 19 Januari 1876. DE FREMERY, Voorzitter. J. C. VAN DER ZWEEP, v c. SURINGAR Stemopnemers. HONDSDOLHEID. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN herinnert bij deze den ingezetenen dat ingevolge door hem laatste lijk uitgevaardigd bevelschrift, afgekondigd den 27sten September 1875, ALLE HONDEN die zich buiten wonin gen of vaartuigen (geene openbare middelen van vervoer zijnde) in de gemeente bevinden en niet binnen een afge sloten erf aan een ketting liggen, nog tot den 27sten Januari e. k. van een MUILKORF, volgens vastgesteld model, moeten zijn voorzien. LeideD, 19 Januari 1876. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. LEIDEN, 19 Januari. \oor de verkiezing van een lid van den ge meenteraad alhier weren uitgebracht 761 stem men, waarvan van onwaarde 5; volstrekte meer- derheid 379. Op den heer L. M. DE LAAT DE KANTER waren 331 en op den heer Jhr. J F L. COENEN VAN 's GRAVESLOOT 288 stemmen uitgebracht, zoodat eene herstemming moet plaats hebben. Op verschillende personen werden 137 stemmen uitgebracht. Heden is aan het ministerie van justitie aanbesteed het uitvoeren van vernieuwingen en herstellingen aan en het onderhouden gedurende 1876, 77 en 78 van eenige rechtsgebouwen en gevangenissen. Voor het huis van arrest en rechts- gebouw te Leiden was de eenige geldige inschrij ving die van den heer P. C. Van Erkel alhier, voor f'.2254 en 2128. Het stoomschip Hamptonvan Java naar Rotterdam, is 17 dezer var. Malta vertrokken. Blijkens de memorie van beantwoording omtrent het departement van financiën meent de minister tegenover de bedenkingen, die in eene afdeeling door eenige leden tegenover zijn beleid worden in het midden gebracht, te mogen ver wijzen naar het antwoord reeds gegeven bij de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting, en voegt daar nog bij wat hij in een jaar tijds op het gebied van het belastingwezen aan de Kamer heeft ingezonden. Bij de toelichting dier ontwer pen is ook vermeld dat eene herziening van de patentbelasting en van de zegelbelasting in be werking is en dat die van de personeele belasting wordt voorbereid, in verband waarmede eene vermindering van de zoutbelasling en afschaffing van de zeepbelasting aan de orde zullen komen. Niet gaarne zou de minister eene eindbeslissing omtrent de muntquaestie uitstellen totdat de toe stand bezwaar opleverde. De geschiedenis der laatste jaren toont genoeg aan, hoe duur ons dit uitstellen te slaan kwam en nog te staan komen zal. De Ned. Bank had op 17 Jan. bij een munt en muntmateriaal van f 157,302,'156.7-1' voor eene som van 143,099,881.57' minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 57,239,952.625 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Eerste Kamer. Bij de algemeene be schouwingen over de staatsbegrooting hebben de heeren Duymaer van Twist en Smit het finan cieel beleid besproken en voorts de noodzakelijk heid betoogd orn dit Kabinet te steunen. De mi nisters van justitie en financiën hebben daarop geantwoord, waarna de hoofdstukken II, III en IV achlervolgens met algemeene stemmen zijn aan genomen. Morgen voortzetting. Mr. J. F. D'Aumerie is op zijn verzoek eervol ontslagen als ontvanger der registratie en domeinen te Bolsward, behoudens aanspraak op pensioen. Z. M. heeft C. G. Prytz, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de belr. van consul der Nederlanden te Gothenburg, onder dankbet. onder den minister van binnenl. zaken, met in gang van 1 Febr., belast met de leiding van de zaken van de spoorwegen, met den titel van direc teur N. Th. Michaëlis, thans hoofdingenieur van den waterstaat 2de kl. en eerstaanw. ingenieur bij den aanleg van staatsspoorwegen, onder toe kenning van eervol ontslag uit beide laatstgenoemde betr.herbenoemd lol burgem. van Ubach over Worms, P. D. Pelzer; van Oud-Vroenhoven, L. H. Kruyen; van Raamsdonk Mr. G. I. H. Heere; van Peize J. G. M. Timmerman; ingetrokken het tijdelijke pensioen en de toelage, toegekend aan den luit.-ter-zee 2de kl. Jhr. S. F. T. De Vaynes van Brakell en aan dien zeeofficier, onder toe kenning van den titulairen rang van luit.-ter-zee lste kl., ter zake van ongeschiktheid voor den milit. dienst ten gevolge van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, verleend een pensioen van f 700 en voor verblijf in milit. dienst in 's rijks overz. bezitt. eni. eene verhooging van 375 'sjaars; aan den kapt.-luit.-ter-zee H. Van Goens, adjudant van Z. K. H. Prins Alexander, vergund het aannemen en dragen der versierselen van officier van de Leopoldsorde; den luit.-ter-zee 2de kl. A. Werumeus Buning, op zijn verzoek, ter zake van ongeschiktheid voor den milit. dienst, ten gevolge van in en door den dienst onstane lichaamsgebreken, op een pensioen gesteld van f 700, en eene verhooging, voor verblijf in milit: dienst in 's rijks overz. bezitt. enz. van f 375 'sjaars; A. W. Linssen, surnum. bij de dir. bel, enz. te Maastricht, benoemd tot ontv. derz. mid delen te Arcen; M. G. Van den Berg van Sapa- roea, surnum. bij de dir. bel. enz. te Zwolle, benoemd tot ontv. derz. middelen te Bourtange (gemeente Vlachtwedde). Gemengd Nieuws. De 93-jarige D. J. Kuipers, van Wol- vega, maakte dezer dagen een reisje op schaatsen naar Echten, een afstand van drie uren, heen en terug, om zijn jongeren broeder, van 89 jaar, een bezoek te brengen. Maandag-nacht is te Oosterhoulge- vankelijk binnengebracht een jongmensch, beschul digd van den avond te voren op een meisje, met wie hij, naar men zegt, vroeger in betrekking gestaan heeft, een pistoolschot te hebben gelost. Ten einde zijn daad te kunnen volbrengen, had hij het oogenblik gewacht, dat het meisje en haar beminde op een hem bekend uur met elkander stonden te spreken. Het schot trof haar in het aangezicht en zij verkeert in levensgevaar. Een sergeant der infanterie, in de vorige week door het ijs gevallen op een der stadsvesten te Goes, werd schier half dood er uit gehaald, en naar het hospitaal vervoerd, alwaar hij gedurende eenige dagen werd verpleegd. Don derdag 11. is hij echter aan de gevolgen overleden. De hardrijderij op schaatsen, Maan dag te Leeuwarden gehouden, was van bijzonderen aard. Zij ging uit van de zoogenaamde gecoslu- meerde ijsclub. De wedstrijd werd voorafgegaan door een historischen optocht langs de voornaamste gedeelten der stad, voorstellende den intocht van graaf Casimir, als nieuwbenoemd stadhouder van Friesland, binnen Leeuwarden in het jaar 1620. De optocht was samengesteld als volgtDe gehar naste lijfwacht, waarbij de hoofdman te paard in volle wapenrusting; eene commissie uit het hof van Friesland, de heraut van Friesland; graaf Ernst Casimir, stadhouder; zijne gemalin, de her togin Sophia Hedwig van Brunswijk, eene staats dame, de zoon en dochter van het vorstelijk echtpaar met het hun vieren gezeten in een rijtuig bespan nen met vier paarden; de vier hoofdofficieren en de vier eerepages van Z. K. H.; eene commissie uit de staten van Friesland; idem uit de stads- regeering van Leeuwarden; de schutterij van Leeuwarden; de gilden van Friesland; het regi ment Oranje Nassau te paard (de laatste vier nos. door de hoofdmannen enz. vertegenwoordigd); d& veldwagen van den stadhouder. Aan het hoofd van den stoet bevond zich de stafmuziek van het lste reg. infanterie. Ofschoon de ingevallen dooi veel teleurstelling baarde, was er toch eene groote menigte rnenschen tegenwoordig. Na atlaop der

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1