Gemengd Nieuws. Zondag in den laten avond, terwyl bet 13-jarig dochtertje van v. M. te Delfshaven, bij afwezigheid harer ouders, slapende bij de kachel zat, geraakten hare kleederen in brand. Het meisje, dat alleen in huis was, vluchtte op straat, waar twee aldaar voorbijkomende schippers onmiddellijk de vlam uitdoofden, zoodat zij met eenige lichte brandwonden vrijkwam. Te Piozendaal hadden vier personen in de kracht des levens zich Zaterdag op schaat sen op het Langwater in Kruisland vermaakt. Bjj het huiswaarts keeren schijnen zij door het ijs gezakt te zijn; althans alle vier zijn levenloos opgehaald. Twee hunner waren gehuwd en laten kinderen na. Zondag-middag, even na het eindi gen der ochtendgodsdienstoefening, werd brand ontdekt in den schoorsteen van de consistorie kamer der Remonslrantsche kerk te Amsterdam. Spoedig werd hulp ingeroepen aan de brandweer kazerne op de Prinsengracht bij de Leliegracht. Eenige brandwachten bluschten den brand, zonder dat spuiten behoefden aan te rukken. In de infirmerie leHarderwijkwordt een koloniaal militair verpleegd, geboortig uit Frankrijk, die getracht had te deserleeren en de kust der Zuiderzee over het ijs schijnt gevolgd te hebben, maar, onbekend met de richting, te Lemmer is aangehouden, van waar hij over Leeuwar den naar Harderwijk is teruggebracht. Ten ge volge der op zijne reis uitgestane koude is een zijner voelen bevroren. Drie met geweren gewapende stroo- pers werden voor eenige dagen door de maré- chaussées van Pioermond, een gemeente- en een onbezoldigden rijksveldwachter, nabij Horn (Lim burg), vervolgd. Gesommeerd zijnde de wapens, die zij tegen de politie gekeerd hadden, af te leggen, weigerden zij niet alleen dit te doen, maar lieten het zelfs aan bedreigingen niet ontbreken; waarop de mannen der wet hunne karabijnen op de aanvallers afschoten, die toen, vreeselijk bloedende aan schouders en beenen, de vlucht namen. Tegen deze stroopers, van welke eenige jaren geleden één voor een gelijk feit heeft terecht gestaan, is procesverbaal opgemaakt. Uit de Zuid-Willemsvaart te Maas tricht is Zondag opgehaald het lijk van een opzich ter der vestingwerken, die reeds sedert meer dan drie weken vermist werd. Te Muntendam brak Zondag-ochtend een hevige brand uit in eene boerenhofstede, ter wijl de bewoners naar de kerk waren. Het vee is gered, doch van 't overige niet veel, terwijl wat nog uit de vlammen gehaald werd, meestal ont vreemd is. Uit Ooststellingwerf wordt van 15 dezer gerneld: Het lijk van J. O., van Bovenknijpe, die vermist werd, is gisteren opgevischt in de nabij heid van het Nanninga'ster vallaat. Er heeft eene uitwendige schouwing van het lijk plaats gehad, en vervolgens zijn onderscheidene personen uit het dorp Oosterwolde in verhoor geweest. De over ledene was een zeer oppassend jongeling en 25 jaar oud. Te Herbede, bij Witten in Westfalen, is op Nieuwjaarsdag een kind gedoopt, wiens vader, grootvader, overgrootvader en bet-over grootvader nog leven. Laatstbedoelde patriarch is de luitenant-kolonel Berghaus genaamd Kerstein, geboren 11 Januari 1789. In het Palais de l'Industrie te Par ij s is een toestel tentoongesteld, uitgevonden door kapt. Warneck en bestemd om zeilschepen bij stil weder stoomkracht te verschaffen. Het wordt aan den achtersleven van het schip bevestigd en kan naar verlangen buiten werking worden gesteld. Een stoommachine van weinig paardekracht, in het schip geplaatst, brengt een schroef in bewe ging, die den voortgang bevordert wanneer de zeilen geen dienst kunnen doen. Kort geleden zijn eenige bankiers en wisselaars te Par'ys op een buitengewoon slimme en brutale wijze beetgenomen. Den 5den dezer begaf zich iemand, die zich J. Curtis noemde, naar de welbekende Parijsche bankiers John Arthur Co. en kocht een cheque, groot 25 p. st. De cheque was afgegeven op de Londensche correspondenten der hh. Arthur en Co., de hh. Venables en Co. De cheque was genommerd en er was behoorlijk advies van gegeven, maar ze werd nooit ter beta ling gepresenteerd. Toen zij eens in het bezit van den dief was, werd een valsch accept van de hh. Venables en Co. er onder geplaatst, waardoor zij betaalbaar werd bij de Nationale Bank te Londen. Het bedrag van 25 p. st. werd veranderd in een som van 1,300 p. st., en in dien vorm werd de cheque bij de Nationale Bank aangeboden en door haar betaald. Dezelfde bedrieger had op denzelf den dag bij den heer Léon Levy een cheque op Londen voor 25 p. st. gekocht, die op een gelijke wijze werd behandeld. De som, 25 p. st., werd in 1,500 veranderd, en gepresenteerd bij de Lon den Joint Stock Bank werd ook deze chèque be taald. Blijkbaar hehben de oplichters zich goed bekend gemaakt met de handteekening en manier van bovengenoemde huizen; de handteekeningen schenen volmaakt in orde. Een Londensche „detec tive" tracht te Parijs de schelmen op te sporen. Doch lot nogtoe is het niet gelukt hen te ont dekken. BechtzaUen, Het beroep in cassatie van .den koopman L. G. in Den Haag is gisteren door den hoogen raad verworpen. Adv.-generaal Smits nam vervolgens conclusie in de voorziening van den notaris uit Sas-van-Gent, die wegens verduistering van gelden, hern voor een betaald wordenden arbeid ter hand gesteld, door hel hof van Zeeland tot een jaar cellulaire gevangenisstraf en f 25 boete is veroordeeld. De beide cassatiemiddelen werden ongegrond bevon den; daar omtrent het doel waarvoor de gelden waren gegeveD, het hof een zuiver feitelijke be slissing heeft gegeven en ten aanzien van het beslaan van een geschilpunt van burgerlijk recht het niet de vraag is of de requirant eene legenvordering heeft en het niet van invloed op de strafactie kan zijn of deze in de gelegenheid is het verduisterde terug te betalen. De conclusie strekte tot verwerping. De uitspraak is bepaald op 14 Februari. •Hierna werd behandeld het beroep in cassa tie van den dentiste méchanicien Th. P., die door het hof van Zuid-Holland in hooger beroep is ver oordeeld tot f 150 boele wegens het verleenen van tandheelkundigen raad en bijstand als bedrijf, zijnde onbevoegde uitoefening der geneeskunde. Evenals in eersten aanleg en in hooger beroep trad ook nu als verdediger op Mr. Vlielander Hein, die als cassatiemiddel ontwikkelde de schending en verkeerde toepassing der artt. 1 en 18 der geneeskundige wet van 1805, omdat het hof naar zijne meening ten onrechte eenige ten laste gelegde feiten als geneeskundigen raad en bijstand had aangenomen. Die feiten, zuiver mechanische kunstbewerkingen, werden niet door den medicus, maar door een dentiste verricht en z. i. had het hof den req. moeten ontslaan van rechtsvervolging, waartoe pleiter alsnog concludeerde. Het O. M. zal den 24slen dezer conclusie nemen. Naar men verneemt, is door twee genees kundigen, benoemd ter onderzoeking der verstands ontwikkeling van v. d. L., beschuldigd van den dubbelen kindermoord te Velp, in Noord-Brabant, geconstateerd, dat zij dieh met volle oordeel des onderscheids heeft gepleegd, en dat de rnoord moet toegeschreven worden aan wraak. KOLONIËN. BATAVIA, 9 December. Uit Tjiamis schrijft men dd. '1 Dec.: „De aard bevingen alhier houden steeds aan. Die van gis teravond omstreeks 9 uren was niet alleen zwaar, maar ook van langen duur. Naar het wachtvolk beweert, is zij den daarop volgenden nacht door vijf kleine aardbevingen gevolgd. De steenen ge bouwen hebben zwaar geleden; men vreesde voor instorting; de muren zijn horizontaal en verticaal gescheurd. Eenige ingezetenen hebben uit vrees voor herhaling hunne woningen verlaten. De adsistent-resident heeft den afgeloopen nacht met zijne familie in een bamboezen woning doorgebracht, de controleur heeft zich in de kazerne der pra- djoerits ter ruste begeven, de Chineezen hebben troost gezocht in de voorgalerij hunner woningen." Volgens de „Locomotief" is te Samarang rechtsingang met last tot gevangenneming verleend tegen den uit 's lands dienst ontslagen telegrafist E., wegens een indertijd in zijne kas ontdekt tekort. Na in hechtenis te zijn gesteld, is hij over gebracht naar Soerabaya, waar zijne zaak voor den raad van justitie behandeld zal worden. Uit Magelang schrijft men dd. 1 dezer: Het doel mij genoegen u te kunnen mededeelen dat onze resident weder getoond heeft een goed poli- tiehoofd te zijn. Het volgende geval heeft zich hier namelijk voorgedaan. Voor eenige dagen werd den resident gerapporteerd dat in de rivier de Progo het lijk van een dessahoofd gevonden was. De irilandsche politie toonde in deze zaak weder hare gewone onverstoorbare kalmte, en eerst toen de tijding eenmaal tot den resident was doorge drongen, werd zij met ijver onderzocht. De we- dhono's van Magelang en Bandongan hadden dan ook de strengste orders bekomen om binnen drie dagen een nauwkeurig verslag in te leveren, van al wat op deze zaak betrekking had. De resident scheen dadelijk vermoeden te hebben, dat hier een misdaad was gepleegd, vooral op grond van het groot aantal sollicitanten, dat zich tijdens de benoeming van den bedoelden loerah had aange meld. Onder die sollicitanten bevond zich ook een stiefzoon van den ontslagen loerah, in wiens plaats de overledene voor korten tijd benoemd was, en die stiefzoon was het, op wien hij den residen! terstond zware vermoedens rustten. De uitkomst heeft bewezen, dat hij zich niet vergiste, want weldra bleek het, dat die stiefzoon, met hulp van een zwager, 's avonds om 7 uren den vermoorde die door langdurige koortsen zeer verzwakt was van zijn baleh-baleh had opgelicht, en hem daarna in de. Progo had verdronken. De moordenaar en zijn medeplichtige zijn beiden reeds in confessie. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indié zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan deu ing. late kl. bij den waterstaat Dr. G. Uilenbroek; een tweej. verlof naar Nederland, wegen; ziekte, aan den hoofdcomm. bij het dep. van ond., eered. en nijverh. J. 1'. Dinger; een verlof naar Nederland, wegens ge wichtige redenen, voor den tijd van eén jaar, buiten bezwaar van den lande, aan den ambt. op wachlg. P. N. Van Doorninck. Benoemd: Tot hnlponderwijzeres aan do openb. 2de lag.school te Batavia, mej. H. J. Ilellendoorntot halpond. aan de openb. lag. school te Serang G. Reeman; aan die te Riouw A. Van der Kolff; tot 2den huipond. aan die te Tagal A. J. Pontier; tot 5den huipond. aan de openb. 2de lag. school te Samarang Th. Gatsonides; tot bait, subst.-grifl'. bij de rechtbank te Poerwodadi H. De Chauvigny de Blot. Ontslagen: Eervol, de geweze: steenkolen-magazijnm. te Bandjermasin W. L. De Vos, eervd wegens vertrek, als buit. suhst.-grifF. bij den landraad te Poe wodadi, J. A. Hardeman. Departement van Oorlog. Gesteld: Op verzoek, op nonac:, zonder bezwaar van den lande, voor den tijd van zes maando, de 1ste luit der inf. A. K. Eichboltz. Geplaatst: bij het 12èl bat. inf. de 2de luit. L. Lange; bij het 18de bat. de 2de luit'! L. H. Kooy. Tijdelijk gedetacheerd: Bij den staf der gen: de 1ste luit. W. J. M. Georges, van het 9de batmet bep-, dat hij bij zijn wapen zal wordea gevoerd a la suite. BUITENLAND. Frankrjj k. De Academie van zede- en staalkundige weten schappen heeft tot buitenlandsche leden benoemd: den heer Motley voor de afdeeling historie, en den Ilaliaanschen minister Minghelli voor de afdee-1 ling staathuishoudkunde. Er zijn verscheiden prefecten en onder-pre-1 fecten, die zich niet bekommeren om ait. 3 (amen- demenl-Janzé) der drukperswet, waarbij aan de administratie de macht is ontnomen, den open baren verkoop van dagbladen te verbieden. Dooil dat artikel namelijk mochlen alle bladen, die mell opheffing, schorsing of verbod van openbaren ver-I koop gestraft waren, weer vrijelijk verschijnen vanl het oogenbhk, dat de bedoelde wet was uitgevaar digd. Vooral de prefecten van Loiret, Vaucluse en de beide Sèvres doen, alsof die wet niet bestaal. Zoo is, om slechts één blad te noemen, „Le petit National" in die gewesten verboden. De onder-prefect van Carpenlras heeft hetzelfde verbod- legen „Le petit National" uitgevaardigd. Het „Journal Officiel" deell den staat der in- en uitvoeren mede over 1875. Daaruit bli|kl,| dat de invoeren bedragen hebben eene som vanB 3672 millioen en dat de uitvoeren geklommen; zijn lot het cijfer van 4022 millioen, waarvan aan gefabriceerde goederen 2224 millioen.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2