DAGBLAD. N°. 4888 A0. 1876. Woensdag 19 Januari. S TABS-BERICHTEN. - PRIJS DEZER COURANT: 'Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17f. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN ocpen bij deze op alle leveranciers, werkbazen enz., velke over het afgeloopen jaar 1875 ten laste der gemeente lenige vordering hebben, om hunne rekeningen ten spoe- ligste, immers vóór uit. Januari e. kter Gemeente-Secretarie afdeeling financiën) in te leveren. Bargcmeester en Wcthoadeis voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 17 Januari 1876. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Irengen bij deze ter algerneene kennis, dat door den Raad lezer gemeente, in zijne vergadering van 13 dezer, is fastgesteld: Eene verordening regelende het pensioen aan ;emeente-ambtenaren en bedienden te verstrekken; waar- an de voornaamste bepalingen zijn de volgende: Onder gemeente-ambtenaren en bedienden, met betrek king tot deze verordening, worden verstaan zij die, tegen ~;enot van eene bezoldiging, voor vast ten dienste der ;emeente worden aangesteld, door den Koning, de Gede- uteerde Staten, den Gemeenteraad, Burgemeester en Wethouders of den Burgemeester, alsook zij, die hunne vaste lanstelling ontvangen van Commission uit den Raad en ^tommissiën door den Raad benoemd. De vermelde ambtenaren hebben na hun ontslag recht x>p pensioen uit de gemeentekas, in de volgende gevallen: I. Als zij den leeftijd van 65 jaar bereikt hebben, na minstens 15 jaar onafgebroken in dienst der gemeente te zijn werkzaam geweest; II. Als zij gedurende 40 jaren binnen de gemeente een of meer ambten of bedieningen hebben waargenomen III. Als zij ten gevolge van de uitoefening hunner functie wonden of gebreken hebben bekomen, waardoor zij voor den gemeentedienst ongeschikt /.ijn geworden; IV. Als zij na lienjarigen dienst uithoofde van ziels- of lichaamsgebreken niet ineer in staat zijn hunne be trekking waar te nemen. Het jaarlijksch pensioen bedraagt, in de gevallen om schreven bij de nommers 1, 2 en 4 van art. 3, voor ieder jaar dienst 1/60 van de bezoldiging (waaronder worden verstaan alle inkomsten, die hetzij onder benaming van jaarwedde, hetzij van percentsgewijze belooning, geldelijke of andere toelage of vrije woning aan de ambtenaren of bedienden uitdrukkelijk zijn toegelegd), zonder het 2/s ge deelte te kunnen te boven gaan. en in het geval van JS7°. 3 voornoemd, 2/, van de bezoldiging. Het recht op pensioen vervalt: I. Indien het ontslag niet eervol is verleend; II. Ingeval van veroordeeling wegens misdaad of wegens diefstal, niet met onteerende straf bedreigd, oplichting of misbruik van vertrouwen. Ten einde op het pensioen te kunnen aanspraak maken zal door ieder ambtenaar of bediende jaarlijks worden bij gedragen 1 pCt. van zijne bezoldiging. I Eindelijk schrijft de verordening voor: j Dat de ambtenaren en bedienden zich binnen eene maand na de vaststelling, dus Yóór den 13den Febru ari e. k., en de te benoemen ambtenaren binnen ééoe maand na hunne aanstelling, schriftelijk hebben te ver- klaren of zij genegen zijn, op den voet bij deze verorde ning bepaald, bij te dragen, zullende zij, hetzij bij weige ring hetzij bij niet verklaring, geacht worden van alle ^aanspraak op pensioen te hebben afstand gedaan. I Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgern. E. KIST, Secr. Leiden, 17 Januari 1S76. LEIDEN, 18 -Januari. I "Voor de verkiezing van een lid voor den ge meenteraad alhier zijn heden ingeleverd, aan het sternbureel van de eerste afd. 344, en aan dat van de tweede 417 sternbriefjes, te zamen 761. 4 De faculteit van rechtsgeleerdheid aan de jhoogeschool alhier heeft besloten eene eervolle vermelding toe te kennen aan den schrijver der tij haar onder het motto „Principibus placuisse viris non ultima laus est" ingezonden prijsver handeling. De schrijver wordt uitgenoodigd vóór 1 Febr. zijn naam aan de faculteit bekend te maken. Gisteravond vierde de kleedermakers-veree- ™ginS «Eendracht door Vriendschap" haar zevende jaarfeest. De leden hadden zich daartoe met hunne dames in de Stadszaal vereenigd, die ter weder zijden van het tooneel met groen was versierd. Nadat lot opening der feestviering door de muziek de door den heer Grentzius gecomponeerde feesimarsch was uitgevoerd en door de aanwezi gen aan patroons en donateurs een welkomstlied toegezongen, werd verslag omtrent den toestand en de werkzaamheden der vereeniging gedurende het laatste jaar gedaan; die toestand mag in vele opzichten, zoowel wat het ledental als wat de flnancién betreft, gunstig genoemd worden. Even als vroeger, werden ook nu door eenige leden, bijgestaan door enkele dames, een paar tooneel- stukken opgevoerd, t. w.„Arthur of zestien jaren later," tooneelspel in twee bedrijven, en „De twee echtscheidingen,blijspel met zang in een bedr'yf, die aan de feestvierenden veel genoegen verschaften. Daarna bleef men nog lang onder dans en het zingen van door den president Metselaar vervaar digde feestzangen en enkele voordrachten vroolijk bijeen, terwijl de heer Taverne daarbij ook nu voor eene goede bediening en de bij zulk een gelegenheid gebruikelijke geriefelijkheden had zorg gedragen. Het stoomschip Prinses Aynalia, van Ba tavia naar Nieuwediep, is den 1 Vden dezer van Port-Said vertrokken. De „N. R. Ct." deelt het volgende schrij ven mede van Mr. W. II. E. baron Van der Borch, huize Hondsdonk bij BredaDe onderge- teekende. getroffen door de mededeeling van Jhr. Quailes van Ufford betreffende de schilderijen van Frans Hals, thans in eigendom bij het hofje van Berenslein te Haarlem, noodigt belangstellende landgenooten uit, orn met hem pogingen in het werk te stellen ten einde: 1°. Van de regenten van genoemd hofje gedaan te krijgen, dat zij den verkoop van genoemde schilderijen gedurende eenigen tijd uitstellen. 2°. Van landgenooten de gevorderde sorn bijeen te krijgen om daarmede de schilderijen te koopen en voor Nederland te be houden. Volgens het in het hoofdkiesdistrict 's-Her- togenbosch opgemaakt proces-verbaal der op 11 Januari 11. plaats gehad hebbende verkiezing, van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal, waren in vier onderkiesdistricten de lijsten der kiezers, die gestemd hadden, niet of niet vol doende afgesloten en door die kiesbureau* onder teekend, zoodat zij niet voldeden aan de voor schriften der wet. Daar echter na aftrek der on geldige biljetten de volstrekte meerderheid alsnog door den gekozene werd verkregen, werd de ge neraal Van der Schrieck door het stembureau tot lid der Tweede Karner van de Staten-Generaal geproclameerd. Ten vervolge op het bericht uit Atjeh, op genomen in de „Staatscourant" van 4 dezer, kan worden medegedeeld dat de majoor F. J. W. Mekern (blijkens dat bericht zwaar gewond) is overleden. Door den raad van administratie der Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij is benoemd tot inge nieur-adviseur de heer R. Van Hasselt, met be palingdat de werkzaamheden aan de Oosterspoorweg onder zijne leiding zullen worden voltooid. De hoofdonderwijzer E. A. H. Van der Heide is gesteld ter beschikking van den gouv.- generaal van Ned.-Indië om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. voor den dienst daar te lande. De student voor den railit. geneesk. dienst der zeemacht A. Koller is, bij beschikking van den minister van marine, op het daartoe gedaan verzoek, met den laatsten November jl. eervol uit voormelde betrekking ontslagen. Z. M. heeft benoemd tot militair lid van. den militieraad voor 1876 te Leiden den majoor W. G. Weier en tot plaatsverv. lid kapt. W. CL F. Van der Plas. De Eerste Kamer heeft heden na eenige discussie de begrooting van staatsspoorwegen voor 1876 aangenomen met algerneene en de begroo- ling voor Curasao met 25 tegen 2 stemmen. Morgen te 11 uren is de staatsbegrooting aan de orde. Uit het regeeringsantwoord omtrent Hoofd stuk V blijkt dat de minister meent dat de afschaffing der plaatsvervanging geene aanbeveling verdient. Tot grootofficier der orde van de Eikekroon is benoemd Mr. J. D. "W. Pape, vice-president van den hoogen raad. Z. M. heeft aan W. E. Rijnbende, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der com missie van administratie over de gevangenissen te Amsterdambenoemd tot notaris binnen het arrond. Roermond, E. E. C. Gerrits, thans notaris te Watergraafsmeer. De buitengewone voorstelling der koninklijke Hollandsche tooneelisten van gisteravond had velen naar den Schouwburg gelokt. Alle rangen, de loges wel is waar niet extra, waren goed bezet. En dit was ook grootendeels niet te verwonderen. De omstandigheid toch dat de heer Spoor met deze voorstelling zijn vijfentwintigjarigen tooneeldienst herdacht, gaf haar een zeldzame eigenaardigheid. Er werd opgevoerd„De speler of Revenge-Praag", beroemd tooneelspel in vijf bedrijven of acht tafe- reelen, die, wat de pauzen betreft, vlug werden af gespeeld. Wat den heer Spoor heeft bewogen deze keuze te doen, willen wij niet beoordeelen; maar hoe „beroemd" het stuk ook moge geweest zijn en niettegenstaande het vele goede dat het ook be vat, hadden wij hem liever in een ander willen zien optreden. Het geheel toch draagt den stempel dat het niet meer voor onzen tijd geschikt is. De geschiedenis is vreeselyk, maar ook menigmaal tevens zoo ongerijmd mogel'yk; terwijl men tegen woordig juist meer eenheid en waarheid op het tooneel verlangt. De hoofdrol, tevens titelrol, werd natuurlijk vervuld door den jubilaris zeiven, die bij zijn optreden in het eerste tooneel reeds dade lijk blijken van belangstelling in zyn feest mocht ontvangen. Onder daverende toejuichingen werden hem twee lauwerkransen vereerd; de eene, hem door eenige getrouwe schouwburgbezoekers aange boden, bevatte o. a. een keurig medaillon met naamcijfers en toepasselijke inscriptie; de andere, eveneens kostbaar getooid, door eenige heeren studenten, die evenmin wilden nalaten te loonen dat de verdiensten van den heer Spoor door hen worden gewaardeerd. Beide zullen bij hem onge twijfeld Leiden steeds in aangename herinnering doen blijven. De overige vertooners stonden hem naar mate hunne krachten ter zijde, om het stuk te doen slagen, althans voor zooverre dit mogelijk was. Er was echter voor geen der acteurs gele genheid te schitteren. Aan de jongejuffr. Sophia Spoor vielen eveneens talrijke toejuichingen ten deel. De souffleur had een tamelijk goede practijk. - Het nastukje: „De ware menschlievendheid", oor spronkelijk blijspel in een bedrijf door J. Huf van Buren, verschafte den aanwezigen bijzonder veel genoegen en werd aardig gespeeld. Iq de plaats van mevr. Ten Hagen zag men als winkel- juffertje mejuffr.Valois optreden, terwyl de op het affiche beloofde nieuwe coupletten van den heer Bigot waarschijnlijk later wel zullen volgen.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1